La Multi Ani Fluturasi !!! (103)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85
Intreba cineva de rahitism nu stiu daca are a mea ca vad ca inca nu s-a inchis fontanela desi ii dau vigantol, apropo a mers sotul ieri la farmacie sa cumpere vigantol si au spus ca nu se mai fabrica trebuie sa caut sa vad unde gasesc sa fac provizii.[/left]


Mary, acelasi raspuns l-am primit si eu in farmaciile Sensi Blu. Eu am mai gasit Vigantol la o farmacie de cartier. La Sensi mi-au spus ca nu se poate inlocui cu nimic si mi s-a parut foarte ciudat. Ma gandeam ori Vigantolul asta e apa de ploaie si de fapt bebeii nu au nevoie de el, ori producatorii sunt inconstienti ca nu mai produc medicamentul.
Acum am aflat ca se poate inlocui cu D3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lparpala
Noi ieri ne-am vazut cu dr. pediatru, adica ne-a facut o vizita. Cred ca noi suntem cele mai manechine: avem 7580g si 70,5cm la 9 luni jumatate. A luat doar 400g in aproape 2 luni asa ca ne vom intarca
Ma incearca sentimente contradictorii in ceea ce priveste intarcarea. Pe de o parte ma bucur pentru ca odata cu intarcarea se termina si regimul meu aproape lipsit de lactate (din cauza fontanelei mici), pe de alta parte stiu ca imi va lipsi gurita ei mica lipita de sanul meu si sentimentul ca eu detin ceea ce o linisteste pe ea. Chiar ma intreb, noaptea cand nimic altceva nu va functiona, cum o voi mai linisti? Pana acum o puneam la san si treceau toate supararile. Stiu si ca sunt multe mamici care au reusit mult mai putin sa alapteze si nu ma plang, sunt multumita ca am reusit pana acum.


Te inteleg perfect cu sentimentele contradictorii in ce priveste alaptatul. Dupa cum spuneam, eu am terminat cu asta de 2 saptamani si uneori imi vine sa o mai pun la san, sa-mi aduc aminte de senzatia accea unica.
Pana m-am obisnuit cu biberoanele a fost destul de incomod fata de alaptat. Si acum ma enerveaza spalatul biberoanelor. Si inca nu am gasit formula perfecta: de cate biberoane am nevoie? Eu folosesc 2 pt lapte si 1 pt apa (de fapt e canita cu cioc).
Partea foarte comoda este ca oricine poate sa-i dea sa pape din bibe.
Trebuie sa fii fericita ca ai reusit sa-i dai sa pape lapte de mamica atat de mult, iar la partea cu supararile...acum e domnisoara mare si poate nu mai e atat de suparacioasa

Si noi suntem aproape manechine: 7860gr si 69 cm la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:



LA MULTI ANI DRAGELE MELE!!

Nu a fost chip sa intru pana azi si mi-a fost are rau de voi
Am fost numai pe drumuri,bagaje peste bagage( fa-le,desfa-le), cumparaturi etc.
aam sosit acasa de la munte pe 2 seara si de abia azi m-am dezmeticit si eu sa pot deschide calculatorul....ce bine e! am luat destula pauza.
Sper ca ati petrecut frumos noul an! eu una m-am simtit tare bine cu prietenii in Azuga.Am dormit enorm si mi-am incarcat bateriile.
Acum revenim la real life si pt mine si fam mea este unul intens cu muuulte chetuieli

Nu am citit nimic din urma, inca de la Craciun asa ca as face bine sa imi fac temele!
Teea este f bine, creste si e din ce in ce mai activa. Se ridica peste tot in picioare si sta asa si 30 min chiar si mai mult fara sa oboseasca. fuge in 4 labe peste tot prin casa. Ii plac la nebunie prizele si cablurile.
La cap mancare stam excelent la supica si iaurt/brazica insa la fructe e dezastru. mereu tb sa o pacalesc cu ceva...biscuite,colt de paine...greu!!

va pup fara exceptie si sper ca v-a fost dor de mine


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

buna fetele!

dau un tortulet si suc si cafea si ceva de baut ca este ziua fetii mele: implineste 10 lunite!

la multe lunite si multi ani

Petra Adriana de Cami

Luiza Alexandra de alehiam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Lparala eu nu cred ca e motiv de alarma sa creasca pruncii in perioada asta 200 gr/sapt; si apoi daca ai lapte cred ca e mai sanatos decat laptele praf (poti eventual sa ii dai completare lapte praf dupa ce ii dai san seara); mai stiu ca bebeii alaptati natural nu iau in greutate asa mult ca bebeii crescuti cu lapte praf (desigur sint si exceptii chiar la forumul nostru); si a mea este destul de subtirica: 8100 la 10 luni) si a avut cateva luni in care a luat <200gr/luna; in ceea ce priveste curatenia eu am covoarte aproape peste tot, au fost spalate in primavara iar saptamana ce vine sintem programati dinnou la spalatorie!!! daca are hainute deschise la culoare imediat se vede in genunchi si pe sosetute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

dya, la mine cand au vomitat copii au avut si scaune moi..si a fost enterocolita. La voi sunt doar varsaturi? are mucisori? poate ii aluneca pe gat si de aceea vomita Asteptam vesti despre voi dupa vizita la dr.

alexina, bine ai revenit!

lparpala, irinuka, ganditi-va ca veti alapta si la urmatorul copilas . la mine asta a fost ultima data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

buna ziua fete dragi!

am reusit si eu sa deschid calculiciul pe ziua de azi. dupa multa treaba am zis ca merit si eu o pauza.am facut curat, am spalat + facut o supica, as vrea sa fiu mai libera zilele ce urmeaza ca tot sunt zile de sarbatoare

alina - care-i treaba cu "datul de grinda"?

monas - aha, deci si voi sunteti fara dintoci...eu astept de pe la 5 luni...cum vad ca e maraita, cum zic ca-i ies dintii si cand colo nimik

scrish - sanatate multa lui luca.bine ca ati descoperit la timp

pisuc - ma bucur ca ai trecut pe la noi

lparpala - nu stiu ce sa-ti zic cu alaptatul...eu din pacate n-am reusit sa alaptez decat 3 saptamani si in alea, la majoritatea meselor cu supliment de lp...cat despre curatenie, eu fac aproape zilnic, am piticii mei, desi fii-mea nu merge de-a busilea ci numai in premergator...ma obsedeaza insa sosetele murdare

dya - poate bebe a papat ceva ce nu i-a priit...o vizita la dr n-ar strica totusi.te asteptam cu vesti bune

alexina - bine ai revemit si ma bucur ca ai incarcat bateriile...eu dupa sarbatori m-am simtit mai daramata decat de obicei, desi a fost si sotul acasa si a mai stat cu cea mica

yasmi - ce faceti?cand va mutati?

strumph - tu pe unde umbli doamna?ai scos-o pe mica londoneza la plimbarica?

madutza,irinuca -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:



la multe lunite Maria de moulineta, Luiza de alehiam, Petra de Cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moulineta spune:

Yasmi cu mancarea eu stau in plop!!! inainte de Maria eu am gatit doar oua ochiuri si paste am facut prima supa de gaina luna trecuta

dar eu ii dau fetii mele dimineata pere sau caise sau piersici (caisele si piersicile de la borcanel iar perele din piata) iar seara mar copt cu dovleac copt (doar combinate le vrea), cereale cu banane, sau caise I(din acelea confiate, le dau un clocot apoi le blenduiesc putin); am gasit de la milupa cereale : musli si fructe (au bucatele de fulgi nu sint doar pasta si ii plac); nu mananca iaurt dar bea sana si asta de obicei la pranz (parca de sete)

fetele voi ce dati de papa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

legat de curatenie eu fac la 2-3 zile, oricum sosetele se murdaresc si imediat dupa ce spal..oricat de mult as schimba apa...dresurile Catalinei sunt mereu gri in genunchi..si tocite bineinteles Incerc sa o tin cat mai mult pe covorul din living, dar ajunge ff des si pe gresie in hol si bucatarie.

Legat de papa am luat acum o revista Bucate pt copii, pt ca si eu sunt in pana de idei, si mi-au placut mai multe retete: Supa de curcan cu zarzavat(pt peste 9 luni), Piure de cartofi cu sfecla rosie cu lapte si unt, budinca de gris cu mere..eu ma gandeam ca o pot face si cu piersici din compot,, ca ii plac mult catalinei; Dovleac cu mere, stafide si orez..si putina scortisoara ; supa de vita cu paste; mancarica din piept de curcan cu legume si usturoi; pui cu spanac si catofi.

Cred ca ma tina 1 luna intreaga inspiratia din revista asta

Mergi la inceput