Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Capcaune, scrie ca esti crestin daca, crezi in Iisus. Deci sunt.

Maria, eu nu am pretentia ca ideile mele sa fie predate intr-o scoala, am pretentia sa nu se predea cu ochelarii de cal si degetele in urechi.


Xio, eu inteleg ce zici. Doar ca trebuie sa ne spui cum se numeste religia despre care vorbesti. Eu nu am auzit pe nicaieri ca cine nu crede in Biblie s-ar numi crestin . Ai putea sa completezi ca sa ne ajuti sa intelegem mai bine.

Eu nu pot sa ma duc peste catolici si sa le spun sa predea asa cum vreau eu si cum vad eu crestinismul. Ei predau CUM VAD EI.

Tu nu poti sa te duci peste ortodocsi si sa le spui sa infrumuseteze/adapteze putin Biblia pt cei carora nu le plac chestii precum - pacat, minciuna, diavol, etc.

Tu ai un singur lucru de facut. Daca vei avea un copil. . . trebuie sa te asiguri ca drepturile ii vor fi respectate. Sa te asiguri ca ce vrei tu pentru el este posibil pt ca statul roman isi respecta obligatiile fata de tine (copilul tau). Trebuie sa ai posibilitatea (reala) sa nu il lasi la un curs care nu i se potriveste.

Nu trebuie sa te preocupe ceilalti. Daca au sau nu au ochelari de cal. Daca inteleg sau nu inteleg bine. Daca practica sau nu practica ceva cum trebuie. Daca cred sau nu cred ceva anume.


Nu trebuie sa te preocupe ca eu cred ca minciuna este un pacat si samanta de scandal vine de la diavol. Nu trebuie sa te ingrijoreze faptul ca am ochelari de cal. Important este ca tu sa te simti libera sa gandesti si sa crezi ce vrei. Si scoala sa ofere alternativa pentru copilul tau. Asta e tot.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Victoria_Mami, crezi ca cineva in Romania isi da copilul la scoala ca sa invete cum se fac martisoare? In toate scolile din Romania primeaza stiinta si materiile laice (limbi straine, matematica, istorie, literatura, chimie, biologie, fizica). Nu poti sa dai bacul la religie si sa intri la liceu pt ca stii religie. Sa fim seriosi.






Exact. Si atunci de ce sa se faca religie in scoli? Religia se face la biserica si/sau acasa. La scoala se face altceva, ce nu are nimic a face cu credinta fiecaruia, la scoala se predau chestii probate si dovedite stiintific, de ex. 1+1=2.



Nu stiu cat de dovedita stiintific este literatura romana sau filozofia. In lumea intreaga unii sunt de parere ca religia se face doar la biserica. Si asa e la ei. Altii cred ca religia se poate face si in scoala. Si asa actioneaza.
Andacos ne spune ce stie din Germania. Ei bine, eu nu-mi permit sa spun ca nemtii sunt prosti sau inapoiati. Ei fac religia si la scoala si le e foarte bine. Ca altfel ar lua masuri.

Michelle a explicat foarte frumos mai devreme. Credinta fiecaruia nu este stirbita sau inlocuita sau pervertita de orele de religie. Am auzit de fete care s-au maritat cu musulmani si s-au convertit. Dupa o scoala in care au facut ore de religie crestina. . . au ales altceva.
Am colege care spun ca nu cred in Dumnezeu si in Biblie. Ele au fost in aceeasi clasa cu mine la orele de religie. Dar au constatat ca simt altfel si prefera altceva. Sunt multi ortodocsi care trec la catolicism. Se simt mai atrasi de asta si nu simt ortodoxia ca fiind pt sufletul lor.

Au existat si evrei care s-au botezat (si nu de frica). Un exemplu celebru e N. Steinhardt. El a primit educatie religioasa acasa cu varf si'ndesat. Nici macar educatia temeinica facuta de parinti nu l-a oprit sa cerceteze si sa gaseasca ceva potrivit pt sufletul sau - altceva.

Aud de oameni care au avut experiente deosebite in India si au trecut la hinduism. Cu toate ca au frecventat orele de religie crestina.

Bunicul meu a trecut de la catolicism la ortodoxie. Avea 25 de ani si primise o educatie catolica foarte temeinica.

Asta e doar un pretext. . . si negarea unei realitati. Nimeni nu este 'indoctrinat', nimani nu este pus pe un drum fara voia sa si fara posibilitate de scapare. Copiii cresc, ies in lume, cunosc alti oameni, au curiozitati si interese proprii - independente de educatia primita sau de vointa parintilor. Asa se intampla in realitate.

Victoria nu crezi ca e asa? Nu in asta consta libertatea? Sa ii arati copilului ca exista si matematica si engleza si chimie? Si sa astepti ca el sa aleaga ceva? Sa accepti ca el se simte atras de ceva?

La fel si cu religia. Il inveti religie. . . si mai tarziu el va putea alege. Daca se intampla asta in scoala. . . nu poate sa fie rau. Daca cineva crede ca invatand copilul acasa el va urma sigur acea cale. . . eu cred ca se inseala. Am o cunostiinta care s-a calugarit. Parintii ei (crescuti in 'epoca de aur' ) erau atei convinsi. Faceau alergie cand auzeau de religie. Injurau toti popii. Acum fata lor e la manastire. . .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Nu stiu cat de dovedita stiintific este literatura romana sau filozofia.





Diferenta dintre religie si filozofie este ca in religie ti se impune un adevar nedovedit nicicum, e pura chestie de credinta. In filozofie poti sa dezbati, sa aduci argumente (nu trebuiesc neaparat dovedite, nici acestea) si atata timp cat argumentele tale sunt logice pot fi acceptate ca adevar. In religie poti sa aduci argumente tot la fel de logice si tot la fel de nedovedite ca si in folozofie, doar ca nu ti le accepta nimeni!


(PS: mai vroiam sa spun ceva, dar M-a strigat Victoria si am uitat daca-mi amintesc, mai completez).

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Hai ca mi-am amintit

In orice parte a lumii si din orice religie faci parte, matematica, anatomia, biologia, chimia, fizica, etc sunt exact la fel. De asta e ok sa fie predate in scoli publice. Religia difera. Intr-o tara cu doar 80% ortodoxi, nu mi se pare corect ca minoritatii sa ii fie impusa intr-o scoala publica religia majoritatii. Cei 20% ne-ortodoxi sunt nedreptatiti. Daca Romania ar fi o tara cu o singura religie, altfel ar sta treaba.

Si vorbind de scolile din Romania, eu as propune urmatoarea solutie: ora de religie sa fie ultima ora din program si sa nu fie notata. Astfel, daca eu nu vreau sa asiste copilul meu la ora de religie, nu pierde aiurea o ora la scoala; in ora aia, ajunge acasa, se odihneste/joaca, face ce o face. In plus, daca nu e notata, nu ii afecteaza media la sfarsitul anului scolar/ trimestrului.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Victoria, la scoala am invatat filozofia si cu asta basta. Nu stateam sa ma contrazic sau sa dezbat cu profesorul filozofia lui Descartes.
Luam cunostiinta de ea si atat. Dadeam lucrari scrise ca sa demonstrez ca am priceput ce e cu Descartes si cu filozofia lui, luam o nota si cam atat. Daca imi placea sau nu, daca eram de acord sau nu. . . nu ma intreba nimeni. In plus. . . de la cursul de filozofie nu puteam sa ma retrag. Trebuia sa invat ce filozofa Nietzsche chiar daca mi se parea un nebun.

As fi putut ramane marcata/indoctrinata de filozofia lui Nietzsche. Dar nimeni nu sarea cu vehementa. . . ca vai saraca fetita. . . ramane cu sechele.
Religia poate fi optionala pt cei care nu doresc sa o invete.

Pe mine nu ma intereseaza sa il conving pe ateu ca greseste. Nu ma intereseaza sa dezbat ceva cu el sau sa ii aduc argumente care sa il convinga de ceva. Omul crede ce vrea el si e treaba lui. E atat de intim....incat nu a ce cauta acolo.

Cu filosofia . . .e putin diferit. Dar nu prea. Un adept convins al nihilismului lui Nietzsche nu o sa se lase (vreodata) convins de nu stiu ce argumente ca nihilismul este o prostie si ca Rudolf Steiner e mai interesant. . . Asta banuiesc eu...Nu stiu ce argumente ar ajuta. . . si pe cine.

As vrea sa imi spui despre ce ti-am mai scris in mesajul anterior. Ce parere ai? Cum vezi lucrurile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Maria, fara suparare... dar poate ti-ar prinde bine o plimbare in aer curat, cred ca stai prea mult in fata calculatorului.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Maria, fara suparare... dar poate ti-ar prinde bine o plimbare in aer curat, cred ca stai prea mult in fata calculatorului.



Nelia, nu ma supar.
Tot apar subiecte/replici 'fierbinti' si nu ma pot abtine. In plus. . . trec printr-o perioada mai. . . dificila. Imi prinde bine sa ma gandesc la altceva decat la ale mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Maria, la subiectul cu filozofia, din pacate ai avut tu o experienta aiurea, ai avut tu nenorocul de a avea un profesor care isi facea meseria, preda si atat. Insa nu vorbesc de experiente personale, ci la modul general, despre cum sunt/nu sunt acceptate alte argumente/idei in filozofie vs. religie.


Referitor la intrebarea ta, ti-ai dat chiar tu raspunsul, pe undeva, pierdut printre randuri Religia este ceva atat de personal, incat nu o poti impune nimanui. Poti impune cuiva ca 1+1=2, pentru ca este dovedit stiintific ca asa este, poti impune unui copil in scoala faptul ca soarele rasare la est si apune la vest (exemplul tau de la celalalt subiect), poti impune ca pamantul se invarte, dar nu poti impune ca Dumnezeu a creat pamantul, nu poti impune cuiva ca adevar absolut ca exista rai si iad, nu poti impune cuiva, mai recent nici macar faptul ca soarele este centrul universului Imi poti impune ca adevar absolut numai ceea ce poti sa imi dovedesti stiintific. Si am pretentia ca si copilul meu sa fie educat la fel. Impune-i 'adevarul lui Dumnezeu' si te acuz de indoctrinare! Impune-i ca 1+1=2 si iti multumesc ca imi educi copilul!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Capcaune, scrie ca esti crestin daca, crezi in Iisus. Deci sunt.

Fals.
Ca sa crezi in Iisus trebuie sa crezi in Evanghelie. Nu se poate una fara alta.
Fara Biblie credinta in Iisus este falsa. E ca o inchinare la un idol inchipuit, altul decat Dumnezeul Bibliei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

CRE#536;TINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza c#259;rora se afl#259; credin#539;a în persoana #537;i înv#259;#539;#259;turile lui Iisus Cristos.


Maria, epet, eu nu vreau sa mi se predea ce cred eu, eu vreau sa nu mai fie Dumnezeu pe post de calau-criminal care "se ocupa" de toti "cei rai".

Referitor la celelalte stiinte, nu inteleg cum tu nu iti dai seama ca tu crezi orbeste in ceva care nu a fost demonstrat si pe care nu ai um sa il demonstrezi.
Tu chiar crezi ca la menstruatie esti murdara sau bolnava?Te rog sa imi raspunzi la asta.

Mergi la inceput