Pufi de ian-feb 2010(63)-LMA Sebastian si Daniel!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui atlantique

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

tata apicultor cu diploma...si eu stau cu propolisul in casa si nu stiu ce sa-i fac...ceva reteta? 1 ml la 2 lingurite de miere zicea...tomaca/ruxita parca? asa?....in stare bruta?


david dupa o raceala ...a ramas cu o tuse azi-vara...o luna mi-a tusit cu toate siropurile....i-am dat polen(bobo) si dupa 3 zile s-a lecuit...nu mai stiam de la cat se poate da....mierea de la 1 an...dar de polen...se poate da, doar daca nu e alergic...de propolis stiti ceva? acum ii dau o lingurita de polen la 2 zile...e mult?



din 02.02.2010 cea mai fericita mamica de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

"A man who treats his wife like a princess is a prof that he was raised by a queen!"




Si pe mine ma intereseaza cat si daca se da propolis la copii ca eu am in frigider in stare bruta (arata ca o ceara). Eu am fost circumspecta cu propolisul ca stiu ca este antibiotic natural si in dozele nepotrivite poate da alergie.
Polenul la ce este bun? Este sursa de B-uri, nu?

Cu lasatul copilul la bunici....si noi stateam cu lunile si nu-mi amintesc sa fi plans dupa mama. Stiu ca am avut o copilarie frumoasa si ma duceam cu drag la bunici. Tie s-ar putea sa-ti fie ceva ma greu.




eu am stupi de cand ma stiu...

evident nu consum nici propolis ...nici miere...decat ocazional...

mama consuma asa, brut....il mesteca dimineata pe stomacul gol...e ciudat...dar cred ca e cel mai bun....

apoi mai e varianta lichida...incerci sa sfarami bulgarele pe care-l ai si-l pui in alcool de 90 grade ...intr-o sticla...de sticla de prefert maro...si tinuta l aintuneric....seara si dimi agiti sticla.cred ca se tine asa vreo 10-14 zile. si apoi stiu ca se consuma cate o picatura pt fiecare kg pe care il ai.

apoi mama mai pune si in miere propolis...

daca va inte cantitati sun la ea si va dau detalii...



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui atlantique

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

DECI! de o ora si ceva sunt blonda si pot spune ca gandesc altfel!

ma rog semiblonda ca n-am reusit sa-mi decolorez tot parul, si-mi sta vorba sotului ca porcu (sunt morcovie rau), dar ma simt super!!! explic si de ce...

am vrut sa ma fac blonda de foarte multa vreme, dar niciodata n-am avut curaj... acum mi-am facut curaj si cu primul pas facut am chef de toate lucrurile pe care mi le-am dorit, dar n-am avut curaj! si sa fiu al naibii daca ma fac la loc bruneta!!! cumva tre sa dreg busuiocul si inca nu stiu cum ... am inca par ca matasea de porumb probabil tre sa bag o tona de masca pt par... si sa tund din parul vopsit permanent brunet si treptat treptat sa ajung la o culoare uniforma si sa fac ceva cu morcoviul ca ma dispera si-mi pierd subit curajul... dar in fine curajul meu nebun imi face bine la pisic... si nici macar nu tre sa port parul liber neprins cu o bandana ceva...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Sa-ti fie de bine! pentru curaj!

Eu mi te inchipuiam blonda! Nici nu m-am gandit ca esti bruneta!



wowwwwwwwww eu nu mi te imaginez blonda
vrem pozeeeeee

e un inceput...gandesti bine...tre sa-l culc si mie mi-erau si nu pot detalia

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

Citat:
citat din mesajul lui atlantique

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

tata apicultor cu diploma...si eu stau cu propolisul in casa si nu stiu ce sa-i fac...ceva reteta? 1 ml la 2 lingurite de miere zicea...tomaca/ruxita parca? asa?....in stare bruta?


david dupa o raceala ...a ramas cu o tuse azi-vara...o luna mi-a tusit cu toate siropurile....i-am dat polen(bobo) si dupa 3 zile s-a lecuit...nu mai stiam de la cat se poate da....mierea de la 1 an...dar de polen...se poate da, doar daca nu e alergic...de propolis stiti ceva? acum ii dau o lingurita de polen la 2 zile...e mult?



din 02.02.2010 cea mai fericita mamica de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

"A man who treats his wife like a princess is a prof that he was raised by a queen!"




Si pe mine ma intereseaza cat si daca se da propolis la copii ca eu am in frigider in stare bruta (arata ca o ceara). Eu am fost circumspecta cu propolisul ca stiu ca este antibiotic natural si in dozele nepotrivite poate da alergie.
Polenul la ce este bun? Este sursa de B-uri, nu?

Cu lasatul copilul la bunici....si noi stateam cu lunile si nu-mi amintesc sa fi plans dupa mama. Stiu ca am avut o copilarie frumoasa si ma duceam cu drag la bunici. Tie s-ar putea sa-ti fie ceva ma greu.




eu am stupi de cand ma stiu...

evident nu consum nici propolis ...nici miere...decat ocazional...

mama consuma asa, brut....il mesteca dimineata pe stomacul gol...e ciudat...dar cred ca e cel mai bun....

apoi mai e varianta lichida...incerci sa sfarami bulgarele pe care-l ai si-l pui in alcool de 90 grade ...intr-o sticla...de sticla de prefert maro...si tinuta l aintuneric....seara si dimi agiti sticla.cred ca se tine asa vreo 10-14 zile. si apoi stiu ca se consuma cate o picatura pt fiecare kg pe care il ai.

apoi mama mai pune si in miere propolis...

daca va inte cantitati sun la ea si va dau detalii...



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...




Si ce cantitate ia din cel brut? La ochi sau cantareste? Dupa ce il mesteca il inghite sau nu?

Somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

tata apicultor cu diploma...si eu stau cu propolisul in casa si nu stiu ce sa-i fac...ceva reteta? 1 ml la 2 lingurite de miere zicea...tomaca/ruxita parca? asa?....in stare bruta?


david dupa o raceala ...a ramas cu o tuse azi-vara...o luna mi-a tusit cu toate siropurile....i-am dat polen(bobo) si dupa 3 zile s-a lecuit...nu mai stiam de la cat se poate da....mierea de la 1 an...dar de polen...se poate da, doar daca nu e alergic...de propolis stiti ceva? acum ii dau o lingurita de polen la 2 zile...e mult?




eu stiam de 20-30 de picaturi in ulei ca se dizolva mai bine sau pe zahar daca ti se pare gretos cu ulei...

de polen se da initial doze shok dupa care se continua cu o lingurita/lingura, dar n-as sti sa-ti zic doza pt copii... pt adulti e o lingura...

dar cum il convingi sa ia polen, propolis??? eu n-o pot convinge pe Ela, cu cel mic nici n-am incercat... dar o sa incerc in miere...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





de raspuns! pai numa' polen ii dau.La inceput i-am zis ca ii dau ceva bun bobo(bomboane),am luat si eu,i-am dat si lui...si acum imi arata el dulapul o sa incerc cu zahar spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

atlantique....pai noi daca eram la tara 3 luni nu eram chiar rupte de ai mei...cel putin in weekend erau acolo...Stiu ca o sa-i fie mai bine acolo...se bucura de soare, mers la tara, animale...alti copii...decat aici inchis in casa cu 2 parinti obositi...vom vedem...acum trebuie sa il conving pe el ca ASA e mai bine...nu vreau sa-mi aud reprosuri de genul: ai vrut sa scapi de el si de aia l-ai trimis... oricum va mai bazai la cap...operatiunea Romanica e pe undeva prin mai-iun...inca nici eu nu sunt 100% ca e ok. Ce bine de puiul tau ca papa bulina!si....felicitari ptr caca m-am amuzat cand parca iti vedeam fata pe mine ma infuda rasul....si acum la fel

decenuela chiar te rog sa o intrebi pe mama ta...Cunosc toate procedeele,de la luat ramele din stupi,la pus in centrifuga...so...crescuta langa albine sunt si eu scarbita...ba nu...sa zicem satula de miere...probabil daca nu as fii avut acasa miere, o consumam acum.

evyme,ruxita blonde? wow ! spor! bafta si sa iasa culoarea cum va doriti

livia wb cum esti in rest? obosita? dormiti imbratisati! ce frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

... ca de obicei hop si eu la miezul noptii. Greu tare cu timpul asta... da' am vazut ca ati avut ceva de lucru. Nu stiu cand o sa ma pun la zi si eu... curand sper.



Noi am avut o tentativa esuata de trecere la pat obisnuit de 1 persoana. Mara se tot ruga de ceva timp de noi sa o lasam sa doarma in patul de sus, i-am luat o margine lunga de protectie si am incercat marea cu degetul... ea sus, Dav jos. Mi-am propus sa-l las si pe el sa se urce ori de cate ori vrea sus pt ca oricum cu cat ii explic/interzic mai mult, cu mai multa inversunare cauta sa ajunga acolo... ca-n vorba aia 'fructul oprit cel mai dorit'. Cat putea sa tina si entuziasmul asta? Ar fi trebuit sa se plictiseasca la un moment dat. Asa ca m-am inarmat cu rabdare si l-am urmarit toata ziua... aoleu aveam inima cat un purice la fiecare miscare mai brusca dar incercam sa par cat mai relaxata ca sa nu se prinda cat sunt stresata. Cum spuneam a fost o tentativa esuata pt ca n-a durat mai mult de 24h incercarea... am renuntat dupa ce l-a impins Mara de pe trepte si-a lovit cu gura de calorifer. S-a lasat cu urlete de ambele parti... Dav pt ca il durea buza si Mara pt ca am decis pe loc sa se intoarca in patul de jos si i-am blocat calea de acces spre patul de sus demontand-ui treptele. La cat de mult si-a dorit sa doarma acolo eu chiar am crezut ca o sa ma inteleg omeneste cu ea. A fost foarte schimbatoare azi... ba il indemna sa urce in patul ei sa se joace impreuna ba il respingea si nu-l mai vroia deloc... toata ziua asta am facut... Mara sa ai grija si de el sa nu cada de acolo( eram eu oricum cu ochii-n patru dar vroiam sa o implic si pe ea), sa nu-l impingi niciodata ca se poate lovi rau... am si avertizat-o de cateva ori ca daca nu inceteaza cu rautatile revine la patul de jos si uite ca intr-o clipa s-a intamplat. Si asa a plans si a suspinat... si eu pe langa ea ca si mi-e mi-a parut tare rau ca i-am rapit placerea asta. Ne-am tinut in brate pana a adormit, s-a dat si Dav jos din tzarcul lui si s-a asezat langa noi... o mangaia pe par mami, Mala moasa (frumoasa)... acum imi aduc aminte ca dupa 'accident' au inceput amandoi sa planga si dupa ce s-a potolit el din plans s-a dus la ea cu bratele deschise si cu cioculetzul intins sa o pupe Mala ata-ma (iarta-ma)... sa o impace si pe ea, de parca lucrurile stateau invers... el a impins-o si ea s-a lovit.
Mor pe mine cateodata cand gandesc cat o gaina. M-am imbatat ca fraiera cu apa rece crezand ca e suficient de mare incat sa o responsabilizez intr-o situatie atat de riscanta... adica eu n-am fost suficient de prudenta si am avut pretentie la ea. Bine ca nu a fost mai rau... i s-a umflat buza de la busitura, sper sa nu se fi lovit la dinti. Voi vedea maine.


Ma bag la un dus. Va pe toate. Noapte buna!

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

LA MULTI ANI SEBI !!!

LA MULTI ANI DANIEL !!!

Sa fiti sanatosi, sa aveti viata lunga si frumoasa alaturi de cei ce va iubesc !



Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:




La Multi Ani, Sebastian!

La Multi Ani, Daniel!



Sa cresteti, mai, sanatosi, norocosi, si sa va bucurati parintii in fiecare zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

din ciclul omu cat traieste invata, azi am aflat ca daca urmezi un trat homeopat, tre sa te speli pe dinti cu o pasta speciala, gen homeodent...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Ei, da? De ce? O fi din cilcul marketing cum spunea BF?

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un





Sigur nu e adevarat.
Dupa cum ziceam, o duc pe mama sa faca injectii homeopate....nu i-a zis nenea ala de nimic. Picaturile/bilutele homeopate se pot pune in orice lichid, nu ai nici un fel de restrictii....
Asta cu pasta de dinti e haioasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili...coffe fierinte, pt doamne!

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput