Ajutor!! informatii CIC

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Inca o intrebare: in perioada concediului pre si post natal se primeste salariul brut?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu, se primeste suma calculata conform veniturilor realizate in perioada de referinta pentru concediul medical respectiv. In principiu insa se poate spune ca va fi aprox venitul brut.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc Marius!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ralu spune:

Buna ziua,

Sunt nou venita pe situl acesta si desi am citit cate ceva din postarile celor inscrisi aici care sunt oarecum intr o situatie similara cu mine, indraznesc totusi sa va adresez o intrebare.
Ma aflu intr o situatie oarecum delicata. Incepand cu 1 feb mi am dat demisia de la fostul loc de munca(motive care nu isi au rostul a fi etalate aici) sperand sa gasesc in scurt timp un nou job, ceea ce pana acum nu s a intamplat. La mijlocul lunii martie, am aflat insa ca sunt insarcinata iar optiunea avortului este exclusa.Am 34 de ani si pana acum nu am ramas niciodata insarcinata desi mi am dorit mereu un copil...dar stiti cum e..vine atunci cand vrea Dzeu.
Acum iata ce as vrea sa va intreb, cand voi naste am dreptul la vreo indemnizatie? As mai putea face acum ceva-stiu ca este destul de tardiv- pentru a recupera acea perioada de intrerupere si a obtine CIC?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns chiar daca celor ce au multa experienta aici intrebarile mele li se vor parea obositoare si prea comune.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca reusiti sa va angajati puteti sa prindeti concediul de maternitate. Pt CIc nu prea vad cum deja aveti o perioada considerabila in care nu ati lucrat si nu lucrati.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ralu spune:

Multumes frumos, dle Marius.
Asadar nu am sanse sa pot beneficia de CIC, chiar daca...la absurd vorbind m as angaja maine..Nu mai exista nici o posibilitate..nici o varianta
Imi cer scuze ca tot insist, dar sunt un pic panicata, daca nu speriata.Atunci cand mi am inaintat demisia nici prin cap nu mi a trecut ca voi ajunge intr o asemenea situatie..
O seara buna.

Mergi la inceput