Copil care nu mai vrea la gradinita :(

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Din pacate asa este la gradinitele de stat, cu program de somn de la 1 la 3 pm sau 1.30 - 3.30 pm, ceva de genul asta, si copilul cam trebuie sa se muleze pe acest program... Daca se muleaza, e ok, daca nu, e mai naspa pt copil, caci probabil ca personalul de acolo (educatoare, ingrijitoare) incep cu tot felul de tertipuri mai mult sau mai putin ortodoxe
Asa ca, da, Aschiutza, ii si scoala, cam la 2 h- 2 h si ceva dupa ce ii baga in pat, caci deschid gradinita pentru parinti, ca sa vina sa-i ia.... Daca vreun copil adoarme mai tarziu, iar e naspa ca nu apuca sa adoarma prea mult, daca un copil nu mai simte nevoia somnului de pranz, iar e aiurea ca tb sa stea in pat linistit sa nu-i deranjeze pe ceilalti... si tot asa...
E aiurea sistemul, ce sa zic... nu stiu pe la particulare cum este, n-am idee, dar cred ca-s mai flexibili acolo... dar na, costa mult mai mult decat la stat.

xxxwoman, bafta multa, sa rezolvati situatia, tine-ne la curent! Parerea mea este ca ca totul provina tot asa, de la programul asta rigid, ori n-a adormit prea repede si s-a fatait, o fi deranjat pe altcineva si a fost mustruluit, ori i-a venit pipi prea des, etc, etc, etc....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Va tin la curent cu noutatile... Deocamdata suntem in "tratamnte la domiciliu". Mare lucru nu scot de la el in plus ... Are mereu ideea asta sa nu faca ceva sa nu deranjeze....

A mai fost si problema intervenita in decembrie, adica dupa 3 luni - septembrie, octombrie, noiembrie - nimic de genul nu doarme, deranjeaza, e agitat, face pipi pe el...

Am discutat cu el la modul - uite, luni te-am luat mai repede, ieri si azi stam acasa ca e inchisa gradinita, maine la pranz faci nani acolo, cu copiii.. Trebuie sa mearga si mami la serviciu, sa facem rost de bani pentru excursie, revista x, jucaria Y....

"Da mami, pai asta am vut, sa ma iei inainte de somn o data, doar o data...". Ma strange in spate cand constientizez ca de fapt toata baza tre s-o pun in mine si in copilul de 4 ani jumatate, sa-i explic lui sa inteleaga... fara ajutorul celor de-acolo care sa se muleze cat de cat...

Deh, suntem unii din multime. Cosmar, necosmar, asta e sistemul romanesc...Multa rigiditate si mult dezinteres. Exclud sistemul privat, deocamdata nu ne permitem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

off-topic: cam cat platesc parintii la gradi de stat, pe luna ? si aici ma refer la absolut tot, inclusiv anumite consumabile ce pot fi aduse "de acasa". txs ! intreb deoarece vreau sa fac o mica paralela, sa vad cat de mare/mica e diferenta fata de cat platesc eu lunar la particulara (in Ploiesti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

off-topic: cam cat platesc parintii la gradi de stat, pe luna ? si aici ma refer la absolut tot, inclusiv anumite consumabile ce pot fi aduse "de acasa". txs ! intreb deoarece vreau sa fac o mica paralela, sa vad cat de mare/mica e diferenta fata de cat platesc eu lunar la particulara (in Ploiesti).

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


- taxa de hrana - 12 lei/zi
- optionale (oarecum obligatorii - macar unul :D) - 4 - 5 lei/ora, de 2 ori pe saptamana
- 10 lei lunar pentru servetele, hartie, apa, etc
- fondul grupei - 350 de lei pe an. In ianuarie am dat ultima rata, mi-e greu sa cred ca pana in iunie n-o sa ne mai ceara nimic, din moment ce in 4 luni au papat 3 milioane jumatate
- 40 de lei pe an pentru detergenti, sapunuri, etc - la fel, in ianuarie am dat al doilea semestru, 20 de lei ....
- Teatru - 7 lei (cam o data pe luna). Era 6 lei in toamna, apoi 6,5.... acu a devenit 7
- Circ - cam o data pe semestru - 18 lei parca
- Revistute de genul Pipo, Piticlick, etc - mai mult sau mai putin optionale, ca ies copiii de la grupa chititi pe mami, vreau revista!
- 2 excursii pe an - in toamna si in primavara - in toamna a fost 80 de lei - pana la Bran (cam departe pentru gusturile mele si un copil de 4 ani neinsotit).... Si iar faza... L-am lasat, am stat o zi intrega acu inima stransa... peste zi am tot sunat educatoarele si nu mi-a raspuns niciuna. Ca sa aflu ce face ficiorul a trebuit sa sun educatoarea de anul trecut, care era in acelasi autocar cu ei.
- Cadouri de Craciun pentru copii - 50 de lei.
- materiale didactice cand e cazul - legume, fructe, papitoi din plus... cam ce le trebuie lor pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

Da, chiar asa... 350 de lei pe an pentru hartii, creioane colorate, etc - nu e cam mult? Mentionez ca piticul lucreaza pe 2 caiete speciale (aceleasi doua caiete folosite si anul trecut - la model ma refer) de la inceputul anului, si abia au umplut cateva pagini de activitati de-acolo.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

In medie, circa 400 lei pe luna. Aici intra masa (13 lei/zi), un optional (care este obligatoriu), consumabile pt toaleta, un spectacol eventual. Daca il dai pe copil la mai multe optionale, poti ajunge la 500 lei lejer.
In prima luna am dat 1000 lei...250 rechizite + doua jocuri, 100 lei fondul clasei, 15 lei poze, 15 lei caiete speciale, 30 lei apa etc, etc. In banii astia nu intra "atentiile" pentru personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Da, am pierdut din vedere pozele de Craciun, 8 martie, etc etc...

Da, nu stiu... La noi fiind si doi se cam inmulteste... Sa-i mult la particulara nu-mi permit (as ajunge la 10 - 12 milioane de copil pe luna)...

Astea-s regulile, dupa ele defilam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

am inteles, multumesc pentru informatii. inseamna ca eu ma pot considera o norocoasa, platesc la particulara aprox 800 lei/luna, insa gradi asigura transportul dus-intors, supraveghere video, 3 mese/zi in sistem catering, optionale - engleza, germana, aikido, origami, dans, tot necesarul de caiete, rechizite, materiale pentru activitati, apa, pahare de unica folosinta, sapun, hartie igienica, prosoape de hartie, spalatul lenjeriei de pe patut, etc. practic eu nu mai dau nimic in plus, taxa de gradi include tot. bine, pentru serbarea de craciun si cea de final de an si eu platesc suplimentar (poze si filmare). marele avantaj din punctul meu de vedere este faptul ca niciodata nu sunt mai mult de 10-12 copilasi in grupa, chiar daca oficial sunt mai multi inscrisi. pe timp de iarna lipsesc copilasii pe motiv de raceli, vara mai pleaca in vacante la tara sau cu parintii in concediu, etc. stiu ca in bucuresti preturile la gradi particulara sunt duble, fata de ploiesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

off-topic: cam cat platesc parintii la gradi de stat, pe luna ? si aici ma refer la absolut tot, inclusiv anumite consumabile ce pot fi aduse "de acasa". txs ! intreb deoarece vreau sa fac o mica paralela, sa vad cat de mare/mica e diferenta fata de cat platesc eu lunar la particulara (in Ploiesti).

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


S-a mai discutat si la "Gradinite"...

- la noi era asa:

8 lei/zi mancarea
120 de lei rechizitele pe tot anul
20 de lei/luna/copil pentru asistenta de educatoare
2,5 lei/saptamana ora de optional
bidon de apa+100 de pahare de plastic, cand ne venea randul
10 hartii igienice
2 pachete de servetele de masa

Sa fac un calcul, adunand cele de mai sus, FARA rechizite... Cam 250 de lei, cu aproximatie...





Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Of, xxxwoman, mi s-a strans inima cand am citit ca baietelul tau nu vrea sa "deranjeze", bietul de el, ce griji are el la 4 ani! Nu prea sunt in masura sa dau sfaturi, baietelul meu are doar un an si sistemul aici e cu totul altul, nu m-am lovit de gradinitele din Romania, dar ce ai scris m-a intristrat. Asta pentru ca eu am fost un copil foarte sensibil si asta era si grija mea, sa nu supar, sa nu deranjez, inainte sa imi iau ceva de mancare din frigider o intrebam pe mama "dar nu te superi, nu?".

Eu am perseverat cu atitudinea asta si pentru ca, din nestiinta, bunica mea (cu care stateam in fiecare dupa-amiaza), ma lauda ca sunt un copil cuminte, si dadea comportamentul meu ca exemplu.

Stiu ca sunt off topic, dar vroiam sa iti spun doar ca este bine ca tu iti dai seama ca nu e ok pentru baietel sa se teama ca deranjeaza, nu in situatia asta. E bine ca ai incredere in el, si eu cred ca i s-a zis ceva la gradinita, probabil crede ca ar "deranja" daca ar cere sa mearga la WC si prefera sa faca pe el. Rasfatul nu are nimic de-a face cu asta, oricum ideea ca un copil e rasfatat daca nu face exact ce vrea adultul e o tampenie, nu crestem robotei. Eu iti doresc multa bafta si sper sa rezolvi situatia cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

La grupa mijlocie este baietelul tau, nu? A mers la gradi si anul trecut la grupa mica inteleg... Zici ca li s-a schimbat educatoarea? La cea veche era totul ok? Ma gandesc sa nu fie si asta vreun motiv, se obisnuise cu cea veche... Ma rog, si daca e asa, tot n-ai ce sa faci, ca nu voi parintii hotarati repartizarea cadrelor didactice
Dar ca idee, ce s-a intamplat cu vechea educatoare? Daca zici ca erra in acelasi autocar cu al tau copil, inseamna ca n-a plecat din gradi, a luat alta grupa, sau cum?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput