Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (107)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

mamici, vreau si eu o reteta de tort bunaaaaaaaaa ptr ziua soatei din data de 29 ian. Cine ma ajuta? Sa fie testata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele, am bolit ieri......
stiti raceala mea aia veche, careia i-am tot dat ignore.....
ei bine ieri m-a invins...am ajuns acasa si m-a trimis Maria sa maculc in camera cu Andra ca eram ca un zombie, m-am trezit si le-am dat la fete sa pape si cand a venit barbatul acasa eram in transa...m-a trimis sa iau pastile...mi-a dat ceai...pe la 7.30 ma uitam cu maria la desene si iar am tras o tura de somn...acum -.=transpir rece pe piept, mi se pare ca toate persoanele au febra.
u va pup ca nu ma mai lasa Andra... ne cretam pe taste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

alexina eu as veni cu mare drag la intalnire dar nu stiu daca voi putea! pentru ca sapt viitoare vine prima oara o femeie la mine sa ma ajute cu curatenia si a ramas ca vorbim luni sa imi spuna cand poate sa vina, ca sapt viitoare are programul stabilit. daca nu e marti vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank
Mai pe seara vreau sa fac biscuitii ptr I, ....reteta postat de alehiam....chiar, 200 de unt, 400 de faina, si suc cam cat?cat sa fie foaia de tare-moale? cat de subtire sa fac foaia?
Multam anticipat!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca



catank, eu am pus sucul de la o portocala si un pic de suc de mere, pana ce mi-a iesit un aluat ca pentru foi de placinta. Untul era la temperatura camerei, si am amestecat unt+faina si mi s-a parut prea sfaramicios. Asa ca am adaugat suc pana ce am putut sa mi se para ok ca sa-l pot intinde. Uite, cam asa: http://www.prin-casa.ro/?p=1745 . Astia sunt niste biscuiti pe care i-am facut inainte sa aflu reteta fara zahar si fara ou. Cred ca o sa-i refac inlocuind zaharul cu faina.
E ok? daca mai sunt intrebari le astept.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

Citat:
citat din mesajul lui catank
Mai pe seara vreau sa fac biscuitii ptr I, ....reteta postat de alehiam....chiar, 200 de unt, 400 de faina, si suc cam cat?cat sa fie foaia de tare-moale? cat de subtire sa fac foaia?
Multam anticipat!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca



catank, eu am pus sucul de la o portocala si un pic de suc de mere, pana ce mi-a iesit un aluat ca pentru foi de placinta. Untul era la temperatura camerei, si am amestecat unt+faina si mi s-a parut prea sfaramicios. Asa ca am adaugat suc pana ce am putut sa mi se para ok ca sa-l pot intinde. Uite, cam asa: http://www.prin-casa.ro/?p=1745 . Astia sunt niste biscuiti pe care i-am facut inainte sa aflu reteta fara zahar si fara ou. Cred ca o sa-i refac inlocuind zaharul cu faina.
E ok? daca mai sunt intrebari le astept.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)


miam, miam...multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

fetele, am bolit ieri......
stiti raceala mea aia veche, careia i-am tot dat ignore.....
ei bine ieri m-a invins...am ajuns acasa si m-a trimis Maria sa maculc in camera cu Andra ca eram ca un zombie, m-am trezit si le-am dat la fete sa pape si cand a venit barbatul acasa eram in transa...m-a trimis sa iau pastile...mi-a dat ceai...pe la 7.30 ma uitam cu maria la desene si iar am tras o tura de somn...acum -.=transpir rece pe piept, mi se pare ca toate persoanele au febra.
u va pup ca nu ma mai lasa Andra... ne cretam pe taste

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


sanatate multa!Vezi sa nu dai ceva la fete....ai grija!Pupici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Yvyana, care e reteta ta de paine? La cuptor normal sau special de paine?

Fetelor, voi mai folositi sterilizatorul pt bibe, suzete etc.? Eu ma gandesc sa-l bag in cutie si sa-l scot la urmatorul copil

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Irinuka eu fac paine la cuptorul aragazului si dintr-un kg de faina imi ies 2 paini. Reteta e foarte simpla, o stiu de la mama: 1 kg de faina, o lingurita de sare, 2 linguri de zahar, un pachetel de drojdie (are cam 40-50g), 2 cani de apa (poti inlocui apa cu lapte si iese painica si mai gustoasa: eu pun o cana de apa si o cana de lapte); pui faina cu sarea intr-un bol mare; intr-o cana pui drojdia si cele 2 linguri de zahar undeva la caldura pentru cateva minute (eu le pun pe calorifer) pana cand se topeste drojdia, dupa ce s-a topit adaugi niste apa calduta sau lapte (cam jumatate de cana) si o lingura de faina, omogenizezi bine si mai lasi sa creasca putin, pana face o spuma asa - asta e maiaua, pe care o rastorni in bolul mare cu faina; adaugi restul de apa sau lapte - o cana si jumatate cat ti-a mai ramas (atentie sa fie calduta ca altfel nu mai creste aluatul asa de bine si frumos), framanti totul cateva minute (eu nu ma omor cu framantatul) apoi acoperi bolul cu folie alimentara si lasi la crescut la caldura vreo 40 de minute (eu pun tot pe calorifer); aluatul trebuie sa se lipeasca putin de maini, dar sa fie foarte elastic, adica se intinde bine si se dezlipeste repede - nu stiu daca intelegi, dar o sa-ti dai tu seama dupa ce faci pentru prima data (eu prima data l-am facut putin mai moale, dar oricum painica a iesit, doar ca n-a crescut asa de frumos); dupa ce creste rastorni aluatul pe blat, il portionezi cum vrei si il pui in formele unse cu ulei (eu am si forme rotunde si tavi de cozonac) si il lasi din nou sa creasca pana ajunge la buza tavii apoi bagi la cuptorul incins pentru 30-40 minute si e gata.

.




ce putina apa pui la 1 kg de faina..eu pun 600 de ml si tot e cam putin ,adica am observat ca ar trebui sa pun ceva mai mult ca sa iasa mai bine..

mami de 2 prichindei



Chiar m-ai facut curioasa si am masurat cu paharelul Avent al piticii cati ml de apa intra intr-o cana: 350ml, si nu e cana plina ochi! Deci ai dreptate, acum ca sa completez reteta in ml eu pun cca 700ml apa+lapte!



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

alehiam- perfect,ce ma bucur
SCRISH,MIKI,IRINUCA,DEEA,SIMONA,MANDREAC SI CELELALTE FETE DIN BUC SI NU NUMAI VA INVITAM IN AFI MARTI !
STRUMP E DEJA ACOLO

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)


as vrea eu dar n-am cu ce sa ajung..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Delia sanatate multa, sa treaca repede!

Lu' fiica-mea nu ii place sfecla sau am pus eu prea multa(1/2 de sfecla mica la 2 borcanele de 250), asa ca acum am pus legume la fiert sa ii fac alta mancarica

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

multumesc lidia si ancutza!

Mergi la inceput