Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Kariguld, daca zici ca e o chestie care 'se flutura' . . .e doar vina parintilor si a cadrelor didactice. Parintii nu isi cer drepturile, scolile (LAICE) nu le ofera. Faptul ca esti convinsa ca scoala si religia nu trebuie amestecate este o parere strict personala. Dar atata vreme cat nu e parerea unei majoritati in Romania, lucrurile nu se vor schimba.



o majoritate covarsitoare crede ca religia nu trebuie amestecata cu scoala.
Maria, tu traiesti intr-o alta Romanie, crede-ma!



Eu cred orice pana la proba contrarie.
In primul rand vreau sa vad niste cifre. In al doilea rand vreau sa vad cum ar putea cineva sa impuna religia in scoli intr-o tara in care 70% din populatie sau mai mult declara ca nu are nici o religie (cum este cazul Japoniei).
Cine si in ce scop ar indrazni sa introduca ore de religie musulmana in Romania? Raspunsul - nimeni. De ce? Nimic mai logic.
In al treilea rand vreau sa vad acea majoritate covarsitoare la portile ministerului educatiei si in fata tribunalului. Vreau sa vad/sa aud despre milioanele acelea de romani care ies cu pancarte sau fac reclamatii/dau in judecata pe acel cineva care le incalca drepturile.

Surpriza! Toata lumea se agita pe forumuri si scrie comentarii sub articole din presa. . . dar cand e vorba sa actioneze. . . zic:"Domne. . . da' pe noi ne obliga si n-avem ce face". Plang in pumni si scrasnesc din dinti . . . pt ca nu au ce face. De parca am trai pe vremea lu' 'tatucu'.

Certitudinea mea este ca au ce face. . . dar NU VOR sa faca, sau asteapta SA FACA ALTCINEVA pentru ei.

Daca maine ar iesi in strada 12 milioane de romani si ar zice :"Noi nu vrem religie in scoala!" cine naiba ar mai pune vreo ora de religie pe undeva? Raspuns - Nimeni
Daca sunt asa de multi. . . de ce stau acasa pe calculator?

Cat despre majoritati covarsitoare care nu reusesc sa isi impuna vointa. . . putem discuta despre Coreea de Nord. . . sau Rep. Populara Chineza.

p.s.

Ca traiesc intr-o Romanie ipocrita si/sau nehotarata. . .stiu. . . nu sunt chiar atat de desprinsa de realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

maria, maria...mai iesi afara la aer. zau ca dauneaza atata PC.
nu vrei sa stii ce atitudine am luat eu la scoala fata de orele de religie. si nu la o scoala, la trei! mi-a ramas numele in scripte acolo, si nu la pagina vizitatorilor cuminti, la aia cu cerneala rosie.

cred ca realizei si tu ca ce spui e doar utopie. ca sa nu zic ca vorbesti doar asa ca sa ai ce vorbi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Nu se pot pune orele de religie peste tot ca fiind prima sau ultima ora. Solutia corecta ar fi oferirea unei alternative corecte(nu stat cu elevul de servici pe hol). Profesorii de religie au catedra in functie de nr de elevi si de ore. Daca s-ar pune orele de religie ca fiind prima/ultima ora (ceea ce oricum e aproape imposibil daca luam in calcul cat e norma didactica a unui profesor, la cate clase preda acel profesor, ce alte materii se mai predau la clase respective) si sa spunem ca jumatate din elevi ar alege sa nu frecventeze ora, la un moment dat s-ar alege probabil comasarea claselor (pt a iesi nr de elevi prezenti la ora) , ar disparea din ore, profesorii nu ar mai avea catedra intreaga. Va dati seama ca sunt destule presiuni (din partea profesorilor de religie, a bisericii ce urmareste sa adune indoctrinati) pt a NU se intampla acest lucru.
Eu nu am nimic cu cei care considera oportuna ora de religie. Dar fiind si eu cotizant la stat (deci si din banii mei sunt platiti profesorii de religie) imi doresc si eu o alternativa corecta pt acea ora pt copiii mei. Au si ei dreptul, la fel ca odraslele ortodocsilor practicanti, la o ora pe saptamana de ceva educativ, dar care sa nu fie dogma crestin-ortodoxa. Asa cum din banii contribuabililor se poate plati profesor de religie, sa se plateasca si profesor de nu stiu ... cultura civica, ecologie, retorica sau sah pt cei care nu vor dogma ortodoxa cu polonicul.



Si cine nu ofera odraslelor nepracticante de ortodoxii alternative educative ? Biserica si indoctrinatii ei? Popa Daniel? Sinodul de la Constantinopol? Femeia de la lumanari?
Indoctrinatul care da de pomana un pahar de coliva?

Contribuabil zici. . . Dar ca din banii mei se platesc profesorii de matematica si istorie ca sa invete odraslele altora carte cum e?
Eu n-am copii, dar odraslele altora invata chimie si biologie pe banii mei! Asta e. . . nu imi convine. . . ma mut in Uzbekistan sau unde o fi altfel.

In timp ce din banii tai sunt platiti profesori de religie pentru odraslele ortodoxe, din banii parintilor ortodocsi sunt platiti profesorii care predau ordraslelor neortodoxe materii 'stiintifice'.

Sunt presiuni din partea profesorilor de religie. . . hai ca asta ma face sa rad. Adica ministrii, inspectorii, directorii de scoli sunt presurizati si stransi cu usa. . . de niste amarati care abia au absolvit facultatea de teologie Biserica pune presiune pe scoala si pe sistemul de invatamant? Fara suparare, poti sa aduci un singur argument care sa sustina afirmatia asta? Sau vorbim ca sa presupunem si presupunem ca sa vorbim?

Repet intrebarea: Cine nu ofera alternative platitorilor de taxe si impozite neortodocsi sau cu alte convingeri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Raspuns: Ministerul Educatiei si Cercetarii, Inspectoratele scolare, directorii de scoala (care da, prefera sa le spuna parintilor ca "nu se poate" sa isi scoate copiii de la religie decat sa isi bata capul cu gasirea unor alternative)

('odrasele' nu a fost folosit in sens peioraiv asa cum insinuezi tu, ci pt ca evita o cacofonie. Si ai mei tot odrasle sunt)


Tu poti sa razi cat vrei. Eu am lucrat in invatamant, am parinti care lucreaza in invatamant. Stiu foarte bine din interior cum se fac presiuni. Cum 'amaratii care abia au facut o facultate de teologie' au o matusa, un tata, o cunostinta pe la inspectorat sau pe cineva 'mai de sus'. Stiu f. bine cat conteaza un telefon, un plic sau un pachetel in luarea unor decizii in insitutiile de stat din Romania.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

maria, maria...mai iesi afara la aer. zau ca dauneaza atata PC.
nu vrei sa stii ce atitudine am luat eu la scoala fata de orele de religie. si nu la o scoala, la trei! mi-a ramas numele in scripte acolo, si nu la pagina vizitatorilor cuminti, la aia cu cerneala rosie.

cred ca realizei si tu ca ce spui e doar utopie. ca sa nu zic ca vorbesti doar asa ca sa ai ce vorbi.





Tot ce spun eu e o utopie? Dupa mine nu. Dupa tine da.
Si Costica crede ca toate bananele sunt albastre. . . asa si?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Contribuabil zici. . . Dar ca din banii mei se platesc profesorii de matematica si istorie ca sa invete odraslele altora carte cum e?
Eu n-am copii, dar odraslele altora invata chimie si biologie pe banii mei! Asta e. . . nu imi convine. . . ma mut in Uzbekistan sau unde o fi altfel.

In timp ce din banii tai sunt platiti profesori de religie pentru odraslele ortodoxe, din banii parintilor ortodocsi sunt platiti profesorii care predau ordraslelor neortodoxe materii 'stiintifice'.




In aceasta argumentatie uiti un lucru esential: Romania este stat laic. Prin constitutie, statul are obligatia de a asigura educatie cetatenilor ei. Educatie laica (pt ca e stat laic). Deci orele "stiintifice" sunt obligatorii in institutiile publice (aka alea laice ale statului laic -- sa mai zic? ). Iar orele de dogma religioasa NU sunt obligatorii. Se pot face foarte frumos institutii educationale religioase, patronate de biserici unde pe banii lor (si ai parintilor care isi vor copiii educati acolo) se poate preda religie oricat si oricum.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Raspuns: Ministerul Educatiei si Cercetarii, Inspectoratele scolare, directorii de scoala (care da, prefera sa le spuna parintilor ca "nu se poate" sa isi scoate copiii de la religie decat sa isi bata capul cu gasirea unor alternative)

('odrasele' nu a fost folosit in sens peioraiv asa cum insinuezi tu, ci pt ca evita o cacofonie. Si ai mei tot odrasle sunt)



Pai DA !

Si atunci de ce nu vorbim despre astia si vorbim despre popa Dorel din comuna Suieru de Sus, despre ortodocsi si despre ce e aia credinta, daca e buna religia in scoli sau nu?

Conducerea scolilor, ministerul nu pune la dispozitie alternative de bun simt - nu pt ca sunt stransi cu usa de profesorasii de religie - ci din pura lene, complacere in propria comoditate, nesimtire crasa si 'las ca merge si-asa'.

Eu pe astia i-as scutura...pana si-ar veni in fire si ar realiza ca suntem in 2012 nu in '66.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Raspuns: Ministerul Educatiei si Cercetarii, Inspectoratele scolare, directorii de scoala (care da, prefera sa le spuna parintilor ca "nu se poate" sa isi scoate copiii de la religie decat sa isi bata capul cu gasirea unor alternative)

('odrasele' nu a fost folosit in sens peioraiv asa cum insinuezi tu, ci pt ca evita o cacofonie. Si ai mei tot odrasle sunt)



Pai DA !

Si atunci de ce nu vorbim despre astia si vorbim despre popa Dorel din comuna Suieru de Sus, despre ortodocsi si despre ce e aia credinta, daca e buna religia in scoli sau nu?




Da-mi te rog citat unde am vorbit eu de popa Dorel si despre ce e aia credinta.

Iar daca e buna sau nu religia in scoli e on topic si e perfect normal sa discutam.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1


Contribuabil zici. . . Dar ca din banii mei se platesc profesorii de matematica si istorie ca sa invete odraslele altora carte cum e?
Eu n-am copii, dar odraslele altora invata chimie si biologie pe banii mei! Asta e. . . nu imi convine. . . ma mut in Uzbekistan sau unde o fi altfel.

In timp ce din banii tai sunt platiti profesori de religie pentru odraslele ortodoxe, din banii parintilor ortodocsi sunt platiti profesorii care predau ordraslelor neortodoxe materii 'stiintifice'.




Din impozite se plateste, in general, educatie, infrastructura tarii (drumuri, justitie), sanatate, etc ... Est destul de mare sa o stiii.
Pe linga impozitul pe venit statul (oricare ar fi chiar si in Uzbekistan), mai sunt diverse impozite pe profit, pe societati, taxe diverse, inclusiv taxa pe valoare adaugata.
Oriunde ai fi platesti direct sau indirect statului ceva. Statul al carui cetatean esti (daca e democratic) decide in parlament cota-parte din venituri la ce foloseste. parlamentul a fost ales si de tine, asta se cheama democratie participativa. Ma urmaresti da ?

Din banii ortodocsilor si ne-ortodocsilor sunt platite fix aceleasi lucruri. Ai sa spui ca nu ai copii si ca nu-ti convine sa platesti nimic, insa cind ai copii si ei merg la scoala sau acum cind mergi pur si simplu pe sosea esti totusi multumita ca astea exista, da ?


Ca sa fiu on topic : orele aproape obligatoriii de religie din Romania pe mine ma sperie. Am vazut filmate serbari de iarna si am ramas uimita (ca sa nu spun indignata) sa toti copilasii cintau citece bisericesti.
Aici religia se abordeaza in primul an de gimnaziu la materia geografie-historie si se povestesc toate cele 3 religii cam in acelasi timp. Atit cit sa stie copiii ce este un loc de cult si ca sunt peste tot reguli de respectat. Daca tot vorbesc de Franta, copilul mare e la un gimnaziu privat si care poarta nume de sfint. In clasa in afara de un crucifix nu e nimic acre sa indice vreo prezenta religioasa. Activitatie religioase se fac toate optional, in timpul pauzei de masa sau in afara timpului scolar. Si sunt frecventate de 5% din copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Nu se pot pune orele de religie peste tot ca fiind prima sau ultima ora. Solutia corecta ar fi oferirea unei alternative corecte(nu stat cu elevul de servici pe hol). Profesorii de religie au catedra in functie de nr de elevi si de ore. Daca s-ar pune orele de religie ca fiind prima/ultima ora (ceea ce oricum e aproape imposibil daca luam in calcul cat e norma didactica a unui profesor, la cate clase preda acel profesor, ce alte materii se mai predau la clase respective) si sa spunem ca jumatate din elevi ar alege sa nu frecventeze ora, la un moment dat s-ar alege probabil comasarea claselor (pt a iesi nr de elevi prezenti la ora) , ar disparea din ore, profesorii nu ar mai avea catedra intreaga. Va dati seama ca sunt destule presiuni (din partea profesorilor de religie, a bisericii ce urmareste sa adune indoctrinati) pt a NU se intampla acest lucru.
Eu nu am nimic cu cei care considera oportuna ora de religie. Dar fiind si eu cotizant la stat (deci si din banii mei sunt platiti profesorii de religie) imi doresc si eu o alternativa corecta pt acea ora pt copiii mei. Au si ei dreptul, la fel ca odraslele ortodocsilor practicanti, la o ora pe saptamana de ceva educativ, dar care sa nu fie dogma crestin-ortodoxa. Asa cum din banii contribuabililor se poate plati profesor de religie, sa se plateasca si profesor de nu stiu ... cultura civica, ecologie, retorica sau sah pt cei care nu vor dogma ortodoxa cu polonicul.



Si cine nu ofera odraslelor nepracticante de ortodoxii alternative educative ? Biserica si indoctrinatii ei? Popa Daniel? Sinodul de la Constantinopol? Femeia de la lumanari?
Indoctrinatul care da de pomana un pahar de coliva?

Contribuabil zici. . . Dar ca din banii mei se platesc profesorii de matematica si istorie ca sa invete odraslele altora carte cum e?
Eu n-am copii, dar odraslele altora invata chimie si biologie pe banii mei! Asta e. . . nu imi convine. . . ma mut in Uzbekistan sau unde o fi altfel.

In timp ce din banii tai sunt platiti profesori de religie pentru odraslele ortodoxe, din banii parintilor ortodocsi sunt platiti profesorii care predau ordraslelor neortodoxe materii 'stiintifice'.

Sunt presiuni din partea profesorilor de religie. . . hai ca asta ma face sa rad. Adica ministrii, inspectorii, directorii de scoli sunt presurizati si stransi cu usa. . . de niste amarati care abia au absolvit facultatea de teologie Biserica pune presiune pe scoala si pe sistemul de invatamant? Fara suparare, poti sa aduci un singur argument care sa sustina afirmatia asta? Sau vorbim ca sa presupunem si presupunem ca sa vorbim?

Repet intrebarea: Cine nu ofera alternative platitorilor de taxe si impozite neortodocsi sau cu alte convingeri?



Maria, nu poti avea raspunsuri bune si nici macar raspunsuri si atit la orice subiect. Citesc ce scrii si pur si simplu nu inteleg punctul tau de vedere.

Duci la discutia la Dorel din Cocotati, cind de fapt vorbeam de stat laic = fara religie in institutiile lui.

Se vrea religie in scoli ca materie optionala, intr-o scoala publica normala, fara nici un patronat religios (aici e o discutie lunga, poate ca ar fi interesanta ca sa se vada de ce unele scoli din alte tari au traditie religioasa si respecta inca anumite valori, chiar daca daca la nivel simbolic, dar nu e cazul traditiei romanesti) - eu nu sint de acord nici macar asa, dar sint pentru o materie care sa introduca copilul in religiile lumii, prin povesti, prin texte, cu tot felul de materiale educative pe intelesul si virsta lor - face parte din cultura lor generala.

Dar daca totusi se hotarasc sa incalce constitutia (o incalca si cind intra religia in parlament si fac slujbe acolo, vor slujbe, acestea se fac la biserica) si vor sa bage religia ca materie optionala, drepturile tuturor ar fi respectate daca cei care nu vor sa opteze pentru o asemenea materie ar avea clar, scris negru pe alb, votat si parafat, o materie alternativa: etica, morala, educatie civica etc.... deci o materie care le arata copiilor consecintele comportamentelor si actelor lor.

Se poate hotari asupra uneia dintre ele sau la clasele mici sa fie una si buna vs. ora de religie, o foaie trimisa acasa, copilul si parintele aleg si gata... Dar asta fara urmari, fara ah, uita-te la el, nu crede... ah, dar oare ce fel de familie e asta sa nu lase copilul la ora de religie... si educatoarele, invatatoarele si profesorii sa inceteze sa mai dea conotatii religioase comentariilor lor asupra comportamentelor copiilor - invata, ia note bune, asculta parintii pentru ca altfel superi pe Dumnezeu - parintii le pot spune asta daca vor si cred, dar nu si un cadru didactic, nu e copilul lui, nu stie ce e in familia copilului respectiv, nu e un comportament profesional.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput