Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (107)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanales

Buna dimi, dragelor
la mine bebi s a trezit la 6 acum s a imputinat laptele simtitor de cand nu se mai trezeste pt papa noaptea, dar incerc sa l mai tin cat mai pot trage de mine macar pana la un anisor sa mai treaca sezonul rece.
duminica la noi e masa de bulz de mamaliguta cu diverse combinatii, cu niste carnati de oaie de la un mag arabesc yam de abia astept...
apropo de papa de bebei eu i am facut si budinca de curcan la cuptor, adica curcan cu legume tocate legate cu galbenus si pesmet si ulei de porumb... asa mi venea sa pap mancarea copilului...a si am facut si eu paste cu branza si samntana si stafide fara zahar la cuptor si pap si eu ca dc nu se mai poate c nu gusta si el din farfuria mea..oricum o sa incep sa ma ascund prin casa cu mancarea carenu are voie..
ce vroiam sa va intreb mai ales pe fetele din Buc..voi de unde luati peste proaspat pt bebi? aveti un magazin /firma sigura, verificata ca acum cu toate stirile despre ambalaje si modificat termene de valabilitate mi e tare frica sa iau peste, ii iau peste congelat somon dar as vrea sa i dau si de al nostru proaspat. multam

fug ca se joace cu niste cani...
weekend frumos va doresc

Mami de Ioan



noi peste proaspat luam intotdeauna in metro, eu stiu ca e cel mai sigur, au transporturi dese cu peste, avioane speciale care aduc peste proaspat si din afara..plus ca tot timpul ne=au ajutat si baietii aia de acolo cu informatii, care e mai proaspat ..si la peste proaspat, neambalat, mai ai avantajul ca-l si vezi, culoare, miros, urechi, ochi..chestii care iti spun daca e proaspat sau nu..
ca sa nu mai zic de pret, ca e net avantajos fata de orice alt magazin..la fel si la creveti, fructe de mare..noi suntem mari amatori de asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Neata si d la noi! La multi ani si din partea noastra pt Catalina,David, Tudor si Stefan, sa cresteti mari, sanatosi si voiosi!

IOANALES. eu stiu ca pruncutii nu au voie somon pentru ca ar contine mercur.Acum au voie peste de apa dulce.Daca gresesc sa ma corecteze fetele.Somonul stiu ca trebuie dupa 3 ani.Eu ii voi lua peste de la o pescarie de langa mine din Drumul Taberei.

Nu mai stiu ce voiam sa zic, fug la pruncul meu.Va dorescno duminica linistita

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela




eu de somon stiam ca e prea gras pentru ei la varsta asta..cu mercurul, sunt multi alti pesti care contin mercur, parca cei oceanici..insa daca mancam in cantitati moderate, nu cred ca e problema..oricum mai mult de 2 mese pe peste pe saptamana nu cred ca mancam in general, asa ca nu pune probleme..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

neata fetele

noi ne pregatim sa iesim la zapada in Poiana, ninge si a tot nins zilele astea, este o zapadaaa fainaaa si cred ca are vreo 30 cm unde nu este curatata si batatorita, cred ca in Poiana este si mai mare. dar sa ne terminam cafelutele si desertul.

ionales cel mai bine te feresti de congelat. orice este congelat nu este sigur, parerea mea. eu nu cumpar nimic congelat, numai proaspat.

mandreeac cica somonul in cantitati mari este daunator dar cat mananca un bebe nu are nimic. ei papa putin nu un peste intreg. mie asa mi s-a zis. acum stii ca sunt 100 de pareri

catank o sa-ti dau si eu o reteta de tort care este delicios, poate il si stii. este cu mere, crema de zahar ars si frisca lichida. iti suna cunoscut? eu asta vreau sa-l fac cat de curand

simona te asteptam cu drag

madutza pachetul de slabit 'arata' bine, si mai ales la pretul ala...super

strumphitza la cat ai slabit nu cred ca mai scufunzi nimic, ai slabit mult si vad ca mai ai de gand. bravo tie, esti ambitioasa. dulciuri nu mai papi, nu?

La multi ani! Catalina, Stefan, David si Tudor

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




tortul asta l-am facut si eu pt pitici de sf ion, pandispan, mere si crema de zahar ars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna fetele,

Va multumim pt urari si va trimitem o feliuta de tort si prajitura cu nuca si caramel!!!!

Sa le dea Dumnezeu sanatate la puiutii nostri!!!Asta este tot ce imi doresc/va doresc din suflet!!!Daca sunt sanatosi restul se poate rezolva!!!

Bilantul nostru la 9 luni este:
-avem 10,4 kg
-zicem:ma-ma,ta-ta,ne-ne,ga..
-avem 2 dintisori
-nu mai papam la titzi ci doar LP
-nu mergem de-a busilea inca

Este un scump sufletelul meu si orice ar face eu il iubesc si il iert!!!



Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




ai baiat mare si independent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

LA MULTI ANI pt toti sarabtoritii de azi sa cresteti mari si frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

hello,hello

Am intrat sa va salut si sa va
Noi petrecem un wkd incarcat alaturi de tati. mergem in vizite,avem musafiri,mergem la plimbari...frumos dar si obositor.
Acum ne pregatim sa mergem la parintii sotului la masa apoi asteptam nasii cu fetita pe la noi si poate iesim si prin oras

mada- e o si dim ptr mine pe la 11 e ok?

Va pup cu drag


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

La multi ani sarbatoritilor de astazi, sa fie sanatosi si sa creasca mari!

Eu toata noaptea am pazit-o pe L ca de ieri face febra, cred ca s-a molipsit de la tati care iar a venit racit de la servici
Azi-noapte pe la ora 3:00 ii puneam sosetele ude ca avea 39.2grd C si am decis sa o iau in pat cu mine si sa-l izolam pe tati in sufragerie.
Azi iar a facut febra de dimineata, deja maine sun pediatra sa vedem ce zice...

Mandreac bine ca ne mai dai vesti despre voi! Am vazut pozele cu printul tau, e o minune, mai ales cand rade cu toti dintisorii! Imi place combinezonul lui albastru, de unde l-ai luat!

Lparpala ziceam ca nu i-ai pus multa sfecla rosie si e clar ca nu i-a placut (gustul e deosebit se simte si daca pui in cantitati mici). Eu ii pun lui L aproape numai sfecla rosie cu putin cartof si smantana si papa tot, deci ii place!

Roxy ai dreptate ca se obisnuieste imediat bebe sa doarma in patul mare; de aceea eu dorm cu ea doar in situatii deosebite, cand e bolnavioara sau o dor rau dintisorii (aseara am dormit cu ea si nici nu m-am putut odihni ca omul, m-am trezit intepenita desi avem ditamai patul si abia ne-am intalnit prin el ; chiar ma gandeam ca nu stiu cum se pot odihni mamicile care dorm cu puii in pat, probabil s-au obisnuit).

Lalely felicitari pentru bilantul pozitiv!

Catank dupa care reteta ai facut biscuitii pana la urma?

Ally am vazut si eu filmuletul cu Edy, e bestial cum merge el fara sprijin! FELICITARI!!!
A mea nu vrea deloc sa mearga tinuta de manute , ii e tare frica sa nu cada si se lasa in jos imediat ; merge doar tinandu-se de mobila si face pasi in lateral; poate foarte bine sa stea in picioare fara sprijin, dar ii e teama (de exe: daca sta in picioare si eu o tin de umar, iar ea e foarte concentrata la o jocarie sau la TV pot sa iau mana de pe ea si sta bine-mersi, dar cand isi da seama ca sta singura isi da drumul in jos...)



Mai aveam de scris, dar merg la pitica mea bolnavioara ca e tare plangacioasa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Piscotel doarme si eu am spus sa ma mai dau un pic pe net ca-s singura acasa numai cu ea ca sotul e plecat sa faca mici cumparaturi, ca e prea frig afara si nu-mi arde de iesit

Catank deci imediat cum ai citit stirea te-ai si gandit la mine uh? eu nu ma tem, nu mi-e frica de chestii de genul asta, ma urc in avion n-am treaba, dar trebuie sa recunosc ca am emotii pentru la vara ca va fi prima data cand merg pe apa pe un vas, dar fiind mare, adica imens, cu cateva mii de persoane la bord, nu se leagana, sper nu tare daca o fi sa se legene, sa nu imi fie rau si sadau la ratze daca mi-e rau ce ma fac 2 sapt ? mie mi-e frica de apele mari, adica sa ma bag in ele, gen in larg in mare sau in piscine, avea sa ma inec odata intr-o piscina cand eram la sora mea in Italia si in ultima secunda m-a tras cumnatul sora mii de mana sa ma scoata ca de nu ma inecam si de atunci nu ma mai prinzi in piscine sau mare am prins o frica , aoleooo Pe 29 ian fac si eu cu al meu barbat un anisor de cand am semnat hartoagele la starea civila ..uff ce repede a trecut anul, parca mai ieri aveam burtica si palarie si ma indreptam spre primarie Poze noi cu Ioana cand ne arati ?

Andreea l-am admirat pe Rares la munte, ce scump si dulce este i-as papa eu falcutele alea dulci ma gandesc ca ar face o pereche buna impreuna cu piscotel , tu ce spui ?

Roxy am slabit eu ceva dar am mai spus, mai e loc chiar si de 20 kg sa mai dau jos, nu mai mult ca dupa aia ma usuc de tot si mi se adunda ochii in cap si ma uratesc si mai tare plus ca ma fugareste barbatu` de acasa ca lui ii plac astea cu forme dca raman fara fund si fara crezi ca ma mai primeste acasa ?

Lidia gata cu tzitica? se vad deja ceva imbunatatiri ? ai mai cantarit-o ? de sfecla rosie nu spun nik ca nu stiu ca nu i-am dat inca, noi suntem mai inapoiate asa la capitolul asta cu papica

Yvyana uff multa santate Larisei sa ii treaca febra repede si sa nu mai aveti deloc nici o problema , sa dormiti mai mult si mai bine

Alexino, rau ti-o fi numa in plimbari si vizite mai stai si tu pe acasa , ce atata plimbareala se vede ca mi-e ciuda nu ? Cand vii la Londra la o cafea si-un shopping cu mine?

persi , voi ce mai faceti mami ? sunteti bine sanatosi ?

Pisuc iar ai disparut sau s-a stricat si noul laptop ? e astept pozici mai noi si mai multe cu `ntelectualul Petru

Ailed cum te mai simti azi? sau deja esti prin vizite si plimbari pe munte ca mai mereu in fiecare weekend ?

Cami pozici noi cu fetitele tale cand ne mai arati ? vzi ca la umanitare mai acum vreo 2 zile in urma intrebau fetele ce mai face Alina , cumnata ta, poate vrei sa intri sa le mai dai vesti

Alina06 ce faci burtica ? am vazut ca ieri dimi aveai pofte, sa nu mais pun ca mi-ai facut si mie ceva pofte dar ma abtin , deh... dieta asta tu ai voie ca esti gravi misca bb sau nu inca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank dupa care reteta ai facut biscuitii pana la urma?







dupa reteta lui alehiam daca nu gresesc.
200 unt, suc de la o portocala si de la 3 mere ionatan(rase si stors zeama cu mana, nu am mai pus robotul in functiune ptr atat),faina cat cuprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Mersi, Catank!
Incerc si eu maine daca ma lasa L!

Ailed multa sanatate, mami!!!









Mergi la inceput