Copil care nu mai vrea la gradinita :(

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Imi dau si eu cu parerea. Poate chestia cu pipi in pat nu are nici un motiv, copiii la virsta asta pot avea perioade. Poate l-a facut cineva sa se simta prost din cauza asta (educatoarele, copiii) si acum ii e frica dinainte ca o sa faca iar pipi in pat si o sa rida copiii de el?

Poate e mai bine sa ignorati problema o perioada, adica daca face pipi in pat face si gata, schimbam hainutele si nu are nimic? Ca sa nu se mai simta el vinovat.

Faptul ca nu li se permite sa vina cu un animalut de plus de acasa cu care sa doarma si cu care se simt in siguranta mi se pare militarie de-a dreptul Cam toti copiii la virste mici se ataseaza de anumite obiecte si le cara cu ei peste tot. Ce e asa greu sa aiba animalutul lui care sta in patul lui si sa doarma cu el in fiecare zi?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La noi e 6 lei/zi -masa si mai avem 10 lei pe luna pentru consumabile ( apa, servetele, hartie igienica...). La inceput de semestru am dus caiete si creioane , servetele umede.
Mai e cate o cheltuiala - ocazional - de exemplu 5 lei pentru carnaval sa le cumpere la copii ceva ( praji sau suc...) sau pozele si CD-urile de la serbari.
Mie mi se pare foarte convenabil....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citesc si imi amintesc de anii de cosmar, cat a fost fetita mea la gradinita. La o singura gradinita a fost personalul competent; din pacate, s-a inchis fiindca trebuia renovata.
Sunt fericita ca a trecut, acum suntem clasa I si este perfect. Numai ca stau cu ea acasa, deoarece la after school nu se ocupau pedagogele si de invatat; doar strict de supravegheat.
Asta este sistemul de stat : de la cresa, pana la scoala. Ma refer la programul prelungit.
Educatoarelor le-am facut in scris cateva reclamatii la directoare, dar nu s-a luat nici cea mai mica masura. Cica sunt salariile mici si nu are cine sa vina in locul incompetentelor deja angajate.
Dar, daca parintii ar fi uniti si ar depune reclamatiile in grup la Inspectoratul Scolar, este posibil sa se schimbe ceva.
Chestia cu dormitul la comanda este o aberatie. Macar de ar fi avut bunavointa sa se ocupe una dintre educatoare de copiii care nu pot dormi; in sala de mese, spre exemplu. Dar nu, le este mai usor sa iasa afara la fumat si la cafea, decat sa se ocupe de copii. Lucreaza 4-5 ore pe zi si tot nemultumite de serviciu sunt.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

O intrebam pe fetita mea de ce nu dormea la gradinita si im raspundea de fiecare data ca educatoarele si ingrijitoarele faceau prea multa galagie. Si asa era. De cateva ori, am luat-o dupa masa de pranz si le-am vazut cum vorbeau tare intre ele sau tipau la copii. In atmosfera asta au ele pretentia sa doarma copiii. Pretentii ar trebui sa aiba de la ele insele, apoi de la copii.







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, cum zicea si initiatoarea subiectului, marea noastra majoritate nu prea avem solutii pt luat copiii la orele 12 (gradi scoala)... avem si noi servicii, si alea dureaza in cel mai fericit caz pana la 3-4 pm, asa ca alternativele sunt (daca nu avem alte ajutoare platite sau nu) programul prelungit, sau cheia de gat (cum eram noi cand eram mici)... Sau ne lasam de serviciu si ne finanteaza boc
Greu

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

La grupa mijlocie este baietelul tau, nu? A mers la gradi si anul trecut la grupa mica inteleg... Zici ca li s-a schimbat educatoarea? La cea veche era totul ok? Ma gandesc sa nu fie si asta vreun motiv, se obisnuise cu cea veche... Ma rog, si daca e asa, tot n-ai ce sa faci, ca nu voi parintii hotarati repartizarea cadrelor didactice
Dar ca idee, ce s-a intamplat cu vechea educatoare? Daca zici ca erra in acelasi autocar cu al tau copil, inseamna ca n-a plecat din gradi, a luat alta grupa, sau cum?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



Nu a plecat din gradinita, insa ea a ramas cu unica grupa de orar normal, 8 - 12.00. Anul trecut practic eram de grupa mica insa a fost in singura grupa de program scurt care a prins toti copiii respinsi la program prelungit, adica erau de la 3 la 5 ani in grupa... Acum suntem la mijlocie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Singura realizare ca fetita mea a mers la o gradinita de stat cu educatoare nervoase si incompetente este ca acum e un copil perfect integrat in sistemul de scolarizare romanesc.

Va urez, nervi de fier !




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Da... halal sistem... Si parintii spun (sau socrii), ei, lasa, asa era si pe vremea noastra, trebuia sa te intorci la serviciu dupa 2 saptamani....

Da, dar atunci erau bunicii, si programul de 8 ore era program de 8 ore. Acum ajungi sa pleci la 7 de-acasa si sa te mai intorci la 7 seara..Sunt convinsa ca sunt si oameni care castiga suficient (daca exista vreodata suficient) incat sa caute alternativa bonelor, sau a ajutoarelor de orice fel. Noi plecati de la 0 pe cont propriu facem totul cu rate si datorii la banci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

[quote]citat din mesajul lui allinta

Singura realizare ca fetita mea a mers la o gradinita de stat cu educatoare nervoase si incompetente este ca acum e un copil perfect integrat in sistemul de scolarizare romanesc.

Va urez, nervi de fier !


:)) Rasu' - plansu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ei, hai ca exagereaza si ei, nu te duceai dupa 2 saptamani, ci dupa cam 3-4 luni (ca de obicei mamicile nu prea isi luau concediu prenatal, si "pastrau" totul pt postnatal, sa poate sta cat mai mult acasa). In cazuri extreme te mai "invarteai" de un medical, sau cereai o decalare de program (mama avea program 6-14 in loc de 8-16, i se aprobase) cert este ca nu iti era amenintat locul de munca... Si in plus de asta, alta era varsta de pensionare (vreo 55 ani, fata de 63 acum) si sansele sa ai vreun bunic pensionar erau mai mari.
Si, cel mai important lucru pe care l-ai amintit si tu, era programul: pe la orele 15-16 cam scapa toata lumea de la lucru, nu ca acum la ore gen 18-19

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Da... halal sistem... Si parintii spun (sau socrii), ei, lasa, asa era si pe vremea noastra, trebuia sa te intorci la serviciu dupa 2 saptamani....

Da, dar atunci erau bunicii, si programul de 8 ore era program de 8 ore. Acum ajungi sa pleci la 7 de-acasa si sa te mai intorci la 7 seara..Sunt convinsa ca sunt si oameni care castiga suficient (daca exista vreodata suficient) incat sa caute alternativa bonelor, sau a ajutoarelor de orice fel. Noi plecati de la 0 pe cont propriu facem totul cu rate si datorii la banci.




Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput