Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (110)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Ficat - eu il evit ca pe langa "bogatia de fier" vine si cu "bogatia de toxine". Asa ca si noi mancam cam de vreo 4 ori pe an sub forma de pateu de casa - ca ne mai e pofta. Deci nici Luiza nu a primit decat o singura data cand am facut un pateu. Nu i-a placut. Nu am insistat.

Pestele- este controversat - unii inainte de 1 an, altii dupa un an. Tot din cauza de alergie. Eu nu-l voi da decat dupa 1 an si asta pentru ca Robert a avut un soi de alergie la peste (voma numai dupa masa cu peste). Acum nu mai are probleme, dar nu-l prea mananca. Nici mie nu-mi place. Singurul care mananca peste e sotul.
Eu o sa-i dau pastrav, salau sau somon (ultimul pentru ca e bogat in omega, chiar daca este gras).






Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

roxy lasa mama baietii ....auzi la ea, 8 martie

Legat de ficat nu stiu ce sa spun, ...habar nu am. Eu ascult barbatu, el le taie, ele le curata, el le decapiteaza, mie mi le aduce gata sa le bag la oala. ....si asa am primit directive. Ficatul inca il am, e congelat ...dar ...na....fetelor voi ce stiti?Cum trebuie sa fie ficatu? Mai deschis, mai inchis?

Carnita de pasare, peste, vita pap si eu dar fiarta, adica in supe.... de purcel nu servesc..doar proaspata sau asa cum zici tu(asa se face si aici)dar rar..... f rar.

Misto ca e zapada, ...al meu sot nu cred ca va ajunge acasa...deci pauza munte Are un servici...sa traiasca!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca






tb sa fie rosu-grena, ca sangele... din cel galbiu se fac chestii precum fois-gras...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

strumph, gata ! saru-mana , am copiat-o cu tot cu precizarile de rigoare, faina self raising n-am de unde cred .... o sa ma interesez... iar in loc de goldensyrup ma gandesc sa pun sirop de artar, ca mi-a adus cineva si n-am ce sa fac cu el> mi-a placut faza cu congelatul.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

strumph, gata ! saru-mana , am copiat-o cu tot cu precizarile de rigoare, faina self raising n-am de unde cred .... o sa ma interesez... iar in loc de goldensyrup ma gandesc sa pun sirop de artar, ca mi-a adus cineva si n-am ce sa fac cu el> mi-a placut faza cu congelatul.....

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


da da, e buna si congelata, soacra mea face cu mult timp inainte de a veni la noi si congeleaza si ne aduce un chec asa de la congelator, camd e dezghetat parca-i si mai bun, mai aromat decat atunci cand e fresh scos din cuptor cat despre sirop , tocmai mi-a spus Nick ca cica se poate si cu miere , cred ca si siropul de artar ar fi ok daca nu o fi prea aromat, habar nu am ca nu am vazut/folosit niciodata eu zic sa incerci cu miere si la faina sa pui niste praf de copt , cam o lingurita rasa ma gandesc ca e de ajuns .... eu am pus atata peste faian self raising si mi s-a umflat prea tare si nu prea mi-a placut si dupa am pus numa faiana de aia si a iesit exact ca la soacra "Succesuri" iti doresc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Am revenit acum si profit cat doarme Duracell...

Ioanna, sa-ti traiasca printesica Rebeca sau gogosica cum ii spui tu. La multe lunite! Sa fie sanatoasa si voioasa.Pupici pentru amandoua.

Iparpala, super tare interventia sotului de aseara ! Si-a facut el cont pe forum. La multe lunite Dianei! Sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii!

Strumpitz, ti-am vazut piscotelul cel minunat! Face neste mocute asa dulci...Mor de dragul ei. Iar in legatura cu ale mele kg...pai cele 2 kg cu siguranta sunt depuse in totalitate pe burta. Este asa mare si urata.Cum este acasa cu daddy?

Roxy, a fost buni la cafea? Ce mai mestereste Anastasia prin casa?Este o dulceata de fetita. Hai ca trebuie sa ne vedem la un vin fiert cu piper si scortisoara ca altfel nu mai merge...la tine ger, la mine ger. Ai tinut doar pentru tine secretul cu muschiuletul afumat ...hai ca te iert daca trimiti si la mine una bucata mare de muschi.

Delia, pe cand poze noi? Ne cam duci cu zaharelul si nu ne mai arati printesele tale frumoase si ochioase. Am inceput abdomenele de aseara dar sunt praf si pulbere. Aaaa, uitasem de ”mica hoata„ de portofele...super tare.Il mai si cauta cand ramane fara el, desteapta foc Varta noastra!

Catank, auzi tu la ea, s-a cinstit singurica! Nu-i rau...sa tot ai ocazii de sarbatorit si mai ales ca daca Ioana a apucat sa se ridice in picioare ,mult nu mai are si o ia din loc...direct la pas .

Alehiam, felicitari pentru primii pasi ai Luizei! Nu mai stiu daca te-am mai intrebat (si totusi parca da) ,care este numele tau ? Mihaela? Vreau si eu la intalnire cu voi...La care gura de metrou ne intalnim sa mergem impreuna??

Madutz, ce tare faza cu minunatii tai astazi , auzi tu la Cristinel, preferatul meu a vrut sa o ridice pe surioara in canapea nu prea ia iesit. Mi-a placut si faza cu pupatul manutei cand sunt in masina pe scaunul din spate. Iti tinem pumnii pentru astazi la primele proceduri...asteptam impresii.

Andreea, sunteti bine mami? Ce mai papa Rares? Pe afara ati mai fost? Ma uitam la poze si te admiram cat esti de slabuta si frumoasa...acum intrebare-intrebatoare: burtica mai ai? sau este abdomen ca la Roxy si Lavinia? Sa stiu daca o iau pe aratura.

Lavinia, cum este cu mami tau acasa? La multe lunite lui Luchi!!! Ce tare, de astazi intr-o luna ii spunem la multi ani1 Ai baiat mare...I.a placut mamei tale noua casuta?Va-ti mutat? Yasminutza ce mai face? Imi este dor sa o mai vad macar in poze.

Irinuka, iarasi bagaje? Iar curatenie? Si eu am maine program artistic de curatenie aproape generala, sa vad ce timp am si cum ma lasa Duracell ca sotul este la munca si maine pana la ora 1. Zici ca Daria a inceput sa faca ordine in rafturi?...ce sa-i faci daca feonul si pompa nu erau puse la locul lor. Week-edn placut si tie scumpa!

Somleac, mama eroina ce esti, nu stiu nici o reteta de baton de ciocolata . Cum este la scarbici? Ma bucur mult ca ai timp sa mai intrii si aici sa ne mai spui una alta despre voi. Plus ca toate sfaturile tale sunt binevenite! Zici ca ai gasit copia lui Duracell? o fii vre-o clona ceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur
Alehiam, felicitari pentru primii pasi ai Luizei! Nu mai stiu daca te-am mai intrebat (si totusi parca da) ,care este numele tau ? Mihaela? Vreau si eu la intalnire cu voi...La care gura de metrou ne intalnim sa mergem impreuna??




Eduard Andrei 02.04.2011



la care vrei, numai ca vin eu in Italia.
Multumesc pentru felicitari. . Acum trebuie sa fiu atenta sa nu se creada prea viteaza si sa o ia in nas.

m-ai mai intrebat si ti-am raspuns cum ma cheama. Uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169082&whichpage=18&nm=Fluturasi-de-Martie-Aprilie-2011-98-pag-18
De aia am eu la semnatura Mad - de la Madalina
Daarr, ai intuit ca nick-ul meu e anagrama de la mihaela.... desi nu ma cheama deloc asa.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Fetelor, am gafat-o !

Va spuneam ca sotul vine acasa in fiecare zi la pauza de masa. Are pauza de la ora 12 la ora 13.30 iar locul unde lucreaza este la 3 minute de casa( daca deschid geamul si ies jumatate pe geam afara il vad daca este cuminte sau nu , glumesc) in fine...Dupa ce am stat la masa, Duracell a adormit si sotul a zis ca se intinde si el putin pana pleaca iarasi la munca. Si ce credeti? M-am luat cu mesajul ala lung si am uitat sa-l trezesc si a intarziat la munca vre-o 25 min. Nu a zis nimic saracul...dar, a marit pasul spre usa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

'Neata!

Nu stiu de ce sunt binedispusa azi ca inca ma simt f obosita..dar sunt binedispusa

yvy, ai explicat f frumos cu antitermicele, nu stiam ca panadolul se poate da si la 6 ore diferenta. Cu Nurofenul eu ziceam ca atunci cand am dat pt dintisori l-am dat dupa laptic, dar cand a avut febra si eu l-am dat noaptea...mai ales cand dadeam alternativ la 4 ore...Dar uite ca nici sa-i fi dat copilului noate sa pape la 4 ore sa pape nu se poate... Si eu care ziceam ca nu-i pb daca-l dau pe stomaculo gol, ca nu e antibiotic...uite ca nu-i asa...of
Sanatate multa micutei! Tu ai facut boala in copilarie? Crezi ca poti face o pozica la bubite sa vedem si noi? In poza din link bubitele par f mari..

irinuca, si Cata se mai inneaca cateodata de la biscuiti, dar asa invata ,


lparpala, la intalnire iti este mai bine in Afi decat in Unirea? La mine e mai greu in Afi ca fac cate o ora dus/o ora intors...Tu nu ziceai ca stai langa Cora? as putea sa vin sa va iau eu

strumph, ce moaca somnoroasa are piscotel E o dulcica

delia, Multumim de cafea

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Madutza uite ca nu i-am pozat bubitele si azi abia se ma vad pe torace si la ceafa putin, pe fata nu mai are nimic! A durat eruptia 4 zile (primele 2 zile abia se observa ceva, dupa baita mai ales ca era pielicica mai rosie, ieri s-a vazut cel mai rau ca era plina pe frunte si pe scalp, mai putin pe obrajori, azi mai putin, iar maine cred ca nu o sa se mai vada nimic). Probabil ca am facut-o si eu, cine-si mai aminteste de la 2 ani : )) (am inteles ca majoritatea copiilor o fac).
Panadolul se poate da la 6 ore in sensul in care daca i-ai dat de exemplu la ora 12:00 si deja la ora 18:00 are o temperatura ce depaseste 38.5grd C poti sa-l administrezi atunci, dar urmatoarea doza incerci sa o dai la 8 ore de ultima daca scade OK temperatura si sa nu depasesti 4 doze/24ore.


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Mad, mi-am amintit ca te-am mai intrebat si mi-ai si raspuns fix dupa ce iti citeam acum postarea. Ce uituca mai sunt...Cand eram gravi dadeam vina pe acel neuron gravid, dar acum? Ah, deci pana la uram vii tu in Italia? Nu-i rau...te asteapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Yvy, ma bucur ca gogosica etse mai bine si ca se duc bubitele! Multa sanatate...pupici pentru amandoua!

Mergi la inceput