Ajutor!! informatii CIC

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

confirmarea de la curier nu o am dar banuiesc ca in baza facturilor pe care mi le-au emis ,se poate face dovada..

Daca o angajata de la firma de hr mi-ar confirma pe mail ca a primit aceste documente ,este relevant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intr-un proces nu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Marius ,eu nu vreau sa fiu paranoic dar stiu cu ce om am de-aface.
Gandeste-te si u ca nu a vrut pur si simplu sa ii plateasca aceste medicale...In plus de asta ,in momentul in care voi primi raspuns la sesizare de la ITM ii voi deschide un proces acestui "om" , si am sa ii cer daune astfel incat sa regrete ceea ce a facut...scuza-ma ,dar am ajuns sa imi vand niste obiecte personale pt a putea face fata cheltuielilor cu nasterea copilului si intretinerea lui dupa...Nu e deloc ieftin.
Din motivele astea iti spun ca ma astept la orice din partea lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

si acum ...ma duceam la itm sa fac sesizare daca nu le trimiteam ?deci ar fi prea "P" sa spuna ca nu le-a primit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu ce sa zic. La o adica gandind cinic poate sa sustina ca nu a primit acele concedii medicale. Tu ai obligatia sa demonstrezi ca le-ai dat nu el la o adica.
Pe de alta parte sunt convins 100% ca aceste state de plata in care figureaza inclusiv sotia ta au fost trimise (adica asa este legal) prin declaratia 112 la finante. Deci acolo deja figureaza sotia ta cu concediile medicale cu tot calculul de rigoare si asta este deja vizibil si controlabil si dovedibil de catre organele de control fie ele ITM si fiscale pentru ca se transmit electronic nu pot fi sterse modificate ...
Asa incat totul se rezuma in fapt la neplata obligatiilor banesti catre o asigurata dar aceasta fapta se incadreaza la Codul Penal daca se dovedeste. Nu e de joaca. Iar daca vine corpul de control - hmmmm o sa-l caute foarte amanuntit chiar daca vin pe o sesizare punctuala. Astia nu se joaca.
Eu zic sa ai rabdare un pic jocurile sunt facute - acum doar sa se deruleze.
Daca in afara de asta intentionezi sa deschizi separat o actiune in justitie este altceva dar ti-as recomanda in acest caz sa te consulti in prealabil cu un avocat specializat pe tipul de actiune pe care intentionezi sa il derulezi nu de alta dar uneori nu tot ce credem se rezolva in modul respectiv si in realitate si cum toate se reduc la urma la bani si timp....


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

ai dreptate in ceea ce priveste procesul dar eu am un mare defect...sunt fff incapatanat si cand ma apuc de ceva,nu ma las...Ne-a facut prea mult rau acest om...si merita sa plateasca pt asta intr-o forma sau alta.Orice instanta zic eu ca s-ar gandi logic ca o mama cu un copil nou-nascut nu au cu ce sa traiasca daca nu au bani.... in fine ,cu siguranta asa nu o sa las treburile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

uite o idee...daca el nu a primit medicalele ,ce a trecut in statele de plata? nu trebuia sa o anunte pe sotia mea ceva anume? adica nu s-a dus la munca dar el nici nu i-a platit medicale ,nici salarii si nici nu a dat-o afara...ceva trebuia sa se intample daca nu s-a mai dus la munca,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

poate au "fabricat" o cerere prin care sotia ta cerea concediu fara plata timp de un an.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Pai daca au fabricat-o ,cu atat mai bine ,fals in acte ...poate ajung si un pic pe la mititica :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianacristi

uite o idee...daca el nu a primit medicalele ,ce a trecut in statele de plata? nu trebuia sa o anunte pe sotia mea ceva anume? adica nu s-a dus la munca dar el nici nu i-a platit medicale ,nici salarii si nici nu a dat-o afara...ceva trebuia sa se intample daca nu s-a mai dus la munca,nu?

Tocmai de aceea am zis sa nu fim paranoici. Ai intuit corect. Nu aveau incotro in acest caz trebuiau sa ia o decizie - dar nu a fost cazul in mod sigur - au avut actele le-au operat ca atare. Dar nu au platit("au uitat").
Se va rezolva precis.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput