La multi ani Andra Simona!!! Fluturasi (137)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Mamici multi, multi pentru voi!

Multumesc pentru mesajele de incurajare si sfaturi!

Azi am fost toata ziua in vizita la o foarte buna prietena care are o fetita de 9 luni si s-au jucat piticele toata ziua, noi nici n-am simtit ca avem copiii cu noi, uitam de ele in living

L s-a comportat exemplar, a dormit 2 ore jumatate la pranz si nu s-a trezit la tipetele si galagia facuta de cealalta pitica!
Nu stiu ce a fost cu criza aia de plans, cred ca a fost intr-o pasa proasta din mai multe motive: plictiseala (nu mai iesisem de vreo 3 zile cu ea afara din cauza mucilor), oboseala (din cauza trezirilor frecvente din ultimele nopti si somnului insuficient de peste zi) si durerea de dinti din cauza careia nu prea mai mananca nimic, tocmai ea care e o mare mancacioasa (azi, culmea, a mancat legume 100g si iaurt 140g, deci cred ca a mai lasat-o durerea de dinti)!

De intarcat nu se pune problema acum, e singurul mod in care ii mai alin durerea de maselute, nici macar nurofenul nu mai are efect (i-am tot dat cateva seri la rand si degeaba - la incisivi era OK ca antialgic si dormea si ea 6-7 ore legate, acum doarme maxim 3 ore legate cu sau fara nurofen la bord).

Am vazut si eu in sfarsit poze cu gemenasii minunati ai lui Viss, puiul lui Lalely, strengarita lui Mary, ochioasa mica a lui Ailed, buburuza scumpa de Catank, grasunelul lui Mandreeac, toti scumpi, scumpi, scumpi, am comentat!

NB!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha02 spune:

yvy ma bucur ca va-ti relaxat
eu stau in pat si scriu ca nu am somn cred ca ma duc dincolo in camera sa citesc dar de dimineata o sa fiu zombi ,se va trezi la 6.30-7.
am fost la doctor cu ochisori ne-a chemat si luna viitoare...
pa nb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

haideti ca este gata cafeluta
haideti repede sa nu se raceasca

donna deci se mai trezeste noaptea tot asa des....cam nasol, nu esti obosita ziua? sau mai apuci sa dormi si tu?

cami ce frumos ca trimiti hainute si lucrusoare de bebe mi-a placut curtea ta, am vazut-o in pozele cu viss, atuinci cand v-ati intalnit. aveai parca si vie, era asa o umbra faina acolo....verdeata...

madutza nu este prea devreme sa pui florile? astai au mai anuntat temperaturi mici si ninsori. vad ca anul asta este mai departe primavara ca in alti ani si sa nu aiba de suferti floricelele. poate din aprilie incolo...

yvy ce ma bucur ca s-a simtit bine buburza mica, s-a jucat. da, si iesitul afara conteaza mult, poate si asta era unul din motive. daca a si papat este clar ca se simtea mai bine. sa nu o intarci inca, ca asa este, este singura alinare si locul unde se simte cel mai bine, la san

azaz ma bucur ca ne-ai scris. vad ca nici tu nu prea mai ai timp. deci micul petrecaret a fost vesel de ziua lui si cand vreti sa taiati motul?

lalely tu ai zis ca mai ai 2 saptamani si incepi serviciul? esti pregatita? sufleteste mai mult.... mie tare greu imi va fi...cred
asa seamana David cu tine vad ca si el este un cochet, se piaptana Anastasia toata ziua se piaptana daca ii las peria sau piaptanul este un strengar dulce David tortul arata bine de tot

ailed eu am crezut ca stati definitiv acolo. dar este bine daca va intoarceti in tara, tot mai bine este acasa

miha ce v-a zis la dr? este bine?

strumphitza ce faza cu buletinul..nu stiu daca iti da fara buletin, nu cred. si nu stiu nici daca mai vine o data la usa. daca nu te gaseste stiu ca trebuie sa mergi tu. poate rezolvi cumva, te scoate Nick cumva

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata

in sfarsit sunt si eu mai bine, fizic ma refer..pot sa inghit si sa mananc si eu normal inca sunt pe injectii dar pe drumul cel bun

viss, abia astept sa intru de acasa sa vad pozele ,ca de la servici nu pot accesa picasa

vlad al meu e bine, in schimb de ieri face febra andra

am vazut ca ati discutat ceva de vaccinul ror, parca am prins eu o idee ceva..asa ca am sa va spun si parerea mea: desi le-am facut vaccinul la ambii copilasi pt ca e in schema obligatorie, am o ciuda pe vaccinul asta de nedescris..nu inteleg de ce nu lasa copii in pace sa faca bolile copilariei cand trebuie, adica cand sunt micuti..si le amana perioada pentru mult mai tarziu..la mine la servici acum e epidemie de rubeola si oreion..fac grupuri grupuri...sunt generatii mai tinere ca mine, probabil au prins si ei vacinul minune..si au ajuns sa faca bolile in floarea varstei..nu vreti sa stiti cum este sa zaci 3 saptamani cu niste simptome de 10 ori mai grave decat le face un copil..plus ca lasa urmari, la baieti chiar grave gen impotenta..
asa ca daca e cineva printre voi care cunoaste misterul acestui vaccin ( in afara de cel de business pt societate) sa mi-l spuna si mie poate reusesc sa inteleg de ce ii supunem pe cei mici la asemenea imunizari temporare..
ca sa nu mai zic ca n-am abordat si partea cu reactiile adverse ale ror-ului..care mi-ar lua mult prea mult timp acum si nu ma mai intind..

va pup si va urez o zi frumoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

miki nu stiu ce sa zic despre vaccin...eu nu as fi fost de acord cu nici unul. dar daca se fac.... chiar daca sunt vaccinuri din schema obligatorie, totusi poti refuza sa le faci, nu te obliga nimeni sa le faci, nu?
Andra de ce are febra? sau inca nu stii...ooo ii trece unuia, are celalalt....

azi am programare la ginecolog. cica merg la controlul de 6 luni ca m-a chemat si la 6 luni dar n-am apucat sa merg. vreau sa-mi fac si un Papanicolau.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

roxy, gata am ajuns la cafeluta sper ca nu s-a racit
Semintele de floricele le-am pus acum, dar tin ghivecele in casa, apoi in aprilie-mai le mut afara sau le scot din ghiveci si le pun in gradina in pamant. Daca as astepta sa le pun direct in pamant ar inflori f tarziu.

miha, cum a fost la dr? ce a spus de ochisor?

miki, sanatate multa Andrei. Oreion acum la varsta adulta au colegii?sau copilasii lor mai mari? off,,si eu stiu ca oreionul e nasol la barbati/baieti dar nu e mereu devastator. Socrul meu a avut..nu stiu la ce varsta..dar apoi a facut copiii.

fetele eu sunt cam ingrijorata cu sotul meu...de muult timp se plange ca nu doarme bine, are insomnii. Abia adoarme, iar daca reuseste sa adorma se trezeste apoi si sta cu orele treaz. E si nervos din cauza asta..mai ales cu Cristi . ce as putea sa-i dau naturist sa se linisteasca. Problemele de la serv sunt cauza, stiu sigur pt ca se implica si se consuma mult pe tema asta. Nu stiu cum il pot ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

neaatza, miki, vaccinul ROR se face doar de maxim 15 ani. asa ca sigur colegii tai nu l-au facut si de aia sufera acum. Vaccinul s-a introdus in schema obligatorie tocmai pt a evita situatii de genul asta, la maturitate bolile astea putand da complicatii urate.Eu stiu ca odata facut vaccinul imunitatea e pt toata viatza, se mai face rapel la 7-8 ani si gata!
la varicela nu e decat 10 ani val imunitatea si odata facut vaccinul iti creste riscul de herpes sau zona -zoster, pe asta e bine sa nu faci nici vaccinul nici boala
roxy fugi!, eu de cand am avut-o pe Mari fac papanicolau in fiecare an si anul asta vreau sa incep cu mamografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mada , nu stiu ce medicament , un concediu poate, era sedocalmul de la boiron , e din plante, sau oboseste-l tu
ma duc sa vad daca s-a incalzit apa in ibric pe plita electrica sa-mi fac si eu o cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

roxy, ce bine ca mi-ai adus aminte, si eu vreau sa merg la un control la gineco si bineinteles un Pap. Ultima oara am fost la controlul de 6 sapt...
Si mai am de mers cu o alunita care a crescut mult si a inceput sa ma deranjeze..este pe gat in lateral si o ating mereu cu lantul, cu bluzele, cand ma piepatan...ah am atatea in plan apentru anul asta...parca atunci cand ma voi intoarce la serv nu voi avea timp de nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

mada , nu stiu ce medicament , un concediu poate, era sedocalmul de la boiron , e din plante, sau oboseste-l tu
ma duc sa vad daca s-a incalzit apa in ibric pe plita electrica sa-mi fac si eu o cafea

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


delia, da ar tb sa-l obosesc mai des
mamografiile stiu ca se fac dupa 40 de ani. Cand am fost eu cu nodulii de la san am cerut mamografie si mi-au spus ca astea se fac dupa 40, pana atunci se fac ecografii mamare...

Mergi la inceput