Copil care nu mai vrea la gradinita :(

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Noi trecem prin altceva acum. Andrei e in grupa mica. Si acum e prima data cand are activitate la gradinita de 4 saptamani neintrerupte.Era foarte bine, incantat, vine acasa si canta si ne arata cum se joaca la gradi... e totul Ok. De cateva zile insa dimineata e foarte suparat ca-l las la gradi si imi spune ca vrea acasa... mai si plange cateodata.
Eu suspectez ca e deja oboseala acumulata dupa 4 sapt de activitate...
Mamicile cu copilasi mai mari ati mai patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Se poate intampla sa fie obosit. Ideea e sa aleaga si educatorul ritmul corespunzator de lucru, numai ca au niste programe uneori de plangi.
Eu chiar ma gandesc daca se intampla sa fie bolnav si sa-l tin acasa - oare ce mai pierde la gradinita? Par ca fac multe activitati intr-un timp scurt, si chiar a mentionat si educatoarea ca uneori au mult de lucru, si ii grabesc sa termine plansa, sa rezolve exercitiul, etc.

Macar sunt toti de acelasi nivel daca zici ca e la grupa mica. Al meu anul trecut era penultimul ca si varsta dintr-o grupa de 25... Ma gandeam - o fi ok, n-o fi ok... tine pasul? Pana la urma a fost ok, chiar daca desenele lui erau "altfel" fata de ale colegilor mai mari. Copilul se straduia :).

Azi si eu l-am lasat trist - nu mi-a zis ca nu vrea la gradi, sau sa vin sa-l iau la pranz... dar am jonglat cu el toata dimineata sa nu bat moneda pe problema. Am facut planuri de Pasti, cum o sa vina iepurasul, cum osa incercam sa ajungem la tataie...La fata locului tot pleostit l-am lasat. Vedem la 4 cum o fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

off-topic: cam cat platesc parintii la gradi de stat, pe luna ? si aici ma refer la absolut tot, inclusiv anumite consumabile ce pot fi aduse "de acasa". txs ! intreb deoarece vreau sa fac o mica paralela, sa vad cat de mare/mica e diferenta fata de cat platesc eu lunar la particulara (in Ploiesti).

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

La noi e asa:
*10 lei/zi masa = aprox 200 lei/luna (dar niciodata nu am platit 200 pt ca mai lipseste, au mai fost vacante/zile libere in multe dintre luni)
*70 lei/luna (dans+engleza) - nu sunt obligatorii, iar daca lipseste mai mult nu se mai plateste/se plateste mai putin
*o data/an rechizite, servetele etc - anul asta am dat aprox 60 lei
*undeva pana in 10 lei bilet la teatru/circ/magician...etc...nici astea nu-s obligatorii

Alte fonduri nu platim, nici altceva de acasa nu ni se cere.
Particulara la noi e cel putin 10 mil/luna.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

sapt asta a intrat in greva si mezina noastra
Ma bucuram ca e asa bine adaptata, le iubeste pe educatoare, nu se intimideaza... si uite ca nu mai vrea... nu vrea si pace - am dus-o zmiorcaindu-se sapt trecuta, acolo mi-a facut ditamai circul (mirare maxima la tot personalul pt ca numai la ea nu se asteptau sa faca tambalau).
Sotul ma suspecteaza pe mine.. de vreo 2 sapt termin foarte tarziu si petrec ptuin timp cu ei...
Dar citind pe aici ma gandesc ca poate e si ea obosita de activitati... tb sa o intreb - vine weekendul si o sa am mai mult timp

[Edit]: e in grupa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Oana daca spui ca i s-a intmplat si fetitei tale acelasi lucru , mai ales dupa o perioada frumoasa si calma la gradi, atunci e posibil sa fie oboseala si la al meu.

Noi suntem la sectia germana si eram atat de incantata ca a inceput sa-mi cante si sa numere in germana... si dupa asta au urmat zilele cu plansete.
Avem acum 2 educatoare minunate si Andrei le iubeste pe amandoua. Asa ca tare m-am mirat ca a reactionat asa.
[Edit] azi l-am tinut acasa sa fie 3 zile de repaus si de ritm propriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ali, cu baietelul meu am facut la fel - cand a protestat l-am lasat la bunici. Dar el acum e grupa mare si uit mereu ca ea e doar in grupa mica
Pana una alta am sa mai discut cu ea - repetandu-mi mereu ca nu are decat 3.5 ani

(tocmai pt noi avem posilitatea de a-i lasa la bunici nu vreau sa-i fortez... oricum viata de adult ne impune destule )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si al meu de 2 ani nu mai vrea la gradi de 3 zile. nu vrea sa-l imbracam dimineata ca sa nu plecam si pe drum zice mama nu vleauuu. azi am reusit sa aflu de ce nu ii mai place...pentru ca asistenta fiind perioada de muci si viroze il verifica in gatut sa vada daca e rosu asa ca pentru el asta e mare tragedie...deci pot fi si motive care noua ni se par minore insa pentru ei reprezinta big deal...
iar legat de somn ca intreba o mamica, la privat la noi, program de somn 1.30-4. daca vreun copil nu adoarme ori este leganat, ori daca nu si nu i se da o carte sa se uite in pat sau i se da ceva de desenat (celor de la grupa mare), iar cei mici sunt tinuti in brate si leganati si de obicei adorm in cele din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Vad ca e o problema cu care se confrunta majoritatea... Sper din toata inima sa fie "doar o etapa" sau mai bine zis sa reusim sa ii ajutam pe pitici sa treaca mai usor peste, ca e clar ca undeva au o problema in momentul de fata.

Si la noi se face control la intrarea in gradinita in fiecare dimineata, dar Andrei nu s-a plans niciodata de lucrul asta.

Ieri l-am luat destul de binedispus, dupa somnul de pranz... Azi dimineata insa aceeasi problema - nu si nu, ca el vrea la scoala ca acolo pleaca la pranz, ca unii copii sunt luati la pranz... (da, dar unii copii poate se bucura de toti bunicii in Bucuresti, noi avem o singura pereche la 500 de km distanta....). Cu chiu cu vai l-am lasat. Cand il iau e totusi ok cam de fiecare data, entuziast, zambitor... Bine, ca l-am batut atata la cap perioada asta incat acu imi spune nu numai ca "vezi, n-am facut pipi pe mine" si "si nici n-am facut probleme la somn..."...

Nu-mi ramane decat sa incerc sa tratez mai detasat problema, sa incerc sa-l coordonez din umbra si sa gestionez cu calm si intelegere situatiile de dimineata.

Poate, cine stie... avem noroc sa depasim si problema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Fii-mea si acum ar fi facut nazuri de mers la scoala, daca nu as fi fost ferma. I-am explicat de fiecare data ca daca un copil lipseste de la scoala, parintii platesc amenda. Asa ca, adio, jucarii.
La gradinita, copiii fac nazuri si fiindca sunt mici si obosesc.
Rabdare.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bine ca s-a mai rezolvat problema.
Eu am cosmaruri pentru ca voi incerca in toamna sa o duc pe Eva la gradinita.Ea refuza cu incpatanare ideea si imi spune ca nu vrea la copii ca face buba.

Am als pentru ea o gradi teoretic e de stat,dar e una din cele mai bune,cu o cladire foarte mare,special conceputa.Directoarea,eduucatoarea si ingrijitoarele sunt toate prietene extrem de bune ale mamei mele,stiu ce a patit Eva si au promis ca vor gestiona situatia in asa fel incat sa o ajute sa se integreze.Plus ca vor plecxa cei din grupa 0 si vor fi cam 15-20 copii int-o grupa..mult oricum dar o sa incercam.Nu o pot forta,am alternativa,nu una foarte multumitoare pentru stndardele mele,dar ....

Ma tem foarte tare.Daca ii spun ca merge la scoala e de acord.Daca aude gradinita fuge si se ascunde.Una din prietenele mele are acelasi nume ca si aia care a oparit-o..roxana(am scris intentionat cu litere mici).Eva,desi o stie de cand s-a nascut a respins-o pana cand i-am spus,dupa o perioada ca e Roxi-boxi mamica lui Tudor,prietenul ei,care are 7 ani.Asa ca o pupa,se joaca cu ea....E LOXI-BOXI...dar ce sa ma fac?
Cum sa gestionez problema ca sincer ,ma tem enorm...si ma tem sa nu-i transmit starea Evei...i-am promis odata ca o sa fie bine si am mintit-o.Cum sa-i spun acum din nou asta?
Mi-a zis miercuri seara"ai shpus minciuna,Eva a facut buba la copii,eu nu vleau sha melg acolo".

Oare cum sa o pregatesc?Ce sa fac?Ca desi mergem la psiholog,am o teama cumplita.

Nu va spun ce a fost cand am mers cu ea la contraexpertiza ceruta de nenorociti.
O saptamana ,toata munca de luni intregi a noastra si a psihologului s-a dus de rapa.A facut ingrozitor,a avut cosmaruri,a plans....



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput