La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

offf...ce ametita sunt...

mari - ma intrebai ce inseamna pps...intri in microsoft office - power point.aici poti adauga poze si text pe mai multe pagini(ce am redat eu in picassa).asta este pps-ul.si poti seta sa ruleze automat sau la apasarea tastelor sau a mouse-ului, poti adauga melodie,are mai multe optiuni.sper ca am explicat bine, ca nu-mi prea gasesc cuvintele

mandreeac - pupicei pentru micul print si mami frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

Am terminat supa cu galusti, pitica doarme de 2 ore si eu hop pe net!
Slaba activitate pe aici, cred ca toate sunteti pe afara. La noi e innorat si a inceput sa ploua marunt.

Va intreb si eu doua lucruri:
1. Ce le mai dati fluturasilor sa pape la micul dejun ca eu sint in pana de idei?
L papa cel mai bine oul (fiert, dar mai ales omletica); in rest ii mai dau painica de casa cu unt, cu pate de casa si iaurt de baut, dar abia-abia le mananca si as vrea sa mai incerc si altceva poate-i place si mofturoasei mele.
2. Ati inceput sa-i puneti pe pitici pe olita sau e cam devreme?
Mama ma bate la cap acum cu olita (pana nu demult era faza cu ceaiul : "Cum, nu-i dai ceai? De ce?" sau cand o dureau dintisorii, iar incepea: "Hmmm poate ii trece cu ceai, dar ziceai ca nu-i dai." ) Acum a gasit sa ma bazaie cu olita, cand o pun pe ea, de ce n-o pun...bla..bla...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

La multi ani Rebeca! Sa fii sanatoasa si vesela mereu!

Roxy, bineinteles ca as fac mai toti fluturasii cand le spui ca nu au voie, exact acolo se duc. Cel putin Daria asa face. Eu nu ma mai enervez, pt ca eram pe punctul sa dau in ea la ce nervi imi faceam.
Acum ii spun ca nu are voie de ex la tv (cu asta avem o mare problema), o iau de acolo si incep sa o gadil pe burtica sau o duc in alt loc si ii arat altceva, dar musai trebuie s ma joc 1 minut cu ea, sa uite de tv. Vreo jumatate de ora scapa sarmanul tv.
Florile tocmai le-am mutat pe balcon, daca e prea frig sa fie sanatoase. sa aiba Doamne-Doamne grija de ele
Eu am spalat saptamana asta vrea 6 masini printre care multe erau hainute de bebe. Se pune? Dar astazi stau cuminte. Doar mai calc cate ceva
Si eu ca si Andreea, incerc sa o supar cat mai putin pe Daria. O las sa ia ce vrea, mai putin obiectele periculoase. Daca o supar, ramanem suparate toata ziua, ramane imbufnata si nemultumita.

Ioanna, nu cred ca poti incarca pps (=prezentare in Powerpoint) pe Picasa, dar il poti trimite pe mail-ul comun. Si il vedem de acolo.

Deea, ai incercat sa scoti de tot manerele de la bucatarie? Eu le-am scos si ea nu are cum sa le deschida. eu le deschid ori cu o surubelnita pe care o bag [e gaura unde a fost manerul, ori, la sertarele cele mai folosite, am prins un snur mic, tot pe gaura de la maner, de care eu pot sa trag, dar ea inca nu poate.

Yvy, noi la micul dejun suntem tot cu fructe. In diferite combinatii.
Eu i-am cumparat olita, i-am aratat cum sa se aseze, dar pe ea nu a interesat-o deloc. Asa ca am renuntat. Pe mine ma mai bazaia soacra-mea si de aceea am cumparat-o. Dar i-am dus cartea "Mama si copilul" de Elizabeth Fenwick si am lasat-o la ea pe motivul ca eu nu am timp sa citesc din ea. Si a citit soacra-mea si mi-a zis ca acolo scrie ca trebuie pusi pe olita cat mai aproape de 2 ani. Asa ca s-a convins singura.
Voi incerca din nou la vara, cand o voi lasa prin curte la tara la soacra-mea doar in chilotel, fara pampers si sper eu sa simta ea ca e mai bine sa faca la olita decat sa fie umeda

Ba bag la vizionat pozici

Il astept pe sot si niste prieteni si apoi plecam la parintii mei la Focsani. Saraca mama, mereu ii duc musafiri si ea e mereu bucuroasa de oaspeti, desi munceste pt noi tot weekendul, mai vrea sa stea si cu Daria, dar mereu e cu zambetul pe buze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua!!!

Yvyana, pentru tine am intrat.

1. la masa de dimineata nu stiu cat te poate ajuta raspunsul meu pentru ca Duracell se trezeste la ora 10-10:30 . In conditiile astea ca prima masa are ori suculetul de fructe in diferite combinatii (dar cea mai dorita este morcov+mar), galbenus de ou cu mie de paine si branzica, iaurtel cu biscuiti si cam atat.
2. Noi l-am pus pe olita de pe la 9 luni. La inceput asa in gluma si acum , de vre-o luna i-am format un obicei pentru ca stiu ca face kk imediat cum se trezeste dimineata si il punem direct pe ea si face aproape zilnic. Inca nu constientizeaza pentru ce este olita..sta pe ea, se joaca cu diverse jucarii,incerc sa-i atrag atentia cu orice numai sa stea cateva minutele si sta. Noi nu i-am luat o olita clasica...i-am luat una in forma de magarus daca nu ma insel, cu manere si cu o jucarica deasupra care se roteste si face galagie . Am dat pe ea 18 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Am intrat la poze si m-am topit toata cand am vazut ce de fluturasi minunati...

Madutza, se vede foarte bine ca ai slabit si iti sta minunat. Chiar daca spui ca te-ai lasat de regim tot este bine ca te-ai mentinut. Cata si Cristinel iubitul meu sunt la fel de minunati cum ii stiam. Sunt foarte dulciiiii.
Ioanna, ce colaj super ai facut! Bravo tie pentru rabdare! Gogosica este minunata! La multi ani pentru ieri! Sa va traiasca si sa va bucurati de ea o viata cum va bucurati si acum!
Persi , ti-am vazut comoara. Dragul de el ce mare s-a facut si ce vesel era inconjurat la ziua lui de atatia copilasi. Mi-a placut si tinuta ta! Sunteti o familie tare frumoasa!Asteptam surioara!
Andreea, este mortal Rares! Asa dulce,expresiv si mereu cu zambetul pe buze. Tu esti o frumoasa mami si vad ca avem cam aceleasi gusturi pentru imbracamintea printirorilor nostrii ca regasesc garderoba lui Duracell la Rares si invers .
Irinuk, sa stapaneasca sanatoasa Daria masinuta primita cadou. Duracell are masinuta cu un singur loc ca a zis ca nu vrea sa ia nici o fata cu el si in caz de ceva monteaza remorca sa ia mai multe fete . Este tare haioasa cum adoarme ea peste tot. Zici ca vrei sa ne incuscrim??? Pai imi surade ideea dar, nunta lor unde o facem in Ro sau in It ?
Roxy, ce oua frumoase si mari ati vopsit ! Anastasia ,mititica ce vesela era ea cu ouletul in manuta si cum il studia pe toate partile. Este o frumoasa!
Alehiam, am vazut-o si pe superba Luiza si pe al ei fratior ce bucurosi erau ca au pus mana pe ouale vopsite. Dar nu puteam sa nu observ acel minunat fresh de portocale (preferatul meu) care m-a lasat .

Sper ca nu am uitat pe nimeni cu pozele...daca da, !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

La multi ani Rebeca!!!

Vazut poze cu fluturasii scumpi,lasat coment
Yvy ,cu mancarea nici eu numai stiu,a mea a devenist super mofturoasa cred ca sa pus la regim.Iar cu olita inca nu,catre 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha02 spune:

salutare
am ajuns si noi acasa am fost la bunici de Paste a fost tare bine
nu am reusit sa citesc din urma inca dar sigur a fost frumos la toata lumea
La multi ani tuturor sarbatoritilor

si noi avem olita de cateva zile,il punem in fiecare zi pe ea stam putin ...speram sa se obisnuiasca cat de repede
in rest santem bine ,de mers inca nu numa daca il tinem de manaute,mama zice ca era bine daca aveam premergatorca poate merge mai repede ...nu stiu ce sa zic la voi cum a fost?
ma duc sa-i fac lapticu ca sa trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Buna seara, buna seara,

Ce mai faceti dragelor?

Eu astept cu nerabdare sa-mi vina sotul ca a fost plecat peste mari si tari la o conferinta toata saptamana si in maxim o ora ajunge acasa

Cristinelul meu mic inca se lupta cu dintii dar e copil cuminte si linistit, doarme noaptea in ciuda eruptiei dentare si a unor muculetzi aposi care il supara. Cochetam cu un singur somn pe zi, dar spre exemplu azi, eu crezand ca a dormit odata si gata, l-am lasat in pace seara, nu l-am mai culcat, si pe la 6 si ceva era taaare marait. Am incercat sa ne culcam, tzipete si scandal (era prea obosit) si cand a adormit la 7, am constatat ca a adormit de noapte. Ca nu s-a mai trezit dupa aia deloc... Si i-am dat laptic la 9 jumate si sa vedem la cat s-o trezi. Asa am eu o banuiala ca pe la 4-5-6 va fi in picioare... of, sper sa doarma mai mult.

Citeam despre nazbatiile pe care le fac minunile si neaparat trebuie sa va spun ca Cristi are o boala cu usile. Trebuie toaaate usile din casa deschise si inchise de sute de ori. :)))) Si noua isprava e sa se balaceasca in WC. La fel cum povestea si Ama, are o satisfactie nebuna cand face ceva interzis. Era intr-o zi prea liniste in casa si m-am dus direct catre baie, ca banuiam ca e acolo, si mergeam catre el, el ma vedea, il certam(cumva mai alintat) si el a inceput sa rada in hohote si a continuat balaceala in apa din wc. Eu evident ca sunt ingrozita cand il vad...dar ma gandesc ca e o faza doar, care va trece.

La multi ani pentru Ilinca!!

Ne mutam la scutece? Ca se termina sarbatoritii...



Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Spiridusha :)))) Nati inca nu a descoperit ca e apa in wc. Dar are boala cu usile. Inchide si deschide la ele de ma zapaceste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Yvyana, uite referitor la olita eu am citit chiar azi un articol care mi-a placut mult, la Ama pe facebook. http://www.huffingtonpost.com/steve-hodges-md/potty-training_b_1424826.html E in engleza, daca e nevoie poti folosi google translate. :)

Dar eu sunt total anti olita de acum. Mi se ridica parul pe mine cand aud "vaaai dar e deja mareeee". Bona noastra e foarte incantata de copiii dresati de ea pana acum si trebuie sa imi fac punctul de vedere foarte inteles, pentru ca nu vreau sa-l streseze pe Cristi de acum cu olita. Pe mine chiar nu ma deranjeaza sa schimb pampersi inca 1-2 ani de-acum incolo.

La masa de dimineata (sunt cam confuza, ca uneori bea laptele la 7-8 la trezire, uneori nu) tot asa mananca si el, paine cu gem, cu unt si parmezan, cu branza de vaci, fructe...omleta..si mai astept idei :)))



Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput