Ajutor!! informatii CIC

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Marius iti multumesc inca odata si FELICITARI pentru ceea ce faci aici!!Felicitari ca mai exista si oameni ca tine ,care dau o mana de ajutor unor persoane la ananghie.
Sincer mi-ar placea sa am mai mult timp sa pot scrie si eu mai des..

Multumesc tuturor si sa auzim de bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar sa revii cu un raspuns - sunt curios cum se va finaliza. Tehnic discutand.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianacristi spune:

Promit ca am sa revin cu un raspuns imediat ce o sa rezolv ceva.Cat mai curand trebuie sa vina si raspunsul de la itm ,ti-am spus, ieri mi-au comunicat ca solicitarea mea se afla la corpul de control.daca nici dupa ce voi primi raspunsul angajatorul nu va face platile...mergem mai departe in instanta,doar este litigiu de munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrabare.
Pentru noua forma de CIC daca aleg 1 an de zile, pentru indemnizatie se ia in calcul si un contract de colaboarare cu alta institutie decat cea unde am contract pe perioada determinata? Aceeasi intrebare e valabila si pentru prenatal, dar banuiesc ca se aplica aceeasi regula.

Multumesc frumos.
Weekend placut ca e frumos afara,

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da pentru ambele intrebari daca s-au retinut asigurarile pe langa impozit.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

E minunat, multumesc. Asa ma gandeam si eu, dar cand ai o confirmare, parca e si mai frumos afara.

Cum am mai spus, weekend placut.

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am precizat insa ca trebuie sa aiba retinute toate asigurarile...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidiana spune:

Salut Marius ,

Ti-am promis acum ceva timp ca am sa revin cu un raspuns privind neplata concediilor prenatal si postanatal.

Am fost la CASMB si cei de acolo mi-au spus ca nu se ocupa ei ,am vorbit la itm ,mi-au spus ca ei se ocupa de chestiile astea,le-am trimis notificare in data de 10.02.2012 .Am sunat miercurea trecuta sa aflu in ce stadiu se afla sesizarea mea si mi-au spus ca este la corpul de control.

SURPRIZA!!! primesc azi raspuns de la ITM in care imi spun ca nu se ocupa ei de problema mea ci cei de la CASMB.

Deci in tara asta nu esti aparat de absolut nimeni ,ba chiar aceste organe de control incurajeaza angajatorii sa recurga la fel si fel de lucruri necurate.

Dupa parerea ta ,ce pot sa fac? Sa imi iau gandul de la bani?

Numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cei de la CASMB fac plata catre firma (sau decont dupa caz) iar firma are obligatia de a plati acesti bani catre asigurat. ITM probabil a presupus ca CAS nu a facut plata catre firma.
Dar in fapt firma are banii insa nu i-a platit angajatului. De aceea este conflict de munca. Conflictele de munca se solutioneaza in general in instanta dar primul pas este corpul de control ITM. CAS nu are treaba pt ca a decontat sau a platit banii catre angajator.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidiana spune:

Marius eu iti spun ca asta a fost raspunsul celor de la ITM.Sa ma adresez CNAS ,ITM nu se ocupa de asa ceva...Oricum m-am saturat pana peste cap sa fiu pasat de colo-colo .Am pierdut foarte mult timp de pomana ,inca de la inceputul lunii trcute sunt pe drumuri si trimit sesizari ,ca sa nu rezolv nimic.

Il voi da in judecata,cred ca e singura solutie sa pot rezolva ceva.El clar a semnat niste state de plata ilegal .Am discutat si cu avocatul ,am inteles ca procesul se poate intinde pana la 1 an... dar ii voi cere daune sa nu le poata duce .

Multumesc pt raspuns!

Mergi la inceput