Cum se pot elimina ridurile?(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crrisss spune:

ema sa ne tii la curent cu genele false ca si eu is tare curioasa. Am facut in weekend-ul asta a sasea sedinta cu acid glicolic 30%. Nu stiu ce s-a intamplat ca m-am ars in cateva portiuni si nu mi se pare ca am facut ceva mai diferit. Poate am fost intr-o perioada mai sensibila. :) Sapt viitoare trec la concentratie de 50%. Am emotii. In rest totul e sub control. :) O saptamana frumoasa sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela,in materie de ingrijire sunt...inepuizabila...Absolut toate amicele si cunostintele mele sunt foarte mirate...de ce-ti faci peeling,ca tenul tau e ok,de ce-ti faci manichiura cu acril ,ca unghiile tale sunt foarte faine...de ce-ti pui gene,ca genele tale sunt grozave...si lista cu de ce-uri e lunga.Eu nu vad nimic grozav ,asa ca umblu cu imbunatatirile.Genele mele sunt, in mod normal rimelate ,cele din poza de profil...mai toata lumea ar spune...esti nebuna cu asa gene sa-ti pui altele false.Visul meu de mica era sa devin cosmeticiana,la modul cel mai serios...si toata viata pina acum m-a preocupat aspectul meu...putin mai mult ca a marii majoritati.De aici si interesul meu nitel exagerat pentru infrumusetare...stiu ca nici excesul nu e bun...ca poti face si gafe...pina acum ...slava domnului n-am patit nimic rau...sunt o fecioara tipicarasi intreb,citesc,analizez toate aspectele inainte de a actiona.
Am sa fac poze inainte si dupa si va tin la curent cu actiunea...gene .
Crriss...succes cu 50%...probabil ca te-ai ars pe portiunile unde piele nu era complet refacuta de la peelingul anterior.Presupun doar..,ca nu stiu exact de ce...
Ramirispai uite cum as face eu.Termini peelingul si in perioada de dinaintea concediului aplici autobronzant...cind deja pielea e complet refacuta ...si la odihna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ema, eu merg la salon, ca singura n-as putea in veci sa-mi pun. Genele individuale se lipesc pe firul tau, la 1-2 mm de pleoapa. Banda se lipeste chiar la baza genei, in contact cu pleoapa.
Mirela, asa e ,genele cad o data cu geana ta, dar nu le afecteaza. Asta dc sunt puse corect. In mod normal, genele au o durata de viata intre 30-60 zile, Eu mi-am facut saptamna trecuta refill la gene ca dupa 4 sapt cazusera destul de multe si acum arat mai bine decat data trecuta, pt ca aveam mai multe gene crescute decat cd mi-am pus prima data. Eu una sunt incantata de aspect. De dimineata de cand ma trezesc, arat f bine, nu mai am nevoie de machiaj. Ma bate gandul sa-mi tatuez si conturul ochilor.
Ce mi-a afectat genele au fost genele de tip manunchi, care la fel, se lipesc de genele tale. Alea au picat cu geana cu tot, dar cu geana sanatoasa, asa ca am ramas pe alocuri fara gene, cam vreo 3 sapt, pana au crescut altele. Pe alea nu le recomand. Sunt grele, le simti f ciudat, se aplica greu si iti rup efectiv geana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Buna tuturor ,

Am vazut pozele tale Ema , esti atat de frumoasa !Esti imaginea frumoasa a unei doamne ce ma bantuie din copilarie .Poveste lunga :)

Mirela , o sa vreau si eu crema cu uree , dar nu stiu cand sa o comand pentru ca voi fi plecata mai mult in perioada urmatoare.

Eu mi-am pierdut putin din elan ca am avut ba , musafiri sau am fost plecata si nu mai reactionez bine in conditii de stres ;)

la primul peeling am facut-o de oaie . Am neutralizat cu apa
al 2-lea a fost ca la carte , n-am stat mai mult de 6 min. si nu s-a cojit deloc pielea.

In seara asta voi face a 3-a sedinta si ultima.

Voi intrerupe tratamentrul pentru ca in iunie-iulie-august voi merge la mare si chiar daca nu voi sta la soare , mi-e frica sa nu ma trezesc cu chestii pe fata.

In toamna , cred ca voi incerca si acidul lactic , pentru ca si eu am niste pete - melasma , de-a lungul barbiei.

Fetei mele i-a disparut acneea , dar au ramas niste pete . Sper , cu timpul sa dispara. Aveau un motiv cosurile alea mey ...

scriu de dimineata la postul asta , sper sa se inteleaga ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema

Ramiris,pai n-or fi pistrui...si de asta nu se duc...mie personal imi plac pistruii...numa ca eu eram pistruiata generalizat,combinat cu melasma....doamne dumnezeule !Merci de sfat,am sa mai deschid putin culoarea parului ca vorba lui fii-meu ala mare...care peste o luna are majoratul...mama...fa-ti ceva te rog ca devin prietenele mele geloase cand te-or vedea cu aspectul asta gothic....


Pistrui sau altceva clar apar din cauza soarelui. Ieri am iesit cu bicicletele, mi-am dat cu SPF 50 de doua ori inainte sa ies din casa si-am bagat si nitel fond de ten peste sa atenuez stralucirea cremei si cu toate astea cand m-am intors am remarcat ca mi-a mai inflorit un nesimtit din ala. Nu inteleg cum Dumnezeu daca sunt asa de camuflata cu crema... Stiu ca exista fotosensibilitate dupa peeling dar de-aia folosesc crema cu protectie totala.

Probabil sunt eu mai sensibila decat media, altfel nu-mi explic. Ma gandesc ca ar trebui sa suspend peelingul pe perioada verii pentru siguranta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Unde poze? Vreau si eu pozeeeeeee ... Rog frumoooooos .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Primer-e se gasesc in toate magazinele de cosmetice gen Sephora. Cam toate marcile. De la L'oreal la Make up forever care e mai profi, sau Clnique, Benefit etc. A, si in magazinele MAC au muuuulte tipuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crrisss spune:

ramiris, aceeasi pb o am si eu. Am o pata care ma bucurasem ca aproape a trecut, dar parca de cand a aparut soarele iar a inceput sa se vada. :(
Ma bate gandul sa nu mai fac nici o sedinta de peeling pana la toamna. Nici eu nu ies din casa fara factor de protectie 50, dar sunt genul care ma bronzez si la umbra. :( Imi pare rau parca sa arunc acidul glicolic. Cel de 50% nu l-am folosit deloc si am vazut ca are termen de valabilitate 6 luni. Aveti idee daca in anumite conditii poate fi pastrat si refolosit la toamna???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

multumesc pentru complimente tuturor...nu merit laude vostre in totalitate pentru ca personal cred ca frumusetea vine mai mult din interior...bine,e un avantaj sa ai trasaturi calde,armonioase...dar adevarata frumusete ...nu e ce se vede.
so,Corina,iti multumesc din suflet pentru pareri...uite vezi ca nu stiam si exact manunchiuri eram tintita sa-mi pun.Acum ca mi-ai spus...o sa fac altceva...ca in kit sunt si manunchiuri printre altele...o sa tai firele din manunchiuri...si le aplic ca individuale...si gata povestea.Sunt sigura ca nu am nici o problema la aplicare...sunt atat de meticuloasa si dadacita la chestii de astea....a fost un tur de forta si mi-am intrecut asteptarile la cind am invatat sa pun acril pe unghii...fara curs,fara scoala...doar din exersat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui crrisss

ramiris, aceeasi pb o am si eu. Am o pata care ma bucurasem ca aproape a trecut, dar parca de cand a aparut soarele iar a inceput sa se vada. :(
Ma bate gandul sa nu mai fac nici o sedinta de peeling pana la toamna. Nici eu nu ies din casa fara factor de protectie 50, dar sunt genul care ma bronzez si la umbra. :( Imi pare rau parca sa arunc acidul glicolic. Cel de 50% nu l-am folosit deloc si am vazut ca are termen de valabilitate 6 luni. Aveti idee daca in anumite conditii poate fi pastrat si refolosit la toamna???


Cred ca daca il tii in frigider ar trebui sa fie Ok la toamna. Eu asa intentionez sa fac si cu Glyco A (tocmai achizitionasem al 2 lea tub din care n-am folosit prea mult) si cu restul de acid/neutralizant/crema post-peeling).
Sper sa fie Ok, ne spune Mirela ce si cum.
Oricum sunt hotarata la toamna/iarna sa reiau peelingul de 30% glycolic, sa trec apoi la cel mai profund cred ca 50% era si sa fac si o tura cel putin de lactic ca sa scap de toate petele. La primavara viitoare voi fi o diva cu ten impecabil de portelan :).

Mergi la inceput