Fluturasi Martie-Aprilie 2011 (127)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Ce scumpi bebei am vazuttttttttt! Mandreeac mami ce slaba esti oauuuu! Alina deja se cunoaste bine burtica abia astept sa vad ce ai, si eu am o prietena care trebuie sa nasca curand la sfarsitul luni are fetita.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Gata treaba pe ziua de azi! Am facut curat, spalat, calcat, gatit, bineinteles ajutata de pitica (o secunda am scapat-o din ochi si s-a bagat in ligheanul cu apa si apoi l-a varsat in sufragerie pe covor, a sters praful pe sub canapea si tot asa...)

Apoi am papat amandoua ca fetele cartofi copti cu ficatel la cuptor (daca tot eram la regim Maduta ) si acum doarme dupa atata munca!!!

Strumphy chiar te dadusem disparuta
Eu ii mai dau calgel sau nurofen cand vad ca n-are stare din cauza dintisorilor, dar deocamdata e OK, doar ca face mofturi la mancare, asa ca am inceput sa-i dau ce mancam noi (bineinteles in limita a ce putem) si mai papa ceva ceva (singurul inconvenient este ca nu mai stiu eu exact cat papa )

Madutza am gasit paine Benecol in Cora, insa si aia are doar 37% faina de secara
Mi-am luat faina de secara si ma pun pe treaba sa vad ce-mi iese...

Roxy, Catank si L dormea numai afara, insa acum de cand cu zapezile astea nu pot iesi cu carutul si mult mai greu o adorm in casa, imi ia o ora sa o culc si doarme si mai putin decat daca ar fi dormit afara asa ca eu daca as fi putut as fi scos-o sa doarma macar o ora afara in carut daca temperatura nu ar fi sub -10 grdC (n-ar dormi ea daca i-ar fi frig).
O mai scot eu in marsupiu dar degeaba, ca atunci cand intru in casa parca zici ca intra in priza, e mai energica, nici vorba sa adoarma si spre seara incepe scandalul de nesomn.


Fetelor ce sunt aia soldatei???

Am admirat poze cu puiutii lui Miki, Alehiam, Catank, Mandreeac, Lalely, Alina, Simona, Strumphy, Viss, Ally - niste copilasi tare scumpi si dragalasi!!!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvy, soldatei sunt bucatele taiate mici , ca un fel de julien, din ce dam copiilor sa pape.
alehiam, pai eu am zis ca macar 2 sapt vreau sa nu zahar si dupa prajitura aia cu glazura si visina , acum tortul asta... l-am salvatLu e o scumpa!
catank, eu am zis asa la plezneala chec de post ca nu stiu reteta, e mortala fi-ta. E scumpa rau!
MAndreeac , dar tu mananci mami? Slaba rau esti!
roxy, musca-ti limba cu zapada aia
ioanales!
fetele azi Andra a papat azi un fel de ghiveci: conopida, fasole verde, morcov, cartof, mazare, ardei, (ceapa am uitat sa pun) si le-am pasat cu pistilul de lemn, ala de facut mujdei.A lins, vreo 180 cred si cu carnitza de gaina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

alehiam multumesc ptr sugestiile cu praji!Mama, mama ce le mai ai
mandreeaccuvintele sunt de prisos la adresa lui Rares... iar tu mami esti o finuta si o draguta
roxyce bucatareasa ma faci tu pe mine....auzi la ea...fac si eu placinte de post, alte alea dar de pandispan de post chiar nu am auzit fara ou...ce bat sa iasa pufos? Hai nu mai rade de mine ca ma faci sa

Mamici, eu ma retrag, ..I a papat tot si merg sa ma pregatesc ptr gimnastica de seara ca de dim am sarit-o...si la joaca cu pitica.... si o zi minunata va doresc!

p.s.Citeam pe prima pagina si ..ufffffffff cum se mai apropie anisorul ptr bb_yasmi, roxy....si mai era cineva si imi scapa
Legat de postarile din timpul odiseei eu nu pot citi.... m-am amuzat cand am citit ce ati postat voi aici....m-ai amuzat roxy cu faza...unde imi declar copilu si cine???ca soata va fi pitit dupa mine...Uite ca nu m-a dezamagit si a fost BARBAT DE BARBAT!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Multumim din suflet mami pentru cuvintele frumoase! Ioana e o minune, am vazut si eu pozele cu ea si e o frumoasa si o scumpa, mai ales in poza cu osul, e asa mandra si incantata de el!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Mary, Delia si multumim din suflet pentru cuvintele frumoase. Delia, chiar acum am mancat ca o purcica, dar mai sunt si zile in care nu am pofta de mancare si mananc cat sa zic ca nu am stomacul gol. Acum am mancat o friptura de vita cu sos rosu si ciuperci si o painica proaspata, proaspata si apoi o budinca de vanilie cu ciocolata.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-la multi ani ioana, si xeo!!!
- noi azi am papat piure din cartof, dovlecel si ardei amestecat cu pilaf, si 50 ml supa in care au fiert legumele.am amestecat cu pilaf ca sa nu facem 100 scaune fiocaream ficut pilaf ptr noi, nu l-am sarat, si ieri seara le-am dat amestecat cu iaurt- au ras tot, azi cu legumela finalul mesei de azi- le-am dat morocv, pastarnac si telina fierte, taiate cubulete mici-mici,le-am pus pe masa si au ciugulit cu manuta tot..
- ai mei manaca fructele pe la 12,uneori cu cereale alteori fara,un singur biscuite la fiecare, si le tin de foame 3 ore.nu vreau s arenunt inca la fructe, cred ca am sa incerc sa le dau omleta dupa- un pic,am o presimtire ca o sa le placa rau
- ce ati hotarat pana la urma, treceti la lapte praf dupa 1 an, sau lapte comert?mai slab , mai gras? a facut laur un calcul si ne ajunge mai ieftin, ca piticii mananca impreuna o cutie pe zi-dar nu as vrea ca asta sa fei singurul argument

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Fetele nutritionistul Mihaela Bilic spunea ca la copii se da lapte integral adica gras nu slab, acum nu stiu pareri si pareri

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti mamici?
la noi ningeeee asa taree si frumos va pun poze sa vedeti cum au iesit fulgii

yvy oaa ce te-a mai ajutat Larisa imi dau seama ca termini mai repede treaba cu ea ti-a zis ailed ce sunt soldateii

mandreeac sa-ti fie de bine papa, ai mancat si tu mai mult. tu ai gatit?

ailed vad ca si Varta ta a papat bine azi, bravo, o sa aiba si mai multa energie sa te alerge

viss daaa, o sa le placa sigur, sigur omleta nici eu nu vreau sa renunt la fructe, sunt foarte biune. eu i-am dat si fructe dupa si a papat. o cutie de lapte pe zi mananca? oaaaa....adica tu dai cam....27x30...cam 600 lei pe luna pe lapte? sau socotesc eu aiurea....

gata, merg sa ma spal pe cap ca mi-a expirat timpul cu vopseaua m-am facut bella, mi-am improspatat blondul, imi crescuse parul....

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

[size=4]
- [red]ce ati hotarat pana la urma, treceti la lapte praf dupa 1 an, sau lapte comert?mai slab , mai gras? a facut laur un calcul si ne ajunge mai ieftin, ca piticii mananca impreuna o cutie pe zi-dar nu as vrea ca asta sa fei singurul argument

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



in postarea de dimineata ai spus ca mergi sa schimbi scutece...credeam ca dureaza mai putin..nu pana pe seara

Eu am hotarat sa-i dau Catalinei LP pana la 2 ani, cum am facut si la Cristi, apoi lapte cu 3.5% grasime cum bea acum si Cristi.
Cu cat iesiti mai ieftin la laptele de vaca fata LP? cel junior e ceva mai ieftin decat cel pana la 1 an. Cred ca ambele sunt bune, dar eu incerc sa vad si partea mai practica...pot face stoc si sa nu am grija sa fie mereu proaspat in frigider iar in deplasari e ff usor cu lp fata de lapte normal. Daca plec pot incalzi usor apa, dar laptele de ex mi se lipeste de fierbator de nu-l mai scot de acolo. Asta vara in concediu nu i-am mai dat lui Cristi lapte seara la culcare pt ca nu aveam cum sa-l incalzesc..asa apa una-doua fierbe.
Bine asta nu e un motiv "strong" pt a da lp in loc de lapte de vaca dar asta a fost alegerea mea. Noi am trecut deja la Nestle Junior 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Am ajuns si noi de afara, de la plimbarici! Fetelor, la noi au fost astazi 10-11 gr...si asa placuta a fost plimbarea ca parca nu imi venea sa intru in casa dar, Duracell deja avea faza scurta si un inceput de foame. Aveam la mine lapticul dar, lipsea pireutul.
Andreea, am vazut pozele cu voi mami! Sunteti foarte frumosi....am lasat ceva comentarii.
Catank, am lasat comentarii si la voi! Ai o printesica dulce-dulce!


Mergi la inceput