Cel putin 10 kg jos (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Multumesc Arturicii! m-a inspirat foarte mult si exemplul tau- varianta pe care ai mers pana la Rina, cam asa procedez si eu- fara "trebuie" sau "e interzis" pentru ca nici la mine nu functioneaza.
Prefer sa schimb lent dar mai stabil niste obiceiuri, poate va fi tentat si copilul meu sa manance mai multe legume. Un prim pas a fost facut - a acceptat mancarea de fasole verde si ii si place.

Azi sunt in verva- am fost la dentist si nu am voie sa mananc o perioada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Va spuneam io ca-s anti diete impuse (ptr ca prefer sa gandesc eu ptr mine ). Si va mai spuneam acum 2 sapt ca incep totusi o dieta ca sa sustin o prietena.
Ei bine, prietena a tinut 10 zile, a slabit vreo 3 kg (ii trebuiau in total vreo 6 max ) apoi a renuntat. Insa ieri, dupa 4 zile de pauza, m-a sunat si mi-a zis: cred ca revin la dieta; am inceput curatenia in dulapuri, arunc/dau toate dulciurile. Am anuntat si pe cei mici ca de azi mananca mult mai putin dulce si doar facut de mine (ea e mare bucatareasa si se pricepe tare bine, mai ales la dulciuri)

Oricum, referitor la Rina, inca nu-s vreo experta, nu am nici experienta cu ea insa mie imi place; este suficient de stricta si suficient de permisiva cat sa ma incurajeze sa continui.

Dulcetica, hai, nu te mai necaji ca si tu poti. Poate ca esti tu intr-o perioada mai putin optimista insa sigur poti. Las "invidia" si hai la treaba!

Lulu, pofta buna la peste! Imi place ca tu ai un meniu variat si cu multe alimente pe care eu nu prea le incerc, nu prea le combin. Dar asa cum spui tu tare delicios suna.
Ieri am primit pachet din Ro si am primit si Almette

Alina, 57 ??? Plang acum de ciuda dar te ajung eu din urma!!!

Sa va zic, sa nu va zic..cu ce e plin frigi al meu?
Hai sa va zic...cu praji de la cea mai tare cofetarie de aici (o cofetarie romaneasca). Insa mi-am pus la pastrare intr-un colt de frigi ptr maine (la carbohidrati) 2 praji (hai ca impreuna nu-s mai mari decat o felie de tort ); dar rezis eroic in fata lor de ieri seara....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Bianca, bun venit

Azi sunt la R14, "amidoane' - stie cineva ce-s aia cartofii rantaliti?






http://www.haisagatim.ro/2009/02/cartofi-rantaliti.html



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, multam fain, cred ca am pus intrebarea incomplet.
Io stiu ce-s aia , mai stie cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui LYADA

Multumesc Arturicii! m-a inspirat foarte mult si exemplul tau- varianta pe care ai mers pana la Rina, cam asa procedez si eu- fara "trebuie" sau "e interzis" pentru ca nici la mine nu functioneaza.
Prefer sa schimb lent dar mai stabil niste obiceiuri, poate va fi tentat si copilul meu sa manance mai multe legume. Un prim pas a fost facut - a acceptat mancarea de fasole verde si ii si place.

Azi sunt in verva- am fost la dentist si nu am voie sa mananc o perioada


Bianca


Stii ce face Rina asta? Te face sa constientizezi si sa iti intre in rutina cum sa combini sau cum sa nu combini alimentele.
De ex pe Montignac, eu nu am putut sa il inteleg de loc...Mi se parea atat de complicat sa invat grupele, sa le combin, etc.

Insa eu ma uit acum la Rina asta ca la o scoala, de 6 luni. 3 luni mai drastica apoi incet intru in normal in urmatoarele 3. Si intr-un intr-un normal sanatos ca daca ma intorc la normalul meu nu e de bine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Arturicii, stiu ca am avut si eu odata intentia sa tin Rina, insa nu am mai reusit sa citesc cartea, doar asa spicuiri, nici nu stiu daca o mai am in format electronic. Parca aici era ziua numai cu apa? Cum sunt meniurile? Sau ai putea sa-i faci puturoseniei din mine un rezumat cu principiile de baza? Sa stiu cum functioneaza fara sa citesc cartea. Si mai vad eu dupa aceea. Parca nu era cu meniuri impuse, erau tot felul de exemple de meniuri... sau vorbesc din alta carte?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cristina, am si eu cartea in format electronic daca o vrei.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mai, mai, io ma apuc sa o citesc/cunosc pe tanti Rina asta.....ca pe nenea Monti ...uff, greu, ca tine arturici, m-am impotmolit.
Dupa Sarbatori- nu din cauza mancatul in zilele acelea, ci din cauza postului, ma apuc(poate) de Rina, pana atunci ma documentez.
De unde cel mai bine?

Maine am facut meniul, ca sa scap de stres:
Dimineatza: omleta+ rosie
Gustare fructe
Pranz salata de peste
Cina Somon afumat cu paine uscata

Va doresc o seara placuta si fara pofte. mai am putin de stat la birou si fug la masaj, apoi la piata

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Da, aceasta e cu o zi de apa dupa 28 de regim.

Pe scurt,
se repeta cele 4 zile timp de 3 luni, in exact ordinea aceasta: Proteine, Amidonuri, Carbohidrati, Vitamine, urmate in ziua 29 de o zi doar cu apa. Dimineata pe stomacul gol un pahar de apa calda cu o lg de otet de mere si o lg de miere sau un pahar de apa min.


ZIUA DE PROTEINE
PRANZ: alegeti intre carne de pasare, vita, porc, iepure,
curcan, vanat, peste, fructe de mare, tofu (branza din soia)
sau proteine de origine vegetala; Pe langa proteinele alimentare, preparati multa salata proaspata sau alte
legume; la abur, inabusite sau sote - cat mai sunt
inca crocante. Si nu uitati: o felie de paine si 0,3 litri de
supa simpla, daca doriti. Beti supa la sfarsitul mesei. Nu
combinati diferitele tipuri de proteine alimentare (carne si
lactate, carne si oua sau lactate si oua).

CINA: aceleasi tipuri de alimente ca la pranz, cu exceptia
supei si a painii. Daca pranzul include carne, trebuie sa
aveti carne si la cina; acelasi lucru este valabil si in cazul
celorlalte alimente alese pentru pranz. Cantitatea de
alimente consumata la cina trebuie sa fie intotdeauna cat
jumatate din cantitatea consumata la pranz.

Nu va place pestele sau sunteti vegetarian? Zilele de
proteine va ofera o gama variata de sortimente. Profitati.
Puteti inlocui carnea cu oua, brarrza de vaci sau iaurt
(inclusiv chefir si lapte acru), toate in aceeasi cantitate ca
cea pentru carne. Produsele lactate contin proteine si pot
fi consumate numai in zilele de proteine. Frisca si
smantana, mascarpone sau branza topita contin putine
proteine, de aceea nu sunt incluse in zilele de proteine. in
plus, contin multe grasimi; prin urmare, consumati-le
cumpatat. Cand faceti cumparaturile este de preferat sa
alegeti produse al caror continut - verificati eticheta - este
benefic pentru sanatate (continut scazut de grasimi,
grasimi de calitate, bun pentru inima, etc; incercati sa
verificati toate informatiile).

ZIUA DE AMIDONURI
PRANZ: consumati carbohidrati cu un continut bogat in
amidon: fasole, mazare; boabe de soia, linte, naut, orez
sau cartofi, crupe de hrisca (sau soia), mei, c alte cereale
(fierte, inabusite sau sotate in cat mai putina grasime).
Aceste alimente ie puteti asorta cu salate si legume. Puteti
manca doar o felie de paine;

CINA: aceleasi alimente ca la pranz, totusi in cantitati mai mici si fara paine.

ZIUA DE CARBOHIDRATI
PRANZ: meniul din ziua de carbohidrati poate include terci
de hrisca sau de porumb, mamaliga, cus-cus, diferiti fulgi
si terci sau feluri de mancare din di cereale macinate.
Puteti alege orice tipuri de paste sau pizza cu legume sau
ierburi aromate si, de asemenea, alte aluaturi (covrigi
sarati, baghete sarate, biscuiti, grisine si alte produse de
panificatie fabricate din aluat fara drojdie) prajituri. Sunt
permise sfecla rosie si salatele din rucola, varza, salata
verde, sau castraveti.

CINA: o felie de tort sau 3 produse de patiserie la alegere ori aceeasi cantita biscuiti sau 3 cupe de inghetata si obligatoriu, 4 bucatele de ciocolata neagr Absolut delicios! Daca nu va dati in vant dupa dulciuri, rasfatati-va cu biscuil sarati sau o felie de pizza ... si obligatoriu 4 bucatele de ciocolata neagra.

ZIUA DE VITAMINE
in ziua de vitamine, fructele si legumele intra in meniul fiecarei mese. Combinarea fructelor este lasata la latitudinea dumneavoastra; totusi, este de preferat sa consumati un singur fel de fructe la o masa. De asemenea, puteti consuma fi uscate, seminte si nuci. Pentru a beneficia cat mai mult de vitaminele si mineralele din fructe, acestea trebuie consumate proaspete si cu coaja; sunt, de asememnea permise compoturile din fructe, fructele pasate, supele din fructe si legume s fructele coapte. Daca nu va plac fructele, combinati-le sau inlocuiti-le cu legi proaspete simple (fara sosuri).

ZIUA DE APA
O data pe luna, obligatoriu dupa o zi de vitamine (o data la 29 de zile) urmeaza o zi de apa, dupa care incepeti din nou cu o zi de proteine. in zilele de apa veti bea numai
apa. Daca nu va puteti abtine de la mancare, preparati o supa de legume sau sucuri din fructe sau legume proaspete (sau sariti peste ziua de apa).
Apa este indispensabila; trebuie sa beti in fiecare zi.

BAUTURI
Beti cel putin 2 litri de apa pe zi, de preferat mai mult. De asemenea, beti ceai si sucuri de fructe sau legume.
-Retineti ca sucurile de fructe si legume constituie o masa.
-Puteti bea o cafea farą zahar. Incercati cafeaua boabe
-Consumul de alcool incetineste procesul de pierdere in greutate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Lulu, Ellinia, daca vreti eu va pot indruma zi dupa zi pana va obisnuiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii





Alina, 57 ??? Plang acum de ciuda dar te ajung eu din urma!!!





Ioana & Arturicii'SBiblioteca Romaneasca din Canada





As vrea eu 57, ca e 57.8, deci tot cam 58, dar eu ma bucur ca de 2 zile ma mentin sub 58, ceea ce imi da si mai mare curaj!
Azi a inceput sa ma doara gatul, asa ca mananc cu dificultate, nici apa nu prea pot sa beau atat cat mi-as dori(sau cat ar trebui).

Nu stiu daca e bine sau nu, dar eu vreau sa slabesc/sa ajung la o anumita greutate(55-56kg) si pe urma sa incerc sa ma mentin cat se poate de bine. Acum recunosc ma abtin de la multe chestii, paine deloc-de o luna nu am mancat nici o felie), vreo prajitura-chiar si una minuscula nu mi-am permis, fainoase ioc, deci incerc sa-mi ating scopul, adica sa slabesc.



Mergi la inceput