Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Neata!

Vlad e cumintel la cumparaturi, dr tb sa stiu cum sa il iau. Aici in zalau merg numai ru cu el la cumparaturi. Din masina il duc in brate pana in kaufland, ca nu vrea in carucioruul de cumparaturi. Cu alta mana imping caruciorul pana la intrarea in magazin, unde sunt ceva masini muzicale cu fisa se uita atent la ele, moment in care il pun in caruciorul de cumparaturi- e singurul moment cand nu protesteaza. Daca ajungem in magazin si el e in brate, nu mai vrea nici in carucior, ci doar sa fuga printre rafturi. Asa a il pun in carucior. Nici nu intram bine ca deja se agita. Ii dau o bucata de paine ( am mereu in geanta cand merg undeva cu el) si sta cuminte. Lista am facua de acasa, in ordinea asezarii pe raft, ca sa nu ma invart mult. Le iau rapid, nu zabovesc, cam o juma de ora are rabdare. La cAsa se mai intinde spre banda, dar nu face urat. Si spre casa. Cand sa il pun in masina se mai agita uneori, dar ii mai arat un avion, luna, etc si gata. DAR, e f linistit de felul lui!!! Asta conteaza mult, e intelegator, ma asculta cAnd ii explic de ce nu putem face intr-un anume fel si meru am grija sa ii ofer o alternativa placuta lui.
Cand mergem in cluj la cumparaturi e si vAsi. Pe v il punem in caruciorul de bb si ii dau o carte muzicala din magazin in mana. Dar nu sta f mult, deci cumpar in viteza. Nu mai am vreme sa ma holbez, sa vad cam ce altceva mai este.

Ma asculta ( si io ma mir)- se joaca cu creioanele si vrea sa traga o linie pe masa- ii spun ca pe masa nu desenam, ii arat unde e hartia pe care desenam. Asa ca inca nu ma plang de pereti colorati. Nici nu face boacane, gen sa sparga, sa traga ceva, ca nu are ce... Nu va imaginati ca mereu intelege tot. Cand tb sa intram in casa, dupa joaca de afara, nu e incantat. Dar il mai ademenesc...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex


ma regasesc in ce povestesti tu aici...si Matei e intelegator...sau daca ii atrag atentia cu altceva imediat renunta la boacana pe care se pregatea sa o faca, ori cateodata ii spun hai nu vrei mai bine sa facem "..." si da-i la mama sa puna la loc...(de obicei obiectul interzis)

in schimb daca e frumos afara si sunt copii in parc ne intoarcem acasa plangand
prevad ca si la mare va fi la fel cand o sa plecam de langa apa

la cumparaturi, Matei sta in cos...dar trebuie sa aiba o ocupatie si cum preferatele sunt cartile de obicei ii dau cate una de pe raft sa o studieze

Rody sa sti ca mama ta are dreptate oricine se va ocupa de copil tot "va avea o buba" exceptie: mami, sora, bunica, tata
eu ma bucur ca m-am inselat, ca enteroviroza e groaznica!

peste o jumatate de ora ma intalnesc cu Ramona la o cafea in pauza de masa...ne facem de cap






1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

crispo m-am tot gandit la amigdalita lui Vladut pentru ca seamana ff bine cu manifestarile lui Vlad cand era de vasrsta lui Vlad .

ca si istoric pot sa iti spun ca pe la 2-3 luni vlad a avut o raceala ff urata care a trecut greu, a fost nevoita sa ii dau antibiotic dar cel mai rau a fost nasul si gatul (aspirator nazal nu exista pe vremea aceea vb de 2003, a intrat pe piata cam prin 2007-2008) si cred ca i-am cam iritat mucoasele cu tot felul de pompite pe care le-am folosit)

De la raceala aceea a ramas sensibil la nivelul cailor respiratorii superioare, in sensul ca a ramas cu polipii mariti si sensibili si cum batea vantul putin mai tare cum incepea sa ii curga nasul, in cazul in care vantul era putin rece traheita, amigdalita era gata facuta!

Pe la 2 ani i-am scos polipii si s-au linistit lucrurile!

Pana la interventia la polipi eram luna de luna la dr si antibioticul in brate!

Sanatate multa!
cred ca un control ORL amanuntit poate sa lamureasca cauza cel mai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciristina_serban
Oana, super faini pantofii. Sa-i porti sanatoasa! Si eu recunosc ca nu-mi spunea nimic numele, dar am intrat si eu pe site, si am vazut modele foarte dragute, am vazut ca au magazine si la noi. Si zici ca-s comozi???



da, foarte comozi, asa mi s-au parut...dar inca nu i-am "inaugurat"

si tot la capitolul pantofi - se vede ca sunt "colectionar adevarat" eram gravida si-mi cumparam pantofi...numai bine ca inca am o jumate de nr in plus - dupa nastere ramasesem cu 2 nr in plus asa ca am acasa pantofi cu eticheta nepurtati inca

dar ce vroiam sa va spun, am ajuns sa imi cumpar o pereche de pantofi Geox, salivez la ei de vreo 2-3 ani toc de 9 cm dar nu va pot spune cat de comozi sunt...insa preturile sunt exagerate, dar la reduceri mai poti visa


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu putea sa-mi creasca si mie piciorul cu 2 nr????????????????
nu e dreptate pe lumea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

M-am uitat si el la guban pe site , din pacate nu au cu talpa ortopedica!

Sunt ff frumosi par comozi dar din pacate nu ma ajuta!

Nu mai am voie tocuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Elena, sanatate mami, poate scapi doar cu tratament, sa nu trebuiasca sa treci prin chiuretaj! Off, ce se mai tin scai de voi problemele…. Si cand ma gadesc cati bani se duc pe medici ma apuca pe mine plansul…

Sunt de acord cu laurica. Cand pui o restrictie trebuie sa fii ferm si clar. Doar asa putem sa-i strunim pe micii smecherasi. Eu am testat asta pe cel mare, si doar asa functioneaza.

Crispro, felicitari pentru cum te descurci cu Vladut. Stii cum sa-l iei, si asta e foarte bine!!! Bravo mami!

Alice…uff ce chin pe tine. Insanatosire grabnica.

Bianca, ce nasol. Eu am trecut prin stari din astea in preajma sarbatorilor si stiu ce urat este. Dar poate reusesti sa te mobilizezi. Du-te si cumpara ceva decoruri de Paste, vopseste oua, aduna niste iarba si pune in cosulet pentru Bianca sa dati iepurasului…..nu mai stiu ce altceva !?… si poate reusesti sa intri in atmosfera!!! Pup.

Eladeea, multumim de tratatie. Wow ce emotii probabil ca simti la gandul ca se pune prima caramida la casa. Sa fie intr-un ceas bun! Pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Da, Anca, si io ma gandesc ca o fi ceva la polipi si poate tb sa ii scoatem. Oricum, marti terminam tratamentul si mergem la med de fam sa il mai cada si a zis ca musai sa mergem la orl sa vada cauza acestor amigdalite asa dese ( mai ales ca nu e in colectivitate).

Saddie, te imbratisez si eu, imi pare rau de pisicuta. Eu nu-s fan animale, dar si io am plans cand au murit din cainii nostri, s-au i-am mangaiat cand au fost bolnavi. Sunt si ele sufletele, si atat de iubitoare!

Rodi, e bine cA mai stai acasa, sa se puna Isa pe picioare.

Am uitat sa mentionez un aspect: cu V merge cumintenia acasa. Cand mergem pe undeva e initial timid, sta numai pe langa mine. Dar si cand incep exploratul, is tot dupa el. Si cum tb sa stam acolo, in incaperea cu musafiri, mi/e greu sa ii distrag atentia de la butoanele tv-ului sau dvd-ului de la nivelul lui. Degeaba il duc in alt colt al camerei, cu altceva, ca tot vede tv/dvd si vrea inapoi. Sau cu impartitul jucariilor, nu e cel mai intelegator :) Cu lucrurile ce vreau sa mi le dea inapoi ii spun intinzand mana "te rog sa imi dai asta", pun mana pe obiect si zic deja "multumesc". El atunci imi lasa obiectul :)




Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Crissy am facut ieri chiftelute de post de pe blog-ul tau au iesit f bune cele prajite in ulei (pentru sot) s-a lins pe degete la urma
am facut si pentru mine si Andra in cuptor dar nu sunt bune deloc...nici nu spui ca is din acelasi aluat

Cristina ms de idei
de ma crezi nici nu am chef sa cobor pana in fata blocului apai pana la magazin....

e un soare afara iar eu stau si ma bocesc pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Histamina, te refereai la mine sau pt. Raducu sa venim la Bucuresti?

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Am aluatul pentru cozonac la framantat, reteta de la Bambo, cea de la sfaturi utile. Premiera!

Puiutz - of, multa sanatate, sa nu treci prin chiuretaj

Ooana - si mie mi-a ramas piciorul marit si ma strang toti papucii mei vechi. Astept sa vad dupa sarcina asta ce numar o sa am, ca sa imi reiinoiesc incaltarile. Inainte aveam 36-37 si acum imi gasesc 37-38, ba chiar niste ghete 39 imi veneau dar nu le-am luat totusi

Adriana - si eu te admir mult cum te descurci cu 2 puiuti, chiar si cu bona.

Eladea - sa fie intr-un ceas bun!

Mycya - si eu am nevoie de CHEF. Tre sa las casa curata ca in seara asta plecam.

La capitolul mers la cumparaturi, eu o pun pe Bianca in cos, dar uneori nu vrea si o pun in picioare in cos. Ma misc f repede, practic alerg si mai scot si tot felul de onomatopee. Ii spun ce e pe raft, cartofi, spaghete etc
Cand sta in fund vrea ea sa tina produsele si le arunca ea apoi in cos. Uneori si pe jos
La noi problema e la casa, ca vede tot felul de minuni expuse acolo, dar de cele mai multe ori o pacalesc cu o punguta cu servetele umede, cele mai ieftine.. ii place sa le scoata pe toate, rand pe rand.





*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">23+ cu

Mergi la inceput