La multi ani Andra Ioana!!!Fluturasi de 2011 (133)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetele?
ma dor picioarele de nu mai popt cat am umblat azi la cumparaturi.
am luat si o cutie de lapte praf pentru cand plec de 8 martie sa-i dea sotul buburuzei. ii da odata si restul il mananc eu, nici nu merita afacerea nu am mai luat NAN, am luat Lactovit. nu prea as fi vrut sa iau lapte praf dar n-am de ales....

cami aha, de la inceput ati luat-o cu voi peste tot. vezi, de asta este bine totusi, sa nu expui copii mici, sa nu-i duci in colectivitate si peste tot, sa-i protejezi putin. dar asa-i cand n-ai cu cine sa-i lasi
Doamne ajuta sa nu avem raceli cand vom intra in colectivitate. oricum, mai este pana atunci. ma refer aici la gradi. ca asa, este intrata deja in colectivitate

madutza dar mucenicii cand vrei sa-i faci? nu acum, nu? saptamana viitoare

mary mniam, mniam....placinta cu mere...clatite

ally si tu ai fost clatitareasa ce cald este la voi, super cald. la noi este frig si azi a fost o zi foarte rece desi un soareee...
un pentru Edy cel iubit

viss vezi ca vremea vazuta din casa te pacaleste. de pe geam vezi soare si cald si cand iesi....brrrr....acum racesti cel mai repede, imbraca-te si mai ales bebicii. nu zice ca este cald si sa-i imbraci sumar ca inca este frig si n-a venit primavara

fetelor, asa ma bucur ca Anastasia a papat toata ciorbita de vita, i-a placut....a avut un gustttt asa de buna a iesit, mai buna decat cea de curcan o sa mai iau vita de acum, de cel putin 2-3 ori pe saptamana.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

La Multi Ani, mamici frumoase si destepte!

O primavara frumoasa va doresc!

Eu ma pregatesc sa-l culc pe Mihai si incerc sa recuperez fiindca n-am avut internet 2 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Multumim tuturor pentru urari :) La multi ani tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

roxy, da sapt viitoare ii fac, pe 8..ca sa-i manacm pe 9

miha

Cred ca ma bag si eu la TV in pat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna fetele!
Apar si eu pe inserat, se pare ca mi-amfacut un obicei. Si nici n-am avut prea multa treaba azi, dar cand a dormit Luca, am lenevit si eu.

La multi ani Miriam de felicitas !!!
La multi ani Alexandru de Ina.click !!!
La multi ani Sofia de MsBB !!!

Sa cresteti mari si sanatosi, sa va bucurati mamicile!

Si pentru toate mamicile, va doresc o primavara minunata, alaturi de puii vostri si de toti cei dragi!

Va pup!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 18+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

strumph, multumesc, da am intrebari ce fel de faina folosesti tu? Cand m-am mai apucat eu facut cozonaci mereu mi-a iesit prea tare aluatul si cred ca si de asta fug de framantat ca e f greu cu aluatul tare... Dupa cei ii pui in tava ii mai lasi la crescut? sau direct la cuptor? ce temp pui la cuptor? cat timp ii lasi? 1 ora?
Sigur mai am intrebari, dar nu mai stiu acum
pupici

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


eu in ro foloseam faina 3 nule(000) de la Dobrogea, si mama la fel foloseste cand nu are productie proprie e buna si se lucreaza bine dar din cate stiu au si faina speciala pentru cozonac astia de la Dobrogea sau or mai fi si alte firme, nu mai stiu. Aluatul cand spun sa fie tare nu tre` sa fie tare sa spargi nuci cu el un pic mai vartos cat s ail poti modela, adica sa invarti s afaci sul si sa il sucesti, ca si asta e secretul sa isi pastreze forma, chestia asta am invatat-o de la bunica dupa ce faci cele 2 bucati lungi cand impletesti in 2 trebuie sa tragi si sa rasucesti de aluat in sensul invers impletirii, nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun , dar na, tu incepatoare poti sa lasi asa simplu, cand vii la Londra iti arat live ce vreau sa spun, ne bagam la o sesiune de mucenici ca la Moldova ?
dupa ce pun mucenicii in tava ii mai las putin pana ii dau cu ou, cam 10-15 min, nu foarte mult, ca sa nu creasca prea tare si sa se umfle sa nu se mai vada forma frumoasa ca vor creste si in cuptor in cuptor ii las pana se rumesc, nu o ora, ca vorba lui Mary ii scoti scrum, depinde de temp, daca nu scrum macar atunci afumati bine eu aici pun temp cam la 120-140 pentru inceput, cam 15-20 min si apoi cand se incep a rumeni o dau mai tare 160-180 , sa prinda frumos culoare si ii scot cand se fac galbeni maronii

hai ca pun 3 poze pe picasa sa vezi cum aratau ai mei in tava , inainte si dupa ce i-am scos din cuptor ufff deja salivez, m-am uitat printre poze si abia astept ziua de 9 trebuie sa cumpar nuca , am eu ceva dar nu e de ajuns, miere am un borcanel de 340 gr , sper sa imi ajunga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Miki, ma bucur ca sunteti bine, mai ales ca Vlad s-a invatat cu doamna . Andra e micuta, cred ca o sa-i treaca repede... Deci va serbati! Ce frumos! Acasa? Sa ne scrii ce pregatesti, poate ma mai inspir si eu,ca si noi tot acasa facem! Spor la treaba!

Madutza, tu ma intrebai cat am luat cu Luca in sarcina... mult: 16 kg. Mult fata de multe din mamicile de aici. Am avut si lichid in exces, de se minuna dr si in timpul cezarienei. Acum am o sarcina muuuuult mai usoara si am impresia ca nici nu mai iau asa in greutate. Nu m-am mai cantarit, ca n-am cantar . Cand am fost la medicul de familie in sapt 10 aveam 54. Adica nu luasem mai nimic. Sa vedem la urmatorul control, peste vreo 2 sapt, adica chiar pe la 20 de sapt.

Cami, ma bucur ca isi revine Antonia!

Irinuca, multam pt raspunsul legat de pufuleti. Interesanta explicatia pediatrei tale! Nu m-as fi gandit la chestia asta. Am citit ce ai patit cu pitica si detergentul. Sper ca e totul ok. Ca nu ne-ai mai scris...

Strumphy, zici bine despre shopping-ul pt fetite . Abia astept sa incep sa iau cate ceva. La Luca n-am luat mai nimic, doar cu vreo 2, 3 sapt inainte niste hainute. Dar cum nu era nici sotul acasa... acum e altceva .
Sa nu te stresezi cu mancarea strumphytzei mici. Lasa, ca si cateva lingurite si tot e bine. Se invata cu gusturi noi. Cand o sa se faca mai mare si n-o sa-i mai ajunga lapticul, cred ca o sa pape mai bine.

Ally, te invidiez pt temperaturile astea! 24 de grade . Cred si eu ca ati stat mai mult pe afara. Si te invidiez si ca poti sa te joci si sa alergi cu Duracellul. Eu nu prea mai pot, dar recuperez eu!

Roxy, ma bucur ca i-a placut vita micutei tale. Ti-am zis, si la Luca a fost un succes!

Viss, sa stii ca si eu ma simt uneori asa aiurea, de parca ma prostesc stand in casa. Am reinceput sa citesc si mi-am propus ca atunci cand doarme Luca, sa intru mai des pe net pe site-urile specifice profesiei, ca sa fiu din nou la curent .

Ma bag si eu la somn, ca vad ca bantui pe aici cam singura
Va pup!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 18+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

gata, am pus pozele, va rog nu salivati si voi ca eu deja am inundat tastatura

ma duc la nani ca sunt rupta de oboseala, azi numai pe afara am fost , asa cald si soare si frumos, cu adevarat s-a simtit primvara .... si dupa 3 zile de calcat camasi si stat in picioare cu orele sunt cam rupta de spate si se duce durerea in picioare deh... asta e, batranetileeeee

noapte buna si ne auzim maine dimi la cafea , e Nick acasa ca si-a luat si munceste de acasa ca doar e vineri , si-a facut un obicei, si tare-mi place dar o sa intru sa va salut macar

apitu nani




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

am uitat sa ma laud ca am primit martisor azi!!! da da, aici la Londra se sarbatoreste
mi l-a adus fata de la curatenie, ce frumossssss ghici ce figurina avea??? un fluturas!!!!!!!! e o bijuterie mica si frumoasa suflata in aur de 24K ce m-am mai bucurat de martisor de nu aveti idee, desi am si eu multe trimise de sora mea de anul trecut, lucrate manual si foarte frumoase, dar asta mi-a placut tare, nu ca e de aur , doar ca gest ca nu ma asteptam, a fost o adevarata supriza plus ca are forma de fluturas

gata lauda, ma duc la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

strumph vreau si eu reteta cu cantitati pt mucenici
ca imi vine iar o tanti
care din fericire tot bucatareasa este
si o rog pe ea sa faca

Mergi la inceput