Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-buna fetelor.
- deea- multumim de intrebare- sonia e mult mai bine- mai haraie, dar se aude mai incet nu cu aceeasi sonoritate ca ianinte.ij schimb acum nu-mi place cum tuseste sergiu.spre sa n-o dea si el in bronsiolita..
-catank- m-am uitat si eu pe reteta de biscuiti- cand aud- cat cuprinde imi vine sa ma arunc de la etaj. ca tot spunea ailed de povestiri de cand era mica- eu o sacaiam pe mama in bucatarie- de ma alunga de acolocat se tine la cuptor- pana e gata! cate minute?- pana se face!!!cata faina? cat cuprinde!!!si cat cuprinde?asa ca, tu care ai facut deja , ia sa-mi spui cat cuprinde???? 1/2 cana, 8 linguri?o ceasca?...

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



viss, reteta am cules-o de la buburuze si acolo se spunea 1 parte unt si 2 de faina +/- niste suc de fructe. Eu am facut-o cu 200 g unt, 400 g faina si zeama de fructe de la 1 portocala si vreo 3 linguri de suc de mere. Ia facut si Irinuca (vezi la ea in folder pe picasa).





Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

hello!

Am terminat cu aspiratorul, mopul, mancare pt bebe si acum ma dau pe forum cu Daria in brate, ca isi continua somnul aici!

Deea, ne-am mutat acum 2 ani, dar nu am vandut garsoniera in care stateam. Acum vindem tot ce nu ne trebuie ca vrem sa ne reprofilam in afaceri

Masina imi trebuia, acum ii simt lipsa, desi eu o scoteam de max 1-2 ori/sapt.

Miki, nu am incercat Avent, ca eu am bibe Tommee Tippee, muulte... Ca sa trec pe Avent trebuie sa schimb si bibele.

Cami, multa sanatate, mami!

Yvy, ce-mi plac explicatiile tale! Spune-mi si mie cat de periculos e albusul pt bebe, ca eu am facut taietei cu oul intreg. Ma gandesc ca avem bebei mari, au 10 luni de acum!

Delia ce fetita mare ai! Bravo Andra! Nici Dari nu mananca iaurt si nu bea apa.
Super raspunsul tau cand erai mica

Madutza, poate totusi tine mai mult minunea! sa-i treaca lui Cristi!
Catalina e o dulce

Catank, checul meu e aproape intreg. Nu s-a atins nimeni de el! La rata cu varza nu cred ca ma bag prea curand

Strumph si Daria face la fel cu mancarea in ultimul timp, dar la noi nici urma de dinti. Sper ca azi avem mai mult succes. Felicitari pt kg in -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

viss, eu inca tb sa o pazesc . Daca nu mananca tot se culca flamanda (ca e rupta de oboseala) si apoi se trezeste devreme. Am incercat odata sa o las si sa-mi vad de treaba..sa duc prosopul la baie sa iau hainutele sa le pun la murdare,etc si a papat ce a papat apoi era cu ochii dupa mine. Daca intrerupe suptul, apoi nu mai papa asa bine.
Sanatate multa puilor!

Tb sa o parasc pe Catalina...am zis ca e o intamplare dar vad ca la fel face de 2 zile...nu mai vrea sa pape fructele..adik efectiv nu ii mai este foame la ora aia..nu vrea nimic de papa..nici biscuiti pe care ii vroia la orice ora. E drept ca se vede alb la 2 dintisori de jos si e mai mofturoasa in general la mancare, dar la ora fructelor nu vrea nimic. Ce fac eu in sit asta? Cand sa-i dau fructe? Mai incerc 2-3 zile si apoi trebuie sa ma gandesc la o varianta..sa incerc sa i le pun in iaurt. O mas ala o alta ora nu pot sa-i bag ..ca nu ii este foame...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


In capraru spune ca masa de fructe nu e obligatorie...INSA....de fructe au nevoie, ... Eu ii mai dau desert Ioanei dupa masa de pranz cand vad ca de dim nu a mancat suficient.Un mar taiat felii subtiri, il papa tot cat timp pap si eu .Abia isi face de lucru in scaun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

hello!

Yvy, ce-mi plac explicatiile tale! Spune-mi si mie cat de periculos e albusul pt bebe, ca eu am facut taietei cu oul intreg. Ma gandesc ca avem bebei mari, au 10 luni de acum!

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Irinuca, albusul e periculos pentru ca poate provoca reactii alergice puternice. Acum, daca nu ai in familie persoane cu problemute la ou, incerci si vezi cum se comporta, ca la orice aliment nou introdus. Eu mai aman un pic pana ii dau albus, desi azi fac o supa de galuste.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Viss si eu am aceeasi problema cu "cat cuprinde" si "din ochi". La reteta asta am aflat: cat cuprinde=400gr faina (la 200gr unt)
Te invidiez si pe tine si pe Mada ca aveti copii care isi tin biberonul A mea nu vrea. Ii pun manutele pe biberon si ea inchide pumnul sau isi cauta ursuletul

Fetelor cu ce mai dati bebeii la poponet in afara de Bepanthen? Ce ziceti de crema de galbenele? Eu o dau de 1-2 ori/zi ca i se mai inroseste poponetul

Edit: Viss, vad ca ti-a raspuns si Alehiam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Cu cremuitul: nu o dau cu nimic la fundulet. Cand se mai irita (raaarr) o dau cu crema de galbenele sau cu o lotiune tot pe baza de ulei de galbenele. Pentru obrajiori, i-am luat o crema de la weleda pentru fata, dar nu am dat-o. In general are pielea frumusica si catifelata.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

Citat:
citat din mesajul lui viss

-buna fetelor.
- deea- multumim de intrebare- sonia e mult mai bine- mai haraie, dar se aude mai incet nu cu aceeasi sonoritate ca ianinte.ij schimb acum nu-mi place cum tuseste sergiu.spre sa n-o dea si el in bronsiolita..
-catank- m-am uitat si eu pe reteta de biscuiti- cand aud- cat cuprinde imi vine sa ma arunc de la etaj. ca tot spunea ailed de povestiri de cand era mica- eu o sacaiam pe mama in bucatarie- de ma alunga de acolocat se tine la cuptor- pana e gata! cate minute?- pana se face!!!cata faina? cat cuprinde!!!si cat cuprinde?asa ca, tu care ai facut deja , ia sa-mi spui cat cuprinde???? 1/2 cana, 8 linguri?o ceasca?...

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



viss, reteta am cules-o de la buburuze si acolo se spunea 1 parte unt si 2 de faina +/- niste suc de fructe. Eu am facut-o cu 200 g unt, 400 g faina si zeama de fructe de la 1 portocala si vreo 3 linguri de suc de mere. Ia facut si Irinuca (vezi la ea in folder pe picasa).





Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)



multam de ajutor!

DEci nu stiu sa apreciez deloc 400 sa fi fost???Am faina al 1 kg...si am turnat cu punga ''cat cuprinde''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

la 2 kg punga de faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Ally vorbeste toata ziua ma-ma, ta-ta.da-da, ba-ba, ne-ne, na-na, ingi, ingi, rade mereu, merge de manute f frumos, aplauda, se ridica in picioruse singurel, ma mangaie, ma pupa, ma ciupeste dar usor si de gat , prinde o pielicica si o strange usurel si nu stiu ce as mai putea spune despre ingerul meu. E un miracol de copil, vesel, dulce, bun, e printul meu.

Alexina tocmai ca e foarte greu sa fie 2 carucioare si 2 scoici daca e masina mica, iar cu taxiul sa iau si carucior si scaun de masina e imposibil.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

irinuca eu o dau pe anda cu sudocrem dar rar ca nu are probleme sa se irite, si despre ulei eu o dau cu nivea sensitive sau cu crema jonsons roz miroase super dar si cu astea nu in fiecare zi

Mada mulumesc fug sa vad ce retete sunt


mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput