Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (109)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, delia

Fetele, cate sunteti cu interdictie pt zahar la copilasi? sarea dauneaza rinichilor, dar zaharul? Nu militez pt dat zahar la bebelusi, eu am dat catalinei doar cand papa prajituri de casa, dar daca tot e "interzis" sa stim si noi de ce...
Mie nu mi-a intersis pediatru decat sare, albus de ou, miere si porc(asta pana mai tarziu)
In plus in Capraru scrie ca la copilasii cu parinti fara posibilitati financiare se da lapte de vaca diluat indulcit cu zahat 5%


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

madutza, mai mult ca sigur se spune ca fara zahar pana la 1 an pentru ca nu are nevoie de zahar suplimentar. Adica se primeste suficiente zaharuri din lapte, fructe, cereale. Si ar mai fi si imaturitatea sistemului digestiv de a prelucra zaharuri suplimentar.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yasmi, delia

Fetele, cate sunteti cu interdictie pt zahar la copilasi? sarea dauneaza rinichilor, dar zaharul? Nu militez pt dat zahar la bebelusi, eu am dat catalinei doar cand papa prajituri de casa, dar daca tot e "interzis" sa stim si noi de ce...
Mie nu mi-a intersis pediatru decat sare, albus de ou, miere si porc(asta pana mai tarziu)
In plus in Capraru scrie ca la copilasii cu parinti fara posibilitati financiare se da lapte de vaca diluat indulcit cu zahat 5%


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

mada, poate ca e interzis pt cei grasuni sau cu risc de diabet etc
eu i-am dat sa guste din praji de casa, care aveau zahar( nu f mult), nu i-am pus mereu zahar in gris sau orez, dar budincile pt bebei au zahar... si oricum Cata a ta are 11 luni ... vb sotului meu si ce la 1 an , se deschide poarta si gata e voie la tot dintr-o data?
eu stiu o tipa care la 3 ani la ziua copilului i-a interzis tortul ca are zahar si ea il hranea dupa Montignac, ca cica e sanatos...
si cu sarea, la un copil sanatos poti sa pui 2 cristale, eu la ou ii pun exact 3 cristale-4 , ca mi se pare normal....si ii dau multa apa sa bea dupa. si copilul mai gusta si din ce mancam noi, nu e f sarat dar are sare...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cred ca depinde exact cum zicea si mad, de maturitatea ap digestiv, ca una e sa-i dai unui copil de 6 luni ceva si altceva sa-i dai unuia de 11 luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata !

Am trecut doar sa va salut pentru ca sunt pe fugaaaaaaa... la ora 9 trebuie sa ies sa merg pana in centru sa rezolv o problema si deja e 8.15 si eu tot in pijamale

Sophia e ok, nu a vomitat sau ceva, e vioaie si rade si tipa , dupa ea e cel mai fain mod de a se exprima, vai urechile mele azi noapte s-a trezit de 2 ori , pe la 11 si un pic si azi dimi la 6 , urland rau, nu am linistit-o cu nimic altceva decat tziti cred ca a visat ceva urat, poate chiar cazatura de ieri sper sa nu se obisnuiasca sa vrea tziti noaptea ca nu ii dau, i-am dat azi noapte pentru ca nu o puteam linisti cu nimic si ma gandeam ca plange ca o fi visat cum a cazut de rau, dar la noapte nu mai are motive


Gata ma duc, sunt jos in living si piscoata trage niste carti din bibliotecva, acusi ii cad in cap vorbim mai tarziu dupa ce ajung acasa, nu stiu la ce ora


Ps: Mada, bine ca ai esters comentariul la poza ca acum imi luam bilet sa vin peste tine am vazut pozele ieri si nu am apucat sa spun nika , am fost iar numa pe afara , ai o fata frumusica si dulce si tu tot te iei de urechile ei hai fruntea sus da ?

va pup ca cititoarea mea a gasit sa ii rupa o revista de a lui Nick




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac
Irinuca sper ca nu te superi dar de-a dreptul m-ai facut sa rad. Te si vedeam strofocata dupa atata gatit si fara nici o apreciere pozitiva. LAsa sa vezi ce te asteapta mai incolo , cand iti va aprecia munca de o zi in bucatarie cu un "bleah ce oribil miroase".



De fapt aseara cand a venit sotul si eu aveam checul la cuptor zice: "A! Faci lasagna?" Eu care nu am facut lasagna in viata mea! Va dati seama ce dezamagire pe fata lui cand i-am spus ca fac chec cu banane
Si cand l-am scos din cuptor a zis ca miroase foarte urat checul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Strumph! puup!
Am vazut poze/ filme am lasat comentarii, ma duc sa trag cu aspiratorul.... pardon sa tragem , ca ma ajuta si Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Citat:
citat din mesajul lui Somleac
Irinuca sper ca nu te superi dar de-a dreptul m-ai facut sa rad. Te si vedeam strofocata dupa atata gatit si fara nici o apreciere pozitiva. LAsa sa vezi ce te asteapta mai incolo , cand iti va aprecia munca de o zi in bucatarie cu un "bleah ce oribil miroase".



De fapt aseara cand a venit sotul si eu aveam checul la cuptor zice: "A! Faci lasagna?" Eu care nu am facut lasagna in viata mea! Va dati seama ce dezamagire pe fata lui cand i-am spus ca fac chec cu banane
Si cand l-am scos din cuptor a zis ca miroase foarte urat checul meu!

Mami fericita deDaria (8.04.2011)


pai fa lasagna , ca nu e greu!
doar ti-a cerut indirect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Mada , multumim de cafea,

Au decurs mai bine luptele de dimineata in familia mea. S-a trezit din nou Ilinca la 6, dar nu m-am mai chinuit sa o adorm, am facut tot ce fac de dimineata cu ea in brate. Victor in schimb ma streseaza ca face pishu in pat si noaptea dar si la gradi la somnul de pranz. Sunt convinsa ca e din cauza gradinitei ca e stresat si nu vrea sa mearga, dar ce sa-i fac, ca nici sa-l las acasa nu-i o solutie.

Cu zaharul si sarea si eu sunt de parere ca si Mada si Delia ca moderatia e cheia. De fapt eu stiu ca si interdictia la sare e tot o conventie, pentru ca s-a constatat ca daca spui in general parintilor un vf de cutit de sare ei sigur o sa puna 2-3 ( sa fie maica sa se ajunga) si atunci au convenit la ceva congres din asta sa spuna prostimii ca e interzis.

Da Lavi am carat si eu si inca cum, ca le-am dus tot pe rand, si avem la boarfe , gandeste-te ca suntem 7, avem tone de jucarii, am doua biblioteci pline de carti, cutii cu amintiri ale copiilor, ale mele si sotului, trotinete, biciclete, role, patine, clapari, schiuri, saniute,borcane pline ca doar era sfasit de vara si pusesem pe iarna si nu putine, duzine, si goale o gramada, tot ce se aduna la o casa cu multi copii in ea ufff nici nu vreau sa ma gandesc, ma mir ca stiu care pe unde sunt.

O zi minunata va doresc.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

somleac ce tare ai fost cu "sa-i spuna prostimii"
adevarul e ca in foile de la pediatra mea scrie ca pot sa pun ffff putina sare si cred ca ar tb sa fie parintii atenti si la sarea si zaharul ascuns.... stiti cate lucruri au ... tb doar sa citesti pe eticheta....eu stiu , ca vb lui barbata-miu... cand eram gravi parca eram la biblioteca nu la magazin

Mergi la inceput