oferta de angajare&femeia insarcinata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

O femeie insarcinata, pe un post de manager ...hmmm ... realitatea este ca nu are logica sa angajezi pe cineva care munceste greu 9 luni (din motive obiective), pleaca peste 9 luni si mai sta cel putin 6 luni in concediu de nastere ... si asta in conditiile in care la inceput presoana respectiva trebuie sa invete business-ul, procedurile, clientii, termenele - si cand in sfarsit le invata pleaca in concediu de nastere ... sta lipsa o perioada importanta, timp in care uita tot ce invatase, plus sanse marite sa se schimbe chestii pe care abea le pricepuse ca doar business-ul e dinamic .. si cand vine inapoi incep problemele inerente unui copil mic care se suprapun si consuma din resursele competitive prezentate la interviu.

E ca si cum angajezi pe cineva, care nu poate munci cu resursele apreciate initial putin 1 an de zile si dupa asta, practic resursele si motivatia se modifica si s-ar putea sa nu mai faca fata asteptarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Dimineata pe TVR2 a fost un film nostim cu presedintele Frantei femeie, usor peste 40 si...insarcinata.

Pana la urma a demisionat, sfasiata de politicieni si chiar de popor, care spunea ca nu e in deplinatatea fortelor.

Asta a fost filmul pe scurt...aparent off-topic, dar de fapt cam on.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu_2012, personal, dupa cum imi este si mie firea, si pt mine ar fi stresant sa nu le spun de sarcina. Asa ar fi cinstit si corect, sa le spui. Depinde si ei ce fel de oameni sunt, daca sunt si ei corecti la randul lor, sau incep sa faca mizerii...
De cand ar fi sa incepi? Ca intr-adevar, sarcina e f mica, zic sa mai astepti cam pana la prima morfofetala (12-14 saptamani de sarcina). Eu atunci am anuntat, chiar mai tarziu un pic parca, prin saptamana 17-18 de sarcina (facusem o amniocenteza, si le-am comunicat dupa ce mi-au venit rezultatele si a fost totul ok cu fatul). In fine, la mine altele au fost conditiile, lucram la stat pe vremea aceea, nu mi-a pus nimeni bete in roate. Pe urma la telefon i-am anuntat si de sarcina 2...

Ai cu cine lasa copilul dupa ce nasti? Adica ma rog, nu imediat dupa nastere, normal, dar la scurt timp dupa... Zic si eu, avand in vedere ca este un job de manager, deci de conducere, poate poti sa negociezi cu ei reintoarcerea la job (cat mai repede posibil), sa ajungeti la un acord...
Sunt mamici care s-au intors dupa 3-4 luni la serviciu...
Eu din proprie experienta nu pot sa spun nimic, am stat in CIC maximum posibil, n-am avut probleme cu angajatorul

Offff.... sunt idei preconcepute despre femeia gravida... ce D-zeu a fi gravida nu inseamna a fi bolnava... Este adevarat, mai sunt si exceptii, sarcini dificile, dar in cele mai multe cazuri femeia gravida isi cam poate duce munca la bun sfarsit, daca nu este vorba de conditii dificile de munca...

Multa bafta!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu spune .
Abia dupa 90 de zile poti.
Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eu2012 spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Intentionez sa ma intorc la munca la 3-4 luni, am cu cine lasa copilul.

Lucrurile nu se schimba intr-o companie in 4-5 luni atat de mult cat spunea cineva incat sa nu poti recupera.Eu ma simt ok si sunt motivata atat de oportunitatea aceasta cat si de viitorul copil sa-mi fac treaba cum trebuie, sa ma integrez, sa construiesc o relatie de lunga durata cu compania.Este drept ca nu stie nimeni ce se va intampla, cum va evolua sarcina dar chiar daca nu esti insarcinata te poti imbolnavi si sa nu poti veni o perioada la munca. Sunt niste lucruri normale care li se intampla oamenilor...

Le voi prezenta situatia si voi fi rezonabila in privinta statului acasa.Sper sa functioneze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Eu am fost in situatia ta ( la primul copil) si NU am spus.

In UK se specifica in legislatie exact data limita pana la care tb sa informezi in scris line managerul sau departamentul HR.Poti sa informezi mai devreme daca ai nevoie sa ti se schimbe conditiile de lucru ( ex: lucrezi cu substante toxice, stai mult in piciare- nu este cazul tau).Odata ce i-ai informat ei trebuie sa iti evalueze oricum conditiile de lucru- inclusiv scaunul de la birou.Sunt obligati sa iti dea timp liber platit sa mergi la scanuri, vizite medicale,clase antenatale, pauze de munca mai dese si ai dreptul de concediu indiferent de cand lucrezi in acea institutie. Dar nu neaparat platit daca nu ai lucrat suficient.
Se specifica de asemenea ca NU tb sa informezi angajatorul la interviu/ anagajare/etc decat daca vrei iar ei nu tb sa isi bazeze decizia pe aceasta informatie.
Nu stiu cum este in Ro dar ma gandesc ca legislatia este similara.

In plus de asta cam nimeni nu spune pana la 12 saptamani nici macar familiei extinse/ prietenilor etc.
Cel putin noi nu am spus si nici alte colege /amice/rude nu stiu sa fi spus nimanui pana la scanul de 12 saptamani.Nici macar parintilor/ socrilor d-apai angajatorilor sau potentialilor angajatori.

Revenind la job, nu am avut nici cea mai mica problema, nu consider ca am procedat necinstit- iarasi mentionez perioada de 12 saptamani pana la care pierdera unei sarcini este mult mai frecventa decat dupa.
Ultimul lucru pe care il doresti este ca sa trebuiasca sa explici
( Doamne fereste!) si ca ai pierdut sarcina. Mie mi se par cam multe informatii pt un angajator ( eventual si pt colegi - daca se prectica barfa)in conditiile in care niic macar nu stii daca te angajaza.De ce tb sa fie toata lumea la curent cu starea uterului tau?

Ah , si inca ceva , dupa ce am informat HR am specificat ca nu doresc sa fie informati ceilalti colegi pt ca vreau sa ii informez eu la o data ulterioara.
Sarcina nu s-a vazut pana la aproape 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

5 sapt e mulllt prea devreme si prietenilor sau familie extinse sa spui, cu atat mai putin sa spui la munca...


spui la 10-12 saptamani; esti inca per de proba
dc vor sa te tina te vor tine si vor discuta cu tine variantele.. .
dc nu, vei incheia per de proba si aia e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu as spune la 5 saptamani de sarcina, ci dupa dublutest si ecografia de 12 saptamani.
cu intorsul la 4 luni, numai alaptatul exclusiv tine 5,6 luni, dece sa te stresezi cu pompe samd, e f obositor si chinuitor, si apoi urmeaza diversificarea care se face f incet daca vrei sa ai un copil sanatos. Pana sa aiba doua mese de altceva trec vreo sase saptamani pe fast forward, in mod ideal cam 2 luni, pt ca se incepe cu o lingurita si dureaza pana ii dai o masa completa.
Mult mai realist e sa le spui ca intentionezi sa te intorci pe la 7 luni, pe bb ideal ar fi la 9, dar nimic nu e ideal pe lumea asta :))




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

On topic: nu as spune nimic decat dupa 12-14 saptamani de sarcina. Eu am trecut printr-un astfel de moment cand am anuntat sarcina f repede si dupa avortul spontan mi-a fost extrem de greu sa explic la felicitarile primite, ca numai este cazul. Penibil si dureros.

Off topic: si eu tot la alaptarea compromisa m-am gandit cand a spus ca s-a hotarat sa se intoarca la 3-4 luni la munca. Un alt bebe trecut aiurea pe lapte praf (sper sa nu fie insa cazul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eh, sa nu facem proces de intentie, o femeie insarcinata in 5 saptamani nu are cum sa aiba chiar toate probematicile astea :)

(nu stiu de unde am dedus ca e primul bb. daca ma insel, imi cer scuze)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput