Copil care nu mai vrea la gradinita :(

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

xxxwoman, observ ca faza cu "e prea alintat/a" se intalneste des, zici ca educatoarele vorbesc intre ele... Si eu am auzit-o, fiindca mi-am dus copilul de 2 ani si 9 luni in brate de acasa si pana la gradinita, gradinita peste drum, educatoarea locuieste la alta scara decat noi... Nu mi-a placut remarca...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-86 spune:

buna fetele!
Intru si eu sa va spun cate ceva.
am o fetita de aproape 4 anisori(ii face in august). Mi-a atras atentia topicu.
in perioada cand am avut-o la cresa facea si a mea pe ia. Eu am descoperit problema. Se tipau la ea sa inchida ochii si sa se culce odata.Am intervenit, am discutat cu doamna pe care mi-a indicat-o fata si am avut surpriza sa vad ca fata nu ma mintit si nici nu a fabulat. Doamna a recunoscut si sa rez. Dar m-am bucurat cand am scapat de cresa. Eu personal nu mai aveam ochi pe femeile alea.
Nu ca as fi excesiv de protectoare, da cine sunt ele sa aplice un asemenea copmportament copiilor?
La gradi nu avem incidente, dar aveti dreptate sunt smechere.
Eu nu prea apelez la amenintari si cam incerc sa ii vb si sa ii explic de ce vreau sa faca sau nu vreau sa faca un anumit lucru.
Doamnele de aici sunt ok, dar ma deranjeaza ceva.Sunt prea delasatoare(nu stiu daca e term corect). As vrea sa fie putin mai severe. Fata abia acum a inceput sa il faca pe 1. Mi se pare ca ii ia cam incet. cand am ridicat probl la sedinta mi sa reprosat ca sunt prea grabita.
Aveti probl de genu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Waay off topic: Maria-86, din calculul meu fetita ta are 3 ani si jumatate (nu 4) - ce crezi ca ar trebui sa faca la varsta asta la gradi? Ecuatii? Chiar si faptul ca ai spus ca are aproape 4 anisori imi indica mie ca esti foarte grabita - dar unde te grabesti? Las-o mai usor, e micuta inca, are tot timpul sa invete cifre, litere etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

xxxwoman, dar de ce nu-l iei de la gradi dupa masa de pranz?
Parerea mea este ca educatoarele il preseaza sa faca pipi cand vor ele,oricum, ii creeaza un disconfort psihic.

Taie acest episod din viata copilului tau, du-l la program scurt daca-ti permiti si cu asta ai rezolvat problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Offtopic : Maria-86 si mie mi se pare ca esti cam grabita cu ce vrei de la fetita ta.Asta probabil ca se face in grupa mare sau grupa mare pregatitoare... sau ma rog cum i-o mai fi zicand acum.

xxxwoman e cam aiurea faptul ca nu-i supravegheaza pe copii in timpul somnului.
Oare nu le spune la copii sa mearga la baie inainte de somn si apoi sa stea in pat tocmai ca sa nu-i deranjeze pe ceilalti care dorm?

Zilele trecute imi spunea o educatoare ca atunci cand dorm copiii ea merge pe varfuri ca sa nu-i deranjeze. Au somnul foarte usor si la zgomote mici sunt unii care se trezesc.
Poate daca i-ai explica copilasului tau asta poate ar intelege de ce ar fi bine sa faca pipi inainte de somn.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Da... Sa-l iau la pranz pot o perioada scurta de timp.

De asta am asteptat 2 ani, sa pot sa-l trec la program prelungit, pentru ca nu-mi (mai) permit sa-l iau la 12 - 13.00 in fiecare zi. Faptul ca pot sa lucrez de acasa e un avantaj, insa munca nu e doar una de birou, iar drumurile zilnice nu sunt fixe, programul nu e unul dinainte stiut...

Daca banii ar fi venit oricum i-as fi tinut pe amandoi acasa sincera sa fiu, ca mai mult ma deranjeaza situatia actuala decat simplul fapt de a ingriji 2 copii, ai mei....

Sunt sigura ca le spune sa mearga la baie inainte de somn tocmai ca sa nu mai deranjeze apoi.. Dar ce te faci daca lui ii vine dupa jumatate de ora? Ii interzici sa iasa din clasa? :( . Mie la un copil nu mi se pare iesit din comun sa nu reuseasca sa faca mereu "la program".

Am mai discutat azi cu o mamica bulversata de faptul ca a aflat abia aseara ca azi si maine sunt liberi si e disperata ca nu are cu cine sa lase copiii si maine (si ea are doi). Din una in alta am mai aflat si altele traite de ea la gradinita... Deci pana la urma modul de abordare si ritmul care face muzica e cam acelasi, indiferent care e parintele din fata lor...

Nu-mi propun vreo revolutie dar cred ca solutia e sa discut mai mult cu ele de joi incolo.. Poate poate reusesc sa fac ceva pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

xxxwoman - Ceea ce spui ca-i obliga sa faca pipi la comanda este perfect adevarat din pacate. La fel si faptul ca din pacate nu-i supravegheaza nimeni in timpul somnului. Sunt experiente urate, care ii afecteaza pe copii si la care din pacate de prea putine ori parintii iau pozitie - fie nu stiu, fie le este jena de educatoare sau se gandesc ca cei mici vor ramane tot cu ele.
Problema "nu vreau la gradi" o am si eu din plin. Cand puiul meu avea 2 ani si 8 luni a mers prima zi la gradi. Fiind prima zi am mers si am stat putin cu el. Am fost socata sa vad ca 15 puiuti toti pana in trei ani (multi chiar mai mici ca al meu) stateau cuminti pe niste scaunele fara sa desfasoare vreo activitate, in asteptarea micului dejun. Chiar toti sa fie asa cuminti???!!!!
Cand au fost dusi la baie imediat dupa micul dejun, am fost iarasi socata - mi s-a spus sa duc o olita etichetata cu numele copilului, dar asta nu avea de fapt nicio importanta, fiecare a fost asezat cum i-a venit ingrijitoarei la mana. In plus copii au fost asezati aproape lipiti de peretele faiantat rece precum ghiata. A doua zi la masa de panz am constat ca ingrijitoarea hranea cu aceeasi lingura 4-5 copilasi cati erau asezati la o masuta.
Stiu si eu ca ele sunt putine pentru numarul de copii dar parca n-ar stica ceva mai multa grija. Al meu a rezolvat singur problema pentru ca d-na a tipat la el ca n-a stat cuminte din prima zi, n-a mai vrut sa mai stea si a plans pana a vomitat.
Deocamdata sta acasa cu mama mea - stie o multime de lucruri, vorbeste foarte bine, merge zilnic in parc, dar cand aduc discutia despre gradi spune in continuare ca nu vrea sa mearga nici acolo nici la alta gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dariela

Deocamdata sta acasa cu mama mea - stie o multime de lucruri, vorbeste foarte bine, merge zilnic in parc, dar cand aduc discutia despre gradi spune in continuare ca nu vrea sa mearga nici acolo nici la alta gradi.

Dariela



In loc sa ma linistesc mai mult ma agit. N-as vrea sa ajung in situatia in care copilul sa refuze gradinita cu totul. Pana la urma daca nu vad imbunatatiri o sa solicit un transfer la alta grupa. Initial l-am integrat in sistemul de stat si manata de sfaturile celorlalti - oricum la inceput se imbolnaveste des si trebuie sa stai cu el acasa, trebuie sa aiba o perioada de acomodare.... Astfel incat am luat-o din timp sa pot sa-i fiu alaturi in momentele dificile si sa ma eliberez spre un doi ani ai lui sa reiau serviciul (care intre timp a devenit "care serviciu?")

Tot am zis ca e ok sa socializeze, noi neavand prea multi prieteni care sa ne viziteze, niciunii dintre ei cu copii... Din pacate mama mea nu mai e dinainte de a aparea copiii iar socrii sunt si foarte departe si foarte multumiti de situatia actuala, cand ii vad pe cei mici o data pe an.... Asa ca sprijinul asta imi lipseste....

Macar sunt mamica de cariera :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

xxxwoman, noi am patit-o... A mers fix 8 zile la gradinita, de pe 12 septembrie, luni, pana miercurea din urmatoarea saptamana. Dar la noi au fost alte probleme. 2 luni dupa aceea am tras cu ea, atat i-a fost necesar pentru a-si reveni. Nici acum nu este pregatita sa mearga din nou la gradinita. Nicio gradinita.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, ce povestiti voi suna a cosmar, zau . Incepind cu obligatia asta de a dormi la comanda. Ii si scoala la comanda?

Nici la noi nu sta educatoarea cu ei in camera la dormit intotdeauana. Dar asta apare si pt faptul ca fiecare doarme (ok, noi suntem la cresa inca) in ritmul lui, cind e obosit si educatoarea sta cu cei trezi. Educatoarea are un baby phone cind nu ramine cu ei in camera.

Si treaba cu toaleta . Probabil copilul e asa de stresat ca nu are voie sa merga la baie ca numai la asta se gindeste....



Mergi la inceput