La multi ani Andra Simona!!! Fluturasi (137)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, mamici!

Roxy

Astazi a inceput pitica de dimineata cu crizele! Deci este clar ca stie ca poate face ce vrea din mine!

Lasand la o parte durerea de masele, plictiseala etc. urla si de rasfat si are niste plamani, frateee! Trebuie sa schimb placa, sa o ignor (cum bine a zis Madutza ) pentru ca observ ca numai cu mine face asa! Daca e cu socrela sau cu tati nu se manifesta chiar atat de zgomotos, deci greseala e la mine (eu reactionez imediat, cu luat in brate si pupat si ea speculeaza asta). O sa-mi fie greu sa o las sa planga si sa o ignor, dar e spre binele ei (si de ce nu, si al meu ca deja m-au ajuns oboseala si stresul si mai am putin si intru in depresie, ca nici macar manichiura nu pot sa mi-o fac fara sa urle).
Asta e, am un copil care o sa se tavaleasca pe jos prin magazine, de ce mi-a fost frica n-am scapat (tocmai eu, care mereu am judecat aspru pe mamicile ai caror pitici fac crize de nervi prin locuri publice - deci, again: NEVER SAY NEVER).

Am mai citit putin cat m-a lasat pitica si cred ca trece si prin etapa aia in care se manifesta anxietatea de separare (pana cand invata ea ca oamenii care dispar din peisaj revin la un moment dat, nu inseamna neaparat ca nu se mai intorc); zic asta pentru ca de vreo saptamana se jeleste de zor daca dispar din camera diverse persoane cunoscute (socrela, prieteni care vin pe la noi, cand merg si ei ca tot omul la baie, ea se duce la usa si ciocane de zor si jeleste pana iese peroana respectiva, chiar daca eu sint in camera cu ea).

Am vazut ca se discuta despre frecventa cu care fiecare intra pe forum! Mamici, eu va apreciez foarte mult, am invatat multe lucruri de la voi, ma ajuta mult sfaturile si parerile fiecareia dintre voi, chiar daca uneori intra in contradictie cu optica mea in ceea ce priveste anumite lucruri, ma ajuta sa vad problema si din alt unghi pentru a lua o decizie pe care eu o consider cea mai buna la un moment dat! Timpul fiecareia dintre noi este masurat, le apreciez mai ales pe mamicile cu doi puitui mici acasa, care nu au nici un ajutor si totusi intra aproape zilnic pe DC (Cami, Viss); sunt si mamici care intra rar, dar e adevarat ca daca faci o pauza mai mare de DC te simti oarecum instrainata si desi citesti zilnic parca nu mai ai aceeasi tragere de inima sa intri si sa scrii o vorba, doua de jena sau din alte motive si uneori chiar daca scrii, postul tau trece neobservat (stiu ce spun) si atunci te rezumi doar la a citi si atat!
Ca sa inchei, ca destul m-am lungit, eu consider ca nu conteaza de cate ori pe zi/saptamana intra/posteaza fiecare mamica, atata timp cat posteaza, sare in ajutorul cuiva, raspunde la o intrebare pusa aici, vine cu un sfat pentru o mamica aflata in impas, vine cu idei si informatii noi despre diverse!


Mamaaa, ce roman am scris!!!

toate mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mada, da asta eco mamara, ca m-am speriat asta iarna cand mi-a ma curs lm desi intarcasem de 3 luni, sau o termografie ceva.better save than sorry! desi n-am in familie pe nimeni cu antecedente nici la mami nici la tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Miki, vaccinarea cu ROR (rubeola, oreion, rujeola) s-a introdus in programul de imunizare national din 2004, īnlocuind vaccinarea antirujeolic#259; simpla, care se facea pana atunci. Oricum, acum nu mai e disponibil nici un vaccin doar contra rujeolei (exista acum multi ani in urma facut de Cantacuzino). Asa ca cei care fac acum oreion sau rubeola nu cred ca erau vaccinati.



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ailed da, si eu stiu ca mamografiil se fac dupa 40 de ani.
si Pap si eu fac aproape in fiecare an, anul trecut l-am sarit este bine sa-l facem, clar.

madutza de la stres este sigur, sunt naturiste pentru asa ceva dar nu stiu sa-ti zic care. intrebi acolo si iti da ceva.
am inteles cu floricelele, asa da sa le tii in ghiveci

catank cum adica...tu nu faci nimic cat nu doarme Ioana? adica stai numai cu ea in camera? pai trebuie s-o inveti si singurica ca altfel o sa-i fie frica si sa stinga becul mai tarziu
eu o las in patut, se joaca, tipa...cand se plicti maraie si ma duc la ea, mai stau cu ea ne jucam, apoi iar o las si merg la treaba si tot asa. seara n-as putea sa fac mancare pentru ca eu la ora 20.30 sunt in pijamale

mergem sa papam.
este frig si azi si bate vantul. ieri am isit doar pana in Real si atat. asa a mai chiuit Anastasia in caruciorul ala, se intindea la rafturi, cred ca ar fi intrat putin in ele, tipa, radea... i-am zis ca se face si ea o mica shoppingareasa ca vad ca-i place

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvy inca odata
da si ar tb sa pui piciorul in prag, uite Maria mea cat a fost ea de cuminte cand ieseam afara cu ea la 1 an jumate cu toti mergea pe jos, doar la mine de la colt vroia in batze, si de dat cu fundul de pamant cand avea 2 ani a luat un carucior de papusa si dadaea cu el de pamant in magazin ca il vrea si am vizualizat chestia aia cu tavalitul pe jos, drept care nu i-am luat caruciorul atunci, desi tipa la mine mine si imi zicea ca-s rea, i l-am luat dupa o sapatamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dimineata!
- yvy- da, am intrat mai mereu, mai ales dim., mai ales pe perioada iernii.care sper sa treaca odata, ca nu mai am rabdare- ma gandeam sa incep serviciul inainte de iarna viitoare, sa-i dau la cresa, ca nu mai pot sta inca o iarna in casasechestrata la domiciliu.mai vedem la acel moment cum sunt copiii,cum ma prezint si eu..
-eu asta vara stateam si cate 8 ore afara, la 8.30 dim. eram in parc, era liniste- eram printre primele mamici, se simtea mirosul de roua,se auzea ciripitul de pasarele, ei adormeau pe la 9-10, eu stateam picior peste picior pe banca si imi beam capuciono din termos..apoi faceam ture de-a lungul lacului, pe sub salcii,ma opream sa privesc ratustele..de-abea astept primavara asta. si da, gateam seara cand se culcau ei- dar se merita, ptr ca altfel ar fi insemnat sa stam in casa mai mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-miki- deci sa nu sterg pozele inca, le mai las atunci 2-3 zile pana le vezi si tu
- ma duc si eu sa vad pozele noi ale fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Neata fetele!

roxy, gata am ajuns la cafeluta sper ca nu s-a racit
Semintele de floricele le-am pus acum, dar tin ghivecele in casa, apoi in aprilie-mai le mut afara sau le scot din ghiveci si le pun in gradina in pamant. Daca as astepta sa le pun direct in pamant ar inflori f tarziu.

miha, cum a fost la dr? ce a spus de ochisor?

miki, sanatate multa Andrei. Oreion acum la varsta adulta au colegii?sau copilasii lor mai mari? off,,si eu stiu ca oreionul e nasol la barbati/baieti dar nu e mereu devastator. Socrul meu a avut..nu stiu la ce varsta..dar apoi a facut copiii.

fetele eu sunt cam ingrijorata cu sotul meu...de muult timp se plange ca nu doarme bine, are insomnii. Abia adoarme, iar daca reuseste sa adorma se trezeste apoi si sta cu orele treaz. E si nervos din cauza asta..mai ales cu Cristi . ce as putea sa-i dau naturist sa se linisteasca. Problemele de la serv sunt cauza, stiu sigur pt ca se implica si se consuma mult pe tema asta. Nu stiu cum il pot ajuta...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


da madutza, colegii mei fc..nu copii lor, ca majoritatea nici nu au..
cu somnul e o problema generala in randul oamenilor muncii, sa stii ca majoritatea se plang pe aici..din pacate nu prea exista metoda, decat lupta mintii..relax, relax..masaj, baie relaxanta, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

neaatza, miki, vaccinul ROR se face doar de maxim 15 ani. asa ca sigur colegii tai nu l-au facut si de aia sufera acum. Vaccinul s-a introdus in schema obligatorie tocmai pt a evita situatii de genul asta, la maturitate bolile astea putand da complicatii urate.Eu stiu ca odata facut vaccinul imunitatea e pt toata viatza, se mai face rapel la 7-8 ani si gata!
la varicela nu e decat 10 ani val imunitatea si odata facut vaccinul iti creste riscul de herpes sau zona -zoster, pe asta e bine sa nu faci nici vaccinul nici boala
roxy fugi!, eu de cand am avut-o pe Mari fac papanicolau in fiecare an si anul asta vreau sa incep cu mamografii

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


eu stiam ca nu da imunitate pe viata tocmai asta mi se parea aberatie..o sa mai citesc sa vad exact..

Mergi la inceput