Cum se pot elimina ridurile?(2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Nu, eu personal aplic crema de protectie zilnic, bine zilnic si ies din casa, chiar pana in curte dar tot ies, cand nu merg la job in plus asa cum ai vazut Ema sunt blonda cu ochi albastri si tenul groaznic de alb deci combinatia letala pentru soare. Acum ceva ani in Grecia m-am umplut de pistrui pe tot corpul, am crezut ca innebunesc asa incat anul asta desi probabil voi ajunge in Africa voi adopta tinuta musulmana .
M-am documentat pentru gene si am ametit cate tipuri exista: tip banda, individuale, cu nod, fara nod, manunchi, short, long, vaaaaiii mie ce oferta pe piata
Concluzia- probabil cele individuale aplicate strict cat e nevoie sunt varianta optima.
Astept cu nerabdare weekend-ul pentru urmatorul peeling mediu, chiar sunt suparata ca nu am si eu acolo o cojita, o urma ceva
Referitor la Botoina am aspus ca nu are nimic in comun cu botox iata compusii pentru Mirela, o sa o intreb si pe doamna mama, farmacista de ele: " The active ingredients in Botoina include Acetyl Dipeptide- 1- Cetyl Ester, Sodium Potassium, Magnesium Gluconate and Pentapeptide 4. This product is not the sole product in the antiaging market with Pentapeptide 4 as the major ingredient focus and does not offer the support it could for the products use as an antiaging cream ingredient"
Eu sunt constienta ca ce am stricat in ani de zile cu soare si gura pana la urechi nu pot repara peste noapte decat injectand intr-un cabinet specializat, dar pana ma hotarasc mai incerc diverse variante ca sa ma coste dublu
Spor la frumusete, va tin la curent. Gelul de ochi al Mirelei mie mi se pare fantastic, am ochii foarte sensibili si am gasit in sfarsit solutia care nu ma deranjeaza absolut deloc. Mirela cred ca te voi ataca in curand si cu cremele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Mi-am luat primer (de la Sephora) si sunt foarte incantata de modul in care anuleaza stralucirea cremei de protectie. Am luat unul nude, aveau si transparent matifiant si unul cu tenta de roz, imi vine sa ma duc si dupa celelate doua :).
Multumesc Ema.
Acum pot sa "port" un machiaj usor fara sa renunt la crema de soare dar si fara sa fiu nevoita sa folosesc fond de ten vara.
Mai dau doar cu fard de obraz peste primer si e super ok. Uite cum ajunsesem eu la 40+ si nu stiam de existenta lui, cat de neinformata eram fara voi fetelor....


Mirela, am luat si mostra de Dermablend, chiar daca am pus foarte putin tot imi incarca excesiv tenul pentru gustul meu. Ca si nuanta cea de la mostra e cea mai potrivita si pentru mine, am incercat testerele din farmacie cu celelate si erau mult prea inchise nuantele.. Cred ca dermablendul pentru iarna e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Ramiris, intr-adevar Dermablendul are o acoperire foarte mare, eu ma inteleg tare bine cu el si nu mi s-a parut greoi. La inceput am pus o cantitate mai mare si se vedea ca am fond de ten, apoi m-am prins ca trebuie doar o picatura pentru toata fata si acum suntem prieteni buni :)
Nu am stiut ca se gasesc primere si in Romania, cati ml are si cat ai dat pe el? Ca sa nu-mi mai comand de dincolo si sa astept o saptamana ca sa-mi ajunga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

Ramiris, intr-adevar Dermablendul are o acoperire foarte mare, eu ma inteleg tare bine cu el si nu mi s-a parut greoi. La inceput am pus o cantitate mai mare si se vedea ca am fond de ten, apoi m-am prins ca trebuie doar o picatura pentru toata fata si acum suntem prieteni buni :)
Nu am stiut ca se gasesc primere si in Romania, cati ml are si cat ai dat pe el? Ca sa nu-mi mai comand de dincolo si sa astept o saptamana ca sa-mi ajunga.


Mire-mama de fetite frumoase
http://community.webshots.com/user/Papucica


Mirela, primerul l-am luat de la Sephora, am dat putin peste 50 lei pe el. Marca este Sephora collection, are 15 ml.
Mai aveau si de la TooFaced dar era mai mult decat dublu la pret, peste bugetul meu.
Le-am testat pe ambele, la cel de la TooFaced nu prea mi-a placut consistenta, era cam gros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Doamnelor, revin cu un updte referitor la autobronzant. L-am luat pe cel de la gerovital recomandat de Mirela si incep sa ma colorez frumos, fara tenta portocalie si fara sa ma patez.
Nu am decat 4 sau 5 aplicari la activ insa deocamdata sunt multumita.
Ma enerveaza doar ca mi s-au colorat de palmele, nu stiu cum sa scot culoarea de pe ele, m-am spalat bine cu sapun dupa fiecare aplicare insa vad ca nu conteaza. Nu pot sa-mi aplic autobronzantul cu manusi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Nu pot sa-mi aplic autobronzantul cu manusi....


Poate cu pensula / buretzel pentru fondul de ten?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Trebuie bine masat in piele autobronzantul ca sa iasa o culoare uniforma, eu zic ca doar cu degetele si palmele reusesti asta.
Spala-te bine, bine, pe maini, de 2-3 ori, cu mult sapun imediat dupa ce ai terminat cu autobronzantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Salutare! Cum mai stati cu ridurile?
Cu chiu, cu vai, saptamana asta ajung la a sasea sedinta de peeling, am amanat-o cu o saptamana ca sa-mi treaca "buburuzele" de pe fata. Petele mele sunt cam tot acolo. Atata fidelitate n-am mai vazut!
Apropo de faptul ca s-a discutat aici de protectie, inca nu m-am hotarat cum sa "abordez" sezonul de vara. Sa renunt sau nu la acidul glicolic pe perioada verii?, asta e dilema care ma macina. Nu voi folosi autobronzant, pentru ca mi-e teama ca va arata rau pe tenul meu patat. Cam in cat timp se duce de pe fatza dupa ce nu mai este folosit? Ca sa stiu daca il pot incerca asa, de proba.
Ceea ce am stabilit clar este ca, spre deosebire de verile trecute, voi fi atenta la protectie. Si, pentru ca s-a vorbit despre asta, eu procedez asa: in zilele cand merg la serviciu, (deci majoritatea zilelor) si cand stau afara maxim o ora, folosesc doar crema mea de zi care are SPF 25. Am considerat ca e suficient asa, avand in vedere ca diferenta intre SPF 15 si SPF 50 este de doar 4%. SPF 15 – absoarbe 94% din radia#539;ii; SPF 25 – 96% SPF 30 – 97%, SPF 50 - 98%, iar SPF 100 absoarbe 99% din radia#539;ii, astea sunt informatiile pe care le-am gasit si de aceea am considerat ca pentru o zi "obisnuita", in care stau practic numai in interior pana la apusul soarelui, e suficienta crema cu SPF 25. In zilele libere folosesc pe deasupra si o crema cu SPF 50. Parca as zice eu ca nu mi-au aparut (inca) pete noi, insa eu nici nu am scapat de cele vechi asa ca s-ar putea sa nu realizez.
Produsele de la Mirela de care le-am incercat si de care m-am "atasat" in mod deosebit sunt gelul hidratant, gelul antirid pentru ochi, serumul cu acid hialuronic. Imi mai plac si cremele de zi si de noapte. Fiica-mea foloseste crema antiacneica si parca zic eu ca s-a mai rarit cu "buburuzele" din zona nasului. Insa eu i-am zis sa-l foloseasca numai seara. De fapt aici am o neclaritate si apelez la rabdarea ta, Mirela sa-mi explici din nou, ca unui copil: ai spus sa foloseasca si crema antiacneica, si gelul hidratant de doua ori pe zi. In ce ordine si la ce interval una dupa cealalta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Glimmer, conform normelor europene 50+ SPF e considerat ecran total si nu vei gasi un SPF mai mare pe piata din Europa.
Parerea mea sincera e sa nu iesi afara cu o crema sub 30 SPF, esti foarte expusa la pete atata timp cat ai facut peeling, chiar daca afara e innorat. Uita-te la poza mea de profil (adica la fruntea mea), e inainte de a incepe peelingul si apoi vezi pozele de la revelion (le am la semnatura). E o distanta de cateva luni intre poze, eu zic ca se vede diferenta.
Cred ca ar fi bine sa intrerupi peelingul peste vara, pentru ca daca nu te protejezi foarte riguros, vei arata mai rau decat inaintea inceperii tratamentului (ma refer la pete)
Crema anti-acneica se foloseste de 2 ori pe zi, dimineata si seara, la jumatate de ora dupa crema anti-acneica, se aplica gelul matifiant hidratant. Daca dimineata sunteti in criza de timp, se renunta la gelul hidratant, acesta folosindu-se doar seara. Crema anti-acneica este evanescenta, adica prin masaj intra complet in piele, lasa pielea mata si nu usuca.
Crema autobronzanta eu am folosit-o o lunga perioada ca sa mai estompez din melasma (inainte de a descoperi peelingul chimic) si a facut treaba buna. Nu inrautateste deloc aspectul petelor, dimpotriva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Hm... deci crema mea de zi cu SPF 25 nu e suficienta chiar daca nu stau pe afara decat 15 min dimineata cand plec la serviciu si cam tot atata seara? Adica eu chiar vreau sa ma lamuresc, in interiorul cladirilor este vreun pericol sa fim expuse la radiatiile solare, chiar daca, asa cum e cazul meu, nu stau langa vreo fereastra? Adica practic ma "atinge" doar lumina zilei.
Legat de peeling, ma sfatuiesti sa intrerup si GlycoA peste vara? (Stiu ca mi-ai recomandat sa intrerup peelingul, dar eu sunt din aia care am nevoie de confirmari mai "specifice" )
Crema autobronzanta se curata uniform cand se inceteaza aplicarea?

Mergi la inceput