Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (106)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Ne-am intors si noi de afara, de la plimbare...Aici este un soare de parca ar fii primavara dar daca stai mai mult de 1 ora brrrrrr, ce frig este. Duracell-ul meu iubit avea manutele atat de reci si nasucul rosu-rosu dar, nici nu sta cu manusi,le scoate imediat.Acum este sub pat, verifica daca am spalat bine pe acolo. Astept sa vina sotul la 17.30 de la munca, sa stam la masa si apoi sa mergem la cumparaturi.
Va puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05



Fetelor, voi mai folositi sterilizatorul pt bibe, suzete etc.? Eu ma gandesc sa-l bag in cutie si sa-l scot la urmatorul copil

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



e in cutie de jumatate de an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Ne-am intors si noi de afara, de la plimbare...Aici este un soare de parca ar fii primavara dar daca stai mai mult de 1 ora brrrrrr, ce frig este. Duracell-ul meu iubit avea manutele atat de reci si nasucul rosu-rosu dar, nici nu sta cu manusi,le scoate imediat.Acum este sub pat, verifica daca am spalat bine pe acolo. Astept sa vina sotul la 17.30 de la munca, sa stam la masa si apoi sa mergem la cumparaturi.
Va puuup!


Eduard Andrei 02.04.2011


ce bine ca vine devreme sotul acasa. Al meu nici aucm nu a ajuns :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada da iarna ma ajuta
dar imi face super curatyenie
si mancare
mai statea si cu copii
plecam linidstita
a stat cu antonia cand am nascut
etc
cunostea casa
offfffff
de aia sufar
am tot cautat
pe altcineva
vara
da nu am gasit
e zona de putrurosi
si de pop imbatranita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Yvyana, care e reteta ta de paine? La cuptor normal sau special de paine?

Fetelor, voi mai folositi sterilizatorul pt bibe, suzete etc.? Eu ma gandesc sa-l bag in cutie si sa-l scot la urmatorul copil

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Irinuka eu fac paine la cuptorul aragazului si dintr-un kg de faina imi ies 2 paini. Reteta e foarte simpla, o stiu de la mama: 1 kg de faina, o lingurita de sare, 2 linguri de zahar, un pachetel de drojdie (are cam 40-50g), 2 cani de apa (poti inlocui apa cu lapte si iese painica si mai gustoasa: eu pun o cana de apa si o cana de lapte); pui faina cu sarea intr-un bol mare; intr-o cana pui drojdia si cele 2 linguri de zahar undeva la caldura pentru cateva minute (eu le pun pe calorifer) pana cand se topeste drojdia, dupa ce s-a topit adaugi niste apa calduta sau lapte (cam jumatate de cana) si o lingura de faina, omogenizezi bine si mai lasi sa creasca putin, pana face o spuma asa - asta e maiaua, pe care o rastorni in bolul mare cu faina; adaugi restul de apa sau lapte - o cana si jumatate cat ti-a mai ramas (atentie sa fie calduta ca altfel nu mai creste aluatul asa de bine si frumos), framanti totul cateva minute (eu nu ma omor cu framantatul) apoi acoperi bolul cu folie alimentara si lasi la crescut la caldura vreo 40 de minute (eu pun tot pe calorifer); aluatul trebuie sa se lipeasca putin de maini, dar sa fie foarte elastic, adica se intinde bine si se dezlipeste repede - nu stiu daca intelegi, dar o sa-ti dai tu seama dupa ce faci pentru prima data (eu prima data l-am facut putin mai moale, dar oricum painica a iesit, doar ca n-a crescut asa de frumos); dupa ce creste rastorni aluatul pe blat, il portionezi cum vrei si il pui in formele unse cu ulei (eu am si forme rotunde si tavi de cozonac) si il lasi din nou sa creasca pana ajunge la buza tavii apoi bagi la cuptorul incins pentru 30-40 minute si e gata.

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

am sosit si noi de afara. a fost f frumos. soare muuult si copii in parc o gramada!!

ALLY & ALEHIAM- multumim mult pt ajutor la micsoratul pozelor.
ALEHIAM- sa stii ca eu ma plang ca nu mananca fructele decat cum faci si tu...pacalita cu biscuite,colt de paine,desert nestle. restul papa fara probleme. inceputul a fost mai greu -atunci a refuzat tot si nu manca nimic
MADA- sper sa ma descurc cu curatenia in bucatarie si sa nu fie asa sensibila. nu e material din ala de se vad degetele.din contra! ma rog, pana nu testez vorbesc prostii...deci,te tin la curent
afara noi iesim pe la 15 si stam cam o ora.
STRUMPH- multumim de aprecieri.si eu pot sa vad bucataria londoneza? ce a mai furat piscoata? vezi ai grija la prize si cabluri in priza. eu nu o las se se joace cu ele.cine stie.....
MIKI- la cum ai descris tu acel spital...cred ca e fff greu.saracutul Vlad si saracuta de tine. Cu toate astea eu te simt ff puternica (tb sa fii pt Vlad) si stiu ca veti trece rpd si poate da Dzeu si vedeti rezultate rapide. Cumpara-i si tu lui Vlad ceva ce-i place dupa terapie...poate asa are mai mult curaj.unde e spitalul asta?
DYA- daca il cantarea imbracat cum scadea doar 100g? poate doar pisu din pampers sa fie atat. bine ca te-ai linistit
LALELY- yum. eu nu prea fac macaroane din astea la cuptor..nu stiu de ce. sa incerc si eu dar fara stafide ca le urasc imi stau in gat asa sa-mi zici cum a papat

eu am facut orez cu lapte pt bubulina mica. am pus si putin zahar ca fara era char gretos.. data viitoare cand merg in magazin am sa iau si un baton de vanilie sa ii dau putin aroma

fetele nu ati vrea sa ne intalnim la o cafeluta in Afi?




Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Ne-am intors si noi de afara, de la plimbare...Aici este un soare de parca ar fii primavara dar daca stai mai mult de 1 ora brrrrrr, ce frig este. Duracell-ul meu iubit avea manutele atat de reci si nasucul rosu-rosu dar, nici nu sta cu manusi,le scoate imediat.Acum este sub pat, verifica daca am spalat bine pe acolo. Astept sa vina sotul la 17.30 de la munca, sa stam la masa si apoi sa mergem la cumparaturi.
Va puuup!


Eduard Andrei 02.04.2011


ce bine ca vine devreme sotul acasa. Al meu nici aucm nu a ajuns :(

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


eheeee- al meu vine pe la 20-21 in zilele bune. daca nu...dupa 23
say thanks

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ally sa va fie de bine plimbarea! Mersi pentru redimensionarea pozelor, eu tocmai ce mai stersesem din ele sa nu mai ocupe mult spatiu

Madutza eu ies afara dupa ce mananca L legumele, pe la ora 14:00-15:00 si stau cam 2 ore, uneori si mai mult daca doarme L (ieri a dormit afara 3 ore). O imbrac bine (am un combinezon imblanit) o bag cu totul in sacul de la carut, trag copertina si n-are pitica nici o treaba; mai rau e de mine ca inghet
Daca nu ies de pe acum cu ea din casa ma termina cu energia ei, se plictiseste tare rau si urla de nervi, cred ca ea face cat 2 baieti ca tot vorbeati de firea bebelusilor; ma gandesc ce voi face daca vine gerul ala napraznic, cum o mai scot?


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

madutza eu ies cu ea de la 11.30 la 12, apoi sin si somn pana la 14.30, apoi urmeaza masa la orele 15. Inainte de masa mai ies juma de ora, depinde cum se trezeste....dar musai ies inca odata. Astazi am stat o ora, s-a trezit la 14.

nu ma stresez cu trezitul noaptea avand san, daca i-as fi dat lp cred ca luam masuri....cred
Legat de unt, cel president de care ii dau eu nu are sare.....
roxy- se mai trezeste noaptea Anastasia?
mikisanatate si putere mami!Offfffff...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

helloooo!!

ally poftim un nesquik cald de la mine!!! merci mult k mi-ai redimensionat pozele, de obicei le urc mici dar in ultima vreme nu am mai avut timp de nimic merci mult

roxy ce draguta ai fost cu luca pe masura ce citeai cate un mesaj a fost tare simpatic sa le citesc

irinuca pe mine faimoasa mea pediatra m-a sfatuit sa sterlizez biberoanele in special si suzetele pana cand face 1 an. chiar daca baga toate prostiile in gura, cica bacteriile care pot ramane de la lapte sunt mai pacatoase decat altele pt stomac. am zis sa o ascult, mai e putin pana la 1 anisor

cami merci mult pentru pediatra, momentan sunt intr-o dilema destul de mare ca acum ca mi-a vindecat copilul parca mi-a trecut si supararea

luca e incomparabil mai bine. mai tuseste extrem de putin, cam 1 data la 2 ore si nu mai e tuse productiva, e 90%uscata, ceea ce ma bucura enorm. am scapat si de batista bebelusului pentru ca nu mai are muci. simt ca mi s-a luat o mare piatra de pe inima si sunt extrem de fericita ca s-a vindecat

eu m-am hotarat sa imi iau o femeie in casa sa ma ajute la curatenie si la calcat pentru ca de cand luca a inceput sa misune atat de mult nu mai am timp de nimic si ma simt epuizata. o sa vina sapt viitoare prima data, ma simt ciudat ca nu sunt obisnuita sa stranga cineva dupa mine dar pana la urma chiar am nevoie sa ma ajute cineva.

am vazut k o sa viscoleasca la munte weekendul asta si tare ma bate gandul sa dam si noi o fuga, nici n am vazut zapada pe anul asta, am chef de semineu aprins, un pahar de vin si viscol afara sa vedem, ne hotaram maine!

va

Mergi la inceput