Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (110)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Hello! Am culcat copii si sper sa ma mai listesc si eu..azi a fost Cata tare agitata, maraita, pe unde ma vedea venea direct la mine sa o iau in brate..zici ca sunt magnet

scrish, felictari pentru rezultatele de la masaj. Cate sedinte ai facut? si cat de dese au fost?

catank, felicitari Ioanei ca a papat iaurt

yvy, multumim de info. Si eu am dat de destule ori Nurofen pe stomacelul gol..off..dar la mine la dintisori chiar a avut efect, macar atunci avea laptic in stomac.

miki, un baiat mare !

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!



Madutza daca i-ai dat dupa laptic nu inseamna ca avea stomacelul gol! Eu i-am dat ca Miki la 5 dimineata ca atunci se faceau 4 ore de la panadol, dar acum pediatra mi-a explicat ca daca nu are febra in momentul ala ii dau intai sa pape si apoi vad daca mai e nevoie sa-i administrez doza de nurofen, ca doar nu e antibiotic sa-l dau la ore fixe, pot sa-l dau mai tarziu, doar daca mai e nevoie, singura chestie e ca nu trebuie dat mai devreme de 4 ore de la ultima administrare de panadol, asta nu inseamna ca trebuie dat la fix 4 ore de la ultima administrare a panadolului ... nu stiu daca intelegi, asa se confuzioneaza parintii si multi medici de fac recomandarea de administrare la 4 ore alternativ! Deci singura interdictie este sa nu fie dat nici un antitermic mai devreme de 4 ore de la ultima doza de medicament (indiferent ca e panadol/nurofen/algocalmin); nurofenul nu trebuie dat mai devreme de 8 ore de la ultima administrare de nurofen si nu trebuie date mai mult de 3 doze/24ore, iar panadolul nu trebuie dat mai devreme de 6 ore de la ultima doza de panadol si nu trebuie date mai mult de 4 doze/24ore; daca dai doza de antitermic mai tarziu nu conteaza (adica daca reusesti sa controlezi febra cu panadol administrat la 12 ore, atunci asa il dai).






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

miki, ce face preferatul meu Vladutz?

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


doarme acum, il termina aia la gimnastica si drumul..cred ca urca zilnic si coboara 200-300 de scari..plus o ora gimnastica..azi le-a facut si cu saculeti de greutate legati de picioare, cate un kg pe fiecare..cred ca maine nu mai misca de febra musculara
dar ce sa zic, am baiat mare, nu-mi vine sa xcred ca merg cu el cu autobuzul/metroul cu ghiozdanelul in spate..se baga in vorba cu lumea..vorbeste asa frumos cand vrea el..





Baiat de baiat!Mare va fi la viata lui

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







ha ha..
ai citit si despre crizele din autobuz.. sa nu ne lasam prada aparentelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Am revenit de la doctor!

Pitica are www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bolile-copilului/roseola-infantila/4699/" target="_blank">roseola infantum, o boala eruptiva a copilariei inrudita cu rubeola, de aceea a avut asa febra mare!







cum este eruptia ?
andra mea a fost de nedescris in seara asta, e nervoasa si agitata cum n-a fost niciodata..pur si simplu nu vrea nimic, plange, maraie, nervoasa, se da cu capul de toate, se freaca de orice..
acum cand am schimbat-o mi s-a p;arut ca are niste pete mici mici, ca un varf de ac rosii pe burtica si la pasarica..dar nu in zona unde se irita de scutec..sunt putine la numar, fara a iesi in relief, ca niste pete mici mici..
oare da in altceva ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Ioana si Anastasia sunt niste fetite tare cumintele Daca ar sta Daria mea in scaun o ora as crede ca e bolnavioara! Ca si Andra de Miki, abia are rabdare sa manance, dar sa mai stea de placere...nuuu

Miki, la aceeasi reteta de biscuiti, eu am pus o banana zdrobita. Totusi Daria s-a inecat de cateva ori cu biscuitii, nu tare, si-a revenit singura. Nu stiu daca e din cauza bananei adaugate de mine (poate i-a facut mai tari). Si sotul se creizeaza mereu cand o vede ca se ineaca si imi spune sa nu-i mai dau. Eu cred ca nu sunt periculosi biscuitii si nu o las nesupravegheat cand ii roade. Sper ca nu sunt o mama inconstienta
Sper ca nu are Andra nimic, ca asta iti mai trebuie acum!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Am revenit de la doctor!

Pitica are www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bolile-copilului/roseola-infantila/4699/" target="_blank">roseola infantum, o boala eruptiva a copilariei inrudita cu rubeola, de aceea a avut asa febra mare!







cum este eruptia ?
andra mea a fost de nedescris in seara asta, e nervoasa si agitata cum n-a fost niciodata..pur si simplu nu vrea nimic, plange, maraie, nervoasa, se da cu capul de toate, se freaca de orice..
acum cand am schimbat-o mi s-a p;arut ca are niste pete mici mici, ca un varf de ac rosii pe burtica si la pasarica..dar nu in zona unde se irita de scutec..sunt putine la numar, fara a iesi in relief, ca niste pete mici mici..
oare da in altceva ?


mami de 2 prichindei


Chiar asa a debutat si la L, ieri dimineata am vazut putin pe fata si gat si apoi seara la baita pe spate si in zona pelvisului si cateva pe burtica! Eu am dat si un link dar cica e reclama ilegala... bla... bla... Uite aici: http: // w w w . u t i l e c o p i i . ro /articole/bolile-copilului/roseola-infantila/4699/ (scoti toate spatiile dintre http: si ro/).


Later edit: La L eruptia e mult mai discreta si bubitele sunt mult mai finute si mai putine decat in imaginea din articol!!! (sunt mici bubite rosii, cat gamalia unui bold, putin in relief, pe spate, fese, abdomen, pelvis - nu in zona scutecului, pe umeri, ceafa, frunte si scalp - pe brate si picioare inca nu au aparut, ma astept sa apara maine!).



.


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Boala apare la copilasii sub 2 ani, nu se trateaza cu nimic, se asteapta sa treaca eruptia, se administreaza doar antitermice pentru ca febra e de obicei foarte mare peste 39.5-40 grd C (multe mamici ajung la urgente cu bebe cu convulsii febrile!).
Nu se intampla nimic daca scoti bebele afara, trebuie doar sa-l feresti de zonele aglomerate sa nu se mai pricopseasca cu ceva ca are imunitatea scazuta (eu am preferat sa nu o scot, si uite asa stam in casa de o saptamana ), astepti sa treaca eruptia, nu e atat de contagioasa ca rubeola/rujeola/varicela, nu trebuie sa o dai cu nimic pe piele (creme/uleiuri sau mai stiu eu ce, pana trece eruptia spalata de preferat doar cu apa si atat).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Boala apare la copilasii sub 2 ani, nu se trateaza cu nimic, se asteapta sa treaca eruptia, se administreaza doar antitermice pentru ca febra e de obicei foarte mare peste 39.5-40 grd C (multe mamici ajung la urgente cu bebe cu convulsii febrile!).
Nu se intampla nimic daca scoti bebele afara, trebuie doar sa-l feresti de zonele aglomerate sa nu se mai pricopseasca cu ceva ca are imunitatea scazuta (eu am preferat sa nu o scot, si uite asa stam in casa de o saptamana ), astepti sa treaca eruptia, nu e atat de contagioasa ca rubeola/rujeola/varicela, nu trebuie sa o dai cu nimic pe piele (creme/uleiuri sau mai stiu eu ce, pana trece eruptia spalata de preferat doar cu apa si atat).






multumesc mult de informatii..banuiesc ca un antialergic nu-si are rostul,nu ?
eu ma intreb de ce n-a facut si vlad?
ai idee cumva si cand se transmite ? adica cand e momentul cand devine contagioasa ? in perioada eruptiei oare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Pai nu prea apare la copilasii peste 2 ani si mai mult ca sigur ca a facut-o si el cand era mic, poate o forma mult mai discreta (ofera imunitate pe viata)!

Eu am depistat si vinovatul ca sa zic asa: am fost acum 2 saptamani la nasi si piticii nostri s-au jucat impreuna, si-au ros unii altora jucariile si bebele lor de 6 luni jumatate avea o eruptie pe piele asemanatoare (mamica incepuse recent diversificarea si tocmai introdusese cerealele si le-a scos crezand ca e alergie).




.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Nu e foarte contagioasa ca alte boli ale copilariei, dar se transmite prin contact direct si prelungit - precum rosul jucariilor altui bebe :)). Perioada de incubatie am citit ca e undeva intre 5-15 zile.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Si am uitat sa va zic ca si lui L i-a dat un dintisor intre timp, a vazut pediatra azi! Deci era si bolnavioara si o deranja si dintisorul, mititca...





.

Mergi la inceput