Buburuze 2011 - LA MULTI ANI BUBURUZE! (131)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Ud cu apa calduta un finet de-al ei, o dezbrac de tot, o infasor de sub brate si o tin asa cam 3-4 minute. Apoi schimb finetul cu un altul si tot asa, pana scade febra pe la 38, odata am ajuns la 40 min de 'impachetareala'.
Sper sa nu ajungeti asa 'sus'!

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (ian 2011) si 20s
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

catalina nu prea stiu ce sa zic...febra nu e foarte mare, e mai degraba stare subfebrila. dr mea zice ca pana in 38,5 febra nu e de tratat propriuzis decat daca depaseste 3 zile si e constanta,adica in mai multe momente ale zile si fara antitermice date.
intrebai de impachetari. noi le facem de la 39,8 in sus pentru ca maia face foarte frecvent 39 si 39,5. noi cam asa constatam febra, niciodata nu reusim sa o luam crescendo. ii ud un scutec de finet cu apa la temperatura camerei si o infasor in el. si cu chiu si vai o tinem asa pana se zvanta finetul, dureaza maxim 10 minute. intre timp stam si cu compresa cu apa pe frunte si stearsa din cand in cand pe toata fata.aaa, si avem si sosetele cu otetul de rigoare in picioaare care nu le dam jos decat cand s-au uscat definitiv . inainte sa ne apucam de impachetari punem si jumatatea de sup de novocalmin, indiferent cate ore au trecut de la panadol\nurofen. si dupa aia verificam febra din juma in juma de ora. dupa un episod d-asta de impachetari scade cam la 39 si apoi treptat treptat ne apropiem de un 38.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

catalina, al meu a avut 39.6, 38.9, 39.4, dupa care a trecut febra si ne-au aparut bubuite. Nici un alt simptom
Data trecuta, cand probabil a avut vre-un fel de entero, am tinut-o vre-o saptamana cu febra, diaree si varsaturi.

Scazut temperatura = alternat Nurofen si Panadol din 4 in 4 ore, sosete cu otet, compresa pe cap si infasat intr-un prosop ud.





"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:



LA MULTI ANI!!!
ANASTASIA MARIA



LA MULTI ANI!!!
ALEXANDRU





"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata!

Catalina cum mai sunteti? Tine-o sub antitermic si vezi ce si cum; eu suspectez un virtusel, eventual de ala cu bubite; dupa 3 zile, daca nu trece febra poti recolta si o urocultura. Sanatate!

La multi ani Anastasia!! Sa cresti mare si frumoasa si sanatoasa!!
La multi ani Alexandru! Iti doresc tot ce e bine pe lume!


La multi ani si Lucas (ca eram datoare)!!



Mneata! unde esti???

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011




Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

La multi ani Anastasia! La multi ani Alexandru!
Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Mneata!
LA MULTI ANI, CU INTARZIERE:
CATALINA IOANA
JASMINE
MARIA RAYSA
ANTONIA LUIZA
ANDREEA NATALIA
LUCAS EDUARD
ANASTASIA MARIA
ALEXANDRU

Sa fiti sanatosi si norocosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

maimutzica, , ralukara, , mayane, , lori, , multumesc mult!

Dupa nurofenul de aseara febra a inceput sa scada. Azi dimineata dupa mai mult de 8 ore de la nurofen, termometrul arata 37,2, Sara era vioaie, acum s-a pleostit din nou. Probabil ca i-a crescut temperatura, dar nu o verific deocamdata pentru ca a adormit. Ii frig tamplele, restul corpului e mai rece.

Stau cu ochii pe ea. Cateodata imi pare ca respira mai greu, ca inghite mai greu. Stranuta si tuseste, dar foarte putin. Daca continua si dupa-amiaza febra, maine merg la doctor. Nu stiu cum ar fi putut lua ceva. Intra in contact cu putina lume si toti din jurul ei sunt sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Dupa o indelunga analiza si-un taiat de breton , ma simt capabila sa scriu.
M-am gandit, m-am razgandit, am bocit, mi-am revenit, iar am bocit...mi-am taiat vbretonul scurt scurt (it's me again!) si acum sunt bine. Stiu ca voi fi la fel ca inainte, pentru ca mie nu timpul petrecut cu prietenii la distractie imi lipseste, ci relaxarea si lejeritatea interioara, lipsa complexelor. Pot fi mama responsabila si iubitoare chiar daca dau frau liber distractiei atunci cand ma aflu intr-o asemenea imprejurare.
Ma rog, treaba e mult mai complexa, dar e bine ca am identificat-o.

In rest suntem bine, Miruna ma uimeste zilnic cu cate stie si intelege. Acum are locurile de masele umflate rau si e tare irascibila, dar e asa draguta cand vine la mine cu suzeta si gelul de dinti si mi le intinde...Duce parfumul langa ureche, ca asa m-a vazut pe mine ca fac, pune mana pe cutiile de creme si apoi isi freaca mainile, duce peria de par la cap, isi pune caciulita, isi duce sosetelele la picioruse... Zice "pec" la bec, "papa" cand pleaca cineva (si face cu mana), dar e timida, daca ii spunem noi sa faca, nu face, dar cand nu ne mai uitam la ea, atunci zice incetisor si face cu manuta.
Si alearga toata ziua. De cand se trezeste, nici nu are rabdare sa o schimb de pampers, ca fuge prin casa. De departe mi se pare cea mai grea etapa, e ca musca fara cap, nu oboseste niciodata, incontinuu, pana se culca, alearga haotic. In plus urca si scarile in patru labute, asta fiind o mare pb, pentru ca noi nu avem inca balustrada si nici portita, deci daca are chef sa urce si sa coboare de 15 ori, trebuie sa stam langa ea.

Catalina, sanatate multa Sarei! Si eu astept, de obicei, trei zile. Oricum, cum spune si Ralukara, e stare subfebrila inca.

Pup comoarele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

Buna dimineata!
Astazi va servim cu tort cu frisca si muulte fructe,sampanie si pepsi
Va multumesc fetelor pt:
Lorich multumim,mayane,catalina,Andutza
Noi suntem bine
Sanatate multa puilor bolnaviori

P.s.astazi ma duc sa-l inscriu pe anduca la gradi,,,am emotii

Va pup pe toate

Mergi la inceput