La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetelor?

noi am venit de la gratar de vreo jumatate de ora. buburuza n-a dormit deloc, deloc de la 7.30 de cand s-a trezit. a alergat pe la iarba verde, s-a jucat cu iarba, paie, frunze, flori si cand i-am incalzit papica sa i-o dau pe la 14.30 poc a adormit instant la buni in brate caci era franta. asa ca am pus-o frumos in masina si a dormit vreo ora.
noi intre timp am mancat, am baut vreo 2 cafele (una dimi si una acum dupa masa) apoi s-a trezit si ea si ce sa-i mai dau papa ca incepuse sa picure. asa ca am strans incet, incet si am plecat acasa si a papat acum.

yvy noi la masa de dimineata papam cel mai des fructe in diferite combinatii cu biscuiti sau cereale sau omelta cu branzica si iaurt(asta a papat zi), ou fiert cu painica si unt. vreau sa-i mai dau fructe dimineata cat o mai vrea, ca astea sunt bune.

irinuca si eu o las sa umble peste tot dar parca nu stiu...oare ar trebui sa-i lasam chiar asa? ar trebui sa le zicem una alta, sa le interzicem...dar oricum vorbim cu turcii eu o cert cand face o boacana din asta mai mare si mai ales cand ii explic de 10 ori si tot aia face. dar degeaba
mama mi-a zis chiar azi ca o palmuta la fundulet ar fi necesara ca sa inteleaga ca chiar nu este bine ce face, ca de vorba buna oricum nu va stii, asa-s copii. nu stiu ce sa zic acum....asta nu inseamna ca iei la bataie, clar.

ally Edy face la olita?super, noi inca n-am inceput, de acum vrem. ouale rosii sunt de la soacra adica de la gainile ei, nu chiar de la ea

miha nu stiu ce sa zic daca cu premergator mergea mai repede. unii copii au mers singurei, altii cu tot cu premergator au mers mai tarziu...asa ca fiecare copil cu felul lui. nu-l grabi, va merge el cand va fi pregatit

spiridusha ce bine ca vine sotul acasa cu usile si noi avem un fix, numai ca nu este chiar asa fix mare adica nu sta calare pe ele mereu doar asa din cand in cand
un Cristinel cumintel care doarme bine. inseamna ca nu-l deranjeaza chiar asa tare dintisorii ca altfel era mai agitat si noaptea. si noi avem tot un somnic pe zi de 2-3 ore
cum se balaceste in wc? pai ajunge la apa din wc? noi ne-am obisnuit sa inchidem usile la bai ca si Anastasia intra in bai si cotrobaie. la wc deocamdata numai se uita nu a pus inca mana sa treaca si la actinue
pe mine inca nu m-a stresat nimeni cu olita dar nici n-o sa permit. o s-o pun cand o sa consider eu, mai este pana atunci. intai sa i-o cumpar

deea si eu cred ca depinde si de copil cu olita. clar nu trebuie stresati si insistat daca nu vrea si nu vrea.
un pentru Anna nazdravana, o mica maimutica ai, se catara peste tot



Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ina am vazut un pui mic si dulceee si un cutulache mai mare ca el s-a facut un scump Alex
nu trebuie sa te enerveze nimic din ce auzi, erau alte vremuri, alti oameni. tu asculti dar faci ca tine si gata
daca ai sarit peste o masa cred ca treci direct la urmatoarea. poate iti raspund mai bine fetele
nici eu n-am dat suzeta niciodata, nu a vrut-o si nici eu n-am vrut-o nici nu-mi place cand vad copii cu suzeta, nu stiu de ce. zici ca au un calus in gura. na, parerea mea.

viss ce scumpi sunt bebeii in lighean si ce dulce este Sonia, ce frumos merge si ce incantata este cred ca acum numai in picioruse vrea, sa mearga, nu? ai 2 comori

bb_yasmi voi ce faceti? de ce n-ai mai intrat?

ama imi place cum gandesti in legatura cu olita

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

merg sa fac baie. ne auzim maine.
am pus si cateva poze.



Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!

am intrat sa va salut. Aseara a fost tare frumos, ne-am culcat la 5:30, ne-am trezit de voie, iar azi am haladuit din nou prin oras cu prietena mea cea mai buna
Acum am venit acasa si sunt rupta de picioare. Tb sa ma apuc de strans una-alta din casa si poate sa fac si ceva de papa..maine il serbam pe sot si la mama cu un gratar ..sper sa tina vremea cu noi, sa nu ploua.

Legat de olita, eu am incercat la Cristi imediat dupa 1 an si jumatate, in vara aceea, am vazut ca nu merge si am renuntat, apoi la 2 ani si 5 luni am incercat din nou si am renuntat la pamperspe zi intr-o saptamana. Am sa incerc si cu Cata in vara asta dar nu imi fac iluzii ca voi reusi ..poate doar asa dragul sa o vad in chilotei prin curte

voi spalati copilasii pe dinti si dimineata si seara? Eu ii spal numai dimineata, ca seara sar repede in cada, nu-i mai prind la chiuveta. Credeti ca ar tb sa introduc deja si spalatul pe dinti seara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ah si inca ceva..cand voi incerca la vara olita cu cata, nu voi incerca sa o pun direct pe olita (ca asta face si acum seara in joaca), o voi tine pe zi doar cu chilotel sa vad daca realizeaza cand face pipi, daca o deranjeaza ca se uda. Daca nu da semne ca intelege ce se intampla decat dupa ce se uda, renunt.
Am citit undeva ca, copilasii sunt pregatiti pentru kk la olita, adica muschii sunt dezvoltati pentru asta, abia cand reusesc sa urce scarile alternand piciorusele, deci la noi mai e pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

buna fetelor! vad ca vorbiti de olita, eu nici nu imi bat capul deocamdata cu asta!Roxy azi ma gandeam la tine cum povesteai de A cum face nazbatii, si a mea cred ca a citit ca azi mia intors casa cu susul in jos! prima data mi-a tras de pe masa un platou cu prajituri, apoi a luat borcanelul cu sare si mi-a facut toata casa numai sare, asta dupa ce abia treminasem de facut curatenie, am spus sa o scot afara si afara s-a pus cu fundul intr-o balta, am bagat-o in casa si cand ma duc dupa haine ea a gasit o cana de ceai si mi-a varsat-o pe covor!am crezut ca inebunesc, si asa am fost toata ziua ca o gasca plouata, ca s-a marait azi noapte si nu prea am dormit!dar asa imi venea sa rad de ea si cu toate o iubesc si o pupacesc toata ziua!.Hai ca am palavragit de v-am plictisit!

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Am vazut pozici! Roxy ai tuns-o pe A sau mi se pare? Am pus si eu cateva pozici de ieri! Viss ce frumosi sunt pitici si cum merg!

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Buna seara dragelor,

La noi sambata e zi de piata. Eu fac piata si tati se plimba cu Nati cu masina :))) si azi, in drum spre casa, Nati nu a stat deloc in scaun, tot zicea papa si se intindea dupa verdeturi. Asa ca la pranz a mancat doar prospaturi :)))

Multumesc Irinei pentru parola de la cont, am vazut si eu in sfarsit fluturasii si m-am emotionat peste masura. Sunt superbi cu totii!

O sa pun si eu cateva poze in curand, pentru cei care nu ne vad si pe FB.

Madutza eu o spal pe Nati seara. Dupa ce ne schimbam in pijamale, mergem la baie si ne spalam. Dimineata eu nu o spal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Seara buna, mamici!

Ama si L mananca cu mare pofta ceapa verde, dar altceva nu-i place (salata verde, ridichi, rosie, castravete, ardei pe toate le rontaie si le scuipa prin toata casa)

Madutza eu o spal pe L doar seara, inainte de baita, uneori mai uit ; inca nu i-am luat pasta de dinti, ar fi cazul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Pfuuu ce mi- a placut ca am avut ce citi.

IOANA SI ALLY va multumim pentru cuvintele frumoase.

ALLY da mami,imi plac hainele de la h&m pt copilasi si au raport calitate pret bun si cand mai prind si reduceri imi plac si mai mult.Mai imi plac si alea de la Disney ca sunt foarte colorate

MADUTA acum zi- ne ce i- ai luat sotului?Foarte bine. ca te- ai plimbat si te- ai relaxat

YVYANA noi papam fructe,nu renuntam la ele

Azi am fost in parc la Tineretului cu niste prieteni si Rares evident pr care l- am dat in toate cele si a fost extrem de fericit.Cel mai mult ii place toboganul .Apoi am facut mici cumparaturi ca nu prea mai aveam de- ale gurii si cam atat.Printul doarme,tati joaca o carte si eu am intrat pe aici.Abia astept sa vad si eu poze pe picasa,dar sa vad daca pot si d p tel.

Nu mai stiu cine intreba de masa,eu nu o sar,o dau pe cea care urmeaza,nu de alta dar eu am un fix sa pape fructele de dimineata.

Legat de spalatul pe dinti,eu il spal dimineata dupa masa de fructe,insa nu stiu cum sa il obisnuiesc cu o periuta normala,sa dispara aia de silicon care nu spala bine.Usor usor sper sa reusim.

Cu olita,nici eu nu il fortez,in afara de fructe pe care nu ma las pana nu le papa,in rest face si papa cat doreste, dar am luat-o pt motivul ca el face ghiuloaie de caca si il deranjau la fundulet,motiv pentru care daca il jeneaza il pun pe olita, daca nu sa faca in pampers.

SPIRIDUSHA m- am amuzat copios citindu- te cu balaceala in wc,mare nazdravan.

ROXY nu stiu ce sa zic, nu sunt de acord cu atinsul puiutilor, ma doare inima sa vad sincer, chiar daca nu e bataie,tot e ceva si eu nu as putea sa ii dau una.Si azi al vazut o mama care isi urechea puiul,credeti- ma imi venea sa o iau eu pe ea de urechi.Rares ma intelege si stiu si citesc si ma documentez si cred ca voi reusi cu vb buna

MIKI chiar citeam o carte in car se vb despre copiii mai nervosi si acolo se spunea ca baita si jocul cu apa sunt f relaxante,iar pe langa asta mai spuneau ca tatal sa discute mai mult cu baietelul,ca nu cumva sa ajunga el sa se identifice cu mama.Imi imaginez ca tu ai citit multe,dar am zis sa iti scriu ce am retinut si eu.Voi ce mai faceti?

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput