HAI puiutza, dari!!!!(69)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

FETELOR NU REUSESC SA VA CITESC DELOC
AM UN STRES MARE CU BURICUL. VOI TAMPONATI CAND DEZINFECTATI? SAU PULVERIZATI DEASUPRA? FETEI MELE PARCA II CURGE SANGE DE LA BURIC SI ACUM I S-A DUS SI CACA IN SUS. SI NU POT SA O CURAT BINE CA SE ZBATE SI DA TARE DIN PICIOARE CAND O DEZBRAC.
BURICUL LUI ALEXIS A CAZUT LA 5 ZILE SI A FOST F BINE, DAR ACUM AM UN MARE NOD IN STOMAC
SUNT SINGURA TOATA ZIUA CU EI SI SUNT IN URMA SI CU MANCATUL SI CU SPALATUL CU TOATE CELE
LA NOAPTE AJUNGE MAMA CRED CA PT 2-3 SAPT, ASA CA SPER SA MA MAI RELAXEZ.
CE FAC DACA SE INFECTEAZA BURICELUL?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Bi eu am inteles asa cu buricul:
1. Se iau 4 tampoane de vata (si alea demachaiante is bune).
2. Cu primul tampon imbibat in alcool sau Proseptic gel (nu stiu daca se gaseste si la voi cu aceeasi denumire, dar e practic un gel dezinfectant bun la toate, la curatat maini inainte sa schimbi bb, etc) se sterge dedesubtul bontului, buricului de la stanga la dreapta. Cu o singura miscare tragi efectiv tamponul pe sub clema cu care e prins. Arunci tamponul.
3 Aceeasi operatiune pentru partea superioara a bontului ombilical cu un alt tampon curat.
4. La fel si pt partile laterale clemei buricului de sus in jos (ca sa nu aduci de jos in sus urme de pipi sau caca)cu cate un tampon diferit.
5. NU TE TEME CA NU O DOARE. Plange ca e rece alcoolul!! Nu simte niciun fel de durere la buric.
6. Daca ai pudra cu antibiotic pt buric pudreaza si cand ii pui pampersul indoaie betelia in interior.
7. Urme de sange sunt normale daca nu sunt abundente, siroaie sau frecvente. Daca supureaza (apare puroi sau alta substanta care mai si miroase) suna pediatrul sau du-te la Urgente.
Citat din cursul Lamaze
Doamne ajuta sa fie Irisuca bine si sa ii faci un buricut frumos
Traiasca mamele

39+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Buburuza mea s-a obisnuit in brate, landoul parca are tepi ascutiti…nu vrea sa stea decat cand doarme…. La David am fost foarte riguroasa, el nu a dormit decat singur in patut sau landou , statea singurel in camera, statea in landou…dar acum nu mai sunt asa de ‘pretentioasa’. Pe la ora 3 dimi o iau langa mine pe Antonia si dormim impreuna pana dimineata.

Anda – mie dr m-a sfatuit sa ii dau 5 min de la un san, 5 min de la celalalt sis a reiau ritualul… Eu insa , nu fac asa, ci ii dau un san la o masa si celalalt la alta masa. Asa am facut si la David, am citit de laptele initial care tine de sete, si cel care tine de foame si am incredere in alegerea mea. Eu zic sa faci cum simti ca e mai bine pt puiul tau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Miha, eu o sterg cu alcool cu pansament steril. Mi se pare ca la alexis storceam putin alcool peste buricel dar nu mai sunt sigura. Ori sunt eu stresata si obosita ori ma duc cu capul.
Tu cum esti? Nici un semn de la pitica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Ghiulten, pentru hemoroizi faci bai cel putin 7 zile, dimineata si seara cu apa in care fierbi teci uscate fasole sau tarate..apoi strecori si stai cu poponetu' acolo, cat suporti, minim 15 min.Si apoi iti aplici crema PROCTOLOG.pe mine astea m-au ajutat.i-a desumflat insa nu au disparut.sunt flasca, tot acolo, macar nu ma deranjeaza.Sanatate!

Biancabia, eu zic ca cel mai bine mergi cu bebe la un pediatru!Sa-si dea cu parerea!

Alinuta de Lexi mai stii ceva?Eu te inteleg cu completarea...nici Alexa nu a luat in primele trei sapt cum trebuie in greutate, doar 150 gr. fata de greutatea de la nastere si pediatra neonatoloaga mi-a recomandat sa-i dau supliment dupa fiecare masa.mananca intre 40-80 ml.Azi am cantarit-o cu cantarul med.familie.are 3950 gr.deci a luat 300 gr.intr-o sapt.Multumesc lui Dumnezeu.Eu inca mai sper sa fac lapte mai mult, insa daca nu reusesc..nu disper, ea sa fie sanatoasa...alaptata si mixt!Decoamdata ma chinui sa beau ceaiul ala de chimen+fenicul+anason.E scarbos rau, am pus niste sirop de mugur de brad in el.Am incercat sa-l beau asa cum e, fara indulcitor, dar imi vine sa vars!

Fete va citesc pe toate si va raspund in gand...de fiecare data.Sunt asa de obosita...de nu mai vad bine, daca ma credeti!Va pup si va doresc numai bine.Va promit ca imediat ce ne vom mai reveni cu program si altecele, voi fi mai activa, cat voi putea!
Acum am prins un moment liber..ca au adormit matele.La unu jumatate-doua, tre s-o alaptez pe cea mica..deci fug sa bag somn.macar doua ore.apoi iar e frichineala pana dimineata.si apoi dimineata...poate ma lasa de la 9 sa mai dorm vreo doua ore.si cam asta e somnul meu!

Aveti grija de voi!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

Lady offf! Este foarte important somnul pentru o mamica care alapteaza. Sotul nu-ti poate da o mana de ajutor la curatenie sau la mancare, ca sa ai timp de odihna. Sunt sigura ca este foarte greu si cu Rebecca care este inca micuta si te solicita mult.
De ceai ce sa zic? Eu mi-am luat de la fares pentru lactatie cu 3.5 lei cutia si folosesc cam 6 pe zi intr-o oala la care mai adaug 2 plicuri de afine ca imi place mie, dar poti incerca un alt ceai, sau felii de lamaie. Nu este asa rau. Mi-am facut vreo 2 zile ceai de tei si mi s-a parut ingrozitor fata de asta de lactatie car este aromat. Eu nu pun nimic dulce in ceai- ca imi sta pe creier.
Orice numai sa nu ti se para o povara ceea ce faci, daca este o povara e greu de dus si nu iti face bine la psihic.
Nu stiu daca m-am exprimat bine.

Eu incerc sa vad lucrurile bune in tot ceea ce fac desi sunt o mare pesimista, dar ma educ sa vad partea plina a paharului.


Bianca trebune sters buricul bine cu alcool,indepartata crusta aia care se formeaza deci insistat chiar cu comprese, dischete ce vrei tu si apoi Baneocin din plin. Nu am facut asta la prima fetita si am avut ceva probleme, mi se parea ca daca s-a format crusta trebuie sa o las acolo sa stea dar sub ea tot supureaza.

Beatrix bine ca locuiti intr-o tara civilizata, eu am ajuns sa ma feresc de parcurile pline ca sa nu ia bataie fiica-mea de la acei copii bine "educati".

Carina daca Toma se satura dintr-un san si doarme da-i pace. Inseamna ca atat are nevoie.
Aia mare a mea tot doar un san sugea si celalat curgea si ma umpleam de lapte. Acum ma tocaie asta mica de intru si eu la ganduri ca nu am lapte dar daca ea nu imi da nici un respiro nu are timp sa se umple sanii.

Ce greu trebuie sa ii fie lui Toni. Sanantate micutei!!!

Chiar Sophia unde esti???????????

Azi vine mamitica mea dar nu prea are ce face doar sa mai stam de vorba. De sapt. viitoare va fi greu ca nu mai are cine sa o duca pe Sara la gradi si s-ar putea sa am nevoie de soacra. Daca nu merge treaba si ma umplu de nervi renuntam la ajutor si ma descurc eu cumva.

O zi frumoasa!!!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte Sara-Stefania si bebe Adela-Alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Salutare!!!

Felicitari proaspetelor mamici, si succes celor care urmeaza sa nasca...Puiutza, Mihaela, ...
Eu va citesc mereu, dar nu apuc sa scriu..de fiecare imi propun ca dupa ce va citesc, sa si raspund..dar se intampla ceva si ma intrerup...M-am bucurat pentru fiecare mamica ce a nascut, sau m-am intristat pentru mamicile cu diverse problemute...Bulinuta, ai grija de tine, si pana la urma, daca sunt probleme cu alaptatul, cum zicea cineva, Cristina parca, si un bibe dat cu dragoste e la fel de bun

Noi suntem bine
Si..ca sa ne dam si noi cu parerea pe aici... :

Eu pentru colici ii dau Colief, si mi se pare excelent. Inainte de colief i-am dat Espumisan si Sab Simplex, dar nu se compara cu Colief. Cu Colief am o fetitacuminte care doarme tun cateodata..de la 10-11 seara pana pe la 3-4 dimineata Initial mi se parea cam scump colieful asta..adica 82 lei un flacon care tine 5 zile..totusi asta inseamna cam 6 flacoane pe luna..Dupa care m-am gandit ca daca inainte dadeam 400 lei/luna pe tigari (acum nu mai fumez) cred ca merita sa dau aproximativ aceeasi bani ca sa cumpar linistea copilului si a noastra..

Eu inca alaptez, am lapte suficient (zic eu) ca beatrice a luat f bine in greutate - 1 kg in prima luna..si a mai luat inca 220 g in prima saptamana din a doua luna. La o masa ii dau doar dintr-un san (asa am procedat de la bun inceput) si nu am avut nici un fel de problema. Cum zice si Anda, si eu procedez asa pentru ca am inteles ca laptele de la inceput ii tine de sete (este mai slab) iar cel d final ii tine de foame. Beatrice sta cam 15-20 minute la o masa, rar sta 30 minute..poate doar daca foloseste tzitzi pe post de suzeta, si cand imi dau seama ca face asta o iau de la san..sa nu se lalaie acolo

Co-sleepingul - nu prea sunt de acord. Cred eu ca pe termen lung poate "dauna", asa ca evit sa dorm cu ea..Noaptea cand se trezeste, si nu numai, o alaptez in pat, insa dupa ce termina o mut in patutul ei. Asta desi oricum suntem doar noi douain camera..ca tati tre' sa se odihneasca noaptea...Deci, nu stiu cat va tine treaba cu fiecare in patutul lui...dar pana una alta asa procedez, mi-e teama sa nu dev8ina dependenta de dormitul cu mami si ma gandesc ca nah, poate pe viitor mai vrem si noi sa lasam copilul cu buni cand mai plecam in diverse locuri und enu o putem lua..si atunci nu vreau sa intampinam probleme.. Oricum, zic eu ca fiecare procedeaza cum stie mai bine si cum doreste...important e sa fie si copiii si parintii multumiti de situatie nu exista varianta corecta sau incorecta..

Am terminat de curand cu lohiile..deci cam o luna m-a tinut
Acum asa cam vrea sa ma apuc de sport..ca tare deprimata sunt.

Nu ma pot obisnui cu burtica asta de nici o culoare...si am un soi de cleulita pe picioare... simt ca o iau razna..nu ma cuprind hainele vechi..decat unele dintre ele..uf..si cand ma gandesc ca eu mai mult de 49 kg n-am avut niciodata..deci intervin 2 factori: unul...ca eu nu a trebuit sa fac sport niciodata, si nu prea sunt fan...am devenit asa lenesa..si doi...eu nu am cunoscut termenul de regim in viata mea...indifierent cate cioco, seminte, alune, mancare consumam, indiferent de ora...nu ma ingrasam...

Vroiam sa va intreb, voi cam cat tineti bebeii afara? Eu pe a mea la o luna si o saptamna o tin cam max 30 minute. Asa a zis pediatrul...si cica treptat sa cresc timpul..

Vorbeati la un mom dat de culoarea scaunului la bebei... Fie ca e galben, fie ca e mai verzui, este ok! Cat timp nu face des, iar scaunul este "legat" este ok. Chiar am citit asta recent in Mama si Copilul. Ador cartea asta, lamureste atat de multe aspecte, toate au logica si sunt explicate cum trebuie.

Eu la buric i-am dat cu betadina o scurta perioada dupa ce i-a cazut. Am fost norocosi, ca i-a cazut la 4 zile..

Noi avem probleme cu luatul in brate...domnisoara s-a obisnuit asa...cand nu doarme, trebuie tinuta in brate altfel urlaaaa...am zis de multe ori ca o las acolo sa urle..si o mai las cateodata...dar de multe ori mi se rupe sufletul cand o vad asa rosie la fata..si cu ochii inlacrimati...acum e ok, ca e micutza si o tin pe o mana...dar ce ne-om face cand o mai creste?

M-am intins aici ca o placinta, va las





Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Ah, si am uitat sa spun..pentru stimularea lactatiei...eu in afara de ceai de chimen si anason, mai consum si ceaiurile alea granulate de la Humana si Hipp. Cel de la Humana e mai "delicios" cel de la Hipp e cam nasol la gust...Oricum, astea sunt lichidele pe care le consum eu non stop : apa, ceai de chimen si anason + ceaiurile de la Humana si Hipp. Nu prea sunt fan lichide, asa ca dupa ce beau astea toata ziulica nu mai ramane loc sa mai bag vreun pahar de suc ceva..

Legat de alimentatia mamicilor care alapteaza...eu pana la urma nu cred ca e f important ce manacam..nu de alta, dar am avut zile in care mancam impecabil...supa de pui, pui la tava cu orez...si de-astea..si seara plangea asta mica de numa-numa...si zile in care am mancat chiftele, cartofi, etc...si seara nu avea nimic

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Faith tine fata in brate ca nu dureaza o vesnicie perioada asta, nu mai ai altul care sa traga de tine sau sa fie gelos deci pretuieste clipele.

Cand te citesc ma vad pe mine la primul copil si cu dormitul si cu slabitul. Pana sa raman insarcinata prima data eram genul ala mananc orice si nu ma ingras sac-sac. Ei dupa nu a mai fost la fel. Adica orice bagam in gura extra insemna munca la sala, dar nu ma plang ca sunte deja veterana pe acolo si e un fel de second job.
Timpul este problema dar incercam sa facem din mersul la sala o iesire in oras. Decat sa iesim in week-end la restaurant iesim la sala impreuna, probabil va faceti cruce acum dar cam asa vedem lucrurile momentan, un fel de quality time cum zice americanul



Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte Sara-Stefania si bebe Adela-Alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Buna ziua dragelor,

Faith mersi de raspuns legat de alaptare . Legat de luat in brate si dormit cu bebele cred ca e simptom de primul copil . Si eu am fost mai "dura" la Cari, dar mi-am dat seama ca asa repede se duc clipele astea ca acum ma concentrez doar pe a savura fiecare secunda de bebeluseala.

Dr Anca sanii oricum nu trebuie sa mai fie asa "plini" ca la inceput pentru ca se adapteaza copilului.

Lady ai grija de voi.

Bia eu storc alcool peste buric - asa ne-au aratat asistentele.

Nicole mersi . Acum incerc in mai multe feluri si vad cum ne merge mai bine.

Beatrix mersi! Succes si voua la control

Mihaela: https://docs.google.com/?tab=qo&authuser=0&pli=1#home sunt doua mp3-uri.

Bulinutz sanul in interior doare cand incepe sa curga laptele (milk let down). Unele femei nu simt momentul asta, si oricum dispare dupa cateva saptamani. Sfarcul doare fie de la neprins bine fie ca e el mai sensibil. Si pe mine ma dor sfarcurile uneori - nu am rani apuca la fel dar inca nu s-au "batatorit"

Adriana asa e si la noi: e f sensibil la starea mea de spirit.

Cati rabdare ii trebuie lui Gruitza, nu are legatura cu ce mananci.

Sara mersi de precizare

Noi suntem bine, papam, dormim, crestem. Am o singura pata pe creier: buricul inca necazut . Stiu ca poate sa cada si la o luna, dar asa nu imi place sa il curat/ bandajez in fiecare seara .

Va pupacesc,

Mergi la inceput