La multi ani Daria! Fluturasi de Mar-Apr2011 (143)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Si cum eu sunt la capitolul intrebari ia sa mai vedem...

Cum rezolvati voi problemele comportamentale sa le zicem asa...atunci cand copilul nu intelege ca nu are voie sa faca un anumit lucru (de ex.sa scotoceasca prin cosul de gunoi) si se tot intoarce sa faca acel lucru desi tu te dai de ceasul mortii si ii spui :Mami,nu ai voie de 1000 de ori!.

De batut nu incape vorba,deci ce e de facut?

Azi mi-a dat prin cap sa o pun in patut ca un fel de pedeapsa sa stea cateva minute ca sa inteleaga ca nu are voie domnule.Ca de nu eu ma duc de una singura la azil .O fi bine?O fi rau?Ce e de facut?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Cami vazut pozici cu mandrele tale, ce scumpe sunt vad ca le-am si nimerit bine, Petra e mandra cu bluzita ei frumusica si pantalonii cu Hello kitty si Antonia pare ca e foarte incantata de salopeta ei cu bluza si ciorapei asortati sa stii ca am avut emotii mari cu pachetul ca l-am trimis de mult si a ajuns abia ieri, la fix de ziua Petrei, dar ma gandeam ca l-am pierdut ca imi parea rau de lucrusoare ,plus ca am platit sa ceara semnatura de primire dar m-am bucurat tare cand ai spus ca ajuns, chit ca foarte tarziu si acum m-am bucurat si mai tare cand am vazut hainutele pe ele parca ar fi fost piscoata in ele am lasat cateva comentarii

ma duc sa pun piscoata la nani, acum isi termina biberonul si tati povestea ca asta e in meniul de seara, bibe cu laptic si cereale si 3 povesti si cantecele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Ailed multumesc mult si mie mi-a fost dor de voi, de fluturasi, cu unii dintre voi am mai tinut legatura pe facebook, dar timpul e asa de scurt

Rhynna eu nu sunt deloc de acord cu aceste pedepse. Sincer nu cred ca invata nimic din asta :(
Eu am inceput gresit cu "nu e voie" si rezultatul a fost absolut nul - N incpea sa planga, era evident ca o raneam cu interzicerea mea. De aceea eu am schimbat tehnica - incerc sa o feresc de chestii care o atrag (de ex si eu am avut problema cu gunoiul si am pus gunoiul sub ghiuveta, in dulap), alteori o las sa isi faca damblaua (de ex la prize cu protectie. dupa ce s-a lamurit ca nu e nimic interesant acolo nu mai are treaba lor) si in alte situatii pur si simplu ii distrag atentia sau o iau si o duc in alta parte. Ma jos cu ea 2-3 minute, uita si gata. Isi si aminteste, bineinteles, dar reiau joaca :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Strumphitza Am o curiozitate ...daca poti sa mi-o rezolvi...daca nu am sa traiesc toata viata dezamagita.
In ce limba vb cu Sophia in casa?In engleza cand e si sotul tau si in romana numai cand sunteti voi doua?
Nu dati cu oua .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Ama22 asa e cu pedepsele insa fiica-mea e asa incapatanata ca degeaba o iau eu cu altceva ea tot ce facea inainte vrea sa faca...e si mai mare ca fetita ta cu 2 luni...si cateodata imi vine sa ma dau cu capul de pereti .Cu gunoiul...nu prea am unde sa-l pun...daca il pun sub chiuveta nu mai pot depozita nici un vas...ori unde stau eu acum am doua dulapuri la bucatarie si unul e chiar masca de la chiuveta...
O sa incerc si eu sa ma joc cu ea...dar cateodata mai fac mancare sau alte treburi si ea e ba pe la gunoi ...ba printre picioarele mele...din astea....
Una peste alta vazui pozele tale.Ai o domnisorica frumusica foc.Sa va traiasca si sa va umple viata de bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

rhynna a mea face alceva... deschide frigiderul , e un model vechi,bine si cu gunoiul are treaba indiferent ynde l-as pune... inclusiv in dulap, deschide usa la dulap, capacul la cutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Rhynna multumesc

Stiu prea bine cum e cu incapatanarea :)
Cu gunoiul prin casa eu am rezolvat si cu gunoaie din acelea cu pedala. Chiar daca s-a prins ca daca apasa pedala se deschide capacul, nu are cum sa cotrobaie.
In plus am luat si gunoi cu capac si in bucatarie am pe blat si o cutiuta (din aia in care se vand ciupercile) in care pun gunoaiele (coji) in timp ce gatesc si golesc doar cand se umple. Astfel incat nu am nevoie nici eu de gunoi la indemana.

In bucatarie (si fetele care ma stiu, stiu si cat de mult gatesc eu :))), si Nati e vesnic atarnata de mine. O tin ocupata cu vasele cu care gatesc si eu (capace, vase mai mici, linguri de lemn etc) sau cu chestii de rontait din ce gatesc (ceapa, morocvi etc).

Crede-ma, si eu imi pierd rabdarea mai ales ca eu sunt singura cu Nati, dar nu cred ca daca o pedepsesc o invat ceva. Cred ca doar as face-o mai indaratnica. Asa o includ in tot ce fac, incerc sa ma relaxez (noi framantam aluaturi impreuna ) si e mai bine pentru amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Ama22 Ce sa mai zic...mi-am dat seama si eu ca e gresit dar of doamne ...o sa incerc si eu sa schimb gunoiul...sa vedem ce iese ...ei na ca mai sunt si altele pe care le face....O sa-mi treaca pana ma fac mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhynna

Ama22 Ce sa mai zic...mi-am dat seama si eu ca e gresit dar of doamne ...o sa incerc si eu sa schimb gunoiul...sa vedem ce iese ...ei na ca mai sunt si altele pe care le face....O sa-mi treaca pana ma fac mare.

Mami de fetita Sophie Elena(10.02.2011)


mami, eu ii spun: "Rares, nu e voie si in timpul asta arat cu degetul, il plimb dintr-o parte in alta si din cap fac la fel si face si el la fel si cu caputul si cu degetelul(zambeste in coltul gurii hotomanul)si nu se duce acolo unde ii spun eu ca nu e voie. Nu stiu cat ne va tine, dar acum merge.



Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Rhynna si e si normal sa faca :)

eu mereu ma pun in locul ei si ma gandesc cat de curioasa e ea sa descopere lumea asta mare, plina de ciudatenii. Incerc sa ii explic, sa ii inteleg curiozitatea si temerile. Incet, incet, le va invata, se va plictisi de ele si vor aparea alte probleme :)


Mergi la inceput