La multi ani Andra Simona!!! Fluturasi (137)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-lalely- deci sa inteleg ca tu ai facut/ comandat cate un tortulet ptr fiecare luna implinita a lui David, nu? ai putea face un colaj numai cu torturile, sau torturile si el/voi.mai ai idei ptr cel de 1 an? sau nu te poti hotara? - la multe lunite , lui David, imi pare rau ca am ratat momentul, am inceput sa avem nopti cu treziri dese, ne apar si noua dintii-ca pana acum am stagnat la 2, si dupa mot si munte, de-abea acum ne revenim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvy, nu tb sa te gandesti la tavalit pe jos. chiar daca acum plange nu inseamna ca se va tavali pe jos in magazine. Chiar si un copilas ascultator si docil poate face la un moment dat crize cu tavalit pe jos. Eu mereu i-am explicat lui Cristi cand mergeam la cumparaturi ca doar mami cu tati pun produse in cos, si evident evitam raionul cu jucarii cand mergeam cu el. Ca daca pui un copilas in fata atator tentatii el le-ar vrea pe toate, nici nu stie ca sa spuna ca vrea..le-ar vrea pe toate si atunci incepe circul
Sigur trece Lu prin anxietatea de separare. O sa treaca, dar poate ar fi bine sa o "antrenezi" in sensul asta. Sa iesi des din camera si sa tot revi, sa faceti cucu-bau din spatele unei usi inchise, sa ascunzi jucarii sub o patura si sa o pui sa le caute, sa vada ca chiar daca nu le vede ele tot acolo sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Offf, merge netul asta ca melcul....
Vroiam sa-i mai scriu lui Yvi, ca vad ca L ii pune parul pe moatze. Intai, ma gandesc ca esti si tu obosita cat te freaca si cat urla. Si cum sunt copii care simt imediat pe mama, atunci fac si mai mare scandal (cum s-ar zice parca iti fac in ciuda). Lucreaza aici si o sa vezi, cand esti tu mai odihnita e si ea parca mai cooperanta.

Incearca sa o atragi cu ceva sa o linisteasca, cand urla. Acum e mica si i se distrage mai usor atentia. Cum bine a zis si somleac, du-o sa faca baita (daca ii place sa se joace in apa). Eu ii mai linisteam ducandu-i pe balcon sa vada masinile de pe bulevard (asa ii verificam si cand se mai loveau si vroiam sa vad daca sunt doar speriati sau chiar ii doare). sau uneori scoteam o doza de facut baloane de sapun si ii faceam baloane. Gaseam ceva care sa o distraga cumva de la ce a suparat-o.
Ei sunt ambitiosi, invata lucruri noi in fiecare zi si uneori creierul lor trebuie sa proceseze ce au invatat. Si tie ca adult iti vine sa urli, ei chiar fac asta.
Nu pot sa uit cand avea Robert vreo 11 luni jumate si s-a pus pe urlat in parc ca nu reusea sa insurubeze dopul la o sticla de plastic. Si ce scandal a facut si cate lacrimi au curs.
pentru o mamica incercata si obosita



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Yvi pe langa anxietatea de separare (care apare si e normala), poate e si un puseu de crestere cerebrala. Am gasit la odiseea de ianuarie asta: http://buburuze2011-blog5.blogspot.com/2011/05/harta-puseurilor-cerebrale-ale.html






Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut mamici,

cu intratul pe forum ce sa zic, eu chiar fac eforturi sa intru si le inteleg foarte bine pe fetele care nu apuca. Este adevarat ca intratul pe forum te retine si de la alte activitati placute, cum e cititul unei carti, stat la povesti cu sotul, sau chiar joaca cu copii, asa ca nu trebuie sa fim suparate daca vin momente pentru fiecare dintre noi cand preferam sa citim o carte in loc de forum. Moderatia e cheia binelui in toate si intelegerea celuilalt. Sa vedeti ce va fi cand vor incepe tot mai multe fete slujbele.

Miki eu una am refuzat sa fac ROR, mai ales ca nu dau imunitate pe viata. Din pacate Matia l-a facut ca m-a fentat doctorita. La Victor am fost mai atenta. Multa sanatate va doresc.

Va doresc o zi minunata.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Neata YASMY! Neata la toate fetele! azi cand ne-am trezit piscoasa s-a dar jos din pat si se uita la mine si i-am spus neata si ea a raspuns NATA!!!CRESTE PUIUTUL MEU NU IMI VINE SA CRED

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Madutza. M-am apucat de regimul tau. Si deocamdata scade cantarul. Sa vedem pana unde.

Eu mai greu cu intratul... trece ziua ca gandul. Servici (treaba multa), acasa, jucat si alintat Lu, plecat si recuperat R de la gradinita, uneori parc, alteori iar acasa, unde mai fac una alta daca ma lasa strumfii sau ma joc cu ei, pana vine tati si trece la joaca el cu ei.

In mai, o sa am un trainning de vreo 5 zile tocmai in Anglia. Al meu sot s-a dat viteaz ca se descurca cu amandoi si a zis sa merg. Am mari emotii, ca Lu inca e depedenta de san si nu vroiam sa o intarc chiar acum, mai ales ca e cam delicat cu lactatele provenite de la vaca.

Lu creste, alearga dupa frate-su, s-a impacat bine cu bunica, ca reusesc de multe ori sa plec cand e treaza sa-l iau pe Robert si nu protesteaza. E vesela cand ma vede, ceea ce ma bucura ca inseamna ca nu e suparata ca am plecat. Oricum, e mult mai sociabila decat fratele ei la varsta asta.

Cam atat despre noi



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

gata, am papat si noi.

alehiam acum ca ai zis ca Lu este vesela cand te vede ca vii de unde ai fost plecata... m-am gandit ca si eu de cate ori am fost plecata si am lasat-o pe buburuza cu cineva, cand am venit era tot un zambet si o bucurie, abia astepta sa o iau in brate, deci inseamna ca nu era suparata asta este bine, inseamna ca accepta destul de usor ca plec, nu ma gandisem la treaba asta pana acum.

somleac tu cu 5 puiuti intrii mult mai des decat mamicile cu un singur pui si mai faci si o groaza de lucruri
chiar ma uitam in album ieri si sunt atatia bebei pe care nu i-am mai vazut de mult, si mamici....

mary ti-am vazut buburuza mica si frumoasa este tare cu pampersul in caput, zici ca are casca este o dulceata, mai ales acolo unde papa placinta zici ca se concentreaza sa simta mai bine gustul si acolo unde doarme cu tati ce frumossss

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

viss acum am vazut pozele de la mot Sonia a fost ca o printesica cu rochita aceea tortul arata bine de tot, cred ca a fost si bun, Sergiu un adevarat barbatel...fotograf se va face ce-au crescut bebeii si tu arati super, sunt vreo 3 poze unde se vede mai bine blondul, in rest nu prea se vede ca sunt cam intunecate

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Alehiam da, m-am gandit si eu ca este posibil sa fie puseul de crestere cerebrala de la un an. Si eu o duc pe L la geam sa vada cateii/copiii/masinile cand e suparata tare. Este clar ca starea mea o influenteaza si din pacate uneori chiar sunt foarte obosita si fara vlaga; sunt zile si zile (aia a fost una proasta).

Ailed, Madutza, mamografia este indicata dupa 35-40 de ani pentru ca regimul de raze este unul diferit (iradiere destul de mare) si daca este facuta inaintea acestei varste, apar frecvent rezultate fals-pozitive (adica poate iesi pozitiva, desi femeia nu are cancer, asta datorita faptului ca structura tesutului mamar e mult diferita la femeile sub 30 de ani, deci criteriile de interpretare a diferitelor modificari existente si de diagnosticare a cancerului nu mai sunt valabile), asa ca nu se justifica efectuarea ei de rutina la femeile tinere (poate chiar mai mult sa incurce, daca iese pozitiva femeia face punctie biopsie din san degeaba, deci mai bine te lipsesti de ea); pana la varsta de 35-40 de ani se poate face ecografie mamara, dar doar daca este cazul/exista o indicatie (nu se face de rutina, doar daca exista in familie antecedente de cancer mamar la rudele de grad primar = mama, fiica, sora, sau daca la palparea sanilor s-a depistat un nodul); teoretic fiecare femeie trebuie sa se autoexamineze, adica sa-si palpeze lunar/bilunar sanii.

Miki nu m-am documentat inca pe tema imunitatii create prin vaccinarea cu ROR; stiu ca vaccinul antivaricela nu ofera imunitate totala (poti face boala, chiar daca te-ai vaccinat, dar se zice ca faci o forma mai usoara - eu nu cred, am avut colege vaccinate in facultate si au facut o forma destul de urata de varicela cand au trecut prin stagiul de boli infectioase ) si nici imunitate pe viata (trebuie repetat periodic, la fiecare 10 ani parca) - deci eu il declar inutil (nu e nici cost-eficient, nu ofera nici protectie, macar totala, chiar daca temporara). Prefer sa faca boala pitica, pentru ca eu, ca si Madutza ma gandesc pe termen lung (mai bine sa vada ea ca are anticorpi de tip IgG ANTIVARICELA, ANTIRUBEOLA etc. atunci cand o sa astepte cu sufletul la gura analizele din timpul sarcinii).

Inca un aspect in ceea ce priveste vaccinarile: imunitatea pe viata garantata impotriva unei boli in urma unei singure doze de vaccin sau in urma unei singure scheme de imunizare active NU EXISTA!!! (exceptie: atunci cand chiar faci boala respectiva, dar nici atunci intotdeauna)!!! Trebuie rapel periodic la toate vaccinarile facute, la un anumit interval de timp: de exe la hepatita B, la care prima doza din schema de imunizare se face la nastere, noi, ca adulti vaccinati, trebuie sa facem rapel la fiecare 5 ani!!! - cate dintre voi au facut rapelul???; si inca o precizare: eu, lucrand in domeniul in care lucrez, profesia mea este considerata cu risc crescut de posibila imbolnavire de hepatita B, de aceea pana acum cativa ani eram vaccinati gratuit la fiecare 5 ani (atat pe perioada facultatii, cat si in spital), deci teoretic eu ar trebui sa fiu imunizata, adica protejata de boala, caci am facut 2 rapeluri anti-HBV pana acum (SURPRIZA: pe analizele efectuate in timpul sarcinii, titrul meu de anticorpi anti-HBV de tip IgG este ZERO - adica nu am anticorpi protectori, deci vaccinul a fost ineficient=nu a continut ce trebuie/nu a fost depozitat cum trebuie/sau pur si simplu e apa de ploaie, ca sa mai faca anumite companii farmaceutice niste bani).
Nu intra aici in discutie vaccinarile facute cu virus viu atenuat/inactivat (de genul antipoliomielita) care sunt o imunizare de tip activ ce dau teoretic imunitate pe viata (practic, in peste 95% din cazuri) odata ce s-a incheiat schema de imunizare! (asta din cauza faptului ca organismul a venit in contact cu toate componentele virusului care e administrat intact in timpul vaccinarii, doar ca este inactivat, adica omorat "un pic", i se da la cap si practic exista sanse foarte, foarte mici sa apara boala invalidanta, dar riscul exista, de aceea putine vaccinuri contin virusi vii fie ei atenuati sau inactivati, majoritatea vaccinurilor continand doar anumite componente ale virusului respectiv numite antigene!!!)

Eu am aceeasi parere ca si Pisucmic - cu cat mai putine vaccinari, cu atat mai bine!!!



Mergi la inceput