Copil care nu mai vrea la gradinita :(

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

offfff, parca vorbesti de gradinita copilului meu.
acelasi scenariu....au studii superioare si iti sugereaza ca sunt foarte implicate in problemele emotionale ale copilului; se disculpa mereu, daca le sugerezi ca e o problema de comunicare; toate problemele vin de acasa; au prea multi copii si nu pot aloca tot timpul copilului tau; nu l-ai educat cum trebuie, adica ii tolerezi prea multe acasa; nu i-ai format din timp deprinderile necesare convietuirii in comunitate (sa se dezbrace/imbrace singur, sa manance fara sa dea pe el, sa faca pipi la wc)etc etc.
In realitate, foarte multe probleme vin de la gradinita:
- lipsa de comunicare
- lipsa de interes fata de necesitatile individuale ale copilului
- implicare cat mai redusa in activitati non educationale (schimbat in pijamale, mers la toaleta, masa etc)
- atitudine gresita in gestionarea conflictelor dintre copii (vezi coltul rusinii, scaunul rusinii etc).
In fine, as putea continua inca doua pagini, dar mai bine ma rezum sa-ti spun ca tot de la copil vei afla adevarul.
Incearca sa-l "descosi" discret, cum ti-a sugerat CorinaDani. Eu asa am aflat multe nereguli. Copiii sunt sinceri. La un moment dat, o sa-ti spuna exact ce s-a intamplat acolo. Ai multa intelegere fata de el, lauda-l pentru toate reusitele lui de la gradi si minimizeaza cat poti impactul emotional negativ al problemei cu pisu. Pana la 7 ani, enurezisul nocturn este fiziologic la baieti. Nu pune presiune pe el cu acest subiect. Spune-i ca nu te superi, chiar daca face pe el in fiecare zi.
Sunt de acord cu tine, militaria asta stupida de la gradinita nu face bine deloc. Face bine doar personalului....multa comoditate.
Iti urez succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sau sa nu fie vreo ingrijitoare mai "binevoitoare".
Cine sta cu ei in timpul somnului? Educatoarele sau ingrijitoarele?
Ai observat daca o sapt e mai bine si alta sapt nu? Sa nu fie legat de programul educat/ingrijit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Avand in vedere ca maine oricum sunt liberi pe motiv de cod portocaliu o sa pun papitoii sa "joace teatru" si sa vedem daca obtin noi informatii.

Abordarea de la parinte la parinte se aplica in situatia in care doamnele ar avea copii, numai ca nu au, sunt tinere (cam ca mine asa :D), sunt pregatite cel putin la nivelul teoriei, fiind chiar profesori de invatamant prescolar, nu simple educatoare, suplinitoare sau mai stiu eu... Nu sunt naiva, pot sa-mi imaginez ca e mai usor sa se acopere intre ele (si surori fiind) si sa arunce pisica in curtea noastra facandu-ma intr-adevar sa ma simt prost.

Ideea e ca atunci cand il iau de la gradinita andrei e vesel, e entuziasmat sa-mi povesteasca una si alta, chiar invata lucruri noi, ca si evolutie sunt multumita, mai multumita chiar decat anul trecut (pun asta si pe seama varstei totusi, altfel te intelegi cu el acum).

Pentru pipi am facut si analize, care au iesit ok.. De aceea si pediatra mi-a zis - e un fel de a riposta, e ceva ce-l deranjeaza si incearca sa atraga atentia... Nu avem ce tratamente sa-i dam, sa asteptam sa treaca... Si sincer, faptul ca ultimele 2 saptamani au fost fara incidente mai fac sa sper ca a depasit problema (macar atata alinare sa am si eu... ).

Daca le-am sugerat lor sa fie atente (adica sa-l insoteasca cineva la toaleta sa se convinga ca chiar face pipi cand se duce), sau sa-i dea voie sa doarma cu ursuletul (si e un amarat de urs asta micu, de 15 cm, nu vreo monstruozitate) m-au privit ca si cum ele ar fi incercat sa-l duca pe calea cea buna si eu insist sa-l alint la infinit...

Sper sa reusesc sa gestionez corect situatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha_iv

offfff, parca vorbesti de gradinita copilului meu.
acelasi scenariu....au studii superioare si iti sugereaza ca sunt foarte implicate in problemele emotionale ale copilului; se disculpa mereu, daca le sugerezi ca e o problema de comunicare; toate problemele vin de acasa; au prea multi copii si nu pot aloca tot timpul copilului tau; nu l-ai educat cum trebuie, adica ii tolerezi prea multe acasa; nu i-ai format din timp deprinderile necesare convietuirii in comunitate (sa se dezbrace/imbrace singur, sa manance fara sa dea pe el, sa faca pipi la wc)etc etc.
In realitate, foarte multe probleme vin de la gradinita:
- lipsa de comunicare
- lipsa de interes fata de necesitatile individuale ale copilului
- implicare cat mai redusa in activitati non educationale (schimbat in pijamale, mers la toaleta, masa etc)
- atitudine gresita in gestionarea conflictelor dintre copii (vezi coltul rusinii, scaunul rusinii etc).
In fine, as putea continua inca doua pagini, dar mai bine ma rezum sa-ti spun ca tot de la copil vei afla adevarul.
Incearca sa-l "descosi" discret, cum ti-a sugerat CorinaDani. Eu asa am aflat multe nereguli. Copiii sunt sinceri. La un moment dat, o sa-ti spuna exact ce s-a intamplat acolo. Ai multa intelegere fata de el, lauda-l pentru toate reusitele lui de la gradi si minimizeaza cat poti impactul emotional negativ al problemei cu pisu. Pana la 7 ani, enurezisul nocturn este fiziologic la baieti. Nu pune presiune pe el cu acest subiect. Spune-i ca nu te superi, chiar daca face pe el in fiecare zi.
Sunt de acord cu tine, militaria asta stupida de la gradinita nu face bine deloc. Face bine doar personalului....multa comoditate.
Iti urez succes!

Mamica lui Cristian


Sint perfect de acord. Cu totul.
Exact asa se intimpla si la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Sau sa nu fie vreo ingrijitoare mai "binevoitoare".
Cine sta cu ei in timpul somnului? Educatoarele sau ingrijitoarele?
Ai observat daca o sapt e mai bine si alta sapt nu? Sa nu fie legat de programul educat/ingrijit.


Sincera sa fiu cand am auzit de la educatoare - "faci pipi acu ca dupa aia nu mai iesi din clasa" (replica care pe moment m-a lasat muta si n-am apucat sa mai zic nimic), am insistat la Andrei - "de cate ori vrei pipi ii spui doamnei sa te lase sa mergi la toaleta. Si nu uita sa faci oricat de putin cand mergeti cu totii inainte de somnic".... Cand am vazut ca deja am 3 zile fara probleme (dupa atatea zile "ude" la rand) l-am intrebat - ei, cum e? Ai facut pipi inainte de somn?
- si copilul mi-a raspuns - da, m-am dus singur ca mi-a venit dupa ce ne-am bagat in pat, dar doamna nu era... Pai zic, unde era? - Pai pe hol, ca mereu are treaba pe hol cand facem noi nani.... Pai si cine era, era x-uleasca (ingrijitoarea?)... Nu, eram singuri...
- pai si cand ai iesit, doamna era pe hol?
- nu, era nenea sandu care repara ceva....

Deci nu stiu cine sta cu ei la somnul de pranz... sau daca sta cineva in mod constant din moment ce al meu a prins nisele in care sa fuga la toaleta fara sa fie vazut de nimeni....

Of... ma asteptam sa nu fie doar la noi asa, dar vad ca e generalizata problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui xxxwoman

Avand in vedere ca maine oricum sunt liberi pe motiv de cod portocaliu o sa pun papitoii sa "joace teatru" si sa vedem daca obtin noi informatii.

Abordarea de la parinte la parinte se aplica in situatia in care doamnele ar avea copii, numai ca nu au, sunt tinere (cam ca mine asa :D), sunt pregatite cel putin la nivelul teoriei, fiind chiar profesori de invatamant prescolar, nu simple educatoare, suplinitoare sau mai stiu eu... Nu sunt naiva, pot sa-mi imaginez ca e mai usor sa se acopere intre ele (si surori fiind) si sa arunce pisica in curtea noastra facandu-ma intr-adevar sa ma simt prost.

Ideea e ca atunci cand il iau de la gradinita andrei e vesel, e entuziasmat sa-mi povesteasca una si alta, chiar invata lucruri noi, ca si evolutie sunt multumita, mai multumita chiar decat anul trecut (pun asta si pe seama varstei totusi, altfel te intelegi cu el acum).

Pentru pipi am facut si analize, care au iesit ok.. De aceea si pediatra mi-a zis - e un fel de a riposta, e ceva ce-l deranjeaza si incearca sa atraga atentia... Nu avem ce tratamente sa-i dam, sa asteptam sa treaca... Si sincer, faptul ca ultimele 2 saptamani au fost fara incidente mai fac sa sper ca a depasit problema (macar atata alinare sa am si eu... ).

Daca le-am sugerat lor sa fie atente (adica sa-l insoteasca cineva la toaleta sa se convinga ca chiar face pipi cand se duce), sau sa-i dea voie sa doarma cu ursuletul (si e un amarat de urs asta micu, de 15 cm, nu vreo monstruozitate) m-au privit ca si cum ele ar fi incercat sa-l duca pe calea cea buna si eu insist sa-l alint la infinit...

Sper sa reusesc sa gestionez corect situatia...


Mie una, privind din afara, imi este foarte clar ca ELE sint problema.
La fi-miu ( 5 ani jumatate ) toti au cite un animal de plus.

Voi v-ati nimerit vreodata, la prinz, cind deja sint copii bagati in patuturi? Sa vedeti cum urla la ei? "Pune capul jos imediat!! Ca ne certam".
Este momentul lor de relaxare si copii care nu dorm ( sau vor ceva, sau fac pipi ) ii deranjeaza foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Inteleg si stresul lor, si nevoia de liniste dupa 4 - 5 ore de harababura cu 30 in grupa... Nici nu iau apararea copilului meu ca-i al meu si ca asa trebuie.

Nu vreau sa-l fac vreun sclifosit sau vreun fitos tocmai de aia incerc sa-l tratez de la egal la egal atat cat se poate... sa-i acord si lui libertati de a face sau a spune un lucru, sa discutam pe diverse teme...Nu vreau sa ii fie frica de mine sau de taica-su...

Ma intristeaza ca am ajuns aici, dupa mai bine de 3 ani de mers zilnic la cresa sau gradinita.... Mofturi a mai facut cum spunea si-o alta mamica, in zilele cand e mai obosit, daca se trezeste greu, daca are vreo indispozitie... Dar sa-mi repete zilnic ca nu vrea la gradinita, sau sa vin sa=l iau la pranz...

Pe parcurs imi mai amintesc.... L-am intrebat o data saptamana trecuta de ce nu vrae sa doarma la gradi si mi-a zis ca doamna ii spune sa se inveleasca, si lui nu-i place invelit, ca e prea cald (niciunul nu doarme invelit nici acasa... o fi si asta tot o proasta educatie?) ... Zic, lasa ca vorbesc eu cu doamna... Pe hol intalnim ingrijitoarea care ii ajuta pe ei cu schimbatul la somn, cu una alta - zic, mi-a zis andrei ca nu ii place ca-l puneti sa doarma invelit, va rog daca se poate sa-l lasati cum vrea el. Pai nu se poate, ca ii pune doamna sa se inveleasca, macar pe picioare! :(

Na uite, eu la replicile astea ma consum interior si nu am putere de riposta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Din experienta mea de mama de copil de 8 ani, stiu ca anii de gradinita sunt foarte stresanti atat pt copii, cat si pt parinti.
Integrarea copilului in societate este f importanta pt dezvoltarea lui psihica, pt evolutia scolara de mai tarziu.

Daca baietelul face pipi pe el numai la ora de somn, problema este persoanalul gradinitei. Vorbeste intai cu baietelul, apoi cu educatoarele si, daca nu observi nicio imbunatatire, mergi la directoare.

Incearca sa rezolvi totul cu diplomatie.







allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

atata timp cat dupa 5 luni de gradi, educatoare(le) nici macar nu stiu numele fiecarui copil, nu te astepta sa mai tina minte si ce preferinte are fiecare copil in parte, practic ii "aliniaza" pe toti acelorasi reguli, fara sa mai tina cont/minte de rugamintile parintilor.

si eu cred ca problema e la personalul care se ocupa de grupa lor. si cu siguranta momentul declansator al fazelor de facut pipi in pat a fost vreo afirmatie/amenintare de genul enumerate de tine. pe copil l-a marcat acea faza, chiar daca acum nu-i mai acorda importanta cuvenita sau chiar a uitat-o de tot. daca ai putea afla ce s-a intamplat exact in prima zi in care a facut in pat, ai gasi si cheia rezolvarii problemei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Deja ajung sa-mi fac mustrari de constiinta... Pentru mine a-mi aminti ce s-a intampla in decembrie, in ziua de... cand a aparut problema.. e prea mult...Initial am zis ca e un accident, apoi am inceput sa ma ingrijorez.

Poate ca imi scapa mie lucruri importante si din cauza faptului ca sunt mereu presata de timp cand ma duc sa=i iau - nici nu stii dup acare sa te duci primul (cresa si gradinita sunt oarecum alaturi, independente una de alta insa) - La Deiu abia la 4 deschid portile.. Pe Dia o pot lua oricand, dar daca intarzii mai spre 4.30 deja se uita si ingrijitoarele de-acolo intr-o dunga (haideti doamna, ca mai sunt 2 copii, sa facem si noi curatenie....), de parca n-ar avea program pana la 17.30... Incerc mereu sa impac si capra si varza...iar pe gerurile astea am preferat sa-l iau pe el si sa fug repede si la cea mica, s-o scutesc de plimbari aiurea prin viscol...

Pe de alta parte daca intreb educatoarea cum a fost 2 zile la rand imi spun ca e ok... ca si cum le-ar si deranja sa stea mereu sa povesteasca... Lasa, daca sunt probleme ne anunta ele... Cand apare problema, lasa deoparte manusile si anunta problema ca si cum tu ai fi citit-o deja in stele acu o saptamana si n-ai luat masuri....

Nu ma gandesc decat cum sa fac sa nu deranjez pe nimeni, sa-mi vad de treaba mea si de copiii mei... si am deziluzia ca oricum as da-o nu e ok...

Mergi la inceput