La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Spiridusha ma bucur ca ti-a placut linkul :) eu uneori am impresia ca ma lupt cu morile de vant. Chiar discutam si cu sotul ca ma enervez si mai rau cand vad ca nu citesc, dar zic ca articolul e bullshit.

In Romania avem o mare problema cu pediatrii ptr ca ei nu sunt specializati. Pediatrii ne invata despre diversificare, dar ei nu au un singur curs de nutritie in facultate. La fel - se dau cu parerea despre olita, dar nu au specializare pe urologie. Asa ca, atunci cand putem citi parerea unui pediatru urolog, eu zic sa fim atenti putini.

Ce ma ingrijoreaza e ca daca dai potty training pe google apar o gramada de site-uri extremiste, cu dresaj de la primele luni :( trebuie sa stim si ce alegem sa citim/credem.

Eu pe subiectul asta am avut un mare scandal cu mama, adepata olitei. Dar dupa ce i-am dat de citit si-a dat seama ca am dreptate si o admir pentru puterea de a renunta la convingerile ei. Mi-as dori sa faca la fel mai multe bunici si mame.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neatza!!!!
fetelor dormiti?// gata cu somnul ca se anunta o zi cu soare cel putin in capitala

am intrat crezand ca gasesc cafea din belsug, dar vad ca tot eu trebuie sa o dauluati de-a aici pe saturate cu ce arome vreti voi

eu am servit deja o canoaie ca aseara m-a prins 1 la calculator
nu stiou ce sa fac ...caut un carucior ff usor sau sa cumpar o triciclata....as opta tot pt carut ca mai agat plase de el ,mai plec cu autobuzul in lume...dar ce-mi place mie e cam scump...adica nah nu ar fi mult un 5-600lei dar cred ca face sotul ca si s-ar lasa cu ca eu cand am cumparat anul trecut carutul am zis ca-l vreu pasta ca e ideal pana la 3 ani...dar cand m-am urcat cu el in autobuz e cam mare si greu de manevrat daca se aglomereaza...iar in ziua cand am mers la impartasit am vazut o bunica cu un carut sport ....avea copertina data jos si parea ff
mic....de atunci mi-a incoltit ideea de a cumpara altceva si pe langa carut trebuie sa iau si scaun auto....fata inca sta ff bine in scaunul 0-13kg de la peg perego asta....

asa ca fetelor daca auziti pe cineva care doreste un carut 3in1 peg perego care arata ff bine ofer si bonusuri dati mi de veste prin pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

am uitat sa servesc eu cafeaua :))) dar ma agat de ea ca abia tin ochii deschisi. Nati trage de mine de pe la 6.30 :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Fetelor eu in discutia cu olita nici nu ma bag ,nici nu citesc articole...desi imi place sa citesc sa ma informez..... la primul copil suntem bombardate din toate directiile, dar mai ales de mame si scoacre, cu olita si de gura lor stresam copilul cu ea...am trecut si eu prin asta cu S...ma inebunise mama si la 1 an ma chinuiam sa o pun sa stea macar pe ea..dar fimea o folosea pe post de palarie....nu zic ca cu cat trecea timpul deveneam mai insistenta ,pana mi-am dat seama ca mai mult o stresam ,o speriam....asa ca am lasat-o balta si la fix 2,5 ani Stefy mi-a cerut singura olita....intre timp olita era pusa la vedere ori in fata usii la baie,ori in baie....ea intra cu mine in baie cand faceam eu pp si ii explicam ce fac,dar nu vroia pe ea...asa ca a ceut fata cand a simtit...dar prima cerere a fost pt kk....si din acea zi zilnic facea kk...vreo saptamana...la pp imi era cam frica sa o las fara pampi ,dar s-a nimerit noi sa incepem renovatul ap. si in nebunia din casa nu mi-am dat seama ca am remas fara pami seara la baita...era 22 si in cartier undeva mai departe de noi o farmacie deschisa la ora aia...asa ca am zis fie ce-o fi....si din acea seara nu am mai luat pampersi....ziua o intrebam des daca face...iar vreo 4 nopti o trezeam cam la 3 ore....cand am vazut ca trezirile de noaptea sunt fara pp am lasat-o in pace
concluzia :INVATATUL LA OLITA DEPINDE 99% DE COPIL

Ally doar pt Yvy ai intrat?/ uitye eu va dau un

Yvy si eu sunt in pana de idei de papa dimineata
daca a mea manca almete,unt ou etc cu paine acum tot ce ii pun pe paine scuipa.in schimb paine goala manaca de rupe...asa ca tot pe la fructe si cereale cu lapte suntem

Irina
nu desfac manerele...ma gandesc ca o sa-i treaca...asera s-a urcat in picioare pe spatarul canapelei

dar pe langa toate boacanele e asa haioasa ...cand s-a intalnit cu soramea au cantat si dansat alunelu,alunelu...mama si acum doar sa o prindem de maini,adica sa ne prindem in hora si sa zicem alunelu ca incepe si ea cu au,al....si dai cu o batuta din picioare....murim de ras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

MIki ,desi e cam tarziu aceptati si de la noi urarile pt Vadut LA MULTI ANI!!!! SA CRESTI MARE <CUMINTE SI CU MINTE!!!SI MAMI SA FIE MANDRA DE TINE!!
SA VA TRAIASCA !!! SA FIE SANATOS !!!!! SI TOATE ORELE DE NESOMN <DE VEGHE CAND A FOST BOLNAVIOR SA_TI FIE INTOARSE DE VLADUT NUMAI CU BUCURIi SI REALIZARI MARETE!!!! SA RAMANETI O FAMILIE UNITA SI PUTERNICA CA ACUM!!!

ps am vazut poze cu de la ziua lui caci altfel mi-a scapat ca l-ai sarbatorit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dim.am pus si eu poze noi-din zilele de pasti-bine mai mult portrete-ca sa le fac si eu cu oualele, cozonacul nu mi-a dat prin cap.le invidiez pe cele care detin asemenea pozeam pus si eu filmulet cu sonia - la primii pasi
-am vazut si eu pozici frumoase cu bebicii vostri, sunt la zi cu pozele,mary,catalina,rares, raducu, luiza cu colajele ei minate, si ioanna- cu power-point-ul deosebit-ar treb sa ma mobilizez si eu sa fac unul-de, am facut atatea ptr prezentari de cazuri la spital,cu leucemii si alte bazaconii incat unul cu bebicii,ar fi mortal.si sa-l trimit la colegii de la munca, ca un fel de prezentare de caz surpriza
- dar am mai pus si poze- cum mananca ei singuri portocala dintr-un castronel pus intre ei;la joaca lor cu ligheanul, pe care l-am dus la baie,gata- nu de alta, dar nu prea mai incap amandoi in el, si au inceput sa se impinga ,sa se traga de par ptr elcel care ajungea primul in el,isi apara cetatea cucerita cu ce si cum puteavad ca asta cu usile e in voga.ai mei stau unul de-o parte a usii,celallat de cealalta, si-o inchid in fata si chicotesc, naspa e cand o inchid de tot,atunci ma cheama sa le deschid jucariaapoi cu portile,la fel.mai sunt pasionati de a se baga in locuri inguste- rafturi de dulap, sub scaunul de masa al lor, al nostru,inclusiv soniuta isi cara pernuta sub scaun si se chirceste acolosonia stie sa se urce singura in carut,si sa se dea jos .partea naspa e ca vrea sa ia la rand toate carucioarele din parc-cand o vad ca isi ridica genunchii in parc, pe langa un carut-fug la ea repede, sa nu luam bataie, de la vreo mamica mai posesivamai nou- e fun sa mearga singura in patul mare- se duce la tablie, isi ia avant si dai-pai se duce unde ii vine cu ochii,asa ca noi ne napustim sa o prindem inainte sa ajunga pe jos.cade, se ridica,si iar.la 21.30 seara dupa lapte, are o repriza de mers pe saltea.dar doarme apoi toata noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

neata

multumim de cafeluta,am nevoi 2 cani cred
nu va mai stresati cu olita ca nu o sa scapati de pampers prea curand . T ,pana la 2 ani nu a dorit sa se aseze pe ea,la 2 ani si 3 luni am scapat efectiv de pampers .Prietena mea ami spunea ca copilul ei de nici 1 an face pisu la olita si ghici ce. .acum face 2 ani si nu au scapat de pampers ,cand sunt in casa si o mai tine fara se mai aseaza dar la somnuri,plimbare trebuie neaparat ca inca nu se cere ,si a iei e pusa pe olita de la 9-10 luni cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-lalely-poze, ceva? poate prestezi week-end-ul asta ceva poze de la mot
-deea-ptr fata nazdravana.stii ca eu am o afinitate mai mare catre copiii nazdravanei decat ptr cei linistiti
-ai mei ar face mai multe dc ar avea acces la bucatarie si baie,sau spatiu extins,ptr mine un copil care e curios, cerceteaza, si exploreaza este o incantare ca personalitate viitoare.si cum ei cerceteaza cu gura,, si mainile normal ca lasa dezastru in urma lor.cei care comenteaza, chiar si in gand, ca e mizerie intr-o casa care are macar 1 copil mic,sunt niste incuiati si fraieri in acelas timp-trebuie sa-si traiasca copilaria,si sa se bucure de obiecte si spatiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Neata si la multi ani sarbatoritilor

Si eu si sotul meu suntem de comun acord sa lasam olita pana spre doi ani. Soacra-mea ma bazaie ca ea, pe vremea ei, ii punea de la 5 luni si oh si vai, pana la urma au facut caca pe la 1 an la olita. Ok, si pisu, intreb eu? A, pai pisu, nu ai ce face, pe la doi ani jumate au reusit sa se tina. Si atunci de ce sa incerc de pe acum? A pai nu stiu mama, ca asa am facut eu. F#$%^ off.
M-a iritat si cand am intrebat "si stateau?" "pai stateau, ca daca se ridicau le dadeam una la fund" Great.

Ma rog, cam toate mamicile cu copii mai mari mi-au spus povesti diferite, ba de la 1 an, ba de la 2 ani, ba de la 4-5 ulni dar TOATE au recunoscut ca nu au reusit astia micii sa se tina cu pisu decat spre 2 ani. si atunci, why bother?
inteleg ca acum 20 de ani chiar era util; adica in loc sa speli caca la mana, macar spalai numai pisu. dar acum nu vad de ce ne-am stresa cu totii inutil.
unde e olita, nu e olita, ii vine sa faca, suntem in mall, suntem in magazin, suntem la coada, suntem in parc, sutnem in masina pe autostrada bla bla. Atata timp cat nu reuseste sa se tina in mod natural si fiziologic de ce sa-mi pun beleaua in cap? nu e ca si cum as primi vreo diploma, nu e ca si cum nu mi-as permite pampersii si nu e nici ca si cum vreunul dintre copiii nostri va ajunge la scoala cu scutec in pantaloni.
Eu nu ma grabesc deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

mamici, fiecare copilas este unic iar noi trebuie sa observam cand sunt ei pregatiti. nici o carte, nici un studiu nu poate fi la fel pt toti copii.
eu una consider ca perioada "ideala" intre 18 si 22 de luni. nu mi-as vedea copilasii peste 2 ani cu pampers sau cu suzeta ( sa nu se supere pe mine mamicile care gandesc altfel ) noi cel mai probabil vom incepe operatiunea "olita" peste vreo luna - doua. sa fie si cald afara.

spiridusha...woww cand am citit ca pe tine nu deranjeaza sa schimbi pampers inca 2 ani....deci copilul ar avea 3 ani atunci...

roxy, mada, delia ca am vazut ca ati intrebat de noi!

Mergi la inceput