Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Michelle, eu cred in Dumnezeu dar nu cred in Biblie.

Fara drept de apel, nu esti crestina.


Ce rau poti fi capcaune...

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Victoria, la scoala am invatat filozofia si cu asta basta. Nu stateam sa ma contrazic sau sa dezbat cu profesorul filozofia lui Descartes.
Luam cunostiinta de ea si atat. Dadeam lucrari scrise ca sa demonstrez ca am priceput ce e cu Descartes si cu filozofia lui, luam o nota si cam atat. Daca imi placea sau nu, daca eram de acord sau nu. . . nu ma intreba nimeni. In plus. . . de la cursul de filozofie nu puteam sa ma retrag. Trebuia sa invat ce filozofa Nietzsche chiar daca mi se parea un nebun.



Maria, la testele noastre de filosofie din liceu picau si profesori universitari.

Profesorul nostru ne cerea sa gindim cu mintile noastre si sa raspundem cu argumentele noastre, nu sa regurgitam niste date invatate pe de rost.am picat in masa teste la el, pina am inceput sa ne prindem ce voia. Si orele noastre de filosofie erau mult studiu individual si discutii si dezbateri.

Eu cred ca un profesor bun nu iti impune nici macar ca 1+1=2, ci iti impune sa iti folosesti creierul si sa gindesti de unul singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
CRE#536;TINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza c#259;rora se afl#259; credin#539;a în persoana #537;i înv#259;#539;#259;turile lui Iisus Cristos.

Crestinismul nu se-nvata din DEX.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Eu cred ca un profesor bun nu iti impune nici macar ca 1+1=2, ci iti impune sa iti folosesti creierul si sa gindesti de unul singur.

Mai mult, adevaratul dascal este cel care te ajuta cum sa descoperi singur ca 1+1=2.
Satisfactia suprema a unui dascal este sa vada in ochii elevului sau bucuria descoperirii. Acel Evrika!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

CRE#536;TINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza c#259;rora se afl#259; credin#539;a în persoana #537;i înv#259;#539;#259;turile lui Iisus Cristos.


Maria, epet, eu nu vreau sa mi se predea ce cred eu, eu vreau sa nu mai fie Dumnezeu pe post de calau-criminal care "se ocupa" de toti "cei rai".

Referitor la celelalte stiinte, nu inteleg cum tu nu iti dai seama ca tu crezi orbeste in ceva care nu a fost demonstrat si pe care nu ai um sa il demonstrezi.
Tu chiar crezi ca la menstruatie esti murdara sau bolnava?Te rog sa imi raspunzi la asta.



Tu vrei sa nu mai fie Dumnezeu pe post de calau-criminal care se 'ocupa' de toti 'cei rai'.

Da. Inteleg. Pai ce solutie pot sa-ti sugerez?
1. Cea mai simpla - cearta-te cu Dumnezeu si trage-l de urechi ca sa nu mai fie atat de calau-criminal.
2. Citeste Biblia (varianta aceea cu explicatii pe margine) si revizuieste-ti definitia.

Daca eu cred ca la menstruatie sunt murdara sau bolnava? Nu, nu cred ca sunt bolnava sau murdara. (si atentie - nu e o parere personala, e o credinta)
De ce cred asta?. . . imi pare rau, dar nu mi-am propus sa fac cursuri online de teologie.

Poti sa iti recomand nu doar o carte ci foarte multe care sa te lamureasca in legatura cu aceasta chestiune.
Ce mentionezi tu era valabil in legile lui Moise. . . din Levitic...adica in vechea lege (cei pe care o respecta evreii). In Noul Testament nu se precizeaza nicaieri asa ceva. Poti sa incepi cu Canonul 1 al Sf. Atanasie cel Mare...

Revin cu alte recomandari si pentru alte nedumeriri.

p.s.

De unde ai inteles tu ca Dumnezeul (crestin) se 'ocupa' de 'cei rai' . . . jucand rolul unui calau-criminal? Afirmatia asta e atat de departe de credinta crestina (oricare dintre ele) incat. . . constat ca cele mai elementare cunostiinte . . . lipsesc.

Doar nu vorbesti de Zeus, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

XIO, in acelasi ton cu intrebarea ta agresiva adresata Mariei da-mi voie sa te intreb si eu ceva, tu cand provoci o intrerupere de sarcina ceruta si nu de necesitate(presupun ca da, pt. ca ti-ai declarat specialitatea), cum te simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Va rog sa reveniti la tema subiectului: orele de religie in scoli.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Eu cred ca un profesor bun nu iti impune nici macar ca 1+1=2, ci iti impune sa iti folosesti creierul si sa gindesti de unul singur.



Cred ca amandoua am folosit termene gresite; un profesor bun iti demonstreaza ca 1+1=2!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Kariguld, daca zici ca e o chestie care 'se flutura' . . .e doar vina parintilor si a cadrelor didactice. Parintii nu isi cer drepturile, scolile (LAICE) nu le ofera. Faptul ca esti convinsa ca scoala si religia nu trebuie amestecate este o parere strict personala. Dar atata vreme cat nu e parerea unei majoritati in Romania, lucrurile nu se vor schimba.



o majoritate covarsitoare crede ca religia nu trebuie amestecata cu scoala.
Maria, tu traiesti intr-o alta Romanie, crede-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nu se pot pune orele de religie peste tot ca fiind prima sau ultima ora. Solutia corecta ar fi oferirea unei alternative corecte(nu stat cu elevul de servici pe hol). Profesorii de religie au catedra in functie de nr de elevi si de ore. Daca s-ar pune orele de religie ca fiind prima/ultima ora (ceea ce oricum e aproape imposibil daca luam in calcul cat e norma didactica a unui profesor, la cate clase preda acel profesor, ce alte materii se mai predau la clase respective) si sa spunem ca jumatate din elevi ar alege sa nu frecventeze ora, la un moment dat s-ar alege probabil comasarea claselor (pt a iesi nr de elevi prezenti la ora) , ar disparea din ore, profesorii nu ar mai avea catedra intreaga. Va dati seama ca sunt destule presiuni (din partea profesorilor de religie, a bisericii ce urmareste sa adune indoctrinati) pt a NU se intampla acest lucru.
Eu nu am nimic cu cei care considera oportuna ora de religie. Dar fiind si eu cotizant la stat (deci si din banii mei sunt platiti profesorii de religie) imi doresc si eu o alternativa corecta pt acea ora pt copiii mei. Au si ei dreptul, la fel ca odraslele ortodocsilor practicanti, la o ora pe saptamana de ceva educativ, dar care sa nu fie dogma crestin-ortodoxa. Asa cum din banii contribuabililor se poate plati profesor de religie, sa se plateasca si profesor de nu stiu ... cultura civica, ecologie, retorica sau sah pt cei care nu vor dogma ortodoxa cu polonicul.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput