Pufi de ian-feb 2010(63)-LMA Sebastian si Daniel!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:



LA MULTI ANI ARYA MIRUNA!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

Buna seara

N-am mai apucat sa va scriu de vreo 2 luni.......Dar de pe 28 decembrie am inceput serviciul....si nu mai stau cu puiul meu acasa sa facem ce vrem noi.Plecam la buni dimineata la 8 si ne revedem seara la 6.La inceput de ciuda sau de necaz...in primele zile ...refuza complet mancarea...Acum si-a revenit la copilul bun care era inainte...papa tot....si ma pupa intr-una ...si noaptea nu adoarme decat daca stam imbratisati

Gata il aud de jos....mama...mama....Nu vorbeste mare lucru....desi mai avem 2 saptamani si implinim 2 anisori....inafara de mama, tata, baie, arici, foci, cana....nu prea vrea...ai vostri pufusori vorbesc?

Deocamdata am scapat de raceli....iarna asta...ii dau cate 5 zile pe luna izoprinosine....si vad ca i-a priit....a tusit putin...dar atat...

revin mai tarziu ...mi-e dor de discutiile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

tata apicultor cu diploma...si eu stau cu propolisul in casa si nu stiu ce sa-i fac...ceva reteta? 1 ml la 2 lingurite de miere zicea...tomaca/ruxita parca? asa?....in stare bruta?


david dupa o raceala ...a ramas cu o tuse azi-vara...o luna mi-a tusit cu toate siropurile....i-am dat polen(bobo) si dupa 3 zile s-a lecuit...nu mai stiam de la cat se poate da....mierea de la 1 an...dar de polen...se poate da, doar daca nu e alergic...de propolis stiti ceva? acum ii dau o lingurita de polen la 2 zile...e mult?



din 02.02.2010 cea mai fericita mamica de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

"A man who treats his wife like a princess is a prof that he was raised by a queen!"



eu stiam de 20-30 de picaturi in ulei ca se dizolva mai bine sau pe zahar daca ti se pare gretos cu ulei...

de polen se da initial doze shok dupa care se continua cu o lingurita/lingura, dar n-as sti sa-ti zic doza pt copii... pt adulti e o lingura...

dar cum il convingi sa ia polen, propolis??? eu n-o pot convinge pe Ela, cu cel mic nici n-am incercat... dar o sa incerc in miere...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

DECI! de o ora si ceva sunt blonda si pot spune ca gandesc altfel!

ma rog semiblonda ca n-am reusit sa-mi decolorez tot parul, si-mi sta vorba sotului ca porcu (sunt morcovie rau), dar ma simt super!!! explic si de ce...

am vrut sa ma fac blonda de foarte multa vreme, dar niciodata n-am avut curaj... acum mi-am facut curaj si cu primul pas facut am chef de toate lucrurile pe care mi le-am dorit, dar n-am avut curaj! si sa fiu al naibii daca ma fac la loc bruneta!!! cumva tre sa dreg busuiocul si inca nu stiu cum ... am inca par ca matasea de porumb probabil tre sa bag o tona de masca pt par... si sa tund din parul vopsit permanent brunet si treptat treptat sa ajung la o culoare uniforma si sa fac ceva cu morcoviul ca ma dispera si-mi pierd subit curajul... dar in fine curajul meu nebun imi face bine la pisic... si nici macar nu tre sa port parul liber neprins cu o bandana ceva...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

tata apicultor cu diploma...si eu stau cu propolisul in casa si nu stiu ce sa-i fac...ceva reteta? 1 ml la 2 lingurite de miere zicea...tomaca/ruxita parca? asa?....in stare bruta?


david dupa o raceala ...a ramas cu o tuse azi-vara...o luna mi-a tusit cu toate siropurile....i-am dat polen(bobo) si dupa 3 zile s-a lecuit...nu mai stiam de la cat se poate da....mierea de la 1 an...dar de polen...se poate da, doar daca nu e alergic...de propolis stiti ceva? acum ii dau o lingurita de polen la 2 zile...e mult?



din 02.02.2010 cea mai fericita mamica de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

"A man who treats his wife like a princess is a prof that he was raised by a queen!"




Si pe mine ma intereseaza cat si daca se da propolis la copii ca eu am in frigider in stare bruta (arata ca o ceara). Eu am fost circumspecta cu propolisul ca stiu ca este antibiotic natural si in dozele nepotrivite poate da alergie.
Polenul la ce este bun? Este sursa de B-uri, nu?

Cu lasatul copilul la bunici....si noi stateam cu lunile si nu-mi amintesc sa fi plans dupa mama. Stiu ca am avut o copilarie frumoasa si ma duceam cu drag la bunici. Tie s-ar putea sa-ti fie ceva ma greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Eu nu prea stau mult pe forum ca am sotul acasa, intr-un mini concediu si atunci profit sa mai invat un picut cat sta el cu Ariana , sa mai petrecem timp impreuna.

Atlantique

Alexa sper sa gasesti un job potrivit si sa iesi din pasa asta cu butoiul cat mai repede

Ruxita sanatate lui Kay

Micki vin eu la intalnire cu gandul ca altfel nu am cum

O seara linistita sa aveti


Simply,mami de fetita frumusica




Sa te bucuri de revedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

DECI! de o ora si ceva sunt blonda si pot spune ca gandesc altfel!

ma rog semiblonda ca n-am reusit sa-mi decolorez tot parul, si-mi sta vorba sotului ca porcu (sunt morcovie rau), dar ma simt super!!! explic si de ce...

am vrut sa ma fac blonda de foarte multa vreme, dar niciodata n-am avut curaj... acum mi-am facut curaj si cu primul pas facut am chef de toate lucrurile pe care mi le-am dorit, dar n-am avut curaj! si sa fiu al naibii daca ma fac la loc bruneta!!! cumva tre sa dreg busuiocul si inca nu stiu cum ... am inca par ca matasea de porumb probabil tre sa bag o tona de masca pt par... si sa tund din parul vopsit permanent brunet si treptat treptat sa ajung la o culoare uniforma si sa fac ceva cu morcoviul ca ma dispera si-mi pierd subit curajul... dar in fine curajul meu nebun imi face bine la pisic... si nici macar nu tre sa port parul liber neprins cu o bandana ceva...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Sa-ti fie de bine! pentru curaj!

Eu mi te inchipuiam blonda! Nici nu m-am gandit ca esti bruneta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Ruxita, puiul meu ia orice daca ii spun ca este bulina. Ii place oscilo si cand aude de bulina crede ca este la fel. Asa a luat si usturoi, ii taiam bucatele si ii spuneam ca este bulina lui de burtica, il lua, il mesteca si il inghitea...fara sa se strambe...si toata ziua mirosea ca o floare
El nu voia miere cu catina si cand i-am zis ca este bulina ca sa nu raceasca...a cascat imediat gura.
Eu cred ca el va ajunge un ipohondru ca daca vede ca luam noi ceva, vrea si el si zice ca il doare burta sau spatele, etc. si ofteaza ca sa fie convingator. Culmea e ca eu nu i-am dat lui medicamente si nici eu nu luam nici macar o aspirina pana acum vreo 2 luni, asa ca nu stiu de unde i se trage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Sa va spun ce a facut puiul meu in seare acesta.
L-am bagat in cada sa il spal si am plecat sa ii duc hainele la masina de splat. Cand m-am intors, in cada plutea un ....kk
Daca am tot stat in casa zilele acestea, l-am pus f des la olita, i-am spus ca e baiat mare, ca nu mai trebuie sa faca in chilotei, etc...L-am pus apoi la wc si i-am zis ca facem pipi si kk acolo, ca ii dam drumul in apa...si copilul cred ca s-a conformat numai ca a gresit apa...Acum el poate a cerut saracul, dar daca eu nu eram langa el...
Oricum am ramas blocata si nu am stiut ce sa ii fac sa ii zic bravo ca nu a mai facut in pampers sau sa il cert ca a facut acolo....


Aaaa si inca ceva..el vorbeste in somn...uneori ma cheama, alteori repeta diverse cuvinte folosite peste zi, sau cere jucarii....diverse chestii.
Si eu vorbesc in somn...oare de acolo i se trage sau il stresez prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

DECI! de o ora si ceva sunt blonda si pot spune ca gandesc altfel!

ma rog semiblonda ca n-am reusit sa-mi decolorez tot parul, si-mi sta vorba sotului ca porcu (sunt morcovie rau), dar ma simt super!!! explic si de ce...

am vrut sa ma fac blonda de foarte multa vreme, dar niciodata n-am avut curaj... acum mi-am facut curaj si cu primul pas facut am chef de toate lucrurile pe care mi le-am dorit, dar n-am avut curaj! si sa fiu al naibii daca ma fac la loc bruneta!!! cumva tre sa dreg busuiocul si inca nu stiu cum ... am inca par ca matasea de porumb probabil tre sa bag o tona de masca pt par... si sa tund din parul vopsit permanent brunet si treptat treptat sa ajung la o culoare uniforma si sa fac ceva cu morcoviul ca ma dispera si-mi pierd subit curajul... dar in fine curajul meu nebun imi face bine la pisic... si nici macar nu tre sa port parul liber neprins cu o bandana ceva...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





O solutie rapida, lipsita de riscuri si la indemana (dar de scurta durata) este ca dupa ce te speli pe cap sa te limpezesti cu o solutie facuta din 2-3 picaturi de violet de gentiana puse intr-un pahar cu apa. Da o nuanta frumoasa parului, nu se mai vede asa morcoviu. Si eu m-am decolorat si am ramas asa, morcovie, diferenta este ca mie imi palce oricum culoarea, dar saptamana viitoare vreau sa repet operatiunea si sa aplic si ceva vopsea, ca sa iasa blondul blond. Sora mea a fost blonda in urma cu cativa ani si nu-i statea rau deloc, dar eu n-am avut curaj pana acum sa incerc...

Mergi la inceput