La multi ani Teea, David! Fluturasi de 2011 (144)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Eii uite exact de asta fug eu de bone.Cititi aici:

Feriti-va de ,,BONA" ZAVOIANU FLORICA
Dragi mamici, de vineri va ramane fara servici o bestie, ce se vrea a fi BONA, ZAVOIANU FOLRICA. A lucrat la mine timp de 3 luni aproape, ca si bona pentru baiatul meu de 2 ani si 2 luni. De ceva timp am simtit ca ceva nu e in regula. Azi am pus o camera sa inregistrez ce se intampla.
La ora 10 am plecat de acasa. Cand am plecat desenau. La 10.12 ii zice ,,Nu mai e pixul l-a luat vrajitoarea". Apoi timp de ora nu se mai aude nimik, practic nu-l mai baga in seama, il lasa la desene. Pe la 11.05 vorbeste la tel 14 min. Apoi: ,,Ce faci ai facut pipi" Copilul ,,Da, pipi". PLICI-PLICI 2 palme ,,Fututi gura ta de copil, de ce ai facut pe tine? Stai nemiscat in pat ca te omor. Baga te sub patura ca te omor . Nu ti merge cu mine." Copilul facuse pipi cat ea vorbea la telefon. Apoi nu se mai aude nimic pana la 13. AA, ba nu i spune ca o sa-l manance vrajitoarea de vreo 2 ori. La 13.47 vine instalatorul. Acum se joaca vreo 5 min cu copilul de ochii instalatorului. Apoi la 14 il baga in pat. Copilul nu vrea sa doarma. Inchide usa ,,Culcate ca te omor. Dau cu tine de pamant." Asta soptit, sa nu auda instalartorul.
In tot acest timp copilul meu, care e vesel, se cearta parte in parte cu mine, pune intrebari tot timpul nu a scos nici un cuvant. L-am gasit cu pantaloni care i-a avut de dimineata pe el. Deci, s-au uscat pe el.
Pt acest comportament eu i am si dat banii, asa ca de vineri isi va cauta iar de lucru. Deci, atentie.
Si inca ceva mi+au disparut si bani dini casa, si 2 telefoane.

andreea

Asa cevaaaa Dumnezeule Doamne!!Omor din culpa faceam!



Si revenind la problema cu scaunul de masina...De ce caut unul care sa se lase cat mai mult pe spate...Asta pe care il avem acum are un cadru de plastic si o sina pe care culiseaza si se ridica usor cu partea din fata in sus si spatarul se lasa putin in jos...Dar este parte intreaga nu se poate face ca la o canapea de ex.sa fie spatarul si partea pe care te asezi din doua bucati astfel incat atunci cand tragi partea pe care se aseaza copilul sa se traga in fata iar spatarul sa coboare...A inteles careva ce zic?!

La scaunul asta ce-l avem acum ii cade fetei capul in piept cand doarme...nu poate lasa capul pe spate ...nu stiu de ce...Mai pateste cineva asa?Imi e mila de ea ca nu poate dormi cum trebuie in el...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

cami, spor la treaba. Si eu m-am programat la salon pentru vineri, abia astept
E nasoala tusea asta, mergi la dr. Si noi am patitmit cu ea in iarna si simteam ca nu se mai termina

rhynna, bafta la cautat de scaune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhynna

Eii uite exact de asta fug eu de bone.Cititi aici:

Feriti-va de ,,BONA" ZAVOIANU FLORICA
Dragi mamici, de vineri va ramane fara servici o bestie, ce se vrea a fi BONA, ZAVOIANU FOLRICA. A lucrat la mine timp de 3 luni aproape, ca si bona pentru baiatul meu de 2 ani si 2 luni. De ceva timp am simtit ca ceva nu e in regula. Azi am pus o camera sa inregistrez ce se intampla.
La ora 10 am plecat de acasa. Cand am plecat desenau. La 10.12 ii zice ,,Nu mai e pixul l-a luat vrajitoarea". Apoi timp de ora nu se mai aude nimik, practic nu-l mai baga in seama, il lasa la desene. Pe la 11.05 vorbeste la tel 14 min. Apoi: ,,Ce faci ai facut pipi" Copilul ,,Da, pipi". PLICI-PLICI 2 palme ,,Fututi gura ta de copil, de ce ai facut pe tine? Stai nemiscat in pat ca te omor. Baga te sub patura ca te omor . Nu ti merge cu mine." Copilul facuse pipi cat ea vorbea la telefon. Apoi nu se mai aude nimic pana la 13. AA, ba nu i spune ca o sa-l manance vrajitoarea de vreo 2 ori. La 13.47 vine instalatorul. Acum se joaca vreo 5 min cu copilul de ochii instalatorului. Apoi la 14 il baga in pat. Copilul nu vrea sa doarma. Inchide usa ,,Culcate ca te omor. Dau cu tine de pamant." Asta soptit, sa nu auda instalartorul.
In tot acest timp copilul meu, care e vesel, se cearta parte in parte cu mine, pune intrebari tot timpul nu a scos nici un cuvant. L-am gasit cu pantaloni care i-a avut de dimineata pe el. Deci, s-au uscat pe el.
Pt acest comportament eu i am si dat banii, asa ca de vineri isi va cauta iar de lucru. Deci, atentie.
Si inca ceva mi+au disparut si bani dini casa, si 2 telefoane.

andreea

Asa cevaaaa Dumnezeule Doamne!!Omor din culpa faceam!



Si revenind la problema cu scaunul de masina...De ce caut unul care sa se lase cat mai mult pe spate...Asta pe care il avem acum are un cadru de plastic si o sina pe care culiseaza si se ridica usor cu partea din fata in sus si spatarul se lasa putin in jos...Dar este parte intreaga nu se poate face ca la o canapea de ex.sa fie spatarul si partea pe care te asezi din doua bucati astfel incat atunci cand tragi partea pe care se aseaza copilul sa se traga in fata iar spatarul sa coboare...A inteles careva ce zic?!

La scaunul asta ce-l avem acum ii cade fetei capul in piept cand doarme...nu poate lasa capul pe spate ...nu stiu de ce...Mai pateste cineva asa?Imi e mila de ea ca nu poate dormi cum trebuie in el...




Mami de fetita Sophie Elena(10.02.2011)
Doamna Dumnezeule citind simteam sa ma sufoc si nu mai pot respira. groaznic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Poze noi pe contul comun

Mandreeac, asa este , am uitat sa spun ce a ales Daria de pe tava: perie cu oglinda, bratara de argint, monede de euro. Sper sa nu fie adevarat ca ceea ce alege o reprezinta, ca atunci stam cam prost: se indreapta spre "pitzipongeala"

Rhynna, noi avem scaunul asta: http://www.mothercare.com/Mothercare-Sport-Car-Seat-Red/dp/B0030S1R1A?ie=UTF8&ref=sr_1_4&nodeId=44452031&sr=1-4&qid=1334087772&pf_rd_r=0VWXGPE5K7XA2V1JJK1K&pf_rd_m=A2LBKNDJ2KZUGQ&pf_rd_t=101&pf_rd_i=44452031&pf_rd_p=231490867&pf_rd_s=related-tab-3-5. L-am luat de la Mothercare din Afi Mall si am dat 410 ron
Este important sa iei scaun de masina care este pt copii de peste 9kg. Ca daca este un scaun si pt 0+kg (nou-nascuti), pozitia lui cea mai ridicata (adica spatarul) este cam lasata pe spate si nu stiu daca o sa-i placa Sophiei. Nu stiu daca am fost destul de explicita
In pozitia de somn nu e perfect la orizontala, dar e ok. doarme bine. nu am poze. Noi facem frecvent drumul Bucuresti-Focsani (200 km) si Daria doarme cam 2 ore in scaun.

Si saptamana asta sunt la tara; ne place aici, suntem tratate regeste, eu ma mai relaxez. O scot pe Daria afara cand am chef, fara sa fiu nevoita sa ma imbrac si eu "de iesit". O las sa mearga pe jos, sa se murdareasca, sa puna mana pe ce vrea ea. In Bucuresti inca nu mi-am facut curaj sa o las jos din brate. Sunt ingrozita de parcurile din zona mea.
Singurul inconvenient este ca tati nu poate sa ajunga aici in fiecare seara. Si mi-e teama sa nu uite de noi. Si mi-a intrat in cap ca se indeplinesc toate conditiile sa-si gasesca alta "mami": noi nu suntem prin preajma, este foarte stresat cu serviciul si noua afacere, in timpul zilei vorbim mai mult prin mesaje, ca nu are timp de stat la vorba cu mine

Fetelor sunt de acord cu voi in legatura cu violenta la adresa copiilor. Este impardonabila.
Zilele trecute Stefyapost spunea pe FB ca i-a dat o palmuta la fund Christinei, la nervi, si ii parea foarte rau. Cam prea multe mamici au acuzat-o pentru ce a facut. Se poate intampla ca o mamica sa scape o palma la fund, dar daca nu se va repeta, eu cred ca nu trebuie sa condamnam acea mamica.
ps: Spun asta ca sa ma justific pe mine, pt ca si eu i-am dat peste manuta Dariei cand tragea de tv. Nu am mai facut-o pt ca am vazut ca nu are efect, iar acum doar o iau din locul unde nu are voie. In schimb cand ii spun ca nu are voie undeva, ea ridica mana la mine si uneori ma loveste; sau loveste in masa, scaun etc. Oare de la mine a invatat gestul asta sau e ceva instinctiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello!

Rhynna nu sunt psiholog, dar mi-au placut mult psihologia si psihiatria in facultate! Nu te pot ajuta cu scaunul de masina, noi avem de la www.innovadbaby.ro/cumpara/scaun-auto-cu-isofix-cybex-pallas-2-fix-1247054" target="_blank">CYBEX si pitica sta foarte confortabil, dar mai ales doarme foarte bine in el, desi nu se inclina foarte mult, are tetiera reglabila in 3 trepte si cand adoarme eu inclin tetiera la maxim si cobor de asemenea scaunul in pozitie de dormit si nu-i cade capul absolut deloc in fata, sta chiar cu el putin pe spate!


Mandreeac nu ziceam ca vreo cunostinta de a mea isi da pruncul cu capul de patut! Era vorba de finutul meu care a fost abuzat in copilarie, acum e adult si parinte totodata si adeptul educatiei cu bata!

Azi pitica mi-a spus inainte de baita: "maammaa, tiitii, nana" - in traducere libera "hai, mami, fa-mi baita, apoi tzitzi si la nani"


NB mamici!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Scriam un perdaf si a disparut...pe scurt Irinuca05 si a mea face la fel...Aaa...si noi avem scaunul asta de masina:www.toyz.ro/scaune-auto-copii-accesorii/kinderkraft/scaun-auto-shell-plus-brown-9-25-kg/" target="_blank">http://www.toyz.ro/scaune-auto-copii-accesorii/kinderkraft/scaun-auto-shell-plus-brown-9-25-kg/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Irinuca si L loveste cu palmutele toate cele si pe toti (inclusiv pe mine ma loveste peste fata uneori mai tare, alteori mai incet si eu nu i-am dat nici o palmuta; in plus cand o alaptez ma si ciupeste tareee de brat/gat, dar mai ales de tzitzi) deci nu a invatat de la tine acest gest; cred ca asa cerceteaza ei lucrurile din jur cu mainile prin pipait/batut/ciupit/framantat (asa face L cu mancarea, o sfarama intre degete, o terciuie bine si apoi o intinde pe fata/par, masuta de la scaun/podea/perete, oriunde ajunge).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Ma ce bine seamana la avatar baiatul Mandreeac cu fetita yvyanei...Nu vi se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Clar, dupa ce am citit, fata mea va ramane la soacra. Prefer sa renunt la o parte din educatia ei, decat sa angajez o bona. Cand spun educatie ma refer la gradinita. Ma gandesc sa o las la bunici pana pe la 3-4 ani, deci gradinita va fi cea de la tara, fara 2 limbi straine si mai stiu eu ce activitati pe care le-as fi vrut. Trebuie sa fac un compromis undeva.

Nici inainte nu ma impacam prea bine cu violenta (in orice forma), dar de cand am copil, nici nu pot citi pana la capat un caz, nu pot sa ma uit la stiri etc. Mi se ridica toata pielea pe mine.

Sa revenim la lucruri mai frumoase, ca altfel nu pot dormi.

Rhynna, inteleg ce fel de scaun vrei. Al nostru nu e asa. In pozitia de somn se lasa ca cel pe care il ai si tu, dar Daria pare sa doarma bine in el.

Ina, cam acelasi program il are si Daria. Mie imi convine somnul de dimineata, ca atunci am cel mai mare spor la trebaluit prin casa. Deci Alex bea lapte de vaca? Cu cana?
In legatura cu intarcatul, vorba Deliei, nu te stresa! La noi, alegerea cu intarcarea a fost a Dariei, dupa cateva biberoane lasate acasa cat timp am fost plecata pe la nunti/botezuri. Ea a fost fericita ca a trecut pe bibe, eu am suferit foarte mult. Au trecut 3 luni si eu am si acum uneori impresia ca imi curg sanii

Madutza,
ce imi place sa te citesc. Mereu invat cate ceva de la tine. Parca aveam scanata o carte cu psihologia copilului, pe mail-ul comun.

Viss, off, barbatii astia... Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi si la noi saptamana viitoare, dupa aproape 3 saptamani de vieti separate. Tu macar ai o consolare: Sergiu, care sigur va fi o bomboana de barbat Daria, e tac-su intreaga, fara rabdare si vulcanica.

Da, Rhynna, Larisa seamana cu Rares, dar doar in pozele de la avatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata

mandreac, si andra mea e mucoasa..sunt inevitabile si momentele astea..pupici printului nepotica mea e mai bine, doar ce a trecut iar printr-un control neuro..concluzia e cam la fel, mare minune ca n-a fost afectata neuro si inca mai avem de recuperat pe functia motorie, kineto zilnic si reevaluare la un an..acum e cam cu o luna jumatate in urma pe parte motrica decat ar fi trebuit..deci cu speranta inainte
irinuka nu-ti mai alimenta gandurile negre vis-a-vis de tati cu datul si andra are o mare placere sa ma bata cu palmele, mai imi baga mana pe sub bluza dupa care se lasa pe spate si imi arde vreo 2 palme peste burta si se prapadeste de ras..si eu cu ea..n-are legatura cu plamuta zic eu..nu stiam de stefy..eu zic ca o plamuta nu e de condamnat chit ca o sa ma condamnati voi pe mine acum eu recunosc si cred ca am mai spus-o pe aici ca in prag de disperare l-am mai atins pe vlad cu o palmuta la fundulet, doar de forma sa zic asa..adica nu cu durere..dar in momentele acelea pur si simplu nu mai gaseam alta modalitate sa-l controlez si sa ma stapanesc..as fi avut mai multe variante ( sa plec eu sa ma calmez dar nu era posibil, sa-l duc pe el in alta parte singur dar mi se parea mai traumatizant..etc) insa asta mi-a scapat atunci..nu spun cat am regretat eu si cate procese de constiinta mi-am facut insa copilul nu avea nimic, nu parea afectat, ba chiar s-a linistit..nu sunt violenta, nu sunt de acord cu bataia, nu am fost batuta cand eram mica, imi iubesc copii de mor..dar mi-a scapat..pana la urma suntem oameni..eu zic ca atata timp cat sunt constienta de asta si o recunosc, pe viitor ma va ajuta sa ma controlez si sa gestionez mai bine problema..recunosc ca dupa ce am vazut efectul imediat, ca a inceput si el sa dea, m-am controlat mai mult si nu mi-a mai scapat..a trecut deja de perioada cand ridica si el palma sa dea..
acum ca veni vorba, am si eu o problema..vlad al meu cand intra in niste crize de necontrolat ( fie acumuleaza emotii puternice in ziua respectiva, fie oboseala, fie s-a trezit cu fata la cearseaf ) cand pur si simplu nu te intelegi cu el orice ai face si el nu poate sa se linisteasca singur desi face eforturi, se vede ca vrea dar parca striga si urla si mai tare..maaaamii, nu pot sa ma opresc..stiti ce imi cere ? sa-i dau o palmuta..prima oara cand am auzit chestia asta am zis ca glumeste..insa s-a repetat de cateva ori si numai in situatii de necontrolat, de crize isterice..probabil el a asociat palmuta cu o metoda de calmare, care il scoate din starea aia nesuferita care nici lui nu-i place dar din care nu stie inca sa iasa singur..si se pare ca nici eu nu reusesc inttodeauna..uneori merge prin joc, alteori prin ras isteric, altadata prin liniste si imbratisari stranse cand dupa ce se zbate ca un peste pe uscat se linisteste..eu zic ca se va rezolva cu timpul cand va creste si va sti sa-si gestioneze singur emotiile..

spiridusha, nici nu stii cat iti multumesc pt linkul dat ieri..cred ca am reusit sa citesc aproape tot blogul tipei respective..asa m-a uns la suflet, parca descria trairile mele interioare si atmosfera de la noi din casa...vorba lui vlad, parca "fu la noi in casa" si a vazut ce se petrece..o sa incerc sa citesc cartile recomandate despre cresterea baietilor si poate ajung la niste ateliere cu picii..

Mergi la inceput