Ajutor!! informatii CIC

Ajutor!! informatii CIC | Autor: dianacristi

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor si bine v-am regasit,

Am si eu doua mari rugaminti la voi.

1.sotia mea pe 27.03 termina postnatalul si trebuie sa intre in CIC.
Exista un model de cerere prin care ea trebuie sa anunte angajatorul?sau cum se procedeaza?

2. Care este baza de calucl pe 2012 pt indeminzatie CIC?

Va multumesc din suflet!!

numai bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu - o simpla adresa de informare
2. Baza de calcul este aceeeasi ca si anul trecut nu s-a schimbat nimic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

In primul rand se duce la firma la departamentul personal si spune ca vrea sa intre in CIC. Acolo i se spune ce cerere sa completeze (mie mi s-a dat tipizat de la firma) si in baza cererii i se da decizia (ambele trebuie la dosar; mie personal mi s-a dat decizia pe loc, e posibil ca la alte firme sa dureze). Ii trebuie adeverinta pentru stagiul de cotizare (de la casa de pensii), cateva copii ale actelor de stare civila si un formulat tipizat. Formularul tipizat precum si alte detalii poti gasi la departamentul de asistenta sociala (sper sa nu gresesc) ce tine de primaria orasului. Cel mai bine faci intai un drum acolo, mie mi s-a dat o foaie care continea toate actele necesare, mi-am cumparat tipizatele (contine o adeverinta ce trebuie completata la munca cu salariile pe ultimele 12 luni - ATENTIE mare sa includa si tichetele de masa daca e cazul pentru ca reprezinta venit impozabil!! si o cerere pe care o completeaza sotia).

Cat despre baza de calcul, e valabila tot OUG 111/2010 art. 2 http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_111_2010_concediul_indemnizatia_lunara_cresterea_copiilor_ordonanta_urgenta_111_2010.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri!

As mai avea o mica-mare problema pe care marius o stie inca de acum cateva luni cand am postat aici...

sotia mea mai are putin si termina si postnatalu si nici pana in ziua de azi angajatorul nu i-a platit concediile medicale.Am sesizat ITM pe data de 10.02.2012 dar nu am primit niciun raspuns,spunandu-mi ieri ca lucrarea se afla la corpul de control.

Ma macina un gand de o perioada...o parte din concediile medicale (2) le-am trimis prin curier? pot sa le faca pierdute cei de la firma ?sa nege ca le-am trimis?

Alte 2 concedii le-am dus personal la paza de la parterul cladirii pt ca firma nu mai avea program...

Pot sa sustina faptul ca nu au primit concediile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da categoric

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca ai trimis prin curier, firma de curierat ar trebui sa fie in posesia unei semnaturi de primire pe borderoul cu livrarile facute in ziua/zona respectiva.
foarte rau ca ai lasat medicalele la paza.
cel mai bine ar fi fost sa le trimiti la firma cu posta, cu confirmare de primire. si sa va pastrati si voi o copie a fiecarui certificat medical. teoretic, exemplarul verde al formularului de concediu medical ramane la "cotorul" carnetului de formulare, adica la cabinetul medicului. nu stiu sa-ti spun daca medicul pastreaza aceste formulare sau le duce la casa de sanatate. ai putea intreba medicul daca se pastreaza la cabinet si sa-l rogi sa-ti permita sa faci copii de pe exemplarul verde al medicalelor eliberate pentru sotia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Ok...si nu se poate dovedi ca le-am trimis ??totusi...cine ar fi asa de tampit sa nu-si trimita concediile medicale??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

CorinaDani ,multumesc pt raspuns!

eu am facut copii de pe toate concediile medicale ,le am pe toate la dosar.
Corespondenta dintre firma de resurse umane si sotia mea asa se facea.Si ei cand aveau ceva sa ii dea sau solicitam noi un act ,ei il lasau jos la paza iar eu mergeam si il ridicam.
eu nu puteam sa renunt la servici si nici sa ma invoiesc mereu pt a merge cu concediile medicale iar sotia mea inainte de a naste nu a avut voie sa se deplaseze din motive medicale iar dupa ce a nascut ,logic ca nu putea sa taie orasul in doua pt a duce personal concediul medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A cui este interesul?
Pe de alta parte ai confirmarea de la curier?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pai cum dovedesti ca le-ai trimis, sau mai exact ca au ajuns la dep. personal/salarizare/resurse umane sau cum se numeste ?
hai sa zicem ca faci rost de dovada de livrare corespondenta de la firma de curierat. cum reusesti sa dovedesti ca in ziua x la ora y ai lasat un medical la paznicul z si ca acesta l-a dus a doua zi la departamentul corespunzator ?
cumva sotia ta a lucrat la mic.ro ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acuma sa nu fim paranoici - probabil acele concedii sunt ajunse si inregistrate si depuse la Casa de As de sanatate.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput