HAI puiutza, dari!!!!(69)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Cateva filmulete despre alaptare corecta/ incorecta: http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

neatza

eu cand i-am vazut buricul prima data m-am panicat. cum am stat 10 zile in spital, a cazut acolo si nu am mai avut treaba. imi era frica acasa cand il spalam si la fel ii lasam crusta pana mi-a spus pediatra sa il spal la baita si sa dau crusta la o parte ca nu-l doare.dupa baita il dezinfectam. in cateva zile avea buric frumos si curat de om mare.
va aud cu spirt si slte dezinfectante. Si pt operatie si pt buricul lui bebe ne-au dat verde de briliant, aici se foloseste aproape la tot.am folosit si la ragade. ramane verdele cateva spalari dar e f bun cicatrizant.
bulinutza si eu am avut intepaturi in sani, mai ales cand urca lapticul. daca ai sfarcurile sensibile ca mine - rabdare !!! pana s-au "batatorit" si la min, vb Andei, multe lacrimi am varsat.

eu am o problema, nu pot sa dorm ziua, tre sa fiu activa. am ajuns sa dorm 3-4 ore per total din 24. poate imi fac si eu program ca voi ca ma odihnesc cu bebe...

Faith - lasa burtica in pace. iar vorbesc de rabdare probabil e laitmotivul perioadei. Abia astept si eu sa fac sport, masaj, sa revin la silueta tonica de altadat. Mai asteptam cateva lunite, ca sa nu facem gafe cu sanatatea si o sa vezi ca ne facem noi frumoase.

Lady - te asteptam printre noi. vezi ce activa sunt eu? imi place mie tare sa vb de experienta asta, ce sa-i faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicineata spune:

Fetelor, help, am o problema si nu stiu sa-i dau de cap.

De cateva zile sunt racita, tusesc din toti plamanii de parca am astm, cu tusea eram obisnuita dinainte dar problema e ca la fiecare episod de tuse fac putin pipi pe mine,odata cu efortul de a tusi, e posibil sa am rupere de perineu?
Inainte de sarcina nu am avut problema asta, si doar sunt deja la al doilea bebe cu nastere normala (si epiziotomie).

La control merg peste 2 saptamani, vreau sa intreb medicul ginecolog dar ma gandeam sa stiu cate ceva dinainte sa nu pun intrebari penibile acolo.
Faith, farmacia tei e cea mai ieftina, mie sotul mi-a luat colief din oras cu 71 ron dar acolo e 62 ron.
Toate medicamentele si produsele cosmetice sunt mult mai ieftine acolo, poti vedea si pretul si stocul online pe farmaciatei.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna,
a venit pe lume al meu bulgara#351;.
22.02. Ora 17:20- 3050g apgar 9 cezariana
revin cu detalii
alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sara_


Am citit ca e bun si Nutrinatal ca sa creasca lactatia. La mine face minuni scortisoara

Alina cred ca ar trebui sa-l trezesti pe d-nul somnorici si noaptea la 3-4 ore sa pape



mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng


sara
am citit si eu de nutrinatal,merg sa caut ..iar scortisoara cum o mananci/in ce sau cu ce??

si fata mea doarme cate 6-7 ore legate pe noapte dar nu o scol sa pape intre ele ,ma gandesc ca ei ar sti daca le e foame...iar a mea luna asta a luat 1 kil ,poate daca lua f. putin ma mai gandeam si io sa o trezesc...nu stiu cum e mai bine ,dar stiu sigur ca majoritatea sugarilor isi scot singuri masa de noapte ,adica sar peste o masa ,din luna a 2-a sau dupa.

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Iaura21?authkey=Gv1sRgCKWKq7vd0JrV_gE#5711253232371740434

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Si al meu are momente sau nopti in care doarme cate 6 ore dar dupa e disperat sa manance.
Ieri nu mi-a avut scaun asa ca azi i-am dat niste ceai de musetel si 5 ml de lactoza, sa vedem cum reactioneaza. De ieri am inceput cu vigantol, vitamina C cate 10 picaturi si calciu. Ultimele doua sunt pentru 10 zile pe luna, vigantolul pentru urmatorii doi ani. Mie doctorita mi-a dat pastile nu picaturi. Dizolv o pastiluta in apa si ii dau inainte de laptic.



Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

feliitari alexa!!! bun venit bulgaras scump! sa ai parte de ce e mai bun pe lume!

mami fericita de Ariana

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

no, se pare ca fetita mea e la fel ca inainte ,doar o zi a fost "stricata" ,adevarul e ca am si mancat in pre-ziua respectiva lucicos(ciorba de varza cu ciolan afumat)si poate de-aia ...spre seara cand plangea ea plangeam si io cu ea ,de frustrare ca num ai stiam ce sa-i fac,doamne ajuta ca azi si ieri a fost ok.

Altesa ,doamne, cum sa operezi micutul deja ,doamne ajuta sa-i treca fara interventie

Matza vai prin cate ai trecut si tu...asta era temerea mea cea mai mare la inceput ( si acum ,ce-i drept) sa nu trebuiasca sa fiu internata si sa stau departe de fata cateva zile...bine ca sunteti ok pana la urma .

Bulinuta si tu cu atatea pe cap ,se pare ca mai ai de dus putin...dar astea trec repede ,si pe mine ma dureau sfarcurile de nume la inceput far a avea ragade ,dar apoi (cred ca in una sau 2 sapt.)si-au revenit si nu mai dor deloc ,eu chiar observasem ca nu era prins corect sanul ,adica era prins intr-o parte dar s-au format pana la urma.

Anda ,ce faina e poza de la avatar ,e foarte ok sa-i dai un san la o masa si celalalt la urmatoarea

Marisa ,si a mea are genele mici si decolorate desi e bruneta,eu tot sper sa-i mai creasca sa nu le aiba ca ale mele...eu am avut cateva 'asteptari/dorinte'( ca oricare de altfel dar mai mult in sinea noastra ,nespuse )de la copilul meu ,sa aiba gropite ,ochii albastri ,gene lungi, eventual blonda ...nu prea avem nimik din astea ,va rog sa nu radeti de mine DAR important e ca e sanatoasa,mai toate se pot 'rezolva' cand va fi mare

no va las, sa iesim putin pe-afara,am "noroc" ca e sotul acasa ca e cu un deget in ghips (ce mai ,pan' la cot e ghipsul),mai am si grija lui acum

hai puiuta ,miha si care mai urmati

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Iaura21?authkey=Gv1sRgCKWKq7vd0JrV_gE#5711253232371740434

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

am uitat sa felicit proaspetele mamici noce si alexa , sa aveti bebei sanatosi

ca tot se vb despre kg luate si date jos dupa,sa stiti ca io am dat jos 14 kile din 15 luate ,in 7 sapt ,stiu ca mai e de lucru, dar pana la vara sper sa reusesc sa ajung la sala si la masaj ,daca nu, asta e ,sunt MAMA si asta e cel mai important ,si nu mai sunt nici asa tanara sa mai am pretentia de patratele pe abdomen
cam asa arata burta mea acum...
https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Iaura21?authkey=Gv1sRgCKWKq7vd0JrV_gE#5712281840704301202

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Iaura scortisoara o presar pe mere rase sau fidea, orez cu lapte. Prima oara am observat efectul cand mancam cini minis.

Bianca si la Sara cāteva zile a avut buricul secretii sanghinolente, stergeam bine cu comprese sterile si alcool si pudram cu baneocin

Anda ce fericita e Carina Draga de ea
eu nu pansam buricutul, nu e nevoie si se usuca si cade mai repede nepansat si pudrat cu baneocin Multumim pt filmulet

Denisa, Saruca mea are genele si sprancenele blonde si genele erau tot scurtute dar i-au crescut si s-au arcuit frumos

Cicineata, nu ma pricep dar cred ca ai problema asta din cauza ca e slabit perineul dup#259; nastere. Succes la dr

Mergi la inceput