La multi ani Teea, David! Fluturasi de 2011 (144)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Neataaa

Va salut cu drag din campul muncii. Este bine,chiar neasteptata de bine mai ales ca Teea este f ok cu bunica acasa(deocamdata mama apoi socra va sta cu ea dupa Paste).O gasesc acasa fericita,bine dispusa,cu zambetul pe buze si sunt si eu 100% impacata. Colegii m-au primit extraordinar de bine...am primit si un aranjament floral deosebit

Miki- sa stii ca asa voi gandi pt binele tuturor.Ce sa facem daca nu e alta solutie? iti doresc multa putere si sa fii mereu asa optimista.
Strumph
Mandreac,Mada,Ailed, Roxy,yvy,ioanna si tuturor fetelor

Ina- noi avem asa programul:
6- lapte si apoi somn
8.30-9 - trezirea si jucat pana la 10
10- gustare de fructe/cereale/paine cu branzica/suc de fructe cu cereale
12/13- somn ( inainte dormea pe la 11 insa incet incet si-a decalat somul pana mai tarziu)
14.30-15- pranz
18.-18.30 - iaurt cu biscuiti/simplu apoi dupa vreo ora un fruct din care musca singura: banana,portocala sau biscuite/pufuleti
21-21.30- baita si laptic si somn


Imi pare rau ca nu pot scrie la fiecare in parte desi am citit cam tot . ma scuzati dar am memoria plina si scurta si cam obosita

M-am oripilat si eu cu abuzul fata de copii. Eu nu am fost batuta cand eram mica si nici nu vad bataia o solutie. Trebuie sa fii bolnav sa bati un copil care de abia invata sa faca pa-pa. Giiiz
Insa cum zicea si irinuka,o palmuta data din greseala/nervi nu se incadreaza la abuz si nu tb nicidecum judecata, exista totusi o diferenta....

Noi ne pregatim si de Paste/mot- care va fi a doua zi de Pasti. Avem 25 de invitati. Tort am comandat de la Cofetaria Altfel in forma de Barbie. Meniul va fi cel de sarbatori + niste aperitive in plus ( rulada de cascaval/ciuperci si urzici)

Aseara cand am ajuns acasa mama o invatase pe Teea sa faca ca piticul ( stiti voi poezia aia" un pitic,atat de mic,facea baie intr-un ibric): vai vai (cu manutele pe obrajori si leganat din cap) ce pacat ca piticul s-a innecat! Doamne ce scumpa eraaa...am plans toata cand am vazut-o . off ce repede creste si intelege tot desi nu arata asta mereu

Ne auzim



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

haideti ca este soare si frumos, cafeluta este servita

viss imi pare rau ca v-ati suparat. sper ca sunteti bine acum. dar orice ar fi nu mai dormi pe canapea, dormi langa el. este cea mai mare greseala care o fac sotii, sa doarma departe unul de altul in momentele de tensiune, chiar vazusem o emisiune despre asta. ma rog, o fi adevarat sau nu....
cu bebeii....asa va fi de acum, unul vrea colo, unul colo... eu vad cum este numai cu un copil ca alerg toata ziua pe afara, apai cu 2....este greu intr-adevar, acum cat sunt mici

rhynna chiar o fi adevarata faza aia cu bona? oaaaa pai eu spalam cu ea pe jos nu alta, nu stiu ce ce as fi fost in stare dar banii sigur nu si-i lua si la protectia copilului sigur ajungea.
nu stiu cum pot fi unii asa blegomani sa lase nepedepsiti astfel de oameni. de ce a lasat-o sa plece asa pur si simpu? nu i-a zis nimic oare?

spiridusha oaaa ce de dintisori ies odata, saracutul. bine ca doarme noaptea

ailed ahaa, deci te distrai cu Andra la ora aia eu noaptea , daca se trezeste, o las in bezna, nu vorbesc cu ea. ii dau titi si adoarme la loc.

madutza un pentru Catalina, bravo ca papa mancarica mai mare
asa este, bine ai zis, trebuie satisfacuta curiozitatea copiilor. si eu la fel procedez, o las sa se uite, sa deschida dulapuri dar stie ca nu trebuie scoase farfuriile de acolo. o perioada a scos hainele acum gata ,s-a plictisit de ele, mai nou imi scoate pungile de cadou dintr-un sertar dar acolo o las. se uita pe ele ca sunt mult cu desene de copii si asa ii plac.

ina cred ca va fi putin greu cu iesitul afara cand va veni puiul acasa, daca este obisnuit mai mult pe afara. o sa vrea numai afara, nu o sa aiba stare in casa.... ce chestie, acolo doarme dus si aici nu dormea. dar acum daca l-ai intarcat poate va dormi. poate ramane cu obiceiul bun de la bunica
noi avem msele asa:
ora 6-7 titi
ora 10 piure de fructe cu biscuiti sau cereale, iaurt cu branza
ora 11-12 titi pentru somnic
ora 14.30-15 ciorbita cu carne, legume, galusti
ora 17.30 iaurt cu cereale
ora 19.30 mamaliga cu branza, orez cu lapte, gris cu lapte, budinci
ora 21 titi pentru somnic

irinuca ce-am ras... cica 'se indreapta spre "pitzipongeala"' eu nu cred in chestiile astea, sunt doar asa traditii si de distractie asa ca nu-ti fa prea mari griji
ce fain ca sunteti la tara si eu as vrea
si eu zic ca si miki sa lasi deoparte gandurile astea legate de tati. o sa treaca si perioada de stres. este adevarat, cel mai bine este ca familia sa fie mereu impreuna dar si cand nu este asta nu inseamna ca gata, isi gaseste alta 'mami'

mandreeac multa sanatate la pui. dar cum a racit, asa peste noapte? aseara nu avea nimic?

miki, ally, mary, yvy

gata, merg sa fac papa ca imediat vine buni sa terminam treaba
ieri am fost si la shopping si azi mergem iar vreau sa mai iau si ceva jucarii pentru Anastasia, ceva mai interesant, mai mare...sa vad daca gasesc.

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata fetele!

multumesc pentru cafelutza

miki, am citit ca in momentele de furie ale copiilor tb sa-i ajuta sa-si exprime frustrarile si emotiile. Sa-i intrebam..esti nervos? te-ai suparat ca nu reusesti sa faci X lucru? Esti suparat ca ai sarit si iti este cald?te doare ceva? etc Eu am reusit sa-l linistesc asa pe cristi in momentele cand plangea degeaba (dupa parerea mea)..dupa parerea lui avea un motiv . Poate reusesti si tu asa

roxy, spor la cumparaturi. Ce jucarie mare vrei sa-i iei Anastasiei? o tricicleta? Cadou e la iepuras sau asa..fara motiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

alexina, ce fata mare ai! vezi bunicile vin cu jocuri la care noi poate nu ne-am fi gandit, si poate au si mai multa rabdare decat noi.

m-am perpelit toata noaptea si inca nu stiu cum sa tratez subiectul..dupa discutia de ieri cu palme, au venit socrii si i-au scos pe copii afara 1 ora. Cand au venit Cristi mi-a spus ca socrul i-a dat o palma peste fata pentru ca nu a asteptat sa se dea Cata la o parte, s-a dat pe topogan si a lovit-o cu cotul in gurita si fata a inceput sa planga. Cum sa se intample asa? erau 2 cu ei in parc si ce faceau? stateau si se uitau? Cu mine singura nu patesc nimic si cu ei 2 se lovesc? I-am spus socrului sa nu mai dea niciodata in Cristi, sau in vre-unul din ei..a spus ca l-a atins "doar asa putin", dar cristi mi-a aratat destul de tare lovitura Ah, exact cand incepeam sa am si eu incredere in ei...pe sotul meu l-au tratat urat cand era copil, dar acum vazusem ca se poarta frumos cu copiii...Tb sa deschid si azi subiectul cu ei, dar nu stiu cum sa pun problema ca sa nu ne certam ci sa inteleaga ca nu e un comportament normal si ca daca mai aud ca fac asa nu mai las copii la ei. Si nu stiu cum sa port dicutia asta fara ton de cearta pt ca mie imi vine sa ma infig in gatul lor!!! Soacra cica i-a luat apararea in parc, dar asta nu ma multumeste cu nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

offf Madutza imi pare rau eu nu cred ca un parinte violent se metamorfozeaza intr-un bunic model. Imi pare rau! subiectul e cu atat mai delicat cu cat ei nu vad in asta ceva gresit, ci un comportament normal si tu, ca le atragi atentia, o excentrica :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

eu ma intreb cum se va readapta alex. pentru ca la bunici a avut un program in care statea foarte mult pe afara...acum nu stiu cum mai putem iesi atat de des.

mi-a descris programul soacra:
06:00 - trezirea (vai mie), jumatate cana lapte
08:00 mic dejun
10:00 - somn - asta as vrea sa i-l scot dar nu stiu cum, cica pica lat.
13:00 - pranz
14:00 - somn desi nu prea vrea, cam 1h
17:00 - gustare
20:00 - cina
22:00 - culcare.

ai vostri ce program au?
visez prea departe daca sper la un 08:00 ora de trezire? inainte asa se trezea :(




Ina la noi e asa

6-7.00 trezirea & tzitzi la greu
10.00 micul dejun cu fructe
11.00-12.00 somn (asta e cel mai important si singurul somn sigur al zilei)
dupa somnul asta ies de obicei cu ea afara, dar acum ca vine vara mut plimbarea inainte de micul dejun si eventual un pic seara in curte (cu tati )
tot pe aici mai intra o "gustare"la tzitzi
14-15.00 pranzul
RAR un somn scurt de 30 minute pe la 15-16.00
17.00 iar tzitzi
18.00 iaurtel
19-20 tzitzi & somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Neatza'tuturor!

Roxy_s Subiectul este deschis la Scoli,gradinite,bone,cresa pe la pag.3 cred...

Madutza_bra Si tatal meu a fost agresiv ca tata desi e un om bun.Acum ca bunic nu-l vad sa o bata pe Sophie.Cred ca a regretat mult cand ne-a batut si regreta si acum.Deci se mai pot schimba mentalitatile zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

neata fetele!

multumesc pentru cafelutza

miki, am citit ca in momentele de furie ale copiilor tb sa-i ajuta sa-si exprime frustrarile si emotiile. Sa-i intrebam..esti nervos? te-ai suparat ca nu reusesti sa faci X lucru? Esti suparat ca ai sarit si iti este cald?te doare ceva? etc Eu am reusit sa-l linistesc asa pe cristi in momentele cand plangea degeaba (dupa parerea mea)..dupa parerea lui avea un motiv . Poate reusesti si tu asa

roxy, spor la cumparaturi. Ce jucarie mare vrei sa-i iei Anastasiei? o tricicleta? Cadou e la iepuras sau asa..fara motiv?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


da madutza, asa e atunci cand face ceva si nu reuseste, cand exista un motiv sa fie nervos, cand e frustrat ca o am pe andra in brate sau mai stiu eu ce..
dar sunt si momentele de crize cand efectiv nu are nimic, pur si simplu urla..ca sa se descarce nervos cred eu..si momentele astea pot sa apara cand ti-e lumea mai draga, de ex dupa o zi perfecta petrecuta 100% cu el si facand ce vrea el, adica nu trebuie sa fie neaparat ceva negativ care sa declanseze, ci doar emotii puternice acumulate..ee, in aceste momente nimic nu merge si nimic nu vrea..de fapt e un lucru care il vrea, sa urle..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

alexina, ce fata mare ai! vezi bunicile vin cu jocuri la care noi poate nu ne-am fi gandit, si poate au si mai multa rabdare decat noi.

m-am perpelit toata noaptea si inca nu stiu cum sa tratez subiectul..dupa discutia de ieri cu palme, au venit socrii si i-au scos pe copii afara 1 ora. Cand au venit Cristi mi-a spus ca socrul i-a dat o palma peste fata pentru ca nu a asteptat sa se dea Cata la o parte, s-a dat pe topogan si a lovit-o cu cotul in gurita si fata a inceput sa planga. Cum sa se intample asa? erau 2 cu ei in parc si ce faceau? stateau si se uitau? Cu mine singura nu patesc nimic si cu ei 2 se lovesc? I-am spus socrului sa nu mai dea niciodata in Cristi, sau in vre-unul din ei..a spus ca l-a atins "doar asa putin", dar cristi mi-a aratat destul de tare lovitura Ah, exact cand incepeam sa am si eu incredere in ei...pe sotul meu l-au tratat urat cand era copil, dar acum vazusem ca se poarta frumos cu copiii...Tb sa deschid si azi subiectul cu ei, dar nu stiu cum sa pun problema ca sa nu ne certam ci sa inteleaga ca nu e un comportament normal si ca daca mai aud ca fac asa nu mai las copii la ei. Si nu stiu cum sa port dicutia asta fara ton de cearta pt ca mie imi vine sa ma infig in gatul lor!!! Soacra cica i-a luat apararea in parc, dar asta nu ma multumeste cu nimic...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


off delicata situatie..pot sa-ti spun doar ce as face eu, de fapt ce am si facut inainte sa le dau ocazia sa se atinga de ei, le-am spus din start ca nimeni nu se atinge de ei indiferent ce fac..si n-au comentat, s-au conformat desi in repetate randuri mi-au povestit cum l-au crescut pe fisu cu bataia ( cu cureaua )..
oricum dupa parerea mea faptul ca soacra i-a luat apararea nu rezolva nimic, ba chiar ii confuzeaza..ce o fi in mintea lui cristi acum ? ca tataie e rau cu mine si mamaie e buna.. ca tataie o iubeste pe cata mai mult. .
dificil, mai ales ca motivul e legat de cata..
pupici sa fii stapana pe situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, poate in momentele alea vrea sa spuna cat de mult te iubeste, si vorba aia "nu mai incape in piele de fericire" Propune-i sa strigati "te iubeeeec!!!!"

Mergi la inceput