oferta de angajare&femeia insarcinata

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Nici eu nu as spune nimic la 5 saptamani, dar as spune inainte sa se vada sarcina si atunci as discuta si despre revenirea la servici, cum se poate face sa fie bine pentru toata lumea. Eu am revenit cand avea bebe aproape 5 luni, alaptat exclusiv, iar diversificarea am inceput-o la 5 luni, ff lent, nu ma bazez pe hrana solida ca fiind o sursa nutritionala semnificativa pentru cel putin inca ceva vreme. Nu stiu pana cand o sa pot alapta, dar tocmai am incheiat cu succes prima luna cu mami la servici si 0 lapte praf; mergem inainte pe acelasi model. E greu, intr-adevar, umblu peste tot langa cu pompa si toate accesoriile dupa mine, bebe se trezeste mai des noaptea sa suga, dar pentru noi a fost cea mai buna solutie.

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lai, ce ma bucur sa te vad :)
Etapa asta grea nu o sa dureze prea mult , intr-adevar ca vreo cateva luni tot mai tine, dar dupa aia o sa suga doar cand esti cu ea si nu mai tre sa umbli cu atatea dupa tine. Oricum,sunt tari diferite contexte diferite. In Ro nu esti nevoit sa te intorci asa repede, iar de fapt, 7, 8 luni de pauza sunt ok si pt profesiile cele mai pragmatice.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Sabina Pisica e motan, asa imi place mie sa-l alint
Nu-mi fac griji, si asa timpul trece incredibil de repede; sunt multumita ca functioneaza aranjamentul asta, ca am lapte, ca bebe e bine, si mergem cu drag si spor mai departe. Nu sunt suficient de la curent cu situatia actuala pe piata muncii in Romania, vreau doar sa spun ca, in caz ca e necesara intoarcerea mai rapida la servici, se poate, cu anumite eforturi, continua alaptarea (cel putin o luna eu sper ca mult mai multe).

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Tinind cont de faptul ca autoarea subiectului schimba jobul, eu as proceda la fel, adica as discuta situatia inainte de angajare. Pentru perioada sarcinii as evita un stres prea mare la servici. Riscul ca angajatorul sa faca mizerii dupa ce afla mi se pare mult prea mare.

Nu as zice nimic decit daca as vrea sa profit de salariul mare care eventual mi-ar asigura bani mai multi in CIC (nu cred ca e cazul, pp ca indeminzatia este plafonata) si mi-as permite ca in caz de stres sa-mi iau concediu medical si CIC pe doi ani, urmind ca apoi sa-mi caut alt servici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu le-as spune dinainte de a ma angaja la ei. daca nu-s de acord, nici nu m-as mai duce acolo. bineinteles, daca ai alt job de dinainte....
nu le-as spune la 12-13 sapt. pt. ca s-ar putea sa interpreteze ca o tradare si sa nu te dea afara dupa perioada de proba (desi legal nu cred ca au voie sa dea afara o gravida, insa in practica cine stie...).



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Oh, asa ar fi ideal, o solutie gen lai, care sa le impace pe amandoua.
Felicitari lai pt reusita! Imi inchipui ca iti este f greu

Eu_2012, iti dorim multa bafta, sa gasiti o rezolvare rezonabila
Tine-ne la curent.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca nu esti cine stie ce geniu nimeni nu te va angaja daca anunti ca esti insarcinata. Pentru angajator e o complicatie mult prea mare. Vii cateva luni la serviciu, apari cand ti-e lumea mai draga cu medicale, intri in cele 126 de zile de pre/post natal - perioada in care nu are dreptul sa angajeze pe altcineva. Va putea angaja abia din momentul in care intri in cic, asa ca 5 luni de zile colegii vor trebui sa-ti faca treaba (si te vor iubi si ei...).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu cred ca exista un angajator care sa aprecieze prea tare un angajat (si manager!) care sa dea dovada de smecherie ca sa obtina ce vrea prin minciuna.
Este un inceput de relatie (de munca) de rau augur. Care nu poata sa se termine bine. Sau sa nu ramana semne de intrebare asupra acelui angajat.
Asta e cazul general, cazul cu sarcina nu este decat unul particular.


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu vroiam sa imi schimb locul de munca la un moment dat, si cand m-au cautat cativa angajatori deja eram insarcinata. le-am comunicat ca sunt insarcinata si este posibil sa lipsesc o perioada daca totul va fi ok, ambii mi-au multumit si a ramas sa ne auzim cand voi reveni in campul muncii...postul nu era de conducere ci de simplu consilier juridic, asa ca ma indoiesc ca va exista vreo companie care sa angajeze pe post de manager o persoana insarcinata, indiferent ca este corect sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mie nu mi se pare smecherie sau minciuna sa-ti protejezi primele 12 saptamani de sarcina.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput