Ajutor!! informatii CIC

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristidiana spune:

Buna dimineata ,

Am si eu nevoie de ajutor din partea voastra.
Am inteles ca pt dosarul de CIC am nevoie de la angajator de o adeverinta din care sa reiasa veniturie pe ultimele 12 luni.

Sotia mea lucrea doar de 7 luni la prezentul angajator.
Ce fac in situatia asta?

Va multumesc,
O zi faina!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iei cate o adeverinta de la fecare loc de munca in parte.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am o intrebare referitoare la Stimulentul de Insertie. Am gasit pe internet urmatoarele:

Conform art. 7 din O.U.G. nr. 111/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR (500 lei) pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. Stimulentul de insertie se acorda si persoanelor beneficiare de concediu pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, oricand, pe toata perioada.
Persoanele care au optat pentru concediu crestere copil pana la 2 ani NU beneficiaza de stimulentul de insertie.

Vreau sa stiu daca este corect cum a interpretat lucrurile si anume: daca optez pentru 1 an CIC dar ma intorc la servici dupa 6 luni primesc 500 ron/luna de la stat pana implineste copilul 2 ani (chiar daca am optat pentru a sta cu el acasa doar 1 an!). Daca optez pentru 2 ani CIC dar ma intorc la servici tot dupa 6 luni nu mai primesc nimic (nici un stimulent de insertie adica).
Cumva nu mi se pare logic... de aceea si intreb.
Mi s-ar fi parut logic sa primesc stimulent pana implineste copilul 1 an daca am optat pentru 1 an de CIC si am renuntat la o parte din perioada si pana la 2 ani daca as fi optat pentru 2 ani de CIC.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Referitor la stimulentul de insertie. Daca am optat pt Cic 1an si ma īntorc la servici la 1an nu beneficiez de stimulent de insertie pana la 2 ani, iar daca ma īntorc la 1 an fara o zi -sa zicem- beneficiez?????adica am realizat venituri inainte de īmplinirea vārstei de 1 an, chiar daca doar o zi?????sau doua saptamāni sau o luna sa zicem????
multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Eu am o intrebare referitoare la Stimulentul de Insertie. Am gasit pe internet urmatoarele:

Conform art. 7 din O.U.G. nr. 111/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR (500 lei) pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. Stimulentul de insertie se acorda si persoanelor beneficiare de concediu pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, oricand, pe toata perioada.
Persoanele care au optat pentru concediu crestere copil pana la 2 ani NU beneficiaza de stimulentul de insertie.

Vreau sa stiu daca este corect cum a interpretat lucrurile si anume: daca optez pentru 1 an CIC dar ma intorc la servici dupa 6 luni primesc 500 ron/luna de la stat pana implineste copilul 2 ani (chiar daca am optat pentru a sta cu el acasa doar 1 an!). Daca optez pentru 2 ani CIC dar ma intorc la servici tot dupa 6 luni nu mai primesc nimic (nici un stimulent de insertie adica).
Cumva nu mi se pare logic... de aceea si intreb.
Mi s-ar fi parut logic sa primesc stimulent pana implineste copilul 1 an daca am optat pentru 1 an de CIC si am renuntat la o parte din perioada si pana la 2 ani daca as fi optat pentru 2 ani de CIC.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Legea e clara. Inainte de a incepe CIC ai posibilitatea de a opta 1 an sau 2 ani.
Daca alegi 1 an din momentul reintoarcerii la serviciu pana implineste copilul 2 ani ai dreptul in plus la 500 de lei/luna.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deanny

Referitor la stimulentul de insertie. Daca am optat pt Cic 1an si ma īntorc la servici la 1an nu beneficiez de stimulent de insertie pana la 2 ani, iar daca ma īntorc la 1 an fara o zi -sa zicem- beneficiez?????adica am realizat venituri inainte de īmplinirea vārstei de 1 an, chiar daca doar o zi?????sau doua saptamāni sau o luna sa zicem????
multumesc frumos

Deanny

Daca optezi pana la un an adica mai putin de 1 an fix ai dreptul precizat de lege. Scrie clar ce anume nu este clar?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc Marius.
Intrebasem pentru ca imi era teama sa nu fie o greseala de tipar pe site-ul de unde am luat eu informatia. Mai pe scurt ma gandeam ca nu cumva stimulentul de insertie sa fie acordat pana implineste copilul 1 an, nu 2.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu uita insa ca trebuie sa fi efectiv la serviciu pana implineste copilul 1 an. Chiar si fara o zi dar pana la 1 an!!!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Multumesc Marius, scrie clar ce nu e clar :), doar ca mi se pare cel putin ciudat sa primesti 500ron x 12luni= 6000 RON in plus doar daca te intoci cu o zi mai devreme de 1an la servici, iar daca te intoci chiar la 1 an, nu....doar pt o zi castigi 6000 RON....gresesc eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu te obliga nimeni. Este o politica de stimulare. Sa nu facem speculatii matematice. De ce nu reducem totul la o secunda? Iti dai seama castigi 6000 ron/secunda? Cine mai castiga asa ceva? Ma faci sa devin ironic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput