La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

lalely si eu la fel ca si roxy spun lasa copilul in pace daca nu este pregatit sa pape bucatele. care este problema??? bine ca mananca . copilasii isi schimba preferintele de la o zi la alta , daca azi nu vrea sa manance bucatele de papa vei ramane uimita cum maine-poimaine o sa accepte foarte usor. ai scris "supa nepasata"...deci inseamna ca el papa pasat nu blenduit, nu?? sa stii ca eu ii dau lui L cum imi este mai la indemana in acel moment dar mananca cel mai bine si mai usor cand sunt zdrobite legumele cu furculita. da-i in continuare lui in manuta sa pape/roada daca asa vrea.

ama cum v ati obisnuit la casuta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

buna! Strumpy mi-a fost dor de tine, si ale mele postari trec neobservate dar tot mai intru!am vazut pozici superbe!Sophia de ziua ei a fost o adevarata printesica mi-a placut rochita si pantofiori, iar pozele de la zoo bestiale si ce placere are tati sa o poatre pe piscoasa in spate! iar tu mami arati super imi place tunsoarea ta,ma mananca sa ma tund si eu asa, dar ma mai gandesc.[left]Yasmi vrea si Anda o lalea, ce mare a crescut Lucas, a mai intrebat cineva ce face catelul, il mai aveti?

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

LOLELY si a mea mananca supa pasata, si in rest ii dau bucati din toate si mananca destul de bine, prefera brocoli e preferatul ei il dau buchetele si mananca doar florile.in rest bea nu vrea sa manance cu lingurita.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Yasmi noi stam deja de 3 ani la casa :) ne-am obisnuit:)))

Somleac imi pare rau ca a fost bolnavioara :( si bine ca te-ai tinut tare cu antibioticul. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mary, L are cate o floare pt fiecare floricica de la odisee daa avem catelul. creste si este asa jucaus....

ama, nu stiu de ce retinusem ca tocmai ce va mutasesi cand erai gravi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Hello si de la noi
Astazi sunt rupta, am stat vreo 3 ore prin parcuri (noi stam de obicei 1 ora, 1 ora 30min). Dar Daria a fost atat de receptiva la ceilalti copii, incat a vrut sa stam mai mult.
In parculetul de langa bloc, 2 fetite in clasa a 3-a s-au jucat cu ea, au luat-o in brate, au pupat-o, iar ea chicotea, radea, intindea mana la ele, tipa spre ele. Eu ma gandeam numai sa nu fie vreo epidemie de vreo boala la ele in clasa, dar nu puteam sa le stric fericirea (nici a lor, nici a Dariei).
Apoi ne-am mutat in parcul mare. Pfiuu... mare aglomeratie. Toti copiii erau afara!

La intoarcere era rupta de oboseala, m-a marait tot drumul, pt ca ea nu poate sa adoarma afara. Eu, la fel de rupta, de la dat in leagan, topogan, mers aplecat, impins carut...

Parca exista puseul de crestere de la 12 luni, nu? Daria a mancat in weekend foarte mult si mancare si lapte. I afara de mesele normale, toata ziua ea rontaia ceva: mar, banana, cartof, carne, covrigi, pufuleti, paine. Ieri a baut cate 200ml lapte la ora 20, 1.30, 5.30 (deci 600 ml) si 100 ml la ora 7.00.

Va pup, ca mi-a venit sotul si trebuie sa-l tratez regeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna seara !

Iaca si eu ma dau pe forum cat mai am timp ca mai tarziu nu mai stiu piscoata mea a facut greva somnului azi, numai o jumatate de ora pe la ora 2 si jumate si atat ea care de obicei dormea de 2 ori pe cel putin cat o ora sau 2 chiar la somnicul de dupa amiaza acum a crescut fata, la fel a facut si ieri, a dormit 15 min in rucsac a plimbare la zoo si atat acum e la baita, se chicoteste cu tac su o aud

yasmi nu am avut nici o problema personala, alta in afara de niste nedumeriri si ceva frica de mamica incepatoare de primu` bebe si m-a lamurit Mada am sunat-o in creierii noptii si ea draguta mi-a raspuns in afara de asta cred ca am avut si eu aceeasi problema cu forumul pe care ai avut-o si tu nu o sa spun mai mult de atat sa nu stricam atmosfera frumoasa de pe aici


Roxy da vad ca ti-a fost dor de noi , nu gluma cel mai tare de maimutel i-a placut tareeee la zoo, arata cu degetelul la toate si radea si chicotea Anastasia ce mai face/spune nou ?

Mary multumim ii place lui Nick sa o poarte asa , in port bebeul ala de o cara in fata nu mai incapea ca e lunga si destul de latuta si rucascul asta e cadou de la bunici de ziua ei ca e cam scump si a fost pe lista de dorinte trecut la cadouri pentru ziua ei imi place de Anda in cos, dar mai mult imi place cu pelerina, Scufita rosie

Catank, La multi ani de Sf Gheorghe pentru sot, chit ca e cam la sfarsit de zi, sper sa mai gasesc si eu ceva tort si sampanie

Ma duc sa scot piscotul din baie si sa o pun la nani ca e tarziu si precum spuneam nu a dormit mai deloc, juma de ora amarata toata ziua

Poate mai trec mai tarziu, nu promit nimic



_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Yasmi oricum, foarte bine :) nu m-as intoarce ptr nimic la bloc :)

Irina si Nati e la fel. Azi cel putin cat nu a mancat mancare, a stat mufata la tzitzi. Dadea drumul la tzitzi, cerea mancare (acum de cand stie "mama papa" obtine si mai usor ce vrea :)))
Am inteles ca e normal. Sfatul meu, si nu te supara pe mine:D, e sa renunti la pufuleti, covrigei si si paine daca ii dai din cea de magazin. Eu ii pregatesc Nataliei finger foods si ii dau sa rontaie peste zi - mere, morcovi, castraveti, salata, ceapa verde, ridichi etc.
Eu ii dau paine, dar doar facuta de casa, preferabil cu drojdie naturala, dar cand nu apuc si ii fac cu drojdie normala ii dau din paine abia a doua zi si doar coaja - adica sa nu manance, ci sa rontaie.

Eu nu stiu daca e puseu sau ii dau iar ceva dinti ptr ca de o saptamana a inceput sa saliveze din nou masiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

A adormit piscoata mea imediat ce am pus-o la san cred si eu, era rupta de oboseala , acum viseaza frumos sper sa se odihneasca bine ca maine e zi mare si importanta, avem programare la vaccin, am un stres de numa ... sper sa fie bine, fara febra si alte minuni, am sa ii dau niste homeopate inainte care cica ajuta... sa vedem

yasmi admirat flacau frumos si generos , lasat comentarii

andreea hai ca nu eram eu asa de disparuta pentru tine ca noi ne-am mai vorbit prin sms uri ma duc sa il admir pe micul Budha cred ca e la fel de dulce , daca nu si mai si

ally pe unde faci mentosane mami ? sau ai iesit cu masina cu Duracell, cu aia de a primit-o cadou ?

Simona , mi-e dor sa te citesc , sper ca ati avut un Paste linistit si luminat

Ailed te asteptam cu nerabdare acasa , cu multe povesti si poze

Alexina tu nu mai vii pe la noi ? nu ne mai spui nimic ? eu vreau sa vad pozici cu Teea balerina de la motz

Nana, voi ce mai faceti ? ne mai citesti ? sper sa sunteti bine cu totii

Yvyana stiu ca ai intrebat de noi ce mai face domnisorica ta cu multa energie?

Ma duc sa fac si eu un dus lung si apoi sa sar in pat la strans pernuta in brate, acusi se impart pijamalele

Noapte buna






_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Hehe lume noua pe forum si tare ma bucur sa va citesc.Azi am fost toata ziua plecata, ba la epilat, ba in parc,apoi la nasi ca a fost ziua nasului si am ajuns la ora zece acasa,i- am facut printului o baita rapida ,i- am dat laptel,a mai facut el cateva ture de sufragerie,a butonat tel si apoi nani ca era rupt.Si eu ma resimt,dar am zis sa va citesc si sa va scriu putin
LA MULTI ANI TUTUROR CELOR CARE S- AU SERBAT DE SF GHEORGHE!

YASMI o gospodina desavarsita,ce sa mai!Felicitari lui Lucas pt tot spune.Abia astept sa vad poze,asa ca sa nu le stergi!

STRUMPHY bine ai revenit mami!Mi- era dor sa te citesc!Multa bafta maine la vaccin.Sapt viitoare cred ca il vom face si noi pe al2 lea si la fel am mari emotii sa nu facem vreo febra ceva

SOMLEAC bine ca i- a trecut Ilincutei,dar de la ce a facut febra atat de mare?Toata ziua umbli si mai ai grija si de 5 pruncuti.Bravo tie, mami la puterea 5

ROXY da mami clar ca nu ii putem lasa pe oriunde si oricum lor le plac cele mai murdar locuri, nu stiu de unde atractia asta.

MADUTA cum o imbraci pe Cata cu maneca scurta sau lunga?Azi i- am pus lui Rares un body cu maneca lunga si atat si cred ca i- a fost bine.Inca nu mi s- a parut de maneca scurta pt el.

MARY hai mai mami,asa t simti ignorata?Pupam dulce 2 fete frumoase

AMA imi place cum povestesti despre mancare.

Si Rares papa si blenduit dar si bucatele,depinde de starea lui,dar de o perioada e f mofturos.Ducem lupte pana gustam mancarea, dar dupa ce o gusta papa,insa pana ii dau prima lingurita,jale mare.

ALLY vreme buna la voi asa ca ai iesit cu micul print la agatat de fetite,asa- i?

AAAAA am uitat sa va povestesc ca am fost ieri in Cismigiu si bineinteles ca fiul meu s- a imprietenit cu o fetita.A venit l- a pupat,l- a mangaiat,l- a si muscat usor de deget,au ras,au fost super haiosi.Si normal ca am primit si biscuiti.Rares e f curios si daca te vede ca vb sau mananci se uita efectiv in gura ta,asa ca intai s- a oprit langa o bancuta unde era un baietel care papa ceva si evident ca a primit si el ,iar la urmatoarea bancuta era aceasta fetita,Patricia,unde la fel a primit biscuiti.Radeam azi cu mama ca eram in parc si un baietel vazandu-l cum radea la el i- a dat o masinuta si zice mama" cred ca inspira mila de toata lumea ii da cate ceva".Asa ca daca ne e foame mergem in parc si primim noi ceva.

IRINUCA si Rares la fel e topit dupa copii,cum ii vede rade din tot sufletul.

Si astazi la nasi a facu spectacol evident.Cu ras cu vorbit,tot tacamul.

Ma bag la nani ca am scris ceva si maine iar e o zi lunga cu iesit in parc si toate cele.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput