La multi ani Teea, David! Fluturasi de 2011 (144)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-roxy-nu am intentionat sa fac din asta o obisnuinta,cu dormitul separat,noi in noaptea nuntii am dormit pe jos,sa doarma verisoarele mele in pat,desi aveam loc si eu,nu l-am parasitdar am vrut sa-i arat ca chiar,chiar sunt suparata.desi eu nu tin supararea,atunci m-a ranit mult.
-vroiam sa punctez asta,treb sa se controleze-referitor la a busi lucruri,si sa scape si de obisnuinta de a lua copilul in brate de la masina in curte,nu mai sunt bebici,si dc nu merg mai mult,nu-si dau drumul,ei sunt dornici,asa ca,sa uite de hernia de disc,si sa scrasneasca din dinti nitel..
-stiu ca unele momente sunt mai dificile intr-o viata si relatie cu gemeni si fara ajutor,nu e vorba ca dragostea se dubleaza sau nu-cu cat creste numarul copiilor,ci ca de atentie fizica au nevoie amandoi,si treb sa te organizezi foarte bine,sa fii constient de nevoi si sa le poti gestiona cat mai bine.de la un copil in sus,e clar alta poveste!!! iar gemenii chiar au aproape aceleasi nevoi ,uneori in acelas timp.dar noi suntem adultii ,suntem cerebrali teoretic,si treb sa gestionam astfel situatia incat sa nu ajungem sa fim nervosi pe ei,intre noi,sa-i bruscam,sa le tipam..uneori e aproape imposibil,dar aici e limita intre aproape imposibil si imposibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-am umplut o pagina aproapeai mei dorm de la 11.ma dispera,ca mai au un somn dupa-masa,ca vb de program: 8-8.30 trezit,8.30 lapte, 11-12 somn, fructe si iaurt,parc,legume, 16-18 somn,fel 2,sau ciorba/supa dc nu am dat-0 la 3,sau paste/mamaliga cu iaurt,22 somn.
-la multi ani! sarbatoritilor pe care i-am saritirinuca,nu am renuntat la idee-ne vedem dupa pastiastept sms sau pm,pupam daria care a facut 1 anisor!cred si eu ca te stresezi prea mult,referitor la sot-dc sunteti solizi si bine mobilati cerebral,nimic nu va darama!eu inca cred asta!
-hai ca s-au sculat piticii,e dau fructe si apoi parc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

alexina, ce fata mare ai! vezi bunicile vin cu jocuri la care noi poate nu ne-am fi gandit, si poate au si mai multa rabdare decat noi.

m-am perpelit toata noaptea si inca nu stiu cum sa tratez subiectul..dupa discutia de ieri cu palme, au venit socrii si i-au scos pe copii afara 1 ora. Cand au venit Cristi mi-a spus ca socrul i-a dat o palma peste fata pentru ca nu a asteptat sa se dea Cata la o parte, s-a dat pe topogan si a lovit-o cu cotul in gurita si fata a inceput sa planga. Cum sa se intample asa? erau 2 cu ei in parc si ce faceau? stateau si se uitau? Cu mine singura nu patesc nimic si cu ei 2 se lovesc? I-am spus socrului sa nu mai dea niciodata in Cristi, sau in vre-unul din ei..a spus ca l-a atins "doar asa putin", dar cristi mi-a aratat destul de tare lovitura Ah, exact cand incepeam sa am si eu incredere in ei...pe sotul meu l-au tratat urat cand era copil, dar acum vazusem ca se poarta frumos cu copiii...Tb sa deschid si azi subiectul cu ei, dar nu stiu cum sa pun problema ca sa nu ne certam ci sa inteleaga ca nu e un comportament normal si ca daca mai aud ca fac asa nu mai las copii la ei. Si nu stiu cum sa port dicutia asta fara ton de cearta pt ca mie imi vine sa ma infig in gatul lor!!! Soacra cica i-a luat apararea in parc, dar asta nu ma multumeste cu nimic...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Madutza imi pare rau sa citesc ce spui! Parerea mea strict personala este sa dai la o parte orice urma de jena sau teama de o eventuala cearta cu socrii si sa fii ferma si foarte clara in aceasta privinta!
Eu i-am spus soacrei de nenumarate ori ca daca asa ceva se intampla sa nu mai spere la timp petrecut singura impreuna cu L (mai are ea niste "zicale" care ma deranjeaza, de genul "nu mai trage de perdea ca ne bate mami" etc., dar incerc sa i le scot din vocabular, repetandu-i mereu sa nu mai zica asa ca nu o bate nimeni); i-am spus si mamei mele acelasi lucru, ca pe ea chiar am surprins-o odata dandu-i o palma la fundulet lui L si zicand ca "ii da bataita" (picea plangea de oboseala si eu eram la dus) si ne-am certat groaznic atunci, am fost foarte transanta si dura in exprimare (de genul "daca vrei sa o mai vezi vreodata..."), nu ne-am vorbit 2 zile, dar eu zic ca a inteles mesajul
Atat mama, cat si socrela si-au mai articulat odraslele in copilarie (in speta si pe mine si pe sot); au fost cateva batai, dar alea care au fost n-o sa le uit toata viata mea .



Asta este parerea mea sincera!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

buna

noi azi am fost sa ne impartasim dar nu ne-a reusit,Andra nu a dorit sa deschida gurita sa ia vinul:d. Lma scumpa mea
La multi ani Natalia
La multi ani Alexandru
sa cresteti mari ,sanatosi,norocosi si cuminti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Multi ani, Nati si Alex :)

Si eu am avut niste discutii cu soacra pe tema asta. si da, trebuie sa fie transante si directe. Am avut o discutie lunga care s-a lasat cu bocete indignate pe tema ideii "copilul trebuie sa stie de frica cand se face mai maricel, altfel iti da in cap cu ceva".

Am demontat ideea asta pe toate partile si i-am prezentat-o drept imbecila si nociva, chiar daca asta implica aceleasi defecte asupra celei care le emite. Dar decat un copil batut, mai bine o soacra jignita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua si de la noi!!!

Offf ati deschis un subiect atat de delicat si trist! Eu nu sunt de acord cu lovitul copilasului pt ca nici eu nu mi-am luat bataie cat am fost copil...poate cateva palme dar doar ceva gen atins nu bataie in adevaratul sens al cuvantului. Desii sunt impotriva bataii recunosc cu un mare regret si gust de vinovatie ca eu i-am mai dat peste manute lui Duracell cand tragea de Tv sau de perdea sau de diverse...dar doar cand nu intelegea sub nici un mod si mergea tot in directia dorita. In general il iau din locul respectiv pentru a intelege ca nu are voie dar nu pricepe de fiecare data si trebuie sa ma inarmez cu foarteeee multa rabdare.

Cami
, te rog iarta-ma dar vineri dupa ce am postat pe forum m-a anuntat sotul ca plecam la Milano si nu am mai intrat pe forum sa anunt. Imi pare rau ca nu am apucat sa te ajut cu pozele si ma simt prost.

Madutza, nici mie nu imi place sa ma cert,contrazic si mai intotdeauna las de la mine pentru a nu se ajunge mai departe. Dar in cazul tau, nu m-as abtine....totul pana la familia mea si pana la copil. Nu au nici un drept sa iti loveasca copii indiferent de motiv. Pai nu da.i tu in ei si da socrul??? Eu in locul tau as avea doua variante: la urmatoarea intalnire as da de inteles ca sunt suparata prin comportament(tacuta si indiferenta) si 2. le-as spune in fata ca nu o sa mai existe ocazie sa ramana singuri cu, copilasii pentru ca motivul il stiu prea bine. Nu am fost prea coerenta dar sper ca m-ai inteles .

In alta ordine de idei Eduard a inceput sa dea in noi si nu stim cum sa-l mai ”calmam„. De exemplu aseara ma jucam cu el si el dintr-o data mi-a dat o palma peste fata si m-a inpins. Acum da in oricine...in surorile mele, in prieteni si cel mai grav mi se pare ca loveste copilasii afara, ii impinge. Oare este ceva trecator ??? Si nu da in noi cand este nervos/suparat/obosit, ci cand ne jucam, dragalim, alintam, radem .

Va pup!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:




La multi ani Natalia !!!

La multi ani Alex !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Buna ziua si de la noi!!!

Offf ati deschis un subiect atat de delicat si trist! Eu nu sunt de acord cu lovitul copilasului pt ca nici eu nu mi-am luat bataie cat am fost copil...poate cateva palme dar doar ceva gen atins nu bataie in adevaratul sens al cuvantului. Desii sunt impotriva bataii recunosc cu un mare regret si gust de vinovatie ca eu i-am mai dat peste manute lui Duracell cand tragea de Tv sau de perdea sau de diverse...dar doar cand nu intelegea sub nici un mod si mergea tot in directia dorita. In general il iau din locul respectiv pentru a intelege ca nu are voie dar nu pricepe de fiecare data si trebuie sa ma inarmez cu foarteeee multa rabdare.

Cami
, te rog iarta-ma dar vineri dupa ce am postat pe forum m-a anuntat sotul ca plecam la Milano si nu am mai intrat pe forum sa anunt. Imi pare rau ca nu am apucat sa te ajut cu pozele si ma simt prost.

Madutza, nici mie nu imi place sa ma cert,contrazic si mai intotdeauna las de la mine pentru a nu se ajunge mai departe. Dar in cazul tau, nu m-as abtine....totul pana la familia mea si pana la copil. Nu au nici un drept sa iti loveasca copii indiferent de motiv. Pai nu da.i tu in ei si da socrul??? Eu in locul tau as avea doua variante: la urmatoarea intalnire as da de inteles ca sunt suparata prin comportament(tacuta si indiferenta) si 2. le-as spune in fata ca nu o sa mai existe ocazie sa ramana singuri cu, copilasii pentru ca motivul il stiu prea bine. Nu am fost prea coerenta dar sper ca m-ai inteles .

In alta ordine de idei Eduard a inceput sa dea in noi si nu stim cum sa-l mai ”calmam„. De exemplu aseara ma jucam cu el si el dintr-o data mi-a dat o palma peste fata si m-a inpins. Acum da in oricine...in surorile mele, in prieteni si cel mai grav mi se pare ca loveste copilasii afara, ii impinge. Oare este ceva trecator ??? Si nu da in noi cand este nervos/suparat/obosit, ci cand ne jucam, dragalim, alintam, radem .

Va pup!!!



Eduard Andrei 02.04.2011





e o forma de cunoastere la el..nu stie el inca ce e aia sa "dai"..poate face din ce in ce mai mult si datorita reactiei voastre..daac excamati ceva, sau ramaneti surprinsi sau mai stiu eu ce el persevereaza ac doar a reusit sa va atraga atentia si e incantat la maxim de asta
ai putea tot prin joaca sa incerci sa-l intorci de la lovitul asta, de ex jucandu-te cu manutele lui in timpul respectiv..cu timpul va uita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Multumim mult de urari! Invitam toti fluturasii la o feliuta de tort special pentru bebe ....scuze, toddleri

La multi ani Alex!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

LA MULTI ANI BIANCA DE MILLI!!!,ALEXANDRU DE ANDA15!!! SI LA MULTI ANI NATALIA DE AMA!!!



mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput