La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-yasmi-pai,atat ne scrii?despre voi,mai nimic?
-eu am stat cu netul deschis azi,ca laur e la servici,dar acum s-au trezit picii, fructe, iaurt si iesim la plimbare pe la magazinele din zona-mi-am luat ieri niste blugi mulati-imi sta bine cu ei,dar sunt decolarati pe coapsa,au 2 pete-nu-mi plac- ma obsedeaza, ma duc sa-i schimb si sa-mi iau unii cu un singur bleu-"iuni"-cum s-o scrie oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata mamici!

Va multumesc pentru raspunsuri!

Azi la micul dejun i-am facut un fel de pandispan (cam ca checul, dar cu pudra de roscove si cateva stafide deshidratate) si a papat cu lapte batut si i-a placut maxim!!!

In ceea ce priveste olita nu ma grabesc deloc!
Deea are dreptate ca la primul bebe esti bombardat din toate partile (dar mai ales de mama si mai apoi si de soacra) cu tot felul de sfaturi si idei mai mult sau mai putin "geniale" si cand era pitica mica-mica am facut greseli ascultandu-le - ma stresa mama ca se invata in brate si ea a avut niste colici crunte pana pe la 4 luni si eu chiar incepusem sa evit sa o mai tin mult timp in brate, ca deh, "uite ca deja s-a invatat, plange cand o pui in patut", o mai lasam si sa planga cateva minute apoi o luam iar sa o linistesc desi as fi vrut sa o tin numai in brate, dar ascultam si eu de "mintile luminate" si tare rau imi pare acum, ma mustra constiinta de nu va spun , dar m-am dat pe brazda, orice imi zic acum nu ma mai intereseaza si daca insista le-o tai scurt si toata lumea e fericita (nu stiu ele, dar eu sigur sunt).

Este interesant articolul, l-am citit si mi se par pertinente ideile expuse de nenea ala urolog, desi este scris intr-o maniera cam agresiva as zice.

Ina apropo de ce zicea soacra ta cu datul palmelor la fund cand nu sta pe olita, mie imi povestea mama ca bunica-mea, care (cum-necum) m-a crescut pana la 8 ani, mi-a dat o bataie zdravana cand eram mica (nu stiu cat de mica, probabil pana in 2 ani) pentru ca am plecat cu olita dupa mine si am imprasitat tot kk prin casa pana a venit ea sa ma ia de pe ea si de atunci de cate ori ma punea pe olita ea pleca sa-si vada de treburi (uneori ma uita acolo) si eu mergeam prin casa dupa jucarii cu olita taras dupa mine (nu stiu de ce gaseau asta amuzant!!!).
In fine, daca evolueaza lumea eu zic ca este intelept sa ne luam si noi dupa ea
Eu innebunesc cand aud comparatii de genul: "Lasa ca voi n-ati avut jucarii vorbitoare/leganel/baby-jumper/premergator/whatever, ati crescut si fara ele!"
Daca eu ma jucam in nisip si aveam jucarii de caucuic inseamna ca asta trebuie sa-i ofer si copilului meu, doar pentru ca poate foarte bine sa creasca mare si fara ele? Dar se intreaba cineva cum cresteam noi daca aveam (poate mai bine, in nici un caz mai rau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

hai sa propunem soacrelor si bunicilor si mamelor si altora cu "pe vremea noastra" urmatoarea chestie:

"Pe vremea bunicilor VOASTRE nu exista televizor, apa calda curenta, wc cu apa si poate nici masini personale nu aveau. asa ca draga mama / soacra / bunica, am sa iti confisc televizorul, am sa te debransez de la apa si caldura, am sa iti arunc veceul ca te lenevesti si n-ai decat sa vii pe jos cu toiagul sa ma vizitezi. Cum iti place?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-yasmi-pai,atat ne scrii?despre voi,mai nimic?
-eu am stat cu netul deschis azi,ca laur e la servici,dar acum s-au trezit picii, fructe, iaurt si iesim la plimbare pe la magazinele din zona-mi-am luat ieri niste blugi mulati-imi sta bine cu ei,dar sunt decolarati pe coapsa,au 2 pete-nu-mi plac- ma obsedeaza, ma duc sa-i schimb si sa-mi iau unii cu un singur bleu-"iuni"-cum s-o scrie oare?

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



"uni" se scrie, de la "unicolor".

Ai pastrat bonul? daca nu, e posibil sa refuze sa ti-i schimbe. Petele nu sunt cumva din alea de "design"? :P adica blugi din aia prespalati? daca iti stau bine si petele nu-s accidentale, poate ii pastrezi totusi, eu stiu ca alerg de innebunesc cautand blugi care sa imi vina bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

A, si am uitat de ce venisem aici, haha. Venisem sa intreb:
daca piticii vostri dorm peste o masa, ce faceti, sariti la urmatoarea sau decalati toate mesele mai incolo?

Ca mie mi s-a trezit asta micu la 8, a adormit pe la 10 inainte sa ii mai dau micul dejun si acu s-a trezit la 12.....si am pus de pranz...nush ce sa fac? am sarit o gustare deci :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

hai sa propunem soacrelor si bunicilor si mamelor si altora cu "pe vremea noastra" urmatoarea chestie:

"Pe vremea bunicilor VOASTRE nu exista televizor, apa calda curenta, wc cu apa si poate nici masini personale nu aveau. asa ca draga mama / soacra / bunica, am sa iti confisc televizorul, am sa te debransez de la apa si caldura, am sa iti arunc veceul ca te lenevesti si n-ai decat sa vii pe jos cu toiagul sa ma vizitezi. Cum iti place?"




Super idee; ia sa le zic eu: "pe vremea voastra nu era nici telefonia (fixa/mobila) la moda asa ca ia sa-mi trimiti tu o scrisoare cand vrei sa ma intrebi de sanatate!"

Ama toata admiratia pentru mama ta ca accepta alte pareri/convingeri Mama e incapatanata ca un catar, e genul "fa tu cum te taie capul ca oricum cum spun eu e cel mai bine", asa-zisele "sfaturi" ale ei sunt ceva de genul "must do" si daca aleg sa le ignor o ia personal, asa ca eu nu mai incerc sa-i schimb convingerile; pur si simplu nu mai port discutii in contradictoriu cu ea ca nu au nicio finalitate si eu fac cum cred/stiu si doar o informez sau nici macar atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

A, si am uitat de ce venisem aici, haha. Venisem sa intreb:
daca piticii vostri dorm peste o masa, ce faceti, sariti la urmatoarea sau decalati toate mesele mai incolo?

Ca mie mi s-a trezit asta micu la 8, a adormit pe la 10 inainte sa ii mai dau micul dejun si acu s-a trezit la 12.....si am pus de pranz...nush ce sa fac? am sarit o gustare deci :(


Eu sar la masa urmatoare si imi mananca de obicei mai mult ca sa compenseze lipsa celei de dinainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna dimi

mamici, fiecare copilas este unic iar noi trebuie sa observam cand sunt ei pregatiti. nici o carte, nici un studiu nu poate fi la fel pt toti copii.
eu una consider ca perioada "ideala" intre 18 si 22 de luni. nu mi-as vedea copilasii peste 2 ani cu pampers sau cu suzeta ( sa nu se supere pe mine mamicile care gandesc altfel ) noi cel mai probabil vom incepe operatiunea "olita" peste vreo luna - doua. sa fie si cald afara.

spiridusha...woww cand am citit ca pe tine nu deranjeaza sa schimbi pampers inca 2 ani....deci copilul ar avea 3 ani atunci...

roxy, mada, delia ca am vazut ca ati intrebat de noi!


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



Si eu sper sa nu mai folosim pampers dupa doi ani, dar in nici un caz nu o sa o fortez daca vad ca nu este pregatita/interesata sau nu spune cand vrea sa faca.
In ceea ce priveste suzeta, L este fan suzeta si la somn nu se poate fara ea (adoarme la tzitzi, care e substituita rapid de suzeta) si sper si eu ca dupa doi ani sa renuntam cumva la ea; pe de alta parte eu mi-am supt degetul pana la 5 ani in ciuda eforturilor alor mei de a ma impiedica (mi-au pus piper/boia iute, mi l-au legat cu un fel de degetar facut din stofa aspra, insa eu tot il stergeam/scoteam cumva degetarul ala si sugeam la el ca nu adormeam altfel); si acum am unghia policelui drept putin deformata si malocluzie dentara (prognatism maxilar la care a contribuit si suptul degetului) asa ca intre deget si suzeta eu aleg suzeta - macar pentru forma fiziologica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu am scapat de suzeta / biberon, din cate vad. nu i-am dat suzeta niciodata si biberon am incercat sa introduc de cateva opri, am renuntat ....acu suntem la canuta cu cioc de silicon pt laptele de dimineata / seara si apa. Bea si din pahar dar mai incet si se uda.
nici degetul nu incearca sa il suga inca. mai stii, poate mai incolo sau poate scapam si de asta, nu stiu. se cauta prin gura cu degetele, isi pipaie gingiile, dintii, dar nu si le tzocaie.

cand ne mutam la clubul scutecelor? si pot primi prin PM adresa picassa? tot aceeasi este? parola stiu ca fusese schimbata de cateva ori.

edit: si eu tot intre 18-22 vad perioada ok 'ish pentru a trece la olita, dar daca nu vrea ficiorul din prima nu-i bai, incercam mai incolo. noi plecam in iulie in concediu si sincer il prefer cu pampers, ca avem de mers pana in bulgaria cu masina, hotel, locuri straine, piscina.....etc. Dupa concediu demaram si noi eventual, sa vedem cum iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

cand Nati adoarme (mi se intampla mult prea rar!) ii dau putin tzitzi.

cat despre olita, eu o sa incep abia in vara viitoare (deci la peste 24 luni) ptr ca vreau sa o tin fara pampers. In plus, dpdv strict medical, copiii nu pot controla sfincterul pana la acea varsta, deci olita este doar un dresaj al orei in care fac caca

Mergi la inceput