La Multi Ani Fluturasi !!! (103)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Uituca de mine, hai sa va servesc cafeaua daca tot sunt prima matinala - aburinda, cappucino, espresso, caramel macchiato, decaf, fiecare ce vrea...


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Mmmm, caramel mahiato as vrea eu... . Dar ma multumesc si cu un capuccino, ce sa fac.

Buna dimineata!

Pisuc, eu sunt bine. Se pare ca de data asta am noroc de o sarcina usoara. Asa sper. Pana acum n-am decat ceva greturi dupa ce mananc, dar le depasesc cu limonada sau portocala. La Luca am avut o sarcina foarte grea. O burta mare, greturi, stari de lesin, oboseala, nu puteam sa mananc, dureri de burta, hematom... Acum, uneori parca nici n-as fi gravida. Bine, la mine deja paranoia functioneaza, adica abia astept sa merg sapt viitoare la eco, sa vad ca totul e bine. Ca acum ma intreb, de ce ma simt asa bine .

Uneori mi-e greu cu Luca, ma apuca somnul, mai ales seara si el e asa de energic, si vrea sa se joace cu mine, vine si mi se agata de pantaloni, sta cu dintisorul infipt in piciorul meu... E foarte mamos. Incearca taica-sau sa se joace cu el, sa-l tina ocupat, atat cat sa stau si eu intinsa pe canapea. Dureaza maxim 5-7 minute. Apoi incepe sa ma caute cu ochii si cum ma vede, vine gramada. Cred ca pt ca am petrecut f mult timp doar noi doi...

Ally, asteptam poze, ma bucur ca v-ati simtit bine, recuperati voi si somnul pierdut.

Madutza, ce-mi place cum povestesti tu ce frumos e acasa cu copiii .

Scrish, multa sanatate lui Luca, sa treaca repede!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dim.
- pisuc- ma bucur ca ai revenit, chiar dc mai in treacat..eu inteleg, si nu vreau sa-mi imaginez cum va fi din nou la munca,cu multe alte respnsabilitati pe cap, dar si cu astea de acumcu impartirea timpului intre proiectele de doctorat, garzi, pitici, dus la gradinita, luat, alergat la metrou,facut mancare, pitici, spital..nu pot decat sa sper ca ne vom organiza, si ne vom descurca onorabil
-Doamne cum trece timpul..zboara , nu alta.parca mai ieri faceam ecografii peste ecografii sa vad dc ma ovulatia pe stanga, apoi intorceam pozele de la eco pe toate partile sa descopar niste trasaturi ale viitorilor bebici,..si acum, uite-i in carne si oase, tragand de toate cele, incepand sa-si exprime personalitatea, intinzand mana dupa ce le place, sau refuzand ce nu au chef
- ieri a fost o zi cu soare. soare cu dinti, ca era ger de crapa-mie pielea de pe maini ca mi-am uitat manusile acasa-asa ca am iesit sa cumpar si eu niste cadouri de craciun- inainte nu am avut timpsi apoi am dat o raita pana in aprc, unde m-am intalnit cu niste mamici de asta vara,pe una n-o vazusem de 3 luni cred. a fost frumos,sa ne revedem, cu piticii in alta etapa,ai mei dormeau , dar ceilalti stateau in picioruse, cu mamicile cocosate dupa einiste pui de om, imbracati ca niste ursuleti, care se straduiau sa paseasca, fericiti si veseli de realizarea lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- miki- ce mai faceti? parca nu te-am mai citit zilele astea..sunteti bine?
- lalely-
- aly- astept sa vad pozici cu edutu nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

pisuc multumim de cafea. ma bucur de fiecare data cand iti faci timp sa intri pe aici

cata doarme acum, asa ca ma dau si eu un pic pe net . Imi vine sa o mananc cand vad cum pe zi ce trece se tine din ce in ce mai bine pe picioruse, ca isi tine tot mai bine echilibrul, ca are "pleata" in varful capului , ca i se vad f bine acum cei 6 dintisori. Off ce dor mi-a fost de copii. Asa tare ma strange cristi in brate, ma pupa, sta nas in nas cu mine. Si lor se vede ca le-a fost dor de mine, de noi.

alina, cand povestesti imi aduc aminte de perioada sarcinii cu Cata. Cand il tineam in brate pe Cristi mereu ma gandeam ca ii tin pe amnadoi..si avea mamaia mea o vorba..."unu in mate altu'n brate"
Abia astept poze cu ecografii si bineinteles si cu burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

neatza fetelor!

mada merci mult de info

pisuc ma bucur ca mai treci pe aici :) si noi am fost stricti in privinta oamenilor raciti, nu am vazut sensul socializarii...dar nasii nostrii au omis sa ne spuna ca baiatul lor era bolnav au spus ca i-au dat antibiotic si ca nu mai avea cum sa se ia de la un copil la altul... iti dai seama ca atunci cand i am vazut sositi la munte cu tona de bagaje dupa ei nu am putut sa ii trimit la bucuresti acum asta e ce sa facem...bine k mi-am dat seama de la inceput si nu s-a agravat problema da, avem un dintisor jos!

alina

noi i-am facut aseara tratamentul lui luca, a mai tusit de cateva ori in timpul noptii dar nimic iesit din comun, iar azi dimi iar i-am facut tratamentul...a plans ca din gura de sarpe la batista bebelusului dar i-am scos cu brio ce avea prin nasuc...e la fel de vesel ca intotdeauna, are pofta de mancare, se joaca, chiuie...azi dimi nu l-am auzit tusind decat odata...sa vedem cum continua ziua!

va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

buna dimi fetelor
de cateva zile puiul meu vomita in timpul mesei sau dupa masa. cumnata mea mi-a zis ca e de la dinti, pe internet scrie canu are lagatura cu aparitia dintilor si ca e semn de boala. acum nu stiu ce sa cred. ieri dupa ce a vomitat nu i-am mai dat altceva decat tztzi si a cam marait de foame. nu vomita tot dar vomita. o avea rosu in gat? nu are febra si nici un alt simtom, e vesel si jucaus ca de obicei. dupa amiaza are prog doc si ma duc dar daca imi puteti raspunde pana atunci... nu il fortez sa manance, chear casca sigur gurita inaine de a ajunge eu din nou cu lingurita plina la gurita lui. azi dsimi nu mi-a vomat si nici aseara.
vasi multumesc anticipat pt raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Neatza!

Dau si eu un Latte Machiato ca tot am aparat nou de la mosu'.

Nu de mult, ma plangeam ca pitica mea nu merge de-a busilea. Acum ca merge am cam sfeclit-o. Nu ii mai ajunge camera ei pentru joaca, vrea sa explporeze toata casa, si nu prea imi vine sa o las. La ea in camera are mocheta pe jos, pe hol, in bucatarie si in baie avem gresie si in camere parchet, dar sufrageria este clar off-limits pentru ea pentru ca nu am reusit inca sa o renovam si este un fel de depozit.
Voi lasati bebeii pe gresie mai mult timp? Ca ea pe hol ar fi cea mai incantata sa stea. Si acum o intrebare stupida: voi cat de des spalati pe jos? Mie mi se pare atat de muyrdar pe jos tot timpul...numai cand ma uit la mopul cu care sterg pe jos si la apa care ramane in galeata si ma sperii. Stiu ca nu trebuie sa o tin intr-un glob de sticla, departe de mine gandul, dar parca prea am trecut de la sterilizare direct la lins podele

Noi ieri ne-am vazut cu dr. pediatru, adica ne-a facut o vizita. Cred ca noi suntem cele mai manechine: avem 7580g si 70,5cm la 9 luni jumatate. A luat doar 400g in aproape 2 luni asa ca ne vom intarca
Ma incearca sentimente contradictorii in ceea ce priveste intarcarea. Pe de o parte ma bucur pentru ca odata cu intarcarea se termina si regimul meu aproape lipsit de lactate (din cauza fontanelei mici), pe de alta parte stiu ca imi va lipsi gurita ei mica lipita de sanul meu si sentimentul ca eu detin ceea ce o linisteste pe ea. Chiar ma intreb, noaptea cand nimic altceva nu va functiona, cum o voi mai linisti? Pana acum o puneam la san si treceau toate supararile. Stiu si ca sunt multe mamici care au reusit mult mai putin sa alapteze si nu ma plang, sunt multumita ca am reusit pana acum.

Si uite asa, mi-am mai varsat un of aici la voi, la prietenele mele virtuale care imi sunt cel mai aproape in problemele mele de mamica si nu numai.

Ce era sa uit


Maria de moulineta
Luiza Alexandra de alehiam
Petra Adriana de Cami_Antonia



la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Dya, nu ma pricep eu foarte bine, tot de pe net si de aici de la fete stiu. Mi-e greu sa cred ca-i de la dinti. Nu prea am citit de voma. Doar de febra si scaune moi. Voi aveti vreun dintisor? Lui Luca i-a iesit primul de Craciun. A fost fff greu. A facut febra 3 zile, i-am dat panadol cu nurofen la 4 ore, era saracul ca o leguma. Imi venea sa plang. A facut si diaree. Dar n-a vomat. De mancat, e drept vreo doua zile a mancat mai putin. Cateva lingurite si gata. Incepea sa planga. Asa ca lasam sa treaca ceva timp si ii dadeam lapte. Apoi a trecut. Si noi ne-am gandit la rosu in gat, mai ales din cauza febrei. Am incercat sa ne uitam in gat, mai ales cand plangea tare. Nu ni s-a parut. Si apoi, nu tusea, nu ii curgea nasul, asa ca am concluzionat ca-i de la dinte, mai ales ca se vedea foarte umflat, ca o basica.
Cel mai bine, mergi la dr. Sa te asiguri ca-i totul ok la plamani si in gat. Si noi am mers dupa ce a trecu cu Craciunul. Ii trecuse febra, dar voiam sa fiu sigura. Poate s-o fi deranjat la stomacel de la ceva. Daca zici ca n-a vomat aseara si azi, poate i-a trecut... Sanatate! Te asteptam cu vesti bune.

Lparpala, ce sa zic... eu aspir si spal o data la doua zile. Noi n-avem gresie decat in bucatarie si bai, in rest parchet. Se face mizerie, dar, na... Il spal pe manute destul de des, fie la chiuveta, fie il sterg cu servetele. Daca-i place pe hol, pune-i o paturica acolo. Gresia e cam rece.

Madutza, ce mi-a placut vorba mamei tale! Am retinut-o.


Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dinora77
Fetelor am o intrebaruta la cele care alapteaza. Si la voi au devenit sanii mai nodurosi ca de obicei? Pe mine ma shi doare unu shi vreau sa ajung saptamana asta la un doctor. Va rog sa-mi raspundeti!!!

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Despre noi:aproape numai alaptez...Oricum trebuia sa intarc sa ma pot obisnui si sa ajung cu bine la termen,dar cum seara nu mai aveam am inceput de vreo saptamana sa ii dau noaptea LP.Se trezeste de 3 ori inca,deci mare afacere nu am facut.Sper sa se mai regleze totusi,pt ca nu o sa fac fata cd plec la munca...De cand am dat LP s-a imputinat instant.Acum mai ii dau doar o masa,ziua la pranz!Curand cred ca nu voi mai avea nici pt asta.Stiu ca trebuia sa se intample si asta,dar in sufletul meu tot am regrete!!!Asta este!!!


Dinora, Lalely, eu am terminat cu alaptatul cu o zi inainte de Craciun . Daria nu a mai vrut. Ii dadeam sa suga doar cand era adormita, doar asa accepta. Bineinteles ca asta s-a intamplat ca am introdus lapte praf inainte de culcare, din cauza trezirilor dese (5-6 pe noapte). Laptele praf nu a adus o ameliorare in primele zile. Abia dupa 1 sapt a inceput sa se trezeasca de 2 ori/noapte.
Si eu simt niste noduli la sanul drept. Asta era cel mai productiv. Ieri dimineata mi-a dat Daria 2 picioare in san de credeam ca mor de durere. Dupa aceea a inceput sa curga un pic si de atunci ma doare. Cred ca va trebui sa ma duc si eu la doctor.
Celalalt san este fara noduli si nedureros. Este moale, moale. Cred ca daca aveam sanii mai mari, acum erau pana la genunchi

Fetelor, recomandati-mi si mie un ginecolog bun la Medlife Grivita. Nu am abonament la ei, dar imi place foarte mult clinica asta. Am inceput sa o duc pe Daria la pediatru la ei, la Giosanu Constantin. Medic tanar, foarte rabdator, a masurat-o din cap pana in picioare.

Nu mai vreau sa ma duc la ginecologul meu, Badea Georgeta, ca la nastere m-a lasat pe masa de nasteri si mi-a trimis un alt doctor pt ca ea voia sa-si puna botox in buze
Chiar daca sarcina a decurs foarte bine sub observatia ei, totusi nu as vrea sa sa nasc a doua oara cu ea (de fapt cu cine mi-ar trimite)!

Apropo, Medlife are Spital Privat de Pediatrie, langa Floreasca


Mergi la inceput