Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (109)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yasmi, delia

Fetele, cate sunteti cu interdictie pt zahar la copilasi? sarea dauneaza rinichilor, dar zaharul? Nu militez pt dat zahar la bebelusi, eu am dat catalinei doar cand papa prajituri de casa, dar daca tot e "interzis" sa stim si noi de ce...
Mie nu mi-a intersis pediatru decat sare, albus de ou, miere si porc(asta pana mai tarziu)
In plus in Capraru scrie ca la copilasii cu parinti fara posibilitati financiare se da lapte de vaca diluat indulcit cu zahat 5%


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


eu cred ca asta cu zaharul e o tendinta mai noua, mai ales ca obezitatea a luat proportii uriase in ultimul timp la copilasi..probabil multe se trag din alimentatia de mici, de sugari..dar cred ca e vorba de alimentatie gresita in general, iar zaharul, dulciurile la copii stim toti ce riscuri au..de aceea se recomanda fructe pt zaharuri iar dulciuri prelucrate, si mai ales cele din comert, concentrate, cat mai rar ca sa nu zic deloc..si e vorba si de varste mai mari..plus ca exista si risul sa-l inveti cu dulce de mic..
acum eu nu sunt exrtemista si n-am interzis de tot, vlad mananca chiar si cioco dar cu moderatie..ma gandesc ca orice lucru interzis este in timp o atractie si mai mare, asa ca pt mine moderatia mi se pare cheia de succes..

acum ca sa va dau niste ex extreme, imi povestea soacra de un bebe al unei prietene a ei, bebe de varsta andrei, care papa 2 l de lapte de vaca pe zi/noapte..nediluat.. nu stiu daca a fost aluzie la cat lapte papa andra sau faptul ca nu-i dau de vaca, dar mie imi venea sa plang de astfel de cazuri, ii distruge ficatul, organismul acelui copil..mai am la fel un prieten care desi avea 3 medici toti renumiti pt copilasul lor, si desi era al doilea copil si ei sunt destupati la minte, il indopau efectiv cu lapte praf, manca inca de la cateva luni 300-350 ml l o masa si avea multe, inclusiv noaptea..iar la 8 luni au ajuns cu el la endocrinolog si la n controale pt ca era obez..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

nah hai ca ma bag si eu la discutii....desi eu ii dau lui luchi cam de toate (bine exclus prajeli, carne porc, grasimi, astea rele si pt noi ) nu i-am pus niciodata in mancare sare sau zahar DAR nici nu am cautat special toate etichetele cand a mancat pufuleti (care au sare deasupra) sau biscuiti (care au zahar) etc etc . in mancare nu i-am pus pt simplul fapt ca o accepta fff bine asa. cand papa din papa noastra are sare in ea bineinteles.
si acuma, doamne ca doar au 1 an peste putin timp!!!
imi aduc aminte ca la Iasmi nu am fost asa ....a papat si danonino (lucas nici nu stie ce gust are!!) si lapte de vaca nediluat de pe la 10 luni si am o fetita sanataoasa si frumoasa si desteapta (cra-cra-cra!!! )


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, stiu ce spui cu laptele de vaca si eu am auzit placa asta la Maria o, Doamne.... dar am fost tare pe pozitii, m-am certat si cu barbatul....si pana la urma au recunoscut ca uite ce copil sanatos e!
Maria mea nu papa dulciuri de cumparat... nici ciocolata, decat f rar si de-astea de casa... are ea cateva doar...cred ca mai mult pap eu
si eu cred ca moderatia e cheia si in niciun caz interdictiaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

acum sa va zic de noi..v-am zis ca de duminica andra face febra..ieri pe zi a facut numa 39 si nu mai scadea cu nimic, nici panadol nici ibalgin..am lasat-o cu soacra ca am fost cu vlad la masaj si nu-i daduse nici antitermicul la timp, am gasit-o fiarta nu alta..si maraita cat cuprinde..seara disperata ca nu scadea deloc, dupa o ora jumate de la nurofen nu scazuse deloc, i-am bagat novocalmin si in sfarsit a scazut spre 38..azi noapte mi-a urlat in continu, n-a dormit deloc asa ca dimineata la 8 eram cu ea la cmu..problema e ca nu gaseste nimeni nimic, un rosu in gat f f putin, dar nu de febra..incerc sa recoltez urina ca acolo n-a binevoit sa faca..asta ar fi o posibila cauza desi eu nu cred ca are infectie urinara..

insa azi doctorita a descoperit ca avem o maseluta..eu tot urmaream cei 2 dinti de jos care ne mai lispesc si dadeam vina pe ei si ea are maseaua de sus toata umflata si vanata, ca un hematom si deja a spart un colt..
asa ca ne-a trimis acasa tot cu antitermice si antibiotic doar daca iese ceva la urocultura..sper sa fie doar maseluta de vina..

eu sunt nedormita si azi dupa amiaza iar trebuie sa plec cu piticul la gimnastica ..sper sa-si faca efectul cafeaua

ieri la noul centru ne-a controlat iar alta doctorita care ne-a pus un diagnostic care, daca ar fi sa o cred, m-ar ingrozi efectiv..parapareza spastica..si ne-a trimis si la control neurologic..
nu stiu e sa mai zic, noroc ca sunt calma din fire si inca am incredere in instinctele mele de mama care-mi spun ca n-are nimic copilul meu, ca altfel m-as duce cu capul daca ma iau dupa toti nebunii..
am tacut si eu din gura, fac tot ce mi se spune, ma intereseaza sa faca gimnastica si fizioterapia, ca ii face si laser si galvanizari..ne-a dat p[e langa ghetute si orteze pentru noapte..si pe urma oi vedea ce fac..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

woww a aparut si prima maseluta!! bravo andra!!! offf miki, cat ati mai umblat pe la dr...


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu am fost harnica de dimi...aspirat...spalat..sters...culcat copil...terminat mancarea.....
mai am baia si am terminat tot!!!


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

miki, stiu ce spui cu laptele de vaca si eu am auzit placa asta la Maria o, Doamne.... dar am fost tare pe pozitii, m-am certat si cu barbatul....si pana la urma au recunoscut ca uite ce copil sanatos e!
Maria mea nu papa dulciuri de cumparat... nici ciocolata, decat f rar si de-astea de casa... are ea cateva doar...cred ca mai mult pap eu
si eu cred ca moderatia e cheia si in niciun caz interdictiaaa!

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


da, eu nu sunt impotriva laptelui de vaca, recunosc ca cei care au o sursa sigura acasa, e o varianta sanatoasa, ca doar toti am crescut asa..ma rog majoritatea..
dar problema e de cantitate, una e sa hranesti copilul si alta e sa-l indopi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

tasmi, ce harnicuta esti

miki, deja prima maseluta la fluturasi. of draguta de Andra , sigur de la maseluta era febra asa mare. Nu stiu nimic pe parapareza asta.suna tare nasol, dar sunt sigura, sigura ca instinctele tale nu te insala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, pe langa cafea baga o vit c efervescenta sau un fresh de portocale si niste proteine ceva, ca sa ai putere! iti tin pumnii!
nici eu nu cred ca are Vladutz asa ceva! doar ai tot fost la medic cu el si nu ti-a zis nimeni asa ceva!las-o pe dr aia... numai comentez...
yasmy, termini repede acum...dar la casutza ai sa vezi ca numai e asa repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Waw am uitat ca azi e ziua fetitei mele, de fapt n-am stiut in ce data sunt Deci sa-mi traiasca fetita mult asteptata si dorita, roscata mea cu ochi albastri, cea mai cuminte si mai dulce din lume in afara de fratii ei.
Sa traiasca si Maria de Hapiness ca de ea stiu ca era intr-o zi cu Ilinca.

un tort si o sampanie pentru mamici.

Waw Miki cat mai tragi tu mami, chiar ca esti cu capul bine infipt intre umeri. Multa putere iti doresc. Felicitari Andrei pentru prima maseluta.

Yasmi ce harnica esti.

Chiar ce mai stit de Hapiness, ca nu am mai dat de nici o postare de-a ei.

Cred cas nu mai intru pana diseara.

Spor la ciripit.


Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput