HAI puiutza, noce, Miha, dari, Alexa!(68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Anca, Olga Felicitari! Sa va traiasca puiutzii sI voi sa va refaceti repede!
Bravo Olga pentru nasterea rapida si usoara . Asteptam detalii.

Noce, ai dreptate. Sa vina bebeii cand vor ei, sanatosi sa fie...ca apoi cresc ei. Am un 'exemplu' de 4 ani in casa. Emma s-a nascut cu 2800g la 40s si 1zi si a crescut f bine. Probabil nu am loc in cuptor sa coc copii mai mari.

Noce, puiutza poate se hotarasc sa vina bulgarasii vostri

O noapte linistita va doresc!

Dariana +39 cu si mamica fericita de Emma (11.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

felicitariOlga pt nasterea usoara bun venit bulgaras pestisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Felicitari OLGA !!!
Bun venit pestisor LEON !!!








Multa sanatate si recuperare frumoasa !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Yupi, am avut o noapte normala, dupa ziua chinuita de ieri. Adriana aveai dreptate, cand simt ca nu mai suge ca lumea trebuie sa ii iau sanul, altfel nu mai inghite laptele si de aici numai probleme. Greu, dom-le, greu... Andra nu a trecut prin faza asta, lasa singura sanul cand nu-i mai trebuia. Cristian l-ar tine non stop, parca s-ar agata de el...

Bravo Olishka! Si bine zici, traiasca epidurala. Felicitari pt bebe grasunel!

Dari, pe de o parte e mai usor sa nasti un bebelus mai micut, am vazut pe pielea mea cat s-au ambalat medicii in timpul nasterii, apoi cei de la pediatrie ca "e mare si nu se adapteaza bine", cand de fapt copilul nu avea nici o problema, se agitau doar pt ca in experienta lor cei maricei se adaptasera mai greu.
Micut si sanatos, asa sa fie! Dar eu tot cred ca fiind baietel va fi mai mare decat Emma, o sa vedem

Puiutza, eu zic ca nu mai e mult, tinem pumnii!

Sophia, ati ajuns acasa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

Bravo Olga pentru nasterea usoara si pentru LEon grasunel!!!


Cati chiar ma gandeam aseara dar dupa ce am inchis ca ai postat ca nu mai poti de dragul lui Gruia. Si cate discutii au fost la inceput legate de atasamentul fata de bebe, ai vazut ca nu aveai de ce sa-ti faci griji.

Da cu sanul am avut si noi probleme in prima zi a sosirii acasa si apoi noaptea nu prea stia sa apuce sanul si se enerva si fosaia si mai tare si eu chioara de somn tot ii bagam mamelonul in gura, ea nu il prindea. In spital le dadea cu canita si galgaia laptele instant, cand a vazut ca la san trebuie sa traga de transpira ca sa iasa ceva nu prea i-a convenit, dar tind sa cred ca este mai dulce cel matern daca a renuntat la lp care curgea linistit pe gat in favoarea sanului
Abia de vreo 2 zile nimereste din primele incercari.
E greu dar perseverenta este cheia.

Eu am ajuns la concluzia ca profesia de mama este mult mai grea decat ce fac eu la lucru. Macar de la job mai ai o pauza aici te provoaca cate ceva mereu, 24 de ore pe zi, ti de pare ca nu faci fata cu brio la ce vrea bebe. Cred ca toate ne simtitm asa la un moment dat.

Poate are legatura ca este a doua cezariana de si Alice se simte la fel de bine fara burtiera.
Despre gimnastica- probabil nu as face daca as fi fost din mediul rural si primeam o poaca peste cap daca nu faceam mancare si treaba prin curte, poate chiar dezapezire , asta ca sa fac o gluma cam sinistra.
Dar eu stau toata ziulica ba pe net, ba la Tv, ori ma joc cu papusile cu cea mare, ceva usor de mancare, in rest totul se face apasand pe butoane si nu se mai misca mamica moderna deloc. Macar sa suplinesc cu ceva viata asta sedentara, am nevoie si pentru psihic nu neaparat pentru slabit.

Voi ce metode contraceptive folositi? Nu ca mi-as fi reluat activitatea dar dr m-a ingrozit cu gravide care le-a avut desi cica nu le venise menstra dupa nasterea anetrioara, ieri vine dr de fam sa imi spuna ca e a doua gravida pe care o are cu sterilet montat . Eu ma gandeam serios sa imi montez sterilet dupa vreo 6 luni dar sa vad ca deja mi-a cam pierit elanul.

Ne-a cantarit ieri si am luat 600 g in 15 zile- fata de greutatea de la nastere, si aia mare a luat 1kg si ceva initial si apoi nu s-a mai omorat cu papatul. Asta mica este mancacioasa rau sa vedem ce-o face in continuare.

O zi frumoasa la toata lumea!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte Sara-Stefania si bebe Adela-Alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Felicitari olga! Refacere rapida! Ce bebeloi maricel! sa fie sanatos!


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

FELICITARI OLGA!!!
BINE AI VENIT PE LUME LEON!!!


Am avut ieri o zi plina de plans si agitatie din partea domnului Filip... Dar noaptea a dormit bine. s-a trezit insa din 3 in 3 ore sa pape. Dar adormea imediat la loc/.

Revin mai tarziu, k acum nu ma lasa puiul mic, imi tot zambeste, gangureste vrea atentie

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Felicitari Olga !!!!!!!
Sa cresti mare bebe Leon !!!!!!!


Si noi am avut ieri o zi dificila, a plans bebe am plans si eu ...Nu am mai rezistat...
Dar azi noapte micuta mea a dormit neintoarsa de la 23 la 05 dimi, la fel si mami...apoi de la 5.45 la 09.
A fost vis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

olishka felicitari pt bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Bravo, Olga!!! Sa fiti sanatosi si fericiti!
Sunt chioara de somn...Vad ca la voi daca au fost agitati ieri, au fost cuminti azi-noapte. La noi...agitatia a fost maxima si peste noapte...Cu trezit din ora in ora.... Si acum dimineata a tinut-o intr-un planset. Acum a adormit, sper sa-l tina macar doua ore, sa mai prind si eu un somn mic...

Mergi la inceput