Cum se pot elimina ridurile?(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

stati putin...ca m-ati pierdut pe drum.Deci voi va dati cu crema cu protectie numai cand iesiti din casa?Eu ...de cand am facut ochi dimineata...fara exceptie,ca ies ca nu ies...sunt zile cand nu scot nasul afara...dar protectie am pe fata permanent.Locuinta noastra are geamuri din plafon pina la dusumea...ma rog nu asta e motivul...dar totusi nu am geamuri din sticla de ochelari de soare,asa ca obligatoriu imi trebuie protectie si in casa.Zic eu...in capul meu...Mirela,cum e?Trebuie sau nu crema cu ecran de protectie chiar daca stai in casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema

stati putin...ca m-ati pierdut pe drum.Deci voi va dati cu crema cu protectie numai cand iesiti din casa?Eu ...de cand am facut ochi dimineata...fara exceptie,ca ies ca nu ies...sunt zile cand nu scot nasul afara...dar protectie am pe fata permanent.Locuinta noastra are geamuri din plafon pina la dusumea...ma rog nu asta e motivul...dar totusi nu am geamuri din sticla de ochelari de soare,asa ca obligatoriu imi trebuie protectie si in casa.Zic eu...in capul meu...Mirela,cum e?Trebuie sau nu crema cu ecran de protectie chiar daca stai in casa?


Si eu ma dau de cand ma trezesc, imediat dupa toaleta de dimineata.
Ieri am mai dat doua straturi intainte sa iesim in parc, in mod obisnuit cand ies din casa ma machiez si primul strat e crema de protectie dar nu sar niciodata peste aplicarea de dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

fetelor , nu am apucat sa va citesc din urma , cu scuzele de riguare daca ma repet doream sa va spun ca eu utilizez ulei de argan , este nemaipomenit. Seara se aplica cu mainile umede si iti lasa pielea catifelata si hidratata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Fetelor, din pacate cred ca daca pielea are o sensibilitate la soare, exista oricand riscul ca, in cazul unei expuneri cat de mici, nesuferitele de pete/pistrui/melasma/whatever sa-si faca aparitia, chiar daca se foloseste crema cu SPF maxim. Am citit si pe forumuri straine de fete care scapasera de pete si melasma, si apoi cum s-au expus la soare cum a aparut :(.

Mie mi-au aparut niste pete sub ochi acum 6 ani, am reusit sa le atenuez cu diverse creme, iarna aproape ca nu se mai vad, iar vara sunt ca niste pistrui, nu ma (mai) deranjeaza (bineinteles, folosesc mereu crema fotoprotectoare). Dar la inceputul lunii asteia m-am plimbat nitel prin soare (nitel adica asa, pret de vreo 20 de minute) si apoi am constatat cu oroare ca mi-au aparut pete si pe frunte (niste pete mici si nu foarte vizibile, dar tot am plans de suparare). Nu eram data cu crema, ca eu am breton si nu vroiam sa se naclaiasca bretonul de crema, si nici nu mi-a trecut prin cap ca se poate intampla sa-mi apara si alte pete, mai ales dupa atata timp de la aparitia primelor (a propos acolo unde a stat mai bine bretonul pe frunte nu am pete)... Ba am fost si la mare (bineinteles, protejata la maxim, stat sub umbrela, palarie etc.) si nu mi s-a intamplat nimic, si acum, pentru cateva minute de mers prin soare iata.

De-asta cred ca odata ce mecanismul asta al melaninei se da peste cap, devine periculoasa expunerea, ca nu se stie ce pete mai pot aparea si pe unde. Oricum, cazul meu e mai dureros ca am si pielea ingrozitor de sensibila la modul general, nu numai la soare, asa ca, la sfatul Mirelei , folosesc acum Skinoren (acidul azelaic se pare ca functioneaza impotriva melasmei) - seara, si alternativ crema Neotone de la Isis Pharma (o seara Skinoren, o seara Neotone). Dimineata folosesc o crema depigmentanta de la Filorga, un tubulet mic si argintiu, nu stiu daca e eficienta dar e foarte blanda cu pielea (si miroase si frumos), iar apoi Neotone Radiance cu SPF 50. Cam asta e programul meu, nu va mai spun ca umblu acum peste tot cu tubul de Neotone Radiance dupa mine si din cand in cand mai imi dau (la serviciu stau fix in fata unui geam mare si asta ma streseaza rau, iar cand sunt afara si simt soarele pe fata ma gandesc cu groaza sa nu se accentueze petele... paranoia!).

Din ce am mai citit pe net, se pare ca melasma are o legatura cu un nivel prea mare de estrogen si cupru in corp, si cu o lipsa de zinc/magneziu/calciu/vitamine B (mai ales B6), asa ca sunt recomandate suplimentele alimentare (zinc/magneziu/calciu/vit. B si C etc.). Un alt supliment despre care am citit ca ar avea rezultate bune impotriva petelor este MSM-ul (metilsulfonilmetan), pe forumurile anglo-saxone e foarte apreciat. Pentru a avea efectul scontat trebuie ca aceste suplimente sa se ia in doze serioase (de ex. zinc 30-50 mg, vitamina C si MSM peste 1 g etc.). Eu m-am apucat sa iau zinc si vitamina C, si o sa cumpar si MSM-ul, numai ca pana acum nu l-am gasit la Plafar.

Si un alt remediu aflat in urma intenselor mele cercetari internautice e uleiul de ricin, se pare ca da rezultate foarte bune in tratarea petelor (pe langa asta e recomandat si pentru tenurile grase), asa ca am cumparat niste uleiuri si ieri am produs primul meu ser natural, cu ulei vegetal de ricin, de macadamia si yangu si ulei esential de lavanda (l-am distrus pe prietenul meu cu "laboratorul" improvizat in baie si mirosurile de uleiuri si solutii dezinfectante, dar asta-i viata, si el isi face corabii uriase de care nu mai am loc in casa ). Va tin la curent cu efectele, sa vedem cum introduc si serul asta in deja complicatul program de ingrijire...

A, sa nu uit, pilule contraceptive+soare = dezastru in ceea ce priveste petele...

M-am lungit ca o zi de post, dar sper ca informatiile astea sa fie utile cuiva. Sa fiti frumoase si sa va protejati (cred ca asta devine noul meu leitmotiv, o sa-mi fac tricou si cana cu "keep calm and wear sunscreen") !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Revin si eu dupa o absenta mai indelungata. Primere se gasesc peste tot, inclusiv la ELF sau Oriflame, daca vreti unele pentru un buget redus.

Eu m-am lasat de peeling, am am ramas la numarul 5. Am luat aceasta hotarare pentru ca, de cand am inceput acest peeling, mi-au aparut o groaza de cosulete si diverse chestii suspecte pe fata si nu imi place deloc. Nu stiu daca sa asociez direct cu peelingul, dar inainte sa il incep aveam fata curata. Acum, de mai mult de o luna ma lupt cu minunatiile astea. De asemenea, desi folosesc protectie de la Bioderma 50 si BB Cream cu spf30, observa ca fata mea s-a incarcat odata cu aparitia soarelui. Am vesnicii pistrui/pete la care s-au adaugat si petele proaspat aparute de la cosuletele abia trecute.
Ridurile de pe frunte care ma suparau nu s-au atenuat deloc. Ma gandesc sa mai incerc niste sedinte de peeling in toamna. Poate or sa aiba alt efect atunci.

Dar de citit va citesc in continuare Gasesc sfaturile voastre extrem de folositoare. Mirela, multumesc pentru tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Salcia...sper din tot sufletul sa fiu exceptie...ca m-apuca plinsu daca imi apare iar masca.Atata chin sa scap de ea...of of of.Dar oare daca continui cu exfoliant...a la long vreau sa spun...si nu stau la soare...am vreo sansa sa nu pigmentez iar melasma asta nenorocita?Ca la soare nu pot sta...m-apuca durerea de cap instant...de asta stateam la solar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Ema, cred ca poti fi exceptie, daca te protejezi foarte bine (crema cu SPF maxim, evitarea soarelui, palarie, ochelari de soare etc.). Si eu trebuie sa-mi iau palarie, dar nu prea-mi place cele cu boruri mari... Acum plec de la birou si inainte de a iesi ma duc la baie sa ma creia o pauzasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

SAlcia, foarte interesante informatiile, multumesc !
Eu stiu sigur ca am avitaminoza si iau B-uri periodic. Asa se explica de ce pana acum nu aveam probleme mari cu soarele si nu ma patam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Buna seara!
Am tot citit topicul pentru ca ma intereseaza si pe mine sa fac un tratament.
Tot ma uit la produse si incerc sa vad ce mi se potriveste(de pe site-ul Mirelei) dar ma gandeam ca poate e mai bine sa intreb aici,voi fiind deja experimentate.
Am 28 de ani,tenul gras si nu cu probleme foarte mari.Am porii deschisi in zona nasului si acolo mi se formeaza puncte negre.Din cand in cand imi mai apar si cosuri dar nu foarte des.Totusi,tenul meu nu arata asa cum as vrea.
As vrea sa incerc tratamentul,de fapt vreau de mult dar pana acum am avut ceva dificultati financiare asa ca am asteptat sa imi revin putin
Din cate am citit in ultimile pagini,nu mai e indicat tratamentul acum pentru ca ne expunem mai mult la soare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Salcia...daca nu ma repatez..iti declar oficial ca...te iubescCum sa nu-ti placa palariile alea cu boruri largi si in valuri?Doamne...sunt innebunita dupa ele...!Mi-am cumparat de la H&M...provizoriu...insa mi-am planificat peste doua saptamani o vizita la Paris...sa-mi i-au palariipina acum purtam de placere...acum o sa port de nevoie.

Mergi la inceput